Bulgarasi de ianuarie-februarie 2012 (37)

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns aerlilian spune:

De parca nu erau de ajuns mucii, mi-a tusit toata noaptea si s-a chinuit...Iar eu ma vad cu pediatra si putem vorbi abia maine. I-am dat Stodal dar am inteles ca Stodalul doar sedeaza tusea, nu o vindeca... Voi ce dati puiutilor la tuse seaca?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anangel_lexi spune:

Buna tuturor.
La multe lunite, Sven si Iulia! Nu-mi vine sa cred ca de azi intr-o luna aniversam primul anisor al primului bulgaras!
Bulinutza, off Doamne, nu-mi vine sa cred asa ceva! Sper din suflet sa nu fie nimic!
Ileana, pe noi ne ajuta foarte bine Stodalul. Bine, Johanna nu a avut nevoie pana acum, cand spun "noi" ma refer la Maria si la mine. Ce mai folosim noi pt tuse, cu succes: Eurespal, Grintuss (astea sunt alopate) si de la plafar mi-a luat o colega Plantusin si sirop de pin. Nu stiu insa daca ce am enumerat eu aici sunt bune pentru bebei, stiu sigur ca Grintuss, de exemplu, contine miere. Si cred ca si Plantusinul la fel. Nu stiu de Eurespal, verisoara mea i-a dat fetitei ei la aceeasi varsta cu bebeii nostri. Siropul de pin iar nu stiu daca e ok...

de Maria Cornelia (20.09.2006) si Ioana Teodora (24.01.2012)
Din ce in ce mai mare
Creste si mezina
Perlute de domnisoara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns suzieq spune:

Buna dimineata! Va poftesc la cafea, la noi nu e asa buan dimineata ca e o ceata densa care nu stiu cand se ridica si noi aveam planuri de mers la piata azi. Ieri copilu meu a fost in greva, nu a vrut sa doarma numai afara in carucior, asa ca am plimbat toata ziua la el.

Ileana, eu ii fac aerosol cu ser fiziologic pana ajung la medic sa-mi spuna ce cocktailuri sa pregatesc acolo. La noi a mai mers bine si prospanul, dar aici parerile sunt impartite ca ar contine alcool, ca ar merge pe tuse cu expectoratii, la noia functionat pe tuse seaca si l-am luat la recomandarea unui medic pediatru.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabrielarusu spune:

buna,
Plantusinul provoaca agitatie la bebe asa mi-a spus pediatrul aveam siropul in casa si dr. mi-a spus nu.. si mi-a recomandat stodal.

Noi raportam ca suntem pe regim alimentar, lapte fara lactoza pe antibiotic din cauza scaunelor moi care au persistat mai mult de 7 zile si vad ca de ieri e mai bine a facut 2 scaune legate, dar ma bucura momentan ca papa cat de cat bine solidele de regim si laptele fara lactoza, il adora tremura si plange cand ma vede cu bibe si mereu ii este foame.
asteptam rezultatul la coprocultura sa vedem dc avem ceva microb sau este de la dinti .. cu toate ca i-am facut rotairusul.



mamica de Maria Elisa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabrielarusu spune:

am uitat sa va spun ca in scaunul de duminica dimineata si luni am vazut cateva firisoare de sange ceea ce ma ingrijoreza fff mult.

mamica de Maria Elisa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabrielarusu spune:

Am si cantarit-o cand am fost luni la dr si a luat in greutate 400g in 2 saptamani si jumatate cu toate ca sapt. trecuta cred ca nu a luat nimic ca facea cate 3-4 scaune moi asa ca in privinta greutatii sunt relaxata dar cu scaunele nuuu.

mamica de Maria Elisa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anangel_lexi spune:

Off, Gabriela, imi pare rau ca micuta are probleme dar ma bucur ca sta bine cu greutatea! Multa sanatate!

de Maria Cornelia (20.09.2006) si Ioana Teodora (24.01.2012)
Din ce in ce mai mare
Creste si mezina
Perlute de domnisoara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mrg spune:

Sa inteleg ca aici dc intri rar,nu te baga nimeni in seama?Pusesem o intrebare legata de bebe,legata de un vaccin...Oare nimeni sa nu fi citit mesajul meu?Scuze ptr deranj!Probabil ca nu mai e loc in gasca!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aerlilian spune:

Mrg, nu stiu daca e cazul sa ne certi si sa ne pui la colt...cu siguranta ai observat ca de-abia s-a umplut o pagina in doua zile, ceea ce inseamna ca activitatea e slaba in general aici, nu ca cineva nu-ti da tie atentie in special...Chiar am vrut sa-ti raspund dar nu stiam ce detalii sa-ti dau. Eu, spre exemplu, voi face copilului meu acest vaccin la varsta de 1 an. De ce-l fac? Ei bine, din snobism! Nu am intrebat pediatra nimic in mod deosebit despre acest vaccin, stiu doar ce am citit pe internet, lucru care iti este si tie cu siguranta la indemana!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns My_Lady0091 spune:

Citat:
citat din mesajul lui mrg

Sa inteleg ca aici dc intri rar,nu te baga nimeni in seama?Pusesem o intrebare legata de bebe,legata de un vaccin...Oare nimeni sa nu fi citit mesajul meu?Scuze ptr deranj!Probabil ca nu mai e loc in gasca!


ce-ti veni?!

Prevenarul, am inteles ca se face la un an. Daca nu-i pe schema de la stat, nu, nu il facem.


Ileana are dreptate, noi..."gashCa" din care faci si tu parte, apropo, scriem mai mult pe FB!Deci...sa punem nervii tai, pe seama racelii!


Mergi la inceput