M-am hotarat.............adoptie(83)

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns carmencat spune:

Bun, am vazut si eu reportajele, m-au cam nedumerit reactiile moderatorilor emisiunii, la intrebarea nu stiu cui "bun, si ce e de facut" nu a dat nimeni un raspuns coerent.
Pun si eu aceeasi intrebare: pana la urma ce se urmareste cu aceste reportaje? care e scopul final? Se urmareste schimbarea legii adoptiei (iar) si daca da in ce sens?
Eu cred ca ar trebui pus clar pe tapet care sunt bubele actualei legi si exemplificat cu reportaje in sensul respectiv si dat solutii ar fi bine sa fie asa, nu asa.
Pentru ca, numai niste reportaje, uite se vand copii, nu rezolva nimic
toata lumea ridica din umeri si cu asta basta. O sa fie niste anchete, niste procese si atat. Cu ce ne ajuta pe noi, parintii adoptivi si pe copiii abandonati? Asta e intrebarea.
Sunt dezamagita, probabil ca se vede.

Si scuze, nu pot intra pe fb, ca mi-am sters contul. Nu mai am nici timp, nici chef si chiar cred ca se poate trai (foarte bine) si fara fb.

Nu te ingrijora de ceea ce gandesc oamenii, nu li se intampla prea des.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mariaa spune:

Campania RESETEAZA SISTEMUL pe care o deruleam nu are de-a face cu schimbarea legii adoptiei. Atentie !
Are de-a face cu aplicarea legii protectiei sociale si a drepturilor copilului si abia apoi cu legea adoptie. Daca prima nu e aplicata, n-ai ce face cu a doua. Simplu...
Vanzarea de copii e in aria de competenta a Politiei si a Parchetului.
Avem sesizari si memorii facute catre Guvern, catre Ministerele responsabile si avem actiuni concrete prin care multi copii deja au fost scosi din spitale.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irina_g spune:

Citat:
citat din mesajul lui carmencat

Bun, am vazut si eu reportajele, m-au cam nedumerit reactiile moderatorilor emisiunii, la intrebarea nu stiu cui "bun, si ce e de facut" nu a dat nimeni un raspuns coerent.

Buna fetele,
ma scuzati ca intru si eu ca musca in lapte insa eu va repet de muuult timp.
Nu va mai faceti sperante ca se rezolva ceva nici cu TV cu diverse emisiuni legate de adoptie nici cu o eventuala lege noua a adoptiilor. La TV , toti vorbesc, reporterii isi iau banii insa, nu se face NIMIC, din pacate pentru mamici.
Pentru fiecare viitoare mamica copilul ei e pus deoparte si, mai devreme sau mai tz, va veti stringe in brate puiul.
Nu mai sperati decat in bunul Dumnezeu sa va ajute. Va va ajuta cu siguranta . Bafta multa si... pupici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Manuelita spune:

Irina_g, iti inteleg pesimismul si poate vei avea dreptate.
Dar eu ma bucur ca cineva incearca sa faca ceva si le doresc mult, mult succes.
Stau f prost cu timpul liber si mai ales ma afecteaza foarte tare lucrurile rele care se intampla celor din jurul meu, asa ca de cativa ani ma protejez in mod egoist si las, evitand stirile triste, etc. Asa ca nu prea fac nimic din ceea ce simt ca ar trebui sa fac la capitolul voluntariat.
Daca insa asociata (aceasta a noastra sau alta) va organiza vreo campanie ptr prevenirea abandonului la rromi sau incurajarea adoptiilor copiilor rromi, voi incerca sa trec peste retinere si sa ajut cum pot. Si asta NU pentru ca imi pasa mai mult de copiii rromi (ca tocmai asta e ideea, indiferent ce etnie e, un copil e unic si cel mai important din lume) ci pentru ca ei sunt mai multi si mai vulnerabili, si mai ales pentru ca simt ca va veni o zi cand va trebui sa ii explic copilului meu ce am facut pentru neamul din care se trage.
am deviat, scuze.
Ideea era ca tocmai noi trebuie sa credem si sa sustinem astfel de campanii, chiar si numai dand share cunoscutilor, fiecare cum putem. Incet incet, in multi ani poate, schimbarea se va intampla.
Ce era daca oamenii ar fi incetat sa lupte pentru abolirea sclaviei de exemplu (care la vremea ei parea normala si de neschimbat), sau cu pedeapsa cu moartea sua prin torturare, etc.
Asa ca bravo Ador Copiii si va doresc sa aveti suficienta energie si fonduri incat sa puteti creste exponential efectele actiunilor voastre!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns erato spune:

Manuelitafiecare interventie a ta e realista si pui punctul pe "i". Imi place mult cum gandesti si sunt de acord cu tine.
Daca sta in putinta noastra sa facem ceva, de ce sa nu o facem?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irina_g spune:

Citat:
citat din mesajul lui Manuelita

Irina_g, iti inteleg pesimismul si poate vei avea dreptate.
Dar eu ma bucur ca cineva incearca sa faca ceva si le doresc mult, mult succes.

La inceputurile mele, acum muuulti ani, am fost super optimista ca se va face, se va drege. Normal ca ma bucur din suflet ca sunt persoane care, prin asociatii, emisiuni TV reusesc sa mai dezmorteasca sistemul acesta.
le doresc succes insa ideea era ca nu vreau ca viitoarele mamici sa spere prea mult si sa fie dezamagite la sfirsit.
Eu m-am rugat ca legea asta noua sa fie mai buna si, desi dnul panait spunea ca o adoptie se va face in 1 an, dureaza si mai mult, din cauza (in primul rind) a atestatului care dureeaza 120 zile in loc de 60.
Nimic mai mult.
Le doresc succes celor care incearca sa sensibilizeze pe cineva, de oriunde ca fie mai usor pt viitoarele mamici.
Bafta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monique77 spune:

salutare fetele
maine a patra intalnire, la directie
am selectat intrebari, am tot citit de prin carti, ne-am scos niste carti de pe net
mi se par utile
dar prezinta extremele negative cred... sper
vi le zic si voua:

- 20 de lucruri pe care copiii adoptati ar dori ca parintii lor adoptivi sa le stie
- manualul viitorilor parinti adoptivi
- a fi adoptat. cautarea de o viata a sinelui

o seara placuta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monique77 spune:

salutare fetele
maine a patra intalnire, la directie
am selectat intrebari, am tot citit de prin carti, ne-am scos niste carti de pe net
mi se par utile
dar prezinta extremele negative cred... sper
vi le zic si voua:

- 20 de lucruri pe care copiii adoptati ar dori ca parintii lor adoptivi sa le stie
- manualul viitorilor parinti adoptivi
- a fi adoptat. cautarea de o viata a sinelui

o seara placuta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valentina30 spune:

Buna, fetelor!Am lipsit o perioada de pe forum pt k nici nu am stiut ce sa scriu...noi am fost putin blocati, dar sper sa depunem dosarul cat mai curand.
Poate nu va vine sa credeti, dar la noi necazurile se tin lant. Acum 3 zile l-am inmormantat pe tatal sotului meu.Desi era foarte bolnav,pierderea lui ne-a provocat o mare durere, mai ales k sotul meu nu mai are niciun parinte.Am ramas o familie mica, dar pe care o uneste suferinta...
Cat despre dorinta noastra de a fi parinti, atat eu cat si totul ne-am gandit sa nergem in paralel atat cu dosarul pt adoptie cat si cu luarea unui copil in plasament. ne punem credinta in Dzeu ca va fi bun cu noi si ne va ajuta sa avem copilasul nostru, acela care va fi sa fie.
Nu vom cauta cu disperare, dar, daca apare un copilas si simtim noi k e pentru noi, il luam in plasament de urgenta.
la noi in judet e un copilas de 3 luni, de care am aflat k e aproape adoptabil, pt k de la nastere a si semnat mama ca nu-l vrea si il da spre adoptie.La directie s-au ocupat de dosar f repede si cu siguranta i-au gasit si o familie.Poate Dzeu face o minune si pentru noi. Va pup si sper sa aflu vesti bune si despre voi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmencat spune:

Cu plasamentul e dificil. S-a pus problema asta in una din sedintele de grup organizate la directia unde am eu dosarul. Raspunsul a fost urmatorul: daca pe legea veche se putea sa ai atestat si sa iei in plasament si cu timpul, presupunand ca familia nu il mai vroia sub nici o forma pe copil si se faceau toate actele, il puteai si adopta, acum nu se mai poate. Nu este permis de noua lege sa ai atestat si sa iei in plasament.
Bun, s-a pus problema si daca mai intai iei in plasament si apoi, cand se clarifica, daca se clarifica situatia copilului, iti faci atestatul si il adopti? Raspunsul a fost ca nu prea ai sanse. Daca situatia copilului se clarifica inainte sa iti iasa tie atestatul, copilul va fi trecut pe listele de la ORA si propus spre adoptie. Daca vin familii sa il vada si il plac, merg mai departe, il iau si asta e.
Deci totul e mult mai dificil decat pe legea veche.
Eu zic sa discutati la directia de care apartineti toate aceste variante, sa nu aveti surprize si in loc sa se sfarseasca chinul vostru, sa nu cumva sa se amplifice.
Iar daca intentionati sa luati un copil in plasament de proba, si daca considerati ca nu va adaptati sa il dati inapoi... nu e ok. Copilul va suferi cumplit, nu va stii cu ce a gresit de nu a corespuns si l-ati dat inapoi. Ganditi-va in primul rand la sufletul acelui copil, pe care, din dorinta de a nu suferi voi, il faceti praf.
Ganditi-va bine ce vreti sa faceti si ce cale alegeti.

Nu te ingrijora de ceea ce gandesc oamenii, nu li se intampla prea des.

Mergi la inceput