M-am hotarat.............adoptie(83)

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns printe spune:

Sincer eu nu stiam ca legea actuala interzice sa iei in plasament si sa detii si atestat de adoptie in acelasi timp, dar e bine de stiut. Ce-i drept nici n-am intrebat la curs daca e sau nu voie, dar nici n-am retinut din lege ca ar fi interzis cand am citit-o.

Lectura placuta: http://www.facebook.com/l.php?u=http%3A%2F%2Fbeta.adevarul.ro%2Fnews%2Fsocietate%2Freseteaza-sistemul-familie-copil-abandonat-1_50a8b81b7c42d5a663729d4a%2Findex.html&h=fAQFU0mrf&s=1

Imi place mult de Simona de la Ador copiii, o citesc cu drag. Si ma umplu de fericire cand vad ca munca ei mai da si rezultate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monique77 spune:

Citat:
citat din mesajul lui valentina30

Buna, fetelor!Am lipsit o perioada de pe forum pt k nici nu am stiut ce sa scriu...noi am fost putin blocati, dar sper sa depunem dosarul cat mai curand.
Poate nu va vine sa credeti, dar la noi necazurile se tin lant. Acum 3 zile l-am inmormantat pe tatal sotului meu.Desi era foarte bolnav,pierderea lui ne-a provocat o mare durere, mai ales k sotul meu nu mai are niciun parinte.Am ramas o familie mica, dar pe care o uneste suferinta...
Cat despre dorinta noastra de a fi parinti, atat eu cat si totul ne-am gandit sa nergem in paralel atat cu dosarul pt adoptie cat si cu luarea unui copil in plasament. ne punem credinta in Dzeu ca va fi bun cu noi si ne va ajuta sa avem copilasul nostru, acela care va fi sa fie.
Nu vom cauta cu disperare, dar, daca apare un copilas si simtim noi k e pentru noi, il luam in plasament de urgenta.
la noi in judet e un copilas de 3 luni, de care am aflat k e aproape adoptabil, pt k de la nastere a si semnat mama ca nu-l vrea si il da spre adoptie.La directie s-au ocupat de dosar f repede si cu siguranta i-au gasit si o familie.Poate Dzeu face o minune si pentru noi. Va pup si sper sa aflu vesti bune si despre voi!



valentina eu stiu ca nu poti sa mergi in paralel (asta daca ai deja atestatul luat). stiu ca in momentul in care ai gasit un copilash si vrei sa il iei in plasament, intai depui cererea de renuntare la atestat si apoi iei in plasament

va tin pumnii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sunshine2012 spune:

Buna fetelor!
Eu nu inteleg, cum nu poti adopta copilul care e in plasament la tine in familie, cand in metologia de potrivire teoretica e pe a doua pozitie daca nu ma insel, ca prioritate in a adopta copilul il are cel care min 6 luni de zile a trait cu/impreuna cu copilul.Daca nu il ai in plasament sau nu ii esti AM cum poti sa traiesti impreuna cu el? Ma refer aici desigur la cei care nu sunt rude cu copilul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denisa220972 spune:

valentina30 Eu fetita am avut-o in plasament si dupa aceea am facut adoptia (anul acesta) , din secunda in care am tinut-o in brate am stiut ca voi face tot ce tine de mine sa o adopt, dar nicio secunda nu am luat-o cu gandul ca daca nu ma obisnuiesc cu ea o dau inapoi, nici macar 0,0001% din mintea mea nu concepea asa ceva, veneam dupa o situatie asematoare ca a ta, a fost lucrul cel mai important sa nu inebunesc i-mi venea sa mananc varul de pe pereti de disperare, a aparut in viata mea exact cand aveam nevoie mai mare de ea, este cel mai bun lucru din viata mea, este sensul meu de a trai, crede-ma ca asteptam cateva rezultate de la analize de sange( ale ei) si i-mi era frica sa ma duc sa le iau, stateam cu sotul acasa si ne dadeam cu presupusul "oare daca are nustiu ce? cai verzi visam noi , fugeam la calculator sa vad unde ma pot duce sa o tratez si nici de cum sa o duc inapoi, nu pot sa ma joc cu viata unui copil , cu sentimentele lui, mi-am asumat un risc fiindca nu avea situatia juridica clara.
Pot sa spun ca am acelasi trairi ca si o mama care i-a dat viata, fiindca i-mi tresare sufletul cand o vad venind de la gradinita, o recunosc dupa glas din o mii de copii( vara o aud din casa cum se joaca cu copii si stiu care este glasul ei), ma bucur pentru fiecare progres al ei facut, i-mi fac griji cand este bolnavioara si toata noaptea ma foiesc in jurul ei, sa vad are " zebra sau nu" mi-sa dezvoltat simtul de mama la fel ca si la alte femeie.
Cel mai bine sa va clarificati situatia sufleteasca, dar asa sa ma joc de-a mama si copilul nu este corect fata de el(COPILUL) , nu fata de voi.
Sa nu ma intelegi gresit ca incerc sa te cert, incerc sa-ti arat si cealalta parte a vieti.
O seara buna


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LiliGuran spune:


Fetelor ,intru si eu dupa cateva,, nopti albe " ne ies maselute si e cumplit (plans ,febra ...) dar suntem fericiti si parcurgem cu ajutorul lui D-zeu toate etapele.
Valentina draga mea ca sa iei un copil un plasament dar in Romania nu se mai dau decat 2 sau 3 ,trebuie sa devii asistent maternal adica sa urmezi cursuri si sa primesti un atestat ,aceasta impune sa nu ai o alt job, deci asistenti maternali sunt angajati cu carte de munca primesc 8 mil. pentru copil si apoi daca il ai in plasament si nu-l vrea familia il poti adopta,cel putin asa am fost eu informata !Oricum mai devreme sau mai tarziu toate o sa fiti mame! Si sti ca ,,un necaz nu vine niciodata singur" o sa treceti peste toate si o sa fie bine! Multa bafta tuturor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monique77 spune:

Citat:
citat din mesajul lui LiliGuran


Fetelor ,intru si eu dupa cateva,, nopti albe " ne ies maselute si e cumplit (plans ,febra ...) dar suntem fericiti si parcurgem cu ajutorul lui D-zeu toate etapele.
Valentina draga mea ca sa iei un copil un plasament dar in Romania nu se mai dau decat 2 sau 3 ,trebuie sa devii asistent maternal adica sa urmezi cursuri si sa primesti un atestat ,aceasta impune sa nu ai o alt job, deci asistenti maternali sunt angajati cu carte de munca primesc 8 mil. pentru copil si apoi daca il ai in plasament si nu-l vrea familia il poti adopta,cel putin asa am fost eu informata !Oricum mai devreme sau mai tarziu toate o sa fiti mame! Si sti ca ,,un necaz nu vine niciodata singur" o sa treceti peste toate si o sa fie bine! Multa bafta tuturor!


asistent social nu e acleasi lucru cu plasament - eu asa stiu.... asa mi s-a explicat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monique77 spune:

ce fericite sunteti fetelor ca aveti copilasii vostri acasa
ce implinire trebuie sa fie...
cand o sa fiu si eu asa ....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Manuelita spune:

Plasament este forma juridica prin care ingrijirea copilului se deleaga temporar cuiva.
Acest "cuiva" poate fi un asistent maternal platit sau o "familie substitutiva". Aici mi se pare foarte vag cine si in ce conditii poate deveni "familie substitutiva".
Si pe legea veche erau DPC-uri care nu acordau plasamente, altele care acordau, altele care acordau dar doar celor fara atestat de familie adoptiva (pentru ca asta arata clar intentia de a adopta copilul, lucru care in cazul unui copil in plasament nu e ok ptr ca inseamna ca pentru el inca se incearca reintegrarea in familia biologica), DPC-uri care dadeau plasamente si celor cu atestat, DPC care dadeau plasament doar daca erai din acelasi judet cu copilul (lucru logic deoareac pe durata plasamentului se incurajeaza vizitarea copilului de catre fam biologica).

Nu stiu pe legea noua cum mai e, cred ca tot la "mica intelegere".
Stiu insa o familie care cu "metoda plasamentului" era cat pe ce sa nu poata adopta copilul. Pe procedura adoptiei ai o gramada de oprelisti si frici, dar macar nu stai noaptea se te uiti la copil cum doarme si sa te gandesti ca poate maine ti-l ia cineva. Stiu ca e putin probabil, dar e foarte posibil....



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Manuelita spune:

Si de luat ti-l poate lua DPC si pur si simplu ca sa-l duca intr-un centru sau la asistent maternal, nu e vorba numai de fam biologica.
Saraca fam biologica daca vrea sa isi ia copilul inapoi oricum trebuie sa faca o gramada de dovezi cum ca situatia lor din cauza carora copilul a ajuns sub o masura de protectie sociala, plasamentul, s-a schimbat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valentina30 spune:

Buna, fetelor!va pup pe toate!
Multumesc pentru sfaturile voastre.toate imi folosesc.
Nu ma supar pentru niciun cuvant de-al vostru.
Vreau sa va spun ca nu am zis k intentionez sa iau in plasament pentru acomodare. Am zis doar ca daca apare un copilas si simtim noi k e pentru noi,sa il luam in plasament de urgenta.Sa speram in Dzeu ca ne va scoate in cale copilasul care va fi al nostru.
cat despre lege,doamnele de la directie nu mi-au zis k nu e permis(dar nici nu am intrebat dc e permis).Au zis doar k nu recomanda, k e posibil sa nu devina adoptabil si sa vina sa mi-l ia familia bioloica.
In plus, din cate am inteles, dc iei un copil in plasament de urgenta nu esti angajat ca AM,dar faci dovada ca ai cu ce sa-l intreti.Stiu pe cineva care are job bun si tot ia copii acasa sa-i creasca(dar nu st adoptabili).
cat despre risc,stiu k e mare.O fosta colega are o fetita in plasament de cand era bebe.Acum are 10 ani. Au vrut sa o infieze de la incept, dar nu accepta familia, dar nici nu o iau acasa.Probabil nu o vor lua niciodata si fetita va fi in plasament pana la 18 ani, cand isi va decide singura soarta.
Denisa,voi de cand ati avut fetita in plasament?Si cum ati reusit sa o luati?cand v-ati facut dosar de adoptie?Scuze dc deranjeaza intrebarile...
Lili, va doresc sa treceti cu bine peste perioada asta cu maselutele.
Monique, ai sa vezi ca pana la urma toate vom avea un copilas al nostru.
Eu imi pun increderea in Dzeu ca stie El mai bine ce trebuie sa faca...

Mergi la inceput