Strugurasi de Sept-Oct 2011 *72* LMA

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns seidana spune:

eu am refuzat vaccinul pt ca dr mea mi-a zis asa:

In calitate de dr toti o sa recomande vaccinul, ca asta am invatat.. in calitate de parinte eu l-am refuzat la baietelul meu,sunt convinsa ca adevarul e la mijloc, insa cum niciodata nimik nu e in chilibrul perfect.. unde inclina balanta?

pt mine a fost suficient..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns racheel spune:

Buna, buna

Eu de cand am intarcat-o pe Anastasia nu se mai trezeste noaptea.Se Culca la 21 si se trezeste la 7, 30 plangand,cred eu ca mai vrea tzitzi.O rog cu lapte de vacuta si nu vrea...apoi se culca la loc si se trezeste la 9,30.

Am facut ROR la 1 an si nu a avut nici-o reactie dupa el.

Camady, nici la Craiova nu a ajuns vaccinul.Ma gandeam sa-l cumpar.

Sei, tu sa faci ce simti si nu asculta la mama ta sau ce-ti zic cei din jur.Cand te simti pregatita o sa sti si atunci o intarci pe Ela.

Eu asa am simtit si asa am facut.Acum nu ma caiesc.De ce?Pentru ca nu ma mai cauta toata ziulica in san sa-i dau tzitzi si papa mancarica.Si cand ieseam afara urla si ma cauta in san.Acum imi dau seama ca ea noaptea imi lua sanul pe post de suzeta, si nu ca-i era foame sau sete sau mai stiu eu ce.


Anca, super tare patutul
Ti-o fi rau ca iese luna asta cu ochisori???

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LenaC spune:

Si mie medicul mi-a spus ca ror nu prea recomanda :D

Oana, noi am fost la plimbare, am mai testat boba k a ajuns azi.
Daca stiam, poate mergeam impreuna :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dbunny spune:

anca frumos patutul, sa-l folositi sanatosi, au ce dor mi-e de-un Subway! dar cu ce l-ai incarcat mami??

may nu stiu nik despre castane.

ror-ul(e triplu viric, nu?) l-am facut si noi la 12 luni fix fix. nici o reactie.aici e in lista obligatorie, oricum nimeni nu se inspaimanta, nici n-am auzit cine sa cantareasca pro-urile si contra-urile vaccinurilor obligatorii. Ziceti voi ca nu dau imunitate decat pe 5-8 ani, dar nu-i tot una sa-ti faca copilul boala la 2 ani sau la 10 ani. altfel lupta organismul. fiecare cum doreste

zubi tinem pumnii sa fie alarma falsa cu glicemia. tu ai avut cumva diabet gestational? aveti antecedente de diabetici in familie?



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LenaC spune:

Am mancat si eu aici in Ro Subway, dar nu se compara cu cel din state
asta de aici mi se pare nasol tare... am incercat de 2 ori :D... s-au mi s-au rafinat mie gusturile

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zubi spune:

Eu de vreo sapt nu am somn nu stiu de ce, cand vine noaptea ma apuca gandurile, ma uit la tv la vreun film care incepe tarziu si se termina fffff tarziu...si dim ma trezesc devreme, seara pic de somn dar nu dorm, ati mai pomenit?

Jade, adik are fimoza, nu se decaloteaza deloc pielea aia, se deschide doar f putin, am fost la dr, l-a vazut si a zis ca trebe operat dar dupa ce face el un an jumate, si ca trebe anestezie generala:(, a zis ca e o interventia f usoara...ce sa mai zic acuma, ne gandim daca sa mergem la buc sau nu

Dbunny, nu a avut nimeni in famile probleme de genu asta , nici eu in sarcina, d'abia astept maine sa ii repet analiza, oricum, v-am mai zis, el este foarte ok, vioi...

Fetele, bebelusii vostri au inceput sa isi arate atitudinea? Stiti ca eu mereu l-am laudat pe ayan cat este el de cuminte. In seqara asta am iesit in oras, am fost sa mancam pizza intr_un pub, cum am intrat acolo si* pus pe tipat, nu plans, dar un tipat continuuu...apoi , cand ne plimbam cu el si vroia ceva se punea pe tipat si nu se mai oprea..asta cu tipatul o face de vreo doua sapt dar eu nu l-ma luat in serios, asta seara insa a facut rau7n adik nu I'll puteam opri pana nu faceam ca el

Incerc sa merg la nani, maine dim va spun cum iese glicemia
Noapte buna strugurasi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns May3 spune:

azi am facut si noi vaccinurile de un an. 3
dar si noi ca si dbunny. aici nimeni nu se ingrijoreaza. sunt obligatorii, la faci.

Bibi e ok, n-are nimic, niciodata n-a avut febra sau altceva dupa vreun vaccin.

castane n-am mai gasit :((

weekend placut! noi mergem la piscina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns klau_ditza spune:

Neata !
Pentru ca am lipsit, va fac eu cafeaua de weekend


Nu am reusit sa citesc mare lucru din urma...
Hayat sanatate sotului ! Te pup
May 8 dintisori deja??? Ne-ati ajuns din urma Pupam pe bibi sa ii treaca intepaturile de le vaccin
Raluca noi nu am avut reactii adverse de la vaccin

Eu sunt bine. Am avut-o pe mama sa ma ajute. Cat era si bona acasa ne-am plimbat. Doamne, ce bine a fost! Sa hoinaresti prin magazine ! Uitasem cum e.
De bona sunt foarte multumita. Nu am ce sa ii reprosez. Are grija de pitic, i-am mai lasat si de calcat, ma mai ajuta cu una-alta.

Raducu merge din ce in ce mai sigur pe el. Ma topesc Singura problema este ca afara dupa ce merge un pic vrea sa se aseze jos, sa se joace cu frunze, pietre etc Oare cand si cum il pot dezvata de asta??? Nu de alta, dar a venit frigul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanaiasi spune:

Neata,

klau, nu ai cum sa il dezveti. ii pui pantaloni dublati.

bunny , perfect de acord cu facutul bolii la 2 si la 10 ani. dar boala aia e facuta pe sistem imunitar slab. cand tragi linie tot acolo ajungi. din pct nostru de vedere e mai comod la 10 ani, din al lor e mai comod la 2 ca nu stiu ce e cu ei.

lena, v am vazut pe fb cu bobica. ma declar invidioasa. vreau si eu bobica si copil care sa stea in ea.

zubi, asteptam vesti!

may, mi as dori si eu sa traiesc intr o tara in care lumea sa fie asa relaxata privind vaccinurile. la noi e un cosmar cu inversunarea asta anti vaccinare. pt mine e ok cu ce i am facut pana acum fetei oricat de exagerata par in privinta ror ului. numai cand ma gandesc la poliomielita sau la hep b ma feicit ca le am facut macar pe astea.

Oana, mami de Eca 18.09.2011

Doamne, ai grija de noi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marryan spune:

buna dimineata,

noi ieri am fauct check-up de un an, am dat analizele hemograma, urograma si coprograma inainte de vaccin, toate au iesit bune in afara de coprograma sunt ceva schimbari la capitolul mincare nefermentata..si dr a zis ca asta poate fi o cauza ca nu adauga normal fetita, ne-a dat ferment pe 7 zile si apoi sa repetam analiza, la fel cu amidonul intracelular e fr marit, ca rezultat cartoful ne este contraindicat pu o perioada scurta de timp, sa vedem cum evoliaza lucrurile...
Am facut vaccinul ROR si nu am avut nici o reactie, nu tu febra, agitatie etc...chiar a ft fr cuminte, ascultatoare nici nu prea a plins, la analize, a ft fr cooperanta, doar in moentul cind i-a pus vaccinul a plins un pik dar pu scurt timp.

Referitor la vaccinare aici tot nu se discuta pro sau contra cele obligatorii se pun...din cercul nostru doar cumnata mea nu a pus nici un vaccin la 2 copii din 3 si nusitu daca e coincidenta dar sunt fr bolnaviciosi, fac febra des si multe zile ceea ce eu nu cred ca e okay...nu i-am vazut fara muci inca nici odata....am zis ca pote e o coincidenta dar eu si asa nu le permit in preajma fetitei mele, au vazut-o doar la botez si atit nu ii primesc in vizita, vin doar parintii si cu cel mare care a ft vaccinat...sunt suparati pe noi dar asta e

Zubi asteptam rezultatele lui ayan sper sa fi fost o greseala de laborator prima analiza

Oana eu cred ca daca e sa faca bolile copilariei la 2 ani va fi protejat cit de cit copilul, iar la 10 deja va avea o imunitate mult mai buna

Eu am intors pe toate partile subiectul dat, si am ajuns la concluzia sa il fac.


Un weekend placut va doresc

Cea mai fericita de Valeria, 17.08.2011

Mergi la inceput