Retete pt copii reinventate de bucatarul Unisol

Retete pt copii reinventate de bucatarul Unisol | Autor: Anda08

Link direct la acest mesaj

www.desprecopii.com/Images/Upload/sticle.jpg" border="0">

Alaturi de sponsorul nostru Unisol, va invitam din nou cu mare drag la un alt concurs minunat, ce are ca obiectiv reinventarea unor retete, si nu de oricine: chiar de insusi Bucatarul Unisol, www.bucatarulunisol.ro/bucatarul-unisol.html" target="_blank">Adrian Hadean!

Ce puteti castiga? Aflati www.desprecopii.com/info-id-9447.htm#anch1" target="_blank">AICI
www.desprecopii.com/Images/Upload/toatepremiile.jpg" border="0">

Cum puteti participa?
Posteaza in cadrul acestui subiect sau prin mail la adresa info@desprecopii.com cu subiectul "Pentru Concurs Unisol " o reteta pentru copii, o reteta preferata a copilului tau chiar. Cele mai votate 3 retete vor fi reinterpretate de bucatarul Unisol, Adrian Hadean. Puteti participa cu maxim 5 retete

Concursul se incheie la data de 16 noiembrie 2012, iar castigatorii vor fi anuntati la acest topic pe 18 noiembrie 2012.

IMPORTANT!
Nu trimiteti mai mult de o reteta in cadrul aceluiasi mesaj, pentru a putea fi votata fiecare in parte!

Cititi www.desprecopii.com/info-id-9447.htm" target="_blank">AICI Regulamentul

Mut succes!

O zi frumoasa tuturor!

Cea mai mare avere a omului e saracia deoarece nimeni nu va incerca vreodata sa ti-o ia , nimeni nu te invidiaza pentru ea si creste pe masura trecerii timpului ... Socrates

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Anda08 spune:

START concurs!



O zi frumoasa tuturor!

Cea mai mare avere a omului e saracia deoarece nimeni nu va incerca vreodata sa ti-o ia , nimeni nu te invidiaza pentru ea si creste pe masura trecerii timpului ... Socrates

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tutu81 spune:

Frumos concurs, mai "furam" cate o idee cu ce sa mai pregatim micutilor. BAFTA tuturor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tutu81 spune:

Burger cu somon si sos de avocado
Ingrediente:
500 file somon, 2 felii paine, 1 galbenus, 1 avocado, 2-3 linguri smantana, 1 ceapa rosie, 3-4 castraveti murati, cateva frunze de salata, zeama de lamaie, sare, piper, marar tocat, patrunjel tocat, usturoi praf, boia de ardei, chifle

Se toaca fileul de somon si se amesteca cu painea faramitata bine. Se adauga galbenusul, usturoi, marar, patrunjel, 1 lingurita zeama de lamaie si sare si piper dupa gust.
Ceapa se taie pestisori, se stropeste cu zeama de lamaie si se adauga sare dupa gust si boia de ardei dupa care se lasa la marinat. Avocado se taie cubulete, se pasireaza dupa care se adauga smantana si sare dupa gust. Trebuie sa iasa o pasta, putin mai groasa.
Din compozitia cu somonul se formeaza chiftelute care se aplatizeaza la marimea chiflelor, apoi le prajim pe ambele parti in putin ulei sau direct pe gratar.
Se taie chiflele in doua si se formeaza burgerul: chifla, salata, chifteluta de somon, castraveti murati taiati rondele, sos de avocado, ceapa marinata si iar chifla.

Poate fi o alternativa foarte buna la burgerii din fast food.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MARI34 spune:

Reteta preferata de bebe este de ,,fursecuri cu nuca.Avem nevoie de 6 cesti faina,3 cesti de ulei,3 cesti de zahar,3 oua,1 praf de copt si nuca.Punem ouale in bol si zaharul,amestecam bine cu mixerul pina se topeste zaharul,apoi adaugam uleiul si faina treptat si praful de copt,se amesteca bine pina se obtine o pasta groasa.Apoi luam cu lingura compozitie punem in tava de copt,lingura ca la fursecuri stiti voi,punem o bucatica de nuca pe fiecare,dam la copt circa 20-25 min foc potrivit.sunt tare delicioase.pofta buna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anda08 spune:

NU UITATI: ca si la concursul precedent Unisol, se voteaza public de orice membru desprecopii.com cu ThumbsUp la mesaje pentru cea mai buna reteta care va fi interpretata

O zi frumoasa tuturor!

Cea mai mare avere a omului e saracia deoarece nimeni nu va incerca vreodata sa ti-o ia , nimeni nu te invidiaza pentru ea si creste pe masura trecerii timpului ... Socrates

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tutu81 spune:

Este si jurijare sau ce inseamna "interpretarea" retetei de catre bucatarul Unisol?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anda08 spune:

Draga tutu81: "cele mai votate 3 retete vor fi reinterpretate de bucatarul Unisol, Adrian Hadean - mai multe detalii despre acesta puteti gasi www.bucatarulunisol.ro/bucatarul-unisol.html" target="_blank">aici

asta inseamna ca cele mai votate 3 retete cu ThumbsUp vor castiga cele 3 premii puse in joc, iar bucatarul Adrian Hadean va reinterpreta retetele castigate, adica le va transforma intr-o varianta mai buna, sanatoasa, gustoasa

O zi frumoasa tuturor!

Cea mai mare avere a omului e saracia deoarece nimeni nu va incerca vreodata sa ti-o ia , nimeni nu te invidiaza pentru ea si creste pe masura trecerii timpului ... Socrates

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dorsilia spune:

Placinta cu umplutura la alegere

Am descoperit ceva ce da dependenta gastronomica clara....anume ....o placinta buna. Iar o data ce descoperim o reteta asa buna, ar fi de-a dreptul o dovada de egoism pur daca n-am propaga-o mai departe, sa se bucure cat mai multi de savoarea ei :)

Este rapida-rapida, buna-buna, si mega-usor de realizat, cu orice gasim prin frigider!

Atat de buna, de usor de facut, ne lasa atata libertate in alegeri si optiuni... incat am ales s-o dezmierd, "placintica" :)

Avem nevoie doar de:

- 310 gr faina

- 200 ml lapte

- 2 oua

- 80 ml ulei de floarea soarelui am folosit eu

- 15 gr de drojdie Pakmaya proaspata

- 2-3 linguri de gris

- 1/2 lingurita de sare

- pentru umplutura, simtiti-va liberi ca soimii...asa cum ziceam aceasta placintica lasa ingredientele la latitudinea imaginatiei fiecaruia dintre cei ce o incearca (cascaval, sunca, cremvursti, parizer, spanac, leurda, carne macinata, ciuperci, branza sarata, ceapa verde etc.).

Ei bine eu am incercat-o, de data aceasta, cu o umplutura de ciupercute Champinion (500 gr) si cascaval Lacto-Solomonescu (200 gr)....oau, ce bunatate, ce bunatate a rezultat, mi-a depasit asteptarile cu muuuuult!

Preparare:

- intai de toate ne ocupam de ciupercute: le luam pielita, le spalam bine, le feliem. Intr-o tigaie punem 2 linguri de ulei, in care vom cali 2-3 fire de ceapa verde adaugand si o lingura de apa (ati observat pana acum aceasta tehnica invatata de la favoritul meu, Dl. dr. Ovidiu Bojor). Adaugam sare si piper dupa ce ceapa este calita si adaugam ciupercutele feliate. Lasam la inabusit sub capac 15 minute. Nu mai adaugam apa, pentru ca vor lasa ele suc destul. Fiind foarte fragede se inabuse rapid. Le scurgem intr-o strecuratoare si le presam usor cu o lingura. Le lasam la racit (eu, in criza de timp, le-am bagat in frigider sa se raceasca mai repede).
- apoi ne ocupam de aluat- punem faina intr-un vas si separat, intr-o cana dizolvam in laptele caldut drojdia, adaugand uleiul si ouale. In mijlocul vasului cu faina turnam acest amestec, adaugam si sarea. Framantam cu mana, faaaaara fasoane. Rezulta un aluat mai molcut, aerat dar usor de lucrat, daca stim cum:)
- luam un vas si-l ungem cu ulei, presaram gris pana sus pe margini, eu am avut un vas yena rotund de 24 cm diametru.
- luam jumatate din cantitatea de aluat si o intindem frumos pe fundul vasului, cu mainile umezite in prealabil in apa rece. Adaugam cascaval ras, un pumn aproximativ, apoi umplutura de ciupercute ce s-a racit deja si din nou un pumn de cascaval ras.
- luam si cealalta jumatate de aluat si o intindem deasupra, ajutandu-ne de lingura de lemn, de varfurile degetelor inmuiate in apa rece.
- presaram deasupra seminte de mac/susan/chimen la alegere, eu susan am ales
- lasam placintica la odihnit 30 de minute (veti vedea ca isi va dubla volumul in acest timp)
- o introducem in cuptorul preincalzit pentru 30 de minute, apoi o scoatem si o lasam la racit, o feliem dupa cum dorim, la libera alegere
- o consumam cu muuuulta pofta (inclusiv baietelul nostru de aproape 8 anisori a rontait-o cu placere la cina si a spus ca seamana la gust cu pizza:))

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dorsilia spune:

Chiftelute de spanac

- 500 grame spanac

- un ou

- pesmet

- 100 gr de cascaval ras, de calitate

- sare, piper

- 3-4 catei de usturoi zdrobiti

- ulei pentru prajit

Preparare:

- se opareste spanacul 7-8 minute in apa cu putina sare; dupa ce se raceste si se scurge de apa (il mai si presam un pic cu o lingura in strecuratoare) il amestecam cu oul, usturoiul, sarea, piperul, cascavalul si formam bilute care le dam prin pesmet, apoi le punem la prajit in ulei aplatizandu-le un pic. Se scot pe sevetele de hartie absorbante dupa care se pot rontai in voie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dorsilia spune:

Prune in aluat cu sos caramel

Din cantitatile de mai jos obtineti 10 galuste dolofane, satioase si inmiresmate cu aroma inconfundabila a prunelor bistrite de gradina, pe care le recomand pentru aceasta reteta, datorita consistentei si gustului puternic.

Pentru aluat avem nevoie de:

- 500-600 gr faina (Boromir 000)

- 200-250 ml lapte integral

- 100 gr zahar

- 2 galbenusuri proaspete de la gaini de curte

- 20 gr drojdie proaspata, Pakmaya

- un praf de sare si coaja de la o lamaie

Pentru umplutura:

- 10 prune mari, bine coapte, bistrite (sunt acele prune lunguiete mai tari dar extraordinar de dulci si aromate)

- 50 gr zahar pudra

- 100 gr de unt pt uns forma si uns bilele (Albalactul e suficient de bun)

Pentru sosul caramel:

-3-4 linguri de zahar

- 4 linguri de apa

- 2 linguri de unt

Preparare:

Preparam intai maiaua in mod clasic diluand drojdia in putin lapte caldut si adaugand o lingura de faina; lasam sa creasca 20 de minute, dupa care o amestecam cu faina si restul ingredientelor. Framantam cu mana pana obtinem un aluat elastic ce trebuie lasat la odihnit 30 de minute. Impartim aluatul in 9-10 parti egale, modelam mici bile pe care le aplatizam usor in palma inainte de a introduce cate o pruna, punem zahar si "sigilam", unind marginile si rotind bila intre palme, la fel cum procedam ca si in cazul gombotilor traditionali. Asezam bilele umplute intr-o forma rotunda unsa cu unt, ungem si bilele cu unt topit, din belsug.

Le introducem in cuptorul preincalzit pentru 40- 50 minute. Le tinem sub observatie si cand sunt frumos rumenite, sunt gata. Se coc la foc moderat.

Acum trecem la ultima si cea mai dulce etapa, prepararea caramelului: topim zaharul intr-o cratita, la foc foarte mic, pana devine auriu. Stingem cu apa si lasam la fiert pana cand zaharul caramelizat se topeste si se ingroasa ca un sos. Luam vasul de pe foc si adaugam untul, amestecand sa se omogenizeze. Turnam uniform acest amestec peste bunatatile proaspat coapte din vasul yena, si lasam sa se absoarba. Se servesc cand se racesc complet.


ca si cand nu ar fi deja destul de aratoase, le-am pudrat, asa ca au fost "atacate" si iata ce-a mai ramas dupa prima runda :)


Atentie ! Sunt atat de bune incat riscati sa nici nu mai fiti atenti la samburele existent in interiorul prunei ! Mancati cu grija ! :)

Mergi la inceput