Bulgarasi de ianuarie-februarie 2012 (37)

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns adc spune:

E a patra oara cand ma loghez zilele astea si nu apuc sa scriu... da stiu o sa ziceti ca la filmul cu Kevin am putut sa ma uit naiba stie atunci Cristi jumate de film a dormit, o vreme s-a jucat pe langa mine iar ultimele 10 minute cand efectiv nu m-am mai putut dezlipi de ecran, l-am tinut in brate aproape cu forta
Mama nebuna, ca sa nu mai zic Luiza ca desi alaptez si acum eu am mai "servit" cate o tigara, incepand de la botez, in concediu, prin parc
na hai ca "m-am remuscat" destul cum zicea Ileana Vulpescu.

Bravo Sven , mic luptator, cine poate oase roade, nu? Bravo si mamicii lui care a fost mereu optimista si increzatoare.

Ileana, ce mult inseamna sa ai un medic priceput si cu instincte corecte. Ma bucur ca totul merge bine. Aveti si hidrocortizon sau alt steroid in schema? Intreb si eu ca sa imi fac o idee generala, ti-am spus ca pe Cristi l-au indopat de antibiotic, steroizi si adrenalina in luna mai, si nici el nu avea strop de febra doar tuse, insa "latratoare". Nu am avut curajul sa refuz ceva din tratamentul lor, dar cand am auzit ca au de gand sa il tina asa "cel putin 5 zile" citez, am iesit din spital pe semnatura dupa 2 zile si jumatate si am cerut parerea altui medic care mi-a recomandat in continuare doar vitamina C!!!

Luiza, Cristi nu mai sta nicaieri de mai bine de o luna, trece peste orice obstacol si noroc cu maica-mea care e 2-3 zile pe saptamana in Tm si care-l adoarme afara, altfel as fi deja cu mintile pe pereti. Nu de alta, dar mai am o odrasla care imi incearca nervii cateodata, cu lucruri marunte of course, dar daca se suprapune peste "nelinistea" lui frate-sau, mama lui Kevin e mic copil fata de cum imi vine mie sa plec la Paris (e o gluma )

Matzaila sa iti traiasca feciorii, si eu am crezut ca nu am inteles bine cand ai zis de fiul vitreg.

Fetelor e mai usor pe fb, e adevarat, dar daca te apuca nostalgia nu ai cum sa te uiti in arhive, totul devine f greu daca nu imposibil de accesat. De cateva ori i nmomentele mele de liniste m-am uitat aici pe dc in urma, ce scriam anul trecut pe vremea asta, cum m-am cunoscut cu fetele, si sentimentul a fost superb. Daca nu mai scriem si aici... nu o sa avem unde sa ne mai uitam peste 3-4 ani cand vom uita cum au inceput sa se catere voinicii nostri prima data pe canapea sau sa deschida sertare interzise...

Chiar ca plec acum, crisi miroase a kk

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns suzieq spune:

Noi am avut o noapte horror, a doua asa de cand s-a nascut Vladut. S-a trezit pe la 11 si ceva si cand l-a vazut pe taica-sau acre abia venise de la bere nu a mai vrut sa se culce pana pe la 1.30, la s-a trezit si a mancat si el aa dormit dar eu nu am mai reusit pana pe la 6 si in seara asta mergem la un botez. Minunat!

Anne, foarte nasoala treaba cu socrii si ce e cel mai nasol ca sotul nu te intelege. Noi am incercat sa-i impacam pe toti, de Craciun cu unii si de Paste cu altii si intr-un fel mi se pare corect fata de toata lumea. Poti sa-i spui sotului ca ai prefera sa faceti Craciunul la voi acasa ca primul Craciun in familie, sa vina mosul la Bia blabla-uri dintr-astea si poate il convingi mai usor decat daca ii spui ca nu vrei sa-l faci cu socrii, iar dupa ce trece poti sa-i spui ce ai pe suflet.

Amelia, din pacate la mine nu vine nimeni, iar sotul daca ajunge inainte de 20 e sarbatoare. Acum am inceput sa-l mai las cu vecina, marti l-a plimbat si eu am fost la cosmetica si azi l-a tinut la ea o ora pana mi-am mai facut eu treaba. Astazi vin bunicii sa stea cu el sa putem mergem la botez, dar parca vad ca o sa fie gramada pe mine si pe taica-sau si asa ne-am mai elibera si noi 2 zile.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Matzaila_81 spune:

Suzieq cat te inteleg E greu sa nu ai cu cine lasa copilul.

Adc pe langa asta mai e si urat rau filmul ala. eu nu mai pot neam sa ma uit la d-astea psihologice. Cu varsta mi se duce si din profunzime. O sa ajung o baba ramolita si superficiala la 80 de ani.

Aerlilian imi este drag copilul.Chiar daca nu-l iubesc ca pe copilul meu pentru ca nu e al meu e insa copilul lui Razvan, barbatul pe care-l iubesc, e fratele lui Tudor si sper sa fie apropiati cand or sa creasca.Pe langa asta a crescut langa mine, nu are cum sa nu-ti intre la suflet. Am stat langa el cand a fost bolnav, am petrecut sarbatori impreuna, l-am invatat sa manance singur, noi l-am dus prima oara la mare, a dormit in bratele mele atata timp, de piatra sa fi si tot te atasezi.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Matzaila_81 spune:

Adc, m-ai melancolizat. \uite, o sa incerc maxim la 2 zile sa intru pe forum.
asa este, ma gandesc la anul trecut si serios va spun ca nu stiu cum ar fi fost sanatatea mea mentala fara voi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Faith26 spune:

Abia acum am reusit si eu sa recuperez cititul pe forum. Nu cred ca mai tin minte ce si cui vroiam sa raspund, dar am sa incerc.

Alice - pentru nastere naturala la Filantropia
pt mama - garmastan, 3 camasi (1 se murareste la nastere), sosete, 4 perechi chiloti, tampoane speciale pt lauze (parca ceva de la seni aveam, nu mair retin), sapun, prosop, papuci, crema de maini, servetele umede + uscate, tacamuri pentru mancat, cana, galactogil, sutien alaptat (eu nu am avut), pompa de san (nu am avut in spital, dar cred ca ar fi fost utila - insa am apelat la asistentele de acolo pt "desfundarea" canalelor.

pentru bebe -
Servetele umede pt fundulet
Bepanthen
Pampersi (cam 6 buc/zip t un bebe)
body-uri cu maneca lunga si picioruse (aici depinde cate zile sta internata cu bebele). Hainutele lui Beatrice nu le-am lasat la asistenta impreuna cu cremuta, servetelele si pampersii, ci le tineam la mine in geanta si le duceam dimineata asistentei care era de serv, ii dadeam hainutele si ii aratam care este copilasul.
Cercei - daca naste fetita – optional. Eu asa am facut si a fost super ok, iti sterilizeaza cerceii inainte.

Daca vrei sa-ti spun si legat de "cotizatii", sa-mi zici si iti trimit pm. Eu am o matusa care lucreaza acolo, si pe ea am intrebat-o legat de chestiile astea.


Adc Daca tie ti se pare nasol ca ai mai ars cate o tigara in timpul alaptatului, eu ce sa zic - am fumat in timpul sarcinii. Nu zilnic, nu mult, dar tot mai fumam. Nu am putut sa ma las. Dupa ce am nascut si cat timp am alaptat n-am pus tigara in gura. Apoi dupa ce am term cu alaptatul m-am dat pe electronica. O porcarie si aia. Acum fumez. Iar. Din nou, la fel ca inainte sa raman gravi.

Bulinutza - imi pare rau pt patania cu Filip, sanatate!
Alexa G - sper sa scapi de stafilococ cat mai repede!

Fetele cu kilogramele bebeilor, si eu cu voi...pe Beatrice nu am mai cantarit-o de la 8 luni - avea 7.600, acum are 9 luni si aproape 2 sapt, dar nu cred ca are mai mult de 8 kg. Dar nu ma deranjeaza deloc chestia asta.

Weekend placut va doresc si sanatate tuturor bebeilor bolnaviori


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kraluca spune:

buna si de la noi!
La multe lunite Matei Emanuel, Natalia Emanuela, Azra, Andreas Fabian!
lexi - de ce ai felicitat-o pe alexa? m-ai pus in dilema... oare tre sa-mi pun ochelari?
beatrix - e fenomenal bulgarasul sef!!! sa va aduca numai bucurii!
am pus si eu mai demult o intrabare fetelor din strainezia legata de "curent". numai noi, romanii, avem mania asta?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Matzaila_81 spune:

Kraluca, eu o am. dar am si sinuzita si simt orice adiere si imi e teama sa nu cad in extrema.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Faith26 spune:

Cred ca da - romanii au mania asta legata de curent

Lexi, apropo - asa este, si eu am observat ca tu la felicitari nu ratezi nici un bulgaras!! Eu recunosc ca nu sunt intotdeauna pe faza, uneori uit, alteori nu intru...urez cand/cui apuc

Mrg - nu te supara ca nu ai primit rasp, ca nu cred ca a fost cu intentie din partea nimanui. Adevarul cam asta e, ca lumea s-a cam mutat pe FB.
Eu o sa ii fac Prevenarul. Am scris si pe FB despre asta. Este singurul vaccin optional pe care o sa i-l fac, doctorita noastra ni-l recomanda, in afara este obligatoriu si vor sa il introduca si in Ro intre vaccinurile obligatorii. Tot doctorita noastra - lucreaza la Matei Bals (boli infectioase), mi-a zis ca a vazut efecte "devastatoare" ale meningitei asupra copiilor, in fine mai multe chestii drept pt care imi recomanda sa i-l fac.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adc spune:

Matza, da, urat rau filmul.

Luiza, stiu mami, noi pana la 11 luni am crescut-o singuri pe Andra, tot asa cu Dan doar dupa ora 19 si in weekend. Botezul ei mi s-a parut cea mai lejera zi din viata mea, am tinut-o numai cat a stat la san, in rest a fost a altora. Dar e admirabil ca te descurci.

Raluca, cred ca Alexa a fost felicitata pt piciorusele lui Alex care merg spre vindecare. Sau ? Eu tot sunt curioasa care va fi prima a odiseei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Matzaila_81 spune:

Faith, bine ca ai scris, o sa o intreb si pe doctorita noastra de Prevenar.

Mergi la inceput