Fluturasi si floricele de Mai-Iunie 2012 (12)

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ellyshor spune:


Hop si noi!



Multumim muuuult pentru urari! Are mama baiat maaare! Facu juma' de an!!!
Nu stiu cand a trecut timpul, dar sunt foarte fericita, asa cum n-am mai fost niciodata in viata mea. Aceste 6 luni au fost uimitoare, din toate punctele de vedere. M-au facut sa ma cunosc pe mine mai bine, m-au maturizat spre responsabilitate, m-au facut mai rabdatoare, mai toleranta...mai buna.
Sunt un om mai bun de cand minunea mea a intrat in viata mea! Si-i multumesc in fiecare zi, azi cu atat mai mult, bunului Dumnezeu pentru darul minunat pe care mi l-a facut!

Si acum....sa ne petreceeeem!
O usoara muzichieee...in surdina, sa nu trezim bebeii...
.....un paharel de vin/suc/ceai...
si o feliuta buuuna de ce poftiti voi...

La cat mai multe lunite fericite si sanatoase Raresel!!! Norocul sa nu te ocoleasca, nici curajul vietii!

Sunt cam zombie...puiul iar n-a dormit azi-noapte, si nici azi...abia acum am reusit sa-l adorm. E fff plangacios, poate apar ceva dintisori si la noi, nu stiu.

Va pupaciiiim! Incerc sa dorm si eu un pic langa pui ca la noapte cine stie ce ma asteapta iar.

A! Sa nu uit!
Vreau sa-i schimb tetinele lui Mihnea. Mai ales ca acum lapticul e usor mai gros de la AR.
Voi ce tetine folositi? Latex/silicon? Cu gat larg sau obisnuit?
Ce marime?
Ma adresez in special mamicilor cu pui ce au varsta apropiata de Mihnea.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns albinuta83 spune:

Ellyshor, iti raspund pe fuga: tetine nr 2 de la Tommee Tippee. Nr 3 sunt prea mari. Eu nr 2 le-am incercat si cu cereale in lapte si sunt perfecte.

Pup!

mami implinita de Rares-Iustin

Mutatia MTHFR C677T homozigota- tratament cu Clexane 0.4, Cetebe, Magnerot si Folowise.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ellyshor spune:

Citat:
citat din mesajul lui albinuta83

Ellyshor, iti raspund pe fuga: tetine nr 2 de la Tommee Tippee. Nr 3 sunt prea mari. Eu nr 2 le-am incercat si cu cereale in lapte si sunt perfecte.

Pup!

mami implinita de Rares-Iustin

Mutatia MTHFR C677T homozigota- tratament cu Clexane 0.4, Cetebe, Magnerot si Folowise.


Albinutza mercic mult!
Ai idee dc tetinele de la Tommee merg si la biberoanele Avent de 260ml, cele cu gat larg?
Astea sunt: http://www.pro-baby.ro/cumpara/set-3-biberoane-260-ml-philips-avent-1979234

Ca sa stiu dc trebuie sa iau si biberoane noi.

Pupicei! Raspunzi cand poti!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxana_nt spune:

Salutari si de la noi
Stiu ca nu am mai intrat de mult dar am reusit si am recuperat ce ati scris in ultima vreme.Sa nu va suparati pe mine dar eu de felul meu sunt mai retrasa.Va citesc mai mereu dar nu prea scriu ca mi se pare ca nu am nimic asa interesant de zis, mai ales ca noi suntem printre codasii odiseei asa ca nu as veni cu nimic nou.
Am facut si noi 4 lunite dar nu am facut inca vaccinul pentru ca suntem un pic bolnaviori.Vom merge saptamana viitoare.
Stiu ca a zis cineva pe forum (scuze dar nu mai retin cine) ca a avut swaddleme.Cum e? De unde l-ati luat?
Va pup.

Roxana, mami fericita de Robert Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela77a spune:

Citat:
citat din mesajul lui albinuta83

Neata!

Mirela, mai faci tratamentul prescris de Uschi in preconceptie? In caz ca va ajuta DD sa reusiti cat de curand, sa iei in calcul si inceperea tratamentului cu anticoagulant inca de la semn pozitiv de sarcina.

mami implinita de Rares-Iustin

Mutatia MTHFR C677T homozigota- tratament cu Clexane 0.4, Cetebe, Magnerot si Folowise.


draga albinutza, nu mai fac tratamentul lui Uschi, cea de la iasi mi-a scos tot la ctrl gineco si mi-a lasat doar acidul folic. tratamentul meu in prezent este urm: acid folic 1/zi, detralex 2/zi, aspenter 1/zi, iar pana se regleaza CM, iau timp de 3 luni (acum sunt la a doua repriza) duphaston 2/zi si carpicon 1/zi. din ziua 17 pana in ziua 26 a CM. dupa prima repriza nu s-a vazut nici un rezultat in privinta CM, tot asa a decurs treaba. sa vedem acum, ca mai am 2 zile si termin repriza 2.

iar drita de la is a zis ca la primele semne ca raman sa ma duc sa imi bage imediat clexane. oricum nu stiu daca raman la asta de la is sau revin la cea de la bucuresti. dar o sa ma hotarasc in momentul in care raman. poate pana atunci se lamureste si sotul unde vrea sa stam b sau vs.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela77a spune:

Deni pai abia astept sa ne revedem, sa vad ce program are sotul, dar cred ca la bucuresti nu a mai vb de echipa de filmare, ca ai vz ca atunci cand ma pune la treaba nu mai pot sa fac nika. Felicitari Biancai pt premiul de la focsani, am impresia ca a fost si mihai in juriu acolo. trebuia sa vina la bacau dar nu stiu ce obligatii avea la focsani si a ales acolo.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela77a spune:

la multe lunite Mihnea si Rares!

uff ce grozav e sa stii sa mergi pe role. eu nu ma desxcurc singura, sunt dependenta de sot, iar de 2 ani nu mi le-am mai pus in picioare. atunci stateam exclusiv in bucuresti si reuseam sa iesim de 3-4 ori pe vara cu rolele in parc. in una din dati am cazut de m-a durut soldul o luna de zile. va dati seamam, eu 1.80m + cat te inalta gheata. impactul a fost nasol. desi ma tinea sotul de o aripa, dar tot cand m-am dus, m-am dus. eram pe la poli, pe valea aia unde urca si coboara masini. veneam din parcul del a brancoveanu la cel din tineretului si mi-a fost lene sa mai scot rolele, iar la jumata drumului m-am semi-imprastiat.

cand eram copil nu am avut role si acum 3 ani l-am cheaunit pe sot la cap pana mi-a luat. as fi vrut sa reusesc sa invat si cand o sa avem si noi copii sa iesim toti cu rolele, dar uite ca nu am reusit sa invat.

si bicicleta imi place, dar nici pe aia nu merg grozav, ca tot asa nu am avut de copil, mai o furam pe a lu tata care era inalta, barbateasca si mai luam cate o tranta cu ea, dar acum mi-e nu stiu cum sa mai incerc sa sui pe una. mi-e ca tot asa o sa ma imprastii.

eh, las ca acum ma tin de volan, desi de vreo 2 luni am luat pauza si de la asta. dar am mari sperante ca pana la 1 dec reusim sa o reparam.

pupicei la mamici si stumfi mici si mari.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mmamita spune:

saluty!

La muuuulte lunite si multi multi ani Mihnea si Rares!

Anitta, superba albastrica ta si talentat domnisorul M.!

Virgi, mi-a placut si de rebelul tau, eu tot zic ca-ti seamana!

Albinutza, deci si tu ai fost pe acelasi traseu profesional ca si mine ..ce specializare ai ales la facultate?

Deni, nici a mea nu se intoarce ( decat f rar de pe burta pe spate)/ridica/merge, etc, si, la fel ca tine, nu-mi fac griji. I mea avea acelasi ritm, s-a ridicat prima data in 4 labe la fix 7 luni si peste o sapt a inceput sa mearga de-a busilea. Acum e de depaaaarte cel mai vioi si rapid copilas din parc si de oriunde mergem. Am cunoscut o fetita care la 8 luni fugea ( deci era super stapana pe piciorusele ei), si azi e un copil normal, nu cine stie ce Speedy Gonzales. Clar deci ca fiecare are ritmul lui.

Pup fetele!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns albinuta83 spune:

Ellyshor, am testat acum pe bibe Avent si tetina de la TT sta cam chinuita Astea no 2 de la TT sunt mai lungi un pic.

Mmamitule, am terminat facultatea de management si masterul in relatii internationale, insa am ajuns sa lucrez in domeniul bancar..Cine stie ce mi-o rezerva viitorul?!

Mirelush, da' un complex de B*uri pt mutatia asta "minunata" nu iei? Si Cetebe mi-a fost extrem de util pt fragilitatea capilara.


mami implinita de Rares-Iustin

Mutatia MTHFR C677T homozigota- tratament cu Clexane 0.4, Cetebe, Magnerot si Folowise.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ellyshor spune:

Dupa cum e datina :P.....stiti ce va asteapta pe picasa!
Pam pam!

Edit: bonus, azi, ca e zi atat de speciala, am pus si un filmulet! ;)

Albinutza, saru-mana! Deci nu merg! Trebuie sa regandesc stategia. Mercic!
Mai astept pareri!


Mergi la inceput