Fluturasi si floricele de Mai-Iunie 2012 (12)

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns elena_gd spune:

Neatza mamici de pui mici!
La cat mai multe lunite frumoase, sanatoase si norocoase pentru Mihaita mic si scump!
Am ajuns si noi aseara tarziu acasa pe o ceata groasa tare. tare bine ne-a mai fost in weekend, am fost cu nasii lui Eric, am pasat copilul de la unul la altul si a fost f usor. L-am pus in caruciorul sport si a fost f incantat sa vada el ce se petrece in jur, dar dupa atata curiozitate il lua somnul. I-am dat tzatzica pe unde s-a nimerit, fara jena, ba la mall pe o banca, ba in holul hotelului, ba la restaurant.
L-am cantarit pe Eric si are 7700 g, in primele 2 sapt din luna a 5-a a luat doar 250g. Il vad ca cere tzatzica mai des si cateodata parca ar mai vrea. Atat timp cat ia in greutate il tin pe tzatzi lui, ma gandeam sa incepem diversificarea pe la 5 luni si jumatate daca vad ca nu mai ia in greutate, dar mai vedem. Schema lui Ionelu mi se pare super buna. Chiar ma gandeam cum sa fac sa nu se constipe si e o idee buna sa incep direct cu piure de morcov si radacina de patrunjel. Stiu totusi ca nu e indicat sa le combini, dar decat sa se constipe, prefer sa risc. O sa vorbesc si cu pediatra miercuri, desi ea ii tot tragea ca de la 5 luni sa ii bag suc de fructe. Eu cu asta nu sunt de acord in conditiile in care si asa Eric are reflux.
Elly formula AR este vascoasa, imi recomandase si mie pediatra si tot in combinatie, dar noi suntem pe tzatzi si nu aveam cum. Cealalta alternativa e sa ii dai inainte de masa o lingurita-lingura de ceva gen gris, nu stiu decat denumirea in poloneza.
Am sunat acum la pediatra si miercuri la 10 mergem la tura 3 de vaccinare, deja am inima cat un purice, facem doar Infanrix hexa si Prevenar 13, am scapat de Rotarix.
Pupici de la noi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela77a spune:

tigrutza, eu sunt pe 26 la bucuresti, din pacate nu pot sa ajung in bacau atunci, in schimb voi reveni in bacau pe 2-3 nov, ca mai are claudiu un festival acolo.
faza aiurea este ca in weekend-ul care tocmai a trecut am fost tot asa in bacau, la alt festival, dar nu am avut cum sa plec de langa echipa de filmare, pentru ca au nevoie de mine. asadar am stat 11-12 ore in sala de m-am lipit de scaunul cela. a fost la teatrul bacovia. am inteles ca si cel de pe 2-3 tot acolo se va desfasura.
am apucat sa iesim intr-o seara in cafeneaua de langa teatru, care este deosebita. am mai vazut intr-o seara centrul, si cam atat.
pupicei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela77a spune:

uff Anitta, imi pare rau pentru M, dar acum cred ca e deja bine.
intr-adevar erau adevarata otrava chipsurile celea, si am impresia ca am mai vazut pe cineva mancand porcarii din alea, insa impreuna cu nu stiu ce sos, ce atenua din iuteala.
dar cum a iesit covorasul de frunze? poate ii pui o poza pe picasa ;)
si multa sanatate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns addya_21 spune:

Elly,o sa fim singuri pana pe 20 decembrie.Atunci vine si tati acasica.De descurcat ne descurcam,Darius este un copil tare cuminte.Nici nu imi aduc aminte cand a plans ultima data!Se rostogoleste de pe burta pe spate si invers,sta pe burtica si se uita tare uimit la desene animate sau la carticica cu "Regele leu",e tare simpatic cand isi intoarce caputul de la o pagina la alta,zici ca citeste.Ascultam cantecele pentru copii toata ziua,mergem la plimbare.
Cam asa ne petrecem noi timpul.Este putin mai rau pentru mine,pentru ca sunt zile in care daca nu plecam la plimbare ,nu vad pe nimeni,bine ca mai vorbesc cu mama la telefon,dar nu ma plang,fiecare zambet al baietelului meu ma face sa trec peste tot si toate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela77a spune:

virgi, miercuri ajung in roman, are claudiu de treaba acolo. a fost invitat de cineva de acolo sa ii ajute la organizarea unui festival de muzica in primavara si sa le impartaseasca din experienta lui - organizare, jurati, chestii de-astea. deci o sa fiu prin zona, daca e timp poate ne vedem.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela77a spune:

n-am apucat sa ma mai laud ca la bucuresti, am reusit sa mai pun 3 borcane de muraturi asortate si vreo 10 borcanele mici de ardei iute cu sfecla. cand am ajuns miercuri la vs am si bagat nasul in castraveti sa vad cum au iesit si erau buni, in schimb au cam ramas fara apa, desi le pusesem pline ochi, borcanele. dar eu zic ca se consuma. la unul am umblat deja, dar la al doilea nu as umbla ca nu stiu daca e bine sa prinda aer.
ai mei deja ma intreaba cand mai ajung si pe acasa. dar deja am programul facut pana la jumatatea lui noiembrie: 26-28 suntem la bucuresti cu festival; 2-3 revenim in bacau, tot cu festival; si inainte de bacau cred ca o sa trecem intai prin vs; 16-18 festival la ploiesti. nu situ inca nimic de weekendul 9-11.
dar mai am o problema, ca zilele astea trebuie sa imi vina si CM-ul iar dupa, as avea sperante sa mai incercam o data, ca pe urma intram in post si nu mai facem nimic pana in ianuarie, dupa sf ion. luna asta nu am incercat nimic ca imediat dupa CM am inceput tratamentul cu ovule si antibioticul pentru rezultatul secretiei si nu aveam cum sa facem si dunga-dunga. dar ca o floare asa, dupa ce am terminat antibioticul, ca ovule inca mai am, la 2 zile a erupt albeata aia in gat si am ajuns naspa cu usturimi de abia inghiteam si se extinsese albul ala, ca nu am stiut ce sa iau, dar joi am ajuns la un dr care mi-a zis ca am un fel de angina nu stiu ce fel si mi-a bagat 2 zile perfuzii, mi-a prescris nizoral si trachisept, iar acum sunt ok.

elly intrebasei daca tot cu drumurile ca s-a schimbat vremea. din pacate ne chinuim cu trenul, nu avem incotro. saptamana viitoare or sa ne intre vreo 3600 de la afacerea asta despre care am mai scris pe aici, vad ca apare reclama si pe forum, ca de la 1 oct se face publicitate prin toate formele mass-media. dar de la astia se incaseaza bani in doua forme, cash in banca sau in contul de cumparaturi. iar banii astia nu ii poti scoate decat prin bonuri valorice de benzina, profi, intersport, sephora sau baneasa shopping. asa ca noi va trebui sa transformam bonurile in bani si ne va ajuta cineva care consuma multa benzina si ne da bani iar noi ii dam bonuri. insa si suma e maricica si o sa dureze. dar eu trag speranta ca pana la 1 decembrie sa am masina reparata, ca e tare rau fara ea.

va pupicesc pe toate surioarele si va doresc o saptamana frumoasa


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anitta_O spune:

Fetelor, si eu am intrat un pic mai rar pentru ca am vrut sa profitam de zilele astea asa de frumoase si am tot haladuit. Ieri am iesit cu bicicletele, adica baietii cu biclele si eu cu caruciorul, insa mi-au imprumutat-o si mie. La anul o sa cumparam o remorcuta pentru bebita, sa mergem cu totii la plimbare. Baiatul e ok cu burta, i-a trecut inca de vineri seara. Mirela, covorasul de frunze a iesit foarte frumos, a facut o fatza din frunze uscate, pun imediat poze.
Sanatate bebicilor raciti!


revin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elena_gd spune:

Mirela Doamne ajuta se rezolvati cu masina, sa fii si tu mai linistita si apoi se prinde bb sigur sigur.
Anitta si noi luam remorca la primavara, abia astept sa m#259; urc pe bici sa dau o tura.
Eric nu se intoarce decat de pe spate pe o parte, pe burtica nu ii place deloc sa stea.
Pup!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anitta_O spune:

Super, Elena! noi chiar azii ne-am uitat pe ebay.de.
Am uitat sa va zic, Iulia regurgiteaza in continuare. Am vb cu dr homeopat si mi-a spus sa ii repet, azi e ultina zi. Sa vedem ce-o fi, dar mi-am pierdut speranta. Cand o mai creste, poate i-o trece si vomatul asta.
Ce noi achizitii are Iulia: a inceput sa se tarasca si sta in fund pentru cateva minute. Isi prinde picioarele cu mainile si reuseste sa isi bage degetele mari in gura.
Iar tre sa fug, poate mai revin.
Am pus si eu 2 poze pe picasa.
pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela77a spune:

Anitta, am vazut pozicile, cu bombonici scumpici iulica e o dulceata.
iar covorasul e... wau... cred ca a luat 10+ sau fb+, cum e acum la ei.
Elena_gd, iti multumesc pentru sustinere. acum cum vrea Doamne Doamne.
Mamitta, mi-am amintit ce ai scris azi, ca te simti bine cand trebuie sa te descurci cu o mie de treburi odata. exact asa este si una din nasele mele de cununie. de cand o stiu ea e impartita in 10 directii, si intotdeauna lucrurile ii ies f bine.
asa este natura unor persoane, sa se simta mai bine cand au o viata plina de agitatie.
eu nu sunt asa, insa situatia e la mine de asa natura. eu sunt precum o matza. as toarce mult si bine, dar trebuie sa tin pasul cu motanul - sotul, care e o fire fff activa. dar si cand a cazut, apoi cazut este. cel mai cald exemplu. am avut 4 zile de foc continuu: miercuri pe tren dinspre bucuresti, joi cu inregistrarile lui toata ziua, apoi 3 zile de festival si agitatie cat cuprinde. dar azi, a dormit pe el toata ziua. si la propriu si la figurat. adica s-a trezit la 10 si pe la 2 a mai furat vreo 2 ore de somn. in schimb eu nu prea reusesc sa dorm ziua, cand m-am dat jos, pana seara nu mai ajung in pat, decat atunci cand ma dor oasele si trag a boli. insa cred ca de aceea ne potrivim ca el e partea activa si agitata, eu sunt mai moale si mai linistita.

cam atat despre mine. pupicei si o seara frumoasa!


Mergi la inceput