Fluturasi si floricele de Mai-Iunie 2012 (12)

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Mmamita spune:

Prezenta la raport!

Merci de urari, nici nu stiti cat imi doresc sa vina luna ianuarie!

Albinutza, daca ai studiat ceea ce ai vrut f bine ca te-ai oprit..ca doar
tot mai multe inveti practicand decat studiind teorii, nu? Eu am terminat Stiinte Economice, am si practicat, dar am stiut mereu ca nu e ceea ce vreau cu adevarat. Acum m-am inscris intr-un progr care-mi va da acces la invatamant-prof de spaniola.

Elly, Mayutza are roseola ( nu stiu exact trad in romana), a sasea maladie, cred ca Ella_it zicea ceva de ea de vreo 2 sapt. Azi e prima zi fara febra..inca un pic si am scapat!

Mirela

Anitta, fug sa vad pozele!

Va pup, merg sa pap in timp ce mai trag un ochi pe Picasa, azi am gatit Lasagna si Cannelloni!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CRYSSAaa spune:

Salutare, sunt si eu pe aici, tot citesc si totusi sunt mereu in urma. Nush cum fac. Inca mai am cateva pagini de citit, le las pt maine.
Interesante cartile: si cea cu somnul si cea cu jocurile.
Luca e ok, si noi ne-am cam dereglat cu somnul, dar o sa incerc de maine programul cu 90 min. Oare seara de la cat sa doarma? Ca sa doarma cat zice cartea, 10 ore, si sa se trezeasca la 8 cum as vrea eu, ar trebui sa il culc pe pa 22.00. Nu?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aever spune:

Neata fetelor! Dau o cana de lapte de soia receeee. Si cafea fierbinte, dupa preferinte.

Raportam si noi de la bilant si vaccin. Mihai a fost foarte curajos, a plans un pic cand i s-a facut vaccinul si apoi s-a linistit repede si a inceput sa inspecteze imprejurimile. I-am dat aseara Panadol ca data trecuta m-am ambitionat sa nu-i dau si a fost jale 2 zile. N-a facut febra, e bine dispus, deci e totul bine. La bilant a reiesit ca are 6700g, sa zicem ca si-a luat cele 500g datorate pentru luna asta. Sunt multumita, credeam ca nu a luat nici 400g. Ca lungime are 66cm. Cam atat.

Acum se lupta cu o perna colorate pe care am luat-o special pentru el. Ca achizitii motorii, se rasuceste cu usurinta de pe spate pe o parte si pe cealalta, ocazional se rasuceste si de pe burta pe spate dar de putine ori a facut asta asa ca pana cand nu o face usor si de fiecare data cand vrea sa se intoarca nu prea pot s-o bifez in lista. La fel de pe spate pe burta s-a intors o singura data, iar nu pot s-o bifez. Cu manutele prinde orice si duce la gura, muta jucaria dintr-o mana in alta. Cand e pe un plan inclinat se trage sa se ridice in fundulet si desi n-ar fi cazul la varsta lui sta foarte bine in fundulet si cu sprijin putin. In maxim o luna cred ca o sa stea singur in fund. Nu stiu daca o sa mearga de-a busilea, nu pare interesat sa incerce sa se ridice pe genunchi si coate, dar eu il tot pun pe burta sa faca exercitii.

Vad ca azi e iar frumos pe afara, sigur iesim cu rolele. O zi frumoasa va doresc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns albinuta83 spune:

Neata!

Mmamitule, spaniola zici?! ce bine suna! Si tu ai facut liceul pedagogic, nu? Si eu la fel, dar mai departe ca si tine am mers tot pe stiinte economice.. Pupici pt printese!

Mirela, mai faci tratamentul prescris de Uschi in preconceptie? In caz ca va ajuta DD sa reusiti cat de curand, sa iei in calcul si inceperea tratamentului cu anticoagulant inca de la semn pozitiv de sarcina.

Azi dam dupa pofta fiecareia pt piticul nostru la implinirea a 5 lunitze.

La multe lunitze, Mihnea de Ellysor!

mami implinita de Rares-Iustin

Mutatia MTHFR C677T homozigota- tratament cu Clexane 0.4, Cetebe, Magnerot si Folowise.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BelissimaEva spune:

Neatza dragele mele,
Aever, multam fain pentru cafeluta! Buna rau rau
Bravo, bravo pentru curajosul Mihaita . Mey Andreea, ai un baietel frumos si curajos pe cinste!!
Mammitule, si tu ce curajoasa esti bre
Sa te inscrii la scoala la varsta asta, cu copii mici .. te admir tare tare .
Anitta si Aever si pe voi ce va mai admir ca iesiti cu bicicletele, rolele . Din pacate eu nu stiu sa merg pe nici unele ( doar sa inot si sa patinez pe gheata) dar mi-am propus sa invat si eu cu Dorian odata cand va fi cazul
Elenuto, tu cum te mai prezinti? Cum e dansa, tu cum te mai simti?
Astazi mancam tort de la Mihnea de Ellyshor (6 luni deja??? wooowwwwww ) si de la Rares de Albinutza nu??
Sa cresteti mari si frumosi dragii mei, sa va bucurati parintii ca sigur sunt super mandri de voi !!!
Tigruta, ti-am pus Rezumatul BLW pe FB. L-ai gasit ? Sper sa iti fie de folos
Acum cred ca esti super bucuroasa ca husbandul e acasica Sa profiti cat mai mult de el.. exploatare la maximmm

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BelissimaEva spune:

Shosho, am reusit sa gasesc si eu botosei din aceia pentru Dorian cand am iesit in parc si am dat 20 ron .. e f bine zic eu
Anitta, ce frumoasa este buburuza taaaaaaaaa!!! As manca-o toata toata Ahh pozele puse pe Picasa sunt facute tot saptamana trecuta, dimineata pe la 10:00 cand era destul de racoare afara dar un soareee si toti se uitau ca la curci la noi ca nu aveam caciulita in cap si nici paltonul de iarna dar faceam sedinte foto pe bancutza pentru ultimul bronz

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miha81 spune:

La multe lunite Baby Boom!!!!!!!! Sa cresti mare si sanatos si sa iti bucuri parintii in fiecare zi!!!!!!!!
La multe lunite si lui bebe Rares de Albinuta!!!!
Multumesc fetelor care ne-au urat si noua la multe lunite inainte! Sunt mandra de mine ca, desi am facut tort, nu am gustat deloc! De la 1 octombrie pana azi am slabit 6,500 kg si sunt tare mandra! mai am inca pe atat dar sper ca pana la 1 decembrie sa imi ating scopul.
Ce vorbiti voi acolo de dus jucarii dintr-o mana in alta sau de intors de pe spate pe burtica, ca la noi nu face nimic din toate astea...dar nu imi fac griji ca fiecare copil este in ritmul lui...am vazut pe fb unul dintre bebelusii fetelor care nu mai intra pe aici ca s-a ridicat singurica in picioruse sprijinandu-se de mobila. Asta da copil precoce!
Ellyacum cateva zile ziceai ceva ca te simti vinovata ca ai creat si grupul pe fb....stai linistita ca nu ai nici o vina, este alegerea fiecareia desi pe aici tare bate vantul....
Sambata am fost cu printesa mea la festival la Focsani de unde ne-am intors cu premiul III iar sambata aceasta mergem la Bucuresti! Mirela se pare ca ne vom vedea si de-abia astept!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tigruta spune:

Buna dimineata mai aproape de pranz asa

A adormit Matei si imi beau si eu cafeluta la laptop..Luca de nebagare in seama umbla pe unde nu trebuie

Albinuta se poate sa fie puseu de crestere..si noi cred ca am mai avut unul, oricum nu mai tin cont il pun la san de cate ori simte si gata.
Ar putea sa ma ajute soacra mea,dar si ea a fost plecata in weekend si oricum trebuie sa o rog, altfel ea nu intreaba ai nevoie de ajutor cumva? poate ca e mai bine asa.dar joi mergem la mama abia astept nu va spun ca mor de nerabdare, sunt mai rau ca un copil

Addya nu toti copiii merg de-a busilea, depinde de copil cat e de curios, poate sa mearga direct in picioare Luca a inceput sa mearga de-a busilea pe la 6 luni jum..

Elly rezist n-am ce sa fac..a vernit sotul aseara si a fost tare bine, nu m-am mai chinui sa il adorm pe M.

Elena gd ai vazut ca se poate si altfel, bravo..poate o fi un puseu de crestere de vrea titi mai des.
eu stiu ca se introduce cate un singur aliment la 4 zile..crezi ca se constipa daca ii dai prima dat morcov fiert?

Mirela mi-ar fi placut sa te cunosc dar poate cu alta ocazie..

Anitta si noi profitam la maxim, sau cel putin incercam, doar ca Luca doarme de la 2 la 5 si mai prindem chiar putin soare..iar inainte de pranz greu iesim.
Acu ast sa vina sotul asi ies cu Luca afara.

Mammita si eu am vrut sa ma inscriu anul asta la o postliceala, asistent farmacie(vreau de mult) dar e in fiecare zi, as avea 50 de km de facut numai dus si alaptez, asa ca am amanat-o din nou..bravo tie, chiar chitara mai faci?
Stiu de roseola, sanatate multa..

Cryysa eu seara il culc pe la 9 si dim la 8 e treaza..se mai trezeste pt papa noaptea.

Andreea cred ca al meu e cel mai dezinteresat..nu vrea sa se intoarca pe nici o parte, nu mai zic pe burta, in schimb are grija Luca sa il intoarca, cand pe burta cand invers dar el sta toata ziua cu picioarele in sus si se uita la ele sau le baga in gura..in fundulet sta si el destul de bine, nu cred ca mai dureaza mult si va sta singur..

Belissima multumesc de rezumat..totusi nu sunt de acord cu cateva chestii..

S-a trezit..am sa revin


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aever spune:

La multe luni inainte si la multi ani, Mihnea si Rares!

Multumim, Belissima pentru complimente! Eu mergeam inainte de sarcina destul de mult cu bicicleta si cu rolele(pe timp de vara) si iarna nu lipseam de la schi si patinoar. Iarna trecuta am cam suferit ca n-am practicat de nici unele de teama sa nu accidentez burtica. Iarna asta sper sa bag si eu macar o tura, nu stiu cum o sa reusesc dar sper sa pot. Cu bicicleta n-am mai iesit desi tare dor mi-era de ea. O sa ies curand si cu ea, weekendul trecut am iesit cu trotineta. Cu rolele poti merge foarte usor cu carutul, depinde un pic si de carut dar in general cred ca merge cam cu oricare. Si daca stii sa patinezi pe gheata cu rolele o sa inveti super usor. Diferentele sunt mici si foarte repede te prinzi ce sa faci. Eu de alergat inca nu pot pentru ca ma dor sanii si sutienele astea ce le am bune pentru alaptat nu ii tin chiar imobili, asa ca se cam balanganeLa sala n-am cum sa ma duc din cauza de bebelus asa ca rolele au fost singura solutie sa mai fac si eu miscare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elena_gd spune:

Neatza trupa!
La cat mai multe lunite sanatoase si norocoase pentru bebelusii nostri scumpi: Mihnea si Rares! Sa cresteti mari si frumosi!
Aever felicitari pentru bilant si pentru achizitiile lui Mihaita!
Tigruta tare mi-e frica ca de la morcov simplu se constipa, dar mai avem pana la diversificare.
Anitta cum faci cu Iulia de sta in fundulet, eu cum il pun pe Eric cum varsa. Zilele acestea are iar o etapa mai ciudata in care varsa de 20 de ori pe zi.
Virgi deci m-am distrat tare de tot cu bb LC, Chuck Norris junior=))) Da aveam o intrebare: sta singurel in picioare??? Mie mi-e frica si sa-l tin de sub aripi fara sa atinga solul la verticala, sa nu cumva sa stric copchilu'.
S-a trezit!
Pup gasca!

Mergi la inceput