Trombofilia, o cauza a infertilitatii - 74 -

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Didi81 spune:

Buna dimineata fetelor
Ce liniste e pe aici...
Jaguar . Nu mi-a venit inca menstruatia, lucrul asta ma cam ingrijoreaza, dar ma gandesc ca era de asteptat sa ma dereglez avand in vedere cate s-au intamplat luna asta. Si eram aproape sigura ca imi vine ieri dupa cum ma simteam...

Didi de Aida Maria (03.07.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jaguar spune:

salutare fete
Didi cate zile de intarziere ai?
Asa m-a tot sacait si pe mine o sapt tot felul de simptome de ciclon,,,in sfarsit
si-a facut aparitia la 40zile hmm sper sa se regleze lunile urmatoare, ca de la 29-30zile pana la 40 ,e prea multtt...
restul fetelor ce mai faceti?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Didi81 spune:

5 zile de intarziere, asta e ziua 33 si de regula imi vine la 28.
Pana acum ma gandesc ca e justificata intarzierea, avand in vedere cat de tumultoasa a fost ultima luna. Mi s-a intamplat alte dati sa ma dereglez si de la mai putin.
Cu 2 ani in urma am fost decalata 1 an intreg, in loc sa imi vina ciclul la 28 imi venea la 32-33 de zile, dar pt ca se intampla asta cu regularitate luna de luna doctorul a zis ca e ok. Si-a revenit la fel de brusc cum se dereglase

Didi de Aida Maria (03.07.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Didi81 spune:

Defapt mai am o teorie... probabil bat campii: la rezultatul de la histopatologic, pe care l-am primit azi-dimineata, scrie asa (legat de chistul de pe ovarul stang, cel ramas intact si care avea doar 1 chist de 3 cm dar si ala cu aspect endometriozic):
"inglobeaza un mic chist folicular si un corp galben dar si stroma endometroida"

de aici sa inteleg ca era pregatit de ovulatie, ca avea corb galben si pt ca a fost scos, evident nu am mai ovulat luna asta, din cauza asta putand sa se fi dereglat ciclul?

Didi de Aida Maria (03.07.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ileana.M spune:

Didi81 Poate nu am citit atent ce ai scris anterior? Dar de ce ti-au scos ovarul? Nu putea fi salvat?
Sora mea a avut un chist care s-a rupt afectand ovarul si tot nu i l-au scos. Au scos chistul, au reparat ovarul si la 3 luni dupa a ramas insarcinata dupa 5 ani de incercari. Cand a iesit din sala de operatii medicul mi-a zis ca avea doua optiuni: sa ii scoata ovaraul si asta era cea mai simpla solutie sau sa incerce sa il salveze. Si mi-a mai zis o chestie cu foarte multa omenie: "m-am uitat la ea pe masa si mi-am zis ca e prea tanara sa o las fara ovar si m-am apucat sa il repar"

De aceea, mi se pare ca prea usor se recurge la a scoate ovarele fara sa faca nici un efort sa salveze daca se poate. :(

Mutatii:
- PAI 1 4g/4g homozigot
- MTHFR C677T heterozigot
1 sarcina oprita in evolutie 11 saptamani (02.06.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Didi81 spune:

Ileana, initial doctorul mersese pe ideea sa salveze tot ce se poate salva, nu se pusese problema scoaterii ovarului. Insa a zis ca era complet transformat endometriozic, nu mai era nici o bucatita intacta din el. Nu am cum sa il contrazic in privinta asta, doar el stie ce a vazut acolo si e un doctor in care am incredere. Mi-a urmarit si sarcina din 2008 si de atunci pana acum mi-a lasat mereu impreisa ca este un om extraordinar, care face tot posibilul pt binele pacientelor...
Chiar a venit la mine imediat dupa operatie sa imi spuna cat de rau ii pare, dar era mult prea intinsa endometrioza si nu a mai avut ce salva.

Didi de Aida Maria (03.07.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ileana.M spune:

Didi81 Imi pare tare rau ca s-a intamplat asa! Iti urez ca cel care a ramas sa iti aduca bucuria mult visata! Este foarte important ca mergi la un medic in care ai mare incredere. Sorei mele i-au spus dupa operatie, la control, ca ovarul stang era subdezvoltat si din aceasta cauza cel drept a incercat sa ii suplineasca functiile aparand astfel chistul si ca daca ramanea fara cel drept nici nu mai avea sanse sa aiba un bebe. Deci Doamne Doamne a avut grija de ea si i-a dat o minunatie de baietel.

Mutatii:
- PAI 1 4g/4g homozigot
- MTHFR C677T heterozigot
1 sarcina oprita in evolutie 11 saptamani (02.06.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jaguar spune:

hey fete
ce mai faceti? Nu mai face nimeni analize?
Nu a mai fost nimeni pe la dr hemato?
Didi a venit "intarziatu"?



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Didi81 spune:

Salutare
Jaguar, da, a venit cu 1 saptamana intarziere.

Didi de mica printesa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irilac31 spune:

Buna dragelor, scuze ca dau buzna, vroiam sa va intreb daca stie cineva ceva de d-na dr Avram, e plecat in concediu, lucreaza?
Incerc de vineri sa o sun si are tel inchise

O saptamana frumoasa sa aveti


MTHFR A1298C genotip heterozigot; Factor XIII genotip heterozigot; PAI-1 genotip homozigot
35+

Mergi la inceput