Fluturasi si floricele de Mai-Iunie 2012 (12)

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns elena_gd spune:

Si ca sa fie treaba treaba, a plecat acum sotul de urgenta in Norvegia, sunt singura cu E pana vineri si deja a inceput sa faca febra dupa vaccinuri.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BelissimaEva spune:

Buna dragelor,
Intru repede sa va salut ca astazi sunt cam ocupata. M-am apucat sa fac ceva curatenie.. am sters frigiderul,aragazul, am gatit ciocanele de pui dezosate la gratar cu ciupercute umplute si strudel cu mere iar acum fug sa fac switch-ul de haine vara cu cele de iarna in dulap
Anitta, cu mare drag, ma bucur ca ti-a fost util rezumatul dar care-i faza cu alunele si semintele? Sunt alergogene si cam cand exact se introduc? Iar cerealele cu lapte.. cred ca este vorba despre varsta de 1+, banuiesc.
Alma, bine ai revenit, draga mea! De unde ai luat tu cartea cu retete pentru BLW? Voi avea si eu nevoie de ea dar mai incolo, peste cateva luni
Inca nu stiu daca ii voi da la inceput doar cate o leguma la aburi , pe zi (morcovi,radacina de patrunjel, brocoli,conopida, avocado) sau sa ii pun 2-3 dar astept sa termin cartea sa ma dumiresc cum se procedeaza exact
Albinutza, multumesc frumos ! Cum ati petrecut ieri ?
Mey Ellyshor si Virgi dar voi nu va plictisiti deloc heh ? Numai intr-un party o tineti
Sa ma laud si eu ca puiul imi doarme tare bine de aproape o luna de zile, in care are o masa ( prin somn) de tzitzi si inca una la fel dar dimineata devreme si in rest somn de voie pana pe la 10:00-10:30 (cam puturos ) . Dar inca nu sunt semne ca ar vrea dintii sa iasa si atunci sa te tii discoteca ..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BelissimaEva spune:

Elena, inarmeaza-te cu antitermic si dragaleste-l pe Eric cat poti zilele astea ! Nu poti sa mergi mai mult pe la cumatra sa nu te simti singura? Hai ca noi suntem aici cu tine sa iti tinem de urat !
Te imbratisez
Fetelor, tocmai am vazut un gandac de bucatarie cand frecam aragazul
Nu am avut niciodata gandaci si nici nu stiu ce imi trebuie sa ii starpesc.. ce anume si de unde cumpar insecticid(sau cum s-o numi?)
Sincer nu stiu de unde o fi aparut ca la noi este mereu gunoiul dus si curatenie luna in bucatarie iar blocul este nou dar trebuie neaparat sa il pun pe sot sa verifice si sa astupe fiecare gaurica pe langa tevi si instalatie ufff

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ellyshor spune:




Noi azi trebuia sa facem vaccinul dar a sunat dr ca pleaca mai devreme asa ca am lasat-o pe maine.

Eva harnicuta, nu stiu ce sa-ti recomand pt crocobauri. Stiam de Regent, dar cik nu se mai fabica la noi, of course!
Puiu Dorian ce facea in timp ce tu erai furnicuta?

Elena sper sa treceti cu bine de vaccin. Poate nu face febra, Bilantul mie mi se pare ok, nu stiu ce sa zic de restul, dar trebuie investigat inainte de a te pripi cu diagnostice de genu'. Ti-am zis, si M sta uneori cu gurita deschisa, dar nu mi-a zis niciun dr ca e vreo problema. Pooop dulce!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BelissimaEva spune:

Ellyshor, Dorian a fost tare cumintel astazi, de asta mi-am si permis sa trebaluiesc atata
Dimineata, nu se mai dadea trezit asa ca la 11:00 m-am dus si am tras jaluzele (cred ca din cauza vremii mohorate), apoi dupa doua ore de papa si joaca a mai dormit inca o ora iar cand s-a trezit m-a salvat tac-su cand la scos in parc la plimbare . Dar la cat a dormit astazi si a fost de linistit, tare imi e teama ca diseara vom avea si noi party
Elly, nu ne-ai mai spus daca Mihnea a invatat sa bea apa cu canuta cu cioc. I-am cumparat si eu una cu ciocul din silicon recomandata de la 3m+ si intentionez sa ii pun apita in ea de luna viitoare cand incepem AD... sper sa nu ii fie prea dificil

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deea_Deeutza spune:

Seara buna frumoasele mele

Scriu, nu mai apuc sa termin, citesc, uit unde am ramas, o iau de la capat sunt praf cu timpul si cu somnul.

Domnisorul meu de cateva zile a invatat cum sa se intoarca de pe spate pe burta, prima zi ramanea cu mana sub el, tipa cat il tinea gura sa-l ajut, dar apoi... sa te tii, ca nu pot sa-l las 2 secunde singur. Oricate perne i-as pune eu, le da cu picioarele la o parte si isi face baiatul rostogolirile din program, iar eu trebuie sa fiu acolo sa-l aplaud, sau sa-l pazesc sa nu cada din pat/canapea, ca altfel se pune pe tipat. O sa lesin de atata iubire

Inainte de noile miscari, eu il adormeam in brate, pana cand a inceput sa se zbata, urle si agite si l-am pus jos ca fierbeam de nervi, cand colo, baiatul meu isi arunca picioarele intr-o parte, imi baga mana in bluza la titi si somn instant. Sa-mi trag una singura si alta nu... asta e partea buna la ce a invatat el nou.
Partea proasta e ca noaptea, in somn, incearca sa se intoarca pe burta, dar nu reuseste sa-si mai traga mana si uite asa ultimile 2 nopti, pana la ora 4.30 cand tipa de foame, tipa ca ramanea blocat ca fraierica. Dupa 50 de treziri si ridicari la el, l-am luat in pat cu noi si sefu' dormea pe juma de pat inconjurat de 1000 de perne sa nu cada si eu cu tasu pe cealalta jumatate.

Diversificarea am oprit-o. Nu cred ca este pregatit stomacul lui micut ptr asta. Mai astept pana pe la 5.5- maxim 6 luni. Scotea tot ce manca nedigerat, plus constipat de-l faceam sa faca kk doar cu suc de pere sau prune, iar durerile de burta nu mai spun.
Am mai citit si un articol pus de aever cum ca oms-ul recomanda inceperea diversificarii de la 6 luni, indiferent de tipul de lapte consumat, in greutate nu luase nimic in 3 saptamani. Acum e doar pe lp de sapt asta si deja are 140g +. Nu stiu daca e din cauza ca am oprit diversif. Cred totusi ca nu a luat in greutate si ptr ca s-a lngit f mult, sapt viitoare pe 30 implineste 5 luni si deja are 71cm.

Fetelor, parca ma tenteaza si pe mine autodiversificarea, cu toate ca habar nu am nimic despre asta, dar imi place ce citesc la voi. O sa ma informez si eu mai mult.

La multe lunite inainte cu sanatate si voiosie ptr Mihnea de Elly, Rares de Albinuta, Rares de Gabiko si Robin de Andra

Elena felicitari ptr Eric dolofanel. Daca afli care este legatura intre gurita deschisa si tiroida, lumineaza-ma si pe mine, ca dupa ce am citit m-am tot benoclat la Octavian si e permanent cu gurita deschisa si cu limbuta scoasa, apuca tot ce prinde ca sa bage in gurita.

Fetele cu discoteca sper ca ati oprit programul si aveti nasul in perna

Deci, aveam o gramada de chestii sa ma mai spun, sa mai ma dau si eu cu parerea... dar am uitat

Cu sexul cum mai sunteti?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns albinuta83 spune:

Neata!
Las cafea calda si ceiuc pt toate care intrati dimineata sa cititi!

Anittule, am fost ieri dupa-amiaza la pediatru. Rares e bine, la 5 luni bilantul este bun, 7430 gr si 68 cm. Dr spune ca sunt masuratori pt un copil de 5 luni si 3 sapt. De cand am inceput diversificarea a luat in greutate 740 grame, in conditiile in care in luna a 3a si a4a a luat doar cate 500 gr.
Elena, ce faceti? Cum a fost noaptea?

Eva, in loc de Regent pt gandaci a aparut Regesc. Se cumpara de la farmaciile veterinare sau de la magazinele unde se vinde mancare pt caini/pisici.

Elly, ce ai facut cu tetinele?

Virgi, unde esti? Tot la disco?



mami implinita de Rares-Iustin

Mutatia MTHFR C677T homozigota- tratament cu Clexane 0.4, Cetebe, Magnerot si Folowise.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aever spune:

Neata fetelor! Scrisesem ieri un mesaj lung, raspunsesem la alte mesaje de-ale voastre dar nu stiu cum cand sa-l trimit imi spune ca nu pot sa postez ca nu-s conectata. Eram conectata cand m-am pus sa scriu ca altfel nici nu pot apasa pe butonul de "raspunde". Ma rog, reiau pe scurt:

Mirela eu as zice sa faci tot ce-ti trece prin cap acum ca dupa ce vine bebe n-o sa mai ai timp si dispozitie. Fa-ti curaj si urca pe bicicleta, dar pe una pe marimea ta ca daca e prea mare sau prea mica nu poti sa mergi bine. Mersul pe bicicleta nu se uita niciodata.

Anitta trotineta mi-am luat-o din Hervis pe vremea cand nu prea erau trotinete de adulti. Am luat-o dupa ce am avut o fractura la mana(pe un metacarpian) si cu rolele imi era teama de o cazatura si cu bicicleta imi solicita prea mult mana. Trotineta e perfecta sa faci miscare cu riscuri minime. Merge aproape la fel de repede ca rolele si bicicleta dar faci niste muschi la picioare...

Alma caciulita e luata de la un Baby Expo. Nu stiu cum se numea standul dar parca nu erau din Bucuresti. Pe ea scrie in fata Dolli. Atat stiu.

Nu stiu cum iar am ramas in urma cu cartile de la voi, am pierdut sirul pe unde le-ati pus asa ca o sa va tot intreb ca o baba de-aia uituca.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns virgiL spune:

Neatza trupa!
Sarumana de cafia Albinutzo,si pt cea de azi ,si pt cea de ieri,nush ce m-as fi facut fara ele.Am avut 2 zile si o noapte cumplite,dar as noapte s-au potolit lucrurile(de ieri dimi e pe antibiotic puiu).As noapte nu s-a trezit deloc,a papat prin somn la 2 si la 5 jumate.La 7 deja eram plictisita de atata somn.Cate am de recuperat azi....
Elena,e mica tare fontanela lui Lucas,cred ca are mai putin de 0,5/o,5 cm.Vad ce zice dr la contr de 6 luni si-ti zic.
Fug, ca ma dau astia afara din casa daca nu fac niste treaba

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ellyshor spune:

ola!

Deci, am incercat sa-l culc iar pe burtica pe M. Dezastru total. S-a trezit dupa o ora plangand.
Foarte, foarte agitat e noaptea. Nu inteleg de ce. Se intampla asta deja de vreo 2 luni.

I-am luat niste tetine de la Primii pasi aseara, cu gat larg si destul de moi. Culmea. se potrivesc ff bine la Avent-uri. I-am dat aseara sa pape cu ea, dar nu mi s-a parut ca i-ar placea ff tare. Desi curge ff bine din ea, nici prea tare, nici prea incet. Uffffff!

Eva am incercat atunci cateva zile sa-i dau apa cu cana si se stramba tot, si mesteca ciocul ala din silicon.
Am renuntat pt ca am considerat ca nu era pregatit.
O sa mai incerc zilele astea. Pup!



Mergi la inceput