Fluturasi si floricele de Mai-Iunie 2012 (12)

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns tigruta spune:

Salutare fetele!

Va dau eu o prajiturica si o fripturica de vita

Onutza multumim de urare..

Pupici fetili..intru mai pe seara.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tigruta spune:

La multi ani si fluturasilor care mai poarta numele Luca!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns addya_21 spune:

LA MULTI ANI!!!pentru toti bebicii cu nume de LUCA!

Shoshonik ,Darius cred ca s-a imprietemit cu Edward al tau.I-am aratat filmuletul si era in stare sa sara pe laptop :))).Cred ca vrea sa il cunoasca :P

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ellyshor spune:

Sa fiti sanatosi si frumuosi mereu puisori numiti Luca/s!!!!
SA va faceti parintii mandri si fericiti!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deea_Deeutza spune:

La multi ani de ziua numelui Luca, sa fii sanatos si voios!

Elena ma bucur ca esti mai bine si nu te deranjeaza nimic la cusatura. Sper sa te refaci repede si sa urmezi si tu reteta ca uite Anitta ce tonus bun are

Eu sunt un pic necajita cu greutatea lui Octavian si cu ce cantitate mananca. De la controlul de 4 luni, adica de acum 3 sapt nu a luat nimic in greutate, nici un gramulet macar si de vineri am inceput diversificarea. Nu stiu, poate gresesc eu cu ceva si din cauza mea nu ia in greutate, va scriu si voua ce si cat i-am dat ieri si azi sa pape si va rog sa va dati cu parerea ca pe mine ma duce gandul mai departe, la prostii bineinteles

Asa, deci ieri a papat asa:
04.20 - 170ml LP
08.30 - 200ml LP
12.00 - 80ml LP + 30ml suc pruna+mar
15.30 - 140ml LP + 60ml supa crema legume
19.00 - 170ml LP
TOTAL 760ml LP

Azi:
03.00 - 150ml LP
08.00 - 80ml LP + 30ml piure banana+para
12.15 - 120ml LP + 60ml supa crema legume
16.20 - 200ml LP + 1 cupa cereale de orez
20.00 - 70ml LP
Si cred ca mai urmeaza o masa pe la 12-1 noaptea, daca nu se trezeste singur, o sa-i dau dormind
TOTAL 620ml LP

Azi a dormit in 3 reprize, dimineata 3 ore, la pranz o ora si dupa amiaza 3 ore. Face kk de 3 ori/zi, nu mult.

Vi se pare ceva dubios, gresesc undeva de copilul asta nu ia in greutate? Nu vreau sa devin obsedata, paranoia, dar mie nu mi se pare normal si clar gresesc eu undeva.

Elly stiu ca mi-ai raspuns si pe FB, dar simt nevoia sa discut si aici cu voi toate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns addya_21 spune:

Deea,nu stiu ce sa zic,cat de mult ar trebui sa manance bebe al tau acum,stiu ca al meu manca 500 ml/zi pe la o luna ,iar undeva la 2 luni ajunsesem la 750 ml/zi.Incearca sa ii dai mai .Noaptea nu mananca?Si ai ajuns deja la supa de legume?Nu e cam repede?
Mie dr.pediatru mi-a zis sa ii dau mai intai suc de fructe ,sa incep cu 5mlpe zi si sa continui pana ajung la 50ml,crescand in fiecare zi cu cate 5 ml.Apoi sa ii dau 50 ml suc+1cm dintr-o babana,50ml suc+2cm banana,pana ajung la 50 ml suc si 5 cm banana.Dupa asta 50 ml suc +5cm banana+10 g branzica de vaci facuta in casa,si sa maresc cantitatea de branza pana la 30g,dupa asta urmand sa ii bag si supa de legume.Dupa calculele mele ar dura cel putin 2 saptamani.


ps:am si eu un ranjit si un plimbaret pe picasa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BelissimaEva spune:

Neatza neatza dragele mele,
Astazi dam noi cafeluta sau ceaiul sau fresh-ul cu o felie de tort( avem tiramisu cu fructe de padure astazi) pentru ca bebe Dorian implineste 5 luni
Nu-mi vine sa cred ce repede trece timpul..
La multi ani si tuturor bebeilor Luca ,pentru ieri, Multe lunite Lui Filip si lui Matei iar pentru astazi La multe lunite lui Edward si Nataliei
Putin mai tarziu am sa pun si cateva poze pe Picasa cu minunatia mea de bebel pe care imi vine sa il mananc , atat imi e de drag
Deea, draga mea, din pacate eu sunt in pom si pomul in aer atat in legatura cu laptele praf cat si cu diversificarea.
Noi papam tzitzica ,deci nu pot sti cat mananca iar noi o sa mergem pe autodiversificare.. dar am inteles ca si Mihnea a luat foarte putin in greutate dupa ce a inceput cu papica. Poate organismul intra intr-o perioada de stagnare pana se acomodeaza.. zic si eu
Addya, asa cum am mai spus nu cunosc nimic despre diversificare dar se stie ca atatia doctori, tot atatea pareri exista dar am inteles ca este mai indicat sa se inceapa cu legumele ( aici sa explice cine stie mai bine de ce legume first)!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns addya_21 spune:

LA MULTI ANI!!!pentru floricica NATALIA-GABRIELA si fluturasii DORIAN ANDREI si EDWARD FLAVIUS!!!
Sa fiti sanatosi,sa cresteti mari si frumosi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns albinuta83 spune:

Neata!

Deea, din ce vad bebe papa o cantitate suficienta de LP. Pediatrul ne-a spus ca trebuie sa manance intre 500-700 ml /zi.
Rares a luat in greutate in ultimele luni destul de putin - 500-550 gr si ni s-a explicat ca, luand foarte mult in greutate in primele luni - 1400 gr si 1000 gr, nu este nimic ingrijorator. Daca ar fi continuat sa ia in acelasi ritm, probabil ca acum era deja gigant.
Decat sa stai cu indoiala in suflet, mai bine da o fuga la pediatru si sfatuieste-te cu el. Nu mi se pare ca ar fi ceva gresit in ce ai scris tu mai jos.
Eu inca nu i-am dat fructe, astept sa treaca o luna de cand am inceput diversificarea si sa reusesc sa ii dau cam toate legumele tolerate la varsta asta si apoi incepem cu fructele. De fapt, v-am trimis schema pe care o urmez.
L-am cantarit pe pitic aseara si are 7200 gr, deci a luat 500 gr din 24 sept pana acum. Ceea ce ma bucura este faptul ca nu a avut probleme cu tranzitul de cand am inceput diversificarea, ba chiar face si de doua ori in unele zile.

Virgiiii...esti la refacere?




mami implinita de Rares-Iustin

Mutatia MTHFR C677T homozigota- tratament cu Clexane 0.4, Cetebe, Magnerot si Folowise.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns addya_21 spune:

albinuta,voua asa v-a spus pediatrul?mai intai legume?dr.mea mi-a zis sa ii dau fructe mai intai....


Mergi la inceput