Strugurasi de Sept-Oct 2011 *72* LMA

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns seidana spune:

Raluca eu cand ma trezesc doar de 2 ori e lux, nici nu mai stiu cand a fost ultima noapte cu 2 treziri

May .. sa ne zici de ii place Beei.. Elei nu i-a placut.. i-am dat de mia mult timp, din borcan bio

Jade.. voi ? cum sunteti? nu mai zici nik?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns camady spune:

Buna si de la noi.

Eva de 2 nopti se trezeste de 2-3 ori pe noapte, ceee ce e lux ptr mine.Cred ca a simtit ca am criticat-o ca se trezeste des
Eu n-am mancat niciodata piure de castane.Cum se pregatesc?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raluca050 spune:

Sei, Camadysi la mine e lux cu trezitul de 2 ori de aceea ma si bucur cand se intampla asta. Oricum tare astept momentul cand o sa-l adorm seara pe bebe cu o poveste, mi se pare departe acest episod, si cand va dormi toata noaptea. Al meu de la un timp nu mai vrea sa adoarma decat leganat indiferent cat de obosit este.

Fetelor ati facut vaccinul de 1 an si ROR-ul bebeilor vostrii? Are reactii negative? Sa stiu la ce sa ma astept....

mami de Eduard

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns seidana spune:

noi nu l-am facut Raluca RORUL.. nu il facem .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raluca050 spune:

Citat:
citat din mesajul lui seidana

noi nu l-am facut Raluca RORUL.. nu il facem .

Cea mai fericita de Elena (24.08.2011)



Nici eu nu vroiam sa-l facem insa doctora de familie tot spune ca e ok......Nu stiu ce sa fac.

mami de Eduard

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns camady spune:

Noi am facut ROR-ul.In schimb n-am facut celalalt vaccin din cauza lipsei lui.Cineva de aici, nu mai tin minte cine, spunea ca l-a facut zilele astea.La Braila inca n-a ajuns vaccinul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanaiasi spune:

Raluca, medicii, in proportie de 99,9% iti vor spune ca vaccinurile sunt ok. eu nu sunt la extreme . adica am vaccinat fata la 2-4-6 luni. ii voi face probabil si rapelul la dtp. inca nu stiu sigur..oricum ,daca il fac , il fac dupa un an jumate.

dar sa faci toate vacinurile de care auzi mi se pare un pic prea mult pt sist imunitar al copilului. nu zic ca nu s bune si vaccinurile astea mai ales ca sunt milioane de copii vaccinati anual numai in europa cu pentaxim, de ex, dar nici sa imi casapesc copilu cu toate vaccinurile din piata..

anyway, asta e un subiect fierbinte ca si alaptare/lp, nastere naturala/ceza. decizia in final e tot a ta. tu stii ce e bun pt copilul tau indiferent ce trambiteaza cei din jur.

eu ror ul nu l fac din 2 motive:
-imunitate limitata in timp(spre deosebire de imunitatea capatata natural)
-procentul mare (dpmv) de vaccinati dar neimunizati



Oana, mami de Eca 18.09.2011

Doamne, ai grija de noi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca_toma spune:

noi am facut ror-ul, nu am avut nici o reactie la vaccin, doar ca na i-a slabit putin imunitatea si am facut muci(dar eu cred ca vremea a fost de vina).
pe cel de un an nu l-am facut tre sa ma duc we asta sa il caut ca inca nu a aparut si sa il fac si pe ala saptamana viitoare.

nici eu nu vroiam sa fac ror-ul, dar am realizat ca efectiv nu aveam nici un motiv pt care sa il refuz, decat o frica care e amplificata si de toate propagandele astea dupa care nu mai stii ce sa crezi, ce mai e bun si ce nu.Si daca tot am decis sa le fac pe toate, na am mai riscat cu unul(nu spun ca am facut bine).Oricum am ajuns la concluzia ca orice am face si orice le-am da totul e un risc pe care ni-l asumam sau nu...gata deja aberez

azi mi-e cam rau, nu stiu de ce.De fapt stiu am mancat un sandwich de la subway fff bun dar ffff greoi si acum sufar in tacere ca na mai am mult pana plec acasa.
de fapt nu ma duc acasa, ma duc in ikea sa ii cumpar pat in camera lui Iancu.dupa sarbatori vreau sa scap de patut, sper.
na nu vreau sa il fac pe bebe 2 si sa am doua patuturi in casa, si in plus mi se pare mai comod sa il pun la somn in pat normal decat in patut.
http://www.ikea.com/ro/ro/catalog/products/60162886/
Oricu eu vreau sa ii i-au pat normal de o persoana si l-am gasit pe asta care se si desface si se face dublu , deci e perfect, m-am uitat si dupa protectie de pat sa nu cada din pat.
Deci am copil mare o sa doarma in pat mare singur(mama denaturata ce sunt).
Cred ca aberez de la rau

anca_toma mamica fericita a lui Iancu Matei (13.09.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns camady spune:

Oana nu facem decat vaccinurile obligatorii.
DE exemplu eu n-am avut probleme cu Razvan in colectivitate cu ce a fost vaccinat.Adica n-a facut oreion, pojar, pojarel.La el vaccinul a functionat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanaiasi spune:

Camady, e clar ca unii copii chiar se imunizeaza. dar sunt si multi care il fac degeaba. in plus, cf prospectului, imunizarea se face pe max 9 ani. media e undeva la 5 ani.

in prospect scrie si ca , copii mici , sub un an, nu trebuie vaccinati pt ca persista anticorpii mamei. eu , cum vreau sa mai alaptez mult si bine:d, sunt convinsa ca il fac cam degeaba.

fiecare decide in fct de propria situatie. bine ar fi daca s ar citi macar prospectul inainte de vaccinare. chiar ..ca o curiozitate...cati parinti citesc prospectele la vaccinuri?

eu ,de ex, mi am facut silgard . antihpv. dar stiam prospectul ala pe de rost. puteam oricand sa port o discutie de la egal la egal (pe baza prospctului bineinteles) cu un medic. desi toata lumea a hulit acel vaccin eu l am facut. dar l am facut in cunostinta de cauza. mai ales ca m a costat 12 mil

Oana, mami de Eca 18.09.2011

Doamne, ai grija de noi!

Mergi la inceput