Fluturasi si floricele de Mai-Iunie 2012 (12)

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns albinuta83 spune:

Addya, am pus schema cu diversificarea in Picasa.
Intr-adevar, ni s-a spus sa incepem cu legumele si apoi cu fructele.
Eu am preferat varianta asta pt ca, din curiozitate, am testat sa vad daca cel mic accepta initial fructele- am fost mai mult o joaca- si i-am dat suc de mar cu morcov, cateva lingurite. Surpriza a fost ca nu a mai vrut laptele dupa suc si nici macar la 2h. Se vedea ca ii e foame, se repezea in biberon si cand simtea gustul incepea sa planga. In cazul asta am preferat sa incepem cu legumele, pe care chiar le mananca si ieri am inlocuit pt prima data o masa de lapte, urmand ca apoi sa introduc si fructele.


mami implinita de Rares-Iustin

Mutatia MTHFR C677T homozigota- tratament cu Clexane 0.4, Cetebe, Magnerot si Folowise.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ellyshor spune:


Niatzaaa!
Am ochii in gura ca Mihnocul meu iar m-a fugarit toata noaptea. Ai de capul meu!
Acum l-am culcat.

Deea parerea mea e ca tu nu gresesti cu absolut nimic. Ti-am spus ca nici M nu a luat in greutate luna a 5-a. Pur si simplu a stagnat. In schimb, s-a mai lungit. A luat 4 cm, si a ajuns la 70cm.
Ia masoara-l pe Octav. Poate e si cazul lui.
Eu am inteles ca e normal sa mai creasca in lungime si mai putin in greutate la varsta asta.
Ca idee, uite cat mananca Mihnea pe zi, o sa vezi ca voi stati exceleeent!

03.00- 100ml lapte
08.00- 100ml lapte
12.00- 150ml piure de legume
15.00- 120ml lapte
18.00- 100ml lapte
22.00- 150ml lapte

Total lapte=570ml - si asta in zilele cele mai bune cand papa tot din biberon, ca sunt si mese la care se opreste si mai lasa 30-40ml in bibe si nu e chip sa-i mai bea.
Deci? Eu ce sa mai zic? La varsta lui ar trebui sa bea cel putin 900ml lapte si el ajunge cam pe la jumatate. Si ce sa fac? Sa-l oblig, nu pot.

Addya eu am inceput diversificarea cu piureul de legume. Si mai sunt fete de aici care au procedat asa.
Am inceput deja de o luna, dar fructele o sa i le bag ultimele.
Si pe mine ma indemna cordial dr de fam sa-i dau fructe de la 3 luni!
Cum naiba sa ii dau unui stomacel care nu a papat decat laptic fructe care sunt atat de acide?! Si mai ales la 3 luni, cand sistemul digestiv e inca ff imatur.
Pediatrul mi-a zis in schimb sa incep cu legumele si ultimele fructele.
Si chiar dc nu-mi zicea asa, eu tot asa faceam.
Cam tot ce am citit pe subiectul diversificarii, informatii recente, recomanda legumele si apoi fructele.
Mie mi se pare logic. Si eu dc mananc un fruct pe stomacul gol, simt o usoara aciditate, dar un pui care abia se invata cu mancarea solida?

Evident, fiecare face cum crede de cuviinta. Eu intotdeauna am ales sa ma informez si sa ma bazez mai mult pe instinctul meu decat pe ce imi spun diversi medici, in care sincer nu am incredere.
Fara nicio suparare pt mamicile din domeniu, dar am vazut cum se trec examenele la Medicina. No comment!
Ca sa nu mai vorbesc de greselile atroce care se fac in mod frecvent in randul pacientilor. Numai eu de cate ori m-am lovit de medici incompetenti, m-am saturat! Poate de aici si scepticismul meu exagerat vis-a-vis de breasla.

Astazi trebuie sa sun la dr de fam sa vedem dc are vaccinul de 6 luni. Sper sa n-am iar surprize ca asta imi mai lipsea.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns addya_21 spune:

fetelor,nu stiu ce sa ii mai fac lui Darius.nu mai vrea sa stea decat in fundulet sau in picioare.Ba chiar face pasi daca il tin in picioare,am pus pe picasa un filmulet.Mi-e frica sa nu i se deformeze coloana.Voi ce parere aveti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aever spune:

Neata mamici cu pui mici!

Am lipsit un pic de la apel zilele astea, recunosc ca am intrat doar pe Facebook. Imi e mult mai comod acolo ca pot raspunde imediat la intrebarea cuiva, nu uit ce a scris lumea in ultima zi deci imi e mai usor de urmarit si raspuns si vazut poze/filmulete. Dar imi place sa intru si aici tocmai pentru ca se pastreaza pentru mult timp ce scriem noi si putem revedea oricand(desi n-am deloc timp pentru asta) si mai intru pentru fetele care nu sunt pe facebook. Ca nu pot sa aleg pe unele sau pe altele, toate imi sunteti la fel de dragi. Ma cam repet ca scriu si aici si pe facebook aceleasi lucruri, cer iertare de la fetele de pe facebook ca citesc de la mine aceleasi chestii de 2 ori.

Azi noapte iar a dormit bine Mihai, a avut doar o trezire la 4 si apoi somn pana la 8. Eu nu observ sa fie ceva diferit care ar putea sa-l faca intr-o noapte sa doarma prost si in una bine. Mie mi se pare ca fac aceleasi lucruri.

Vorbeati de ras in hohote, eu nici nu-mi amintesc cand a facut Mihai asta prima data. Cred ca inainte de 2 luni dar apoi a avut o perioada mare cand n-a mai facut. In timp insa s-a intamplat din ce in ce mai des. Aseara ma chinuiam sa-l adorm, era pentru a doua oara la san si l-a apucat rasul(cu sunet) in timp ce era cu tzatza in gura. Probabil adormise si visa ceva. M-a busit rasul si el s-a intors spre bine foarte surprins apoi s-a pus pe ras. Si radeam amandoi unu la altul. S-a mai intamplat sa radem asa unul la altul dar nu in contextul asta. Apoi el a inceput un joc: Se duce la san sa suga, tragea o data si se intorcea apoi razand spre mine si tot asa. A fost delicios! Am uitat ca mai devreme incepusem sa ma intreb ce are de nu adoarme si ce sa mai fac sa-l adorm. Daca ar fi sa aleg intre a-l lasa sa adoarma singur plangand si a sta cu el pana tarziu razand, oare ce credeti ca as alege?

Ne pregatim sa iesim un pic la plimbare.Pup fetele!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns onutza83 spune:

Buna Fetelor!
Noi azi plecam un wek la Vatra Dornei.Va uram un wekend placut si linistit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elena_gd spune:

Neatza mamici de pui mici!
La multe lunite frumoase, sanatoase si norocoase puilor sarbatoriti zilele acestea: Miru, Filip, Matei, Edy, Dorian, Natalia, Luca si celor doua floricele minunate ale Almei!
Deea eu zic ca bb Octavian papa f bine si tu nu gresesti cu nimic. Eric papa acum, la 7,500 kg 90-120 , rar 140 ml la cate 2,5-3 ore ziua si noaptea se trezeste mai nou o singura data. Deocamdata inca ia in greutate.
Am si eu doua observatii scrise zilele acestea pe fb pe care le reiau si aici: ei au perioade in care iau in greutate si perioade in care cresc in lungime si mai exista o perioada de acomodare cu mancarea solida, timp in care nu-si extrag nutrientii prea bine din papica si nu iau prea mult in greutate, drept pentru care in perioada de tranzitie trebuie data papica progresiv si mult laptic. De aceea este indicat ca bb sa pape la inceput o masa solida pe zi si mult laptic si abia peste 2-3 sapt sa se mai inlocuiasca treptat o masa.
Onutza distractie placuta la munte!
Noi raportam prima noapte de vis a lui Eric: aseara la 19:30 l-am scos la plimbarica, a adormit si a supt la 9 si somn in continuare pana la 4:30, papica iar si somn pana la 7:45.
Am sunat aseara la celalalt oftalmolog, soc, primul loc liber il avea in decembrie.
Astazi trebuie sa ma uit pe carticica lui E ca saptamana viitoare sau cealalta trebuie sa mergem la runda 3 de vaccinare.
Va si va dorim o zi minunata!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elena_gd spune:

Addya l-am vazut pe Darius pe picassa, e un scumpeeeel cum se uita el atent la Edy.
Totusi am ceva de spus, sper sa nu mi-o iei in nume e rau, dar la aceasta varsta nu se fac exercitii gen stat in picioruse, daca totusi se pun in premergator se lasa sa atinga doar cu varful degetelor solul, se evita sa puna talpa.
Pupici trupa, astazi la noi e cald si plecam afaraaaaa dupa ce papam!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns addya_21 spune:

Elena ,nu am de ce sa ma supar.Pot doar sa invat.Adevarul este ca l-am pus de cateva ori in picioare si in fundulet,dar de azi incolo gata,doar pe spate sau pe burtica.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns addya_21 spune:

gataaaaaaaa!!!!!!!!!!!!!plecam si noi la plimbarica!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ellyshor spune:

Si noiiiiii!!!!!Astept doar sa se trezeasca piciul sa pape de 15.00 si o zbughim afara! E suuper soare si placut! Yuuupiii-yeeeeei!


Mergi la inceput