Trombofilia, o cauza a infertilitatii - 74 -

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ANI.G spune:

hai sa va spun ce am auzit-o eu pe dr. U spunandu-i unei gravidute :
"Ce medic ginecolog aveti ? Ca unii nu sunt de acord cu folosirea heparinei in sarcina !
Prefera sa vada cum se pierd sarcini la rand si in luna mare cand e si mai rau, dar ei nu si nuuu !"


_

PAI1-675-4G/4G-POZITIV HOMOZIGOT

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns betty200 spune:

Gata, i-am scris email la Usca cu toate detaliile si istoric, luni incerc sa merg la consult la Avram si la Nicorici de aici din Cluj (ambele hematologi) si apoi fac bilantul. Sper sa reusesc cat mai rapid sa culeg informatii de la toti 3 hematologi.

Va tin la curent cu ce-a zis fiecare.

Multumesc de raspunsuri Alex

9+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ANI.G spune:

betty de obicei, cel putin asa am remarcat eu, dr U raspunde in WE, asa ca ai putea primi repede raspuns
dr U in plus, desi poate si ceilalti au dar nu stiu eu, are competenta in hematologia obstetricala

_

PAI1-675-4G/4G-POZITIV HOMOZIGOT

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ileanasi spune:

Betty, cand am pierdut prima sarcina nu am avut absolut niciun simptom, am descoperit la ecografia de 9 sapt., se oprise de curand, probabil urma un avort spontan in vreo 2 sapt. daca nu faceam chiuretajul. Sunt convinsa ca fara heparina nu tineam sarcina, eu am fost la dr. U imediat ce mi-am descoperit mutatiile, inainte de a ramane din nou insarcinata. Am fost la Medsana, d-na dr. a fost foarte draguta si mi-a explicat pe indelete ce trebuie sa fac. Apoi, de la test pozitiv am fugit la Fundeni, mi s-a stabilit doza si am tinut legatura pe mail pana la cezariana. Totul a fost foarte bine, fara niciun fel de probleme, bebe era mereu inainte fata de varsta cronologica a sarcinii. Eu am facut doza minima de Innohep (3500 UI) pana in sapt 37 can am inceput alternativ 3500 cu 4500 (ajunesesm la 68 de kg). Asa ca te sfatuiesc sa iei in considerare toate parerile si sa faci cum iti spune sufletul; personal, nu ma impac cu protocolul asta pe care multi hematologi si ginecologi il folosesc: sa dea heparina dupa 2-3 sarcini pierdute. Pentru mine era tarziu (am 34 ani). Mult succes si sarcina usoara.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns betty200 spune:

Salut fetelor!

Vin sa va spun ce-am vorbit cu dr. Avram, deocamdata cu ea am vb. azi dimineata la telefon, a vazut si emailul cu rezultatele analizelor si mi-a spus asa: PAI heterozigot n-are nici o relevanta, o are jumatate din populatie iar cealalta nu ridica riscuri si in mod normal nici aspenter nu trebuia sa iau dar daca am luat pana acum sa iau si in continuare, sa merg la ea in 7 ianuarie sa imi recolteze si sa-mi interpreteze pentru DDmeri si timpi de coagulare si daca sunt ok scoatem si aspenterul.

Eu mi-am facut programare si la cealalta doctorita, voi merge dimineata la 8 si va tin la curent cu ce-a spus si ea.

9+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns betty200 spune:

Buna fetelor, eu acum am ajuns de la al doilea medic, asta e cel care recomanda anticoagulante in general. Concluzia e aceeasi ca si la dr. Avram, doar aspenter pana in saptamana 28 si monitorizat foarte bine eco si DDimerii etc etc, mi-a mai spus ca analizele astea sunt doar o parte ceea ce tine de trombofilii inascute dar ca mai sunt o serie care evalueaza cele dobandite, ascultand istoricul meu a zis ca totusi nu-i cazul sa mai cheltui bani. Acum cu dilema noastra "de ce medicii dau anticoagulante doar dupa un istoric de 2-3 sarcini pierdute", mi s-a parut logic: pentru ca cica doar atunci beneficiul depaseste costurile (riscurile), no acum ca mi-am clarificat si dilema asta, o sa dorm linistita.

9+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cris_25 spune:

Nu mi-am propus sa ma bag in aceasta discutie, pt ca am fost si eu acu o saptamana intr-o dilema asemanatoare... si pana la urma am mers pe mana cuiva in care am incredere multa... deci fac clexane...

La partea cu beneficii vs riscuri ... pot spune doar atat ... am cheltuit peste 10.000 de euro pe FIVuri nereusite ... deci daca ar fi sa evaluez strict costurile ... as prefera sa fac tratament cu clexane si multe alte pe langa contra cost ... decat sa mai astept 5 ani si sa mai dau peste 10.000 de euro pe FIVuri nereusite...

Iar la partea cu 2-3 sarcini pierdute ... nu am cuvinte ... nu cred ca trebuie asteptat sa se piarda nici macar o sarcina pana sa se faca ceva ... Dar e doar parerea mea ...

Si mai cred ca fiecare trebuie sa aiba incredere in cineva ... si ca nu putem face lucrurile de capul nostru sau dupa cum citim pe forumuri ... Eu ma simt in siguranta cu alegerea medicului meu ... Asa ca si tu betty200 trebuie sa te simti in siguranta daca ai incredere in medicii care ti-au indicat ce sa faci! Iti doresc numai bine, sarcina usoara si bebe la termen ... sanatos....frumos si mancacios!




Gena MTHFR Mutatia 677 C>T Heterozigota
Gena PAI Mutatia -844G Homozigota

FIV1, FIV2, feb-nov 2010 Cluj, dr. Surcel, nereusite
FIV3, august 2011 Budapesta, dr. PK, nereusit
FIV4, aprilie 2012 Budapesta, dr. PK, nereusit
FET noiembrie 2012 Budapesta, dr. PK, reusit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MariaBcf spune:

Fetelor in aceasta seara mi-am facut singura Clexanul ( sotul imi este plecat la footbal) , intepatul nu a fost asa greu , frica era mai mare. Sper ca de azi sa pot sa mi-l fac singura.

Sarcina oprita din evolutie noiembrie 2011- 5 saptamani, iulie 2012 - 6 saptamani.Mutatia PAI 1 - homozigot. Mutatia MTHFR C 677T- heterozigot

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MariaBcf spune:

Cris ai fost la eco? Ai auzit inimioara?

Sarcina oprita din evolutie noiembrie 2011- 5 saptamani, iulie 2012 - 6 saptamani.Mutatia PAI 1 - homozigot. Mutatia MTHFR C 677T- heterozigot

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cris_25 spune:

Inca nu am fost ... doar joi merg ... dar am inima cat un purice


Gena MTHFR Mutatia 677 C>T Heterozigota
Gena PAI Mutatia -844G Homozigota

FIV1, FIV2, feb-nov 2010 Cluj, dr. Surcel, nereusite
FIV3, august 2011 Budapesta, dr. PK, nereusit
FIV4, aprilie 2012 Budapesta, dr. PK, nereusit
FET noiembrie 2012 Budapesta, dr. PK, reusit

Mergi la inceput