Strugurasi de Sept-Oct 2011 *72* LMA

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns LenaC spune:

Salutare,


Recunosc, am citit pe diagonala, deci daca nu raspund la vreo intrebare sa ma trageti de manuta.
alaltaieri am ajuns la urgente... a fost nasol, dureri mari de burta, voma de am imbratisat pentru prima data in viata mea wc-ul... frisoane, maini amortite
eu cred k e de la oboseala si sarit mese... :(

Maia este mult mai bine de luni. Coincidenta sau nu va dau si voua tratamentul.
noi ramasesem doar cu mucii si o prietena mi-a dat un pont pentru muci
Se taie un usturoi in 2 si se pune unde se lasa greutatea pe talpa cand esti in tocuri... la mijloc si il legi cu tifon... vreo 3h
nu stiu cat a ajutat acest lucru, sau erau mucii pe final. Am pus o singura data si a doua zi nu mai avea.


Maia nu merge, nu spune cuvinte(decat ham) ca in rest vorbeste :)

De marti am inceput cura de oua de prepelita. Fier nu o sa ii dau. O sa repet analizele dupa cura.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns May3 spune:

a, stiu ca stie mai multe decat arata :D

numa ca eu nu ma stresez sa-i testez achizitiile.
daca face sau spune ea ceva, bine, dar nu o testez. adica de ex nu o trimit sa-mi aduca ceva sau nu o intreb unde e catelul/purcelul sau cum face pisica etc.

doar ii cant, ii mai pun filmulete de pe learning centre cu diverse, am niste carticele cu animale si imit sunetele facute de ele cand i le arat.

ea din proprie initiativa incearca tot timpul sa ne imite cuvintele.

zice clar si de mult: mama, tata si baba.
mai de curand zice regulat gata, papa si bye bye
in rest mai nimereste la imitat unele cuvinte dar nu sa le repete regulat.

daca ii cant Old McDonalds had a farm vine si imi da o manusa de aia cu animalute unde vin degetele, fiindca in concediu ii cantam mereu melodia asta cand imi puneam manusa.
daca incep sa ii cand If you are happy and you know it, clap your hands, incepe sa bata din palme :D
daca ii cand Twinkle twinkle little star, punce capul jos ca stie ca asta e de nani :D

dar, astea toate le-am facut in concediu. de iaia le stie.
Acasa, in alea 2-3 ore cat stau cu ea pana adoarme, ce puii mei sa mai faci prima data? :D
iar la bona ce sa-i mai cer? face si ea ce poate :D
una e cand stai tu acasa si una e cand ai o bona.

dar sunt convinsa ca o sa invete ea de toate treptat.
acum de 3 ori pe sapt merge cate 2 ore la un centru unde se aduna copii si se joaca. O mai prinde si de pe acolo. :D


noua ne ies dintii unu dupa altul :)) ce n-am avut niciunul pana la 11 luni, acum avem explozie :))

8 dinti! si mai se vad ca ies :D


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raluca050 spune:

Buna fetelor,

Am avut si noi o noaptea mai mult in picioare .
Am fost ieri sa-i fac va vaccinul lui Edi, in sfarsit l-au primit, si dupa ce am stat la usa vreo ora de m-au trecut toate caldurile alergand dupa Edi a iesit pediatra si mi-a spus ca nu poate sa i-l faca pentru ca nu stie din ce motiv a gasit frigiderul dezghetat si nu mai are curaj sa folosessca dozele, asa ca sa asteptam un alt lot Imi luasem o zi libera pentru asta

In rest suntem bine, Edi a inceput sa zica si "apa" , intelege ce-i spui, danseaza mai tot timpul la oricemelodie de la sonerie sau jucarie care canta. In fiecare zi se duce cu tata in parc si e foarte atras de fantana arteziana de acolo, mai putin de "cotomedii".

Sei eu nu i-am facut analize de sange si nici nu-i fac asa, pur si simplu, daca nu are nici un simptom ca ar avea vreo problema, mai ales ca nu e usor sa-i intepi.


mami de Eduard

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns racheel spune:

Buna, Buna

Jade, am venit si io la apel Si cu vesti nu asa.Am intarcat-o pe Anastasia. Acum invatam sa bem laptic dar numai din canuta cu pai.La culcare a inceput sa bea 50 ml. Nu se mai trezeste noaptea... sau daca se trezeste, (se trezeste numai la ora 3)o iau in brate si ea pune caputul pe umarul meu si se culca la loc.Apoi se mai trezeste la 7,30 si eu vreau sa-i dau laptic dar il refuza....apoi pune capul jos si se culca la loc pana la 9,30.

De cand am intarcat-o mananca de rupe si totul in maxim 15 minute.O fi sau nu coicidenta.... nu stiu.

Mie, mi-a fost ffffffff rau din cauza asta.De aceea nu am putut sa intru sa mai scriu si eu si sa va citesc.Nu credeam ca o sa-mi fie asa rau...Am luat pana la urma pastile pt oprirea lactatiei, am luat si paracetamol(aveam frisoane) am stat cu comprese cu apa rece si legata ffff strans.
Acum ma simt mai bine.

A trebuit sa fac cumparaturi si pentru finuta mea.Pe 27 o botezam.


Lali sa treaca raceala

Hayat, multa sanatate sotului

Zubi, nu stiu ce sa-ti zic dar eu i-as repeta glicemia in alta parte.

Oana, clar ca fetele noastre sunt surori.Cam aceeasi inaltime si greutate avem si noi Si la mine au incetat grijile deocamdata

Vorbeati de ROR si pe mine m-a chemat doctora sa-l fac si m-a convins papa la urma si l-am facut.Dar pe celalat care nu se gaseste nu l-=am facut si azi o sa ajung la ea si o sa-i zic ca vreau sa-l cumpar.





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanaiasi spune:

Lena, imi pare rau ca te ai simtit asa nasol. dupa cum descrii starea e de la bila. eu de multe ori o patesc. fac diskinezii biliare destul de des.

cu usuroiul ..cred ca a fost coincidenta. eu sunt mai sceptica de felul meu..
daca il manca, sau calca cu piciorul sa zici ca era un punct reflexogen mai ziceam...dar asa..

zubi, ce ai rezolvat cu glicemia lui ayu?

Si fii mea cred ca o sa ajunga poliglota. noi avem niste romales aici , pe un deal. poate s o intersecta cu ei prin zona.

eu nici acu nu am terminat treaba. parca muncesc degeaba ca nu se vede mai nimic...

Oana, mami de Eca 18.09.2011

Doamne, ai grija de noi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michella78 spune:

mi-am terminat si treaba pt maine la munca dar tot voi veni, ca nu e sefa! offf, ce as mai fi stat acasa. sper sa am in noiembrie mai mult liber!
rach, ce frumos ca botezati!
sotia unui prieten a nascut un baietel pe 13 si am pregatit cutiile cu hainute de la Stefan (care majoritatea sunt primite de la nasicul lui) sa le dam mai departe. si uite asa cresc copii!!!
acum astept sa sa faca 16,00 ma intalnesc cu tata la metrou sa o duc pe Teodora la germana. mai debusoleaza activitatea asta in salturi, pana ieri nu-mi vedeam capul de diverse, si acum e pustiu!
kora tinem pumnii sa iasa totul bine.
raluca si Stefan e mare dansator plus ca e foarte, foarte atent la ceea ce canta Teodora la pian. reactioneaza diferit, in functie de piesa pe care o aude!
lena ma bucur ca acum v-ati revenit, atat tu cat si Maia!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns seidana spune:

salut fetele

Lena ce ai avut?bine ca suntti bine acum...

Rach.. imi pare bine ca Nasty papa si doarme ok.. ii ziceam mamei ca ai intarcat-o.. mama :"numa tu i-i da tzatza pana la 7 ani, ca ti-o venit si CM si oricum laptele e toxic"

May da de ce nu ii areti una alta, gen cum fac animalele?

Michella imi place de numa cum povestesti despre copii, imi imaginez cum T canta si S dANSEAZA, AI UN STIL F descriptiv...

Mie imi place sa o invat una alta,si sunt mandra de ea:
-stie unde e nas/gura/ochi/urechi /limba/dinti/par.. etc la ea si la noi
-face ca pisica mau mau, catel am am , cal, vaca mmmmmmm, oaie be..
-cantam si geesticuleaza la bate vantu, se invartesc moristele, pasarea zboara, ursuletul doarme,daca vesel se traieste
-aduce si duce ce ii zic
zice:mama, apa, ada, da-mi,papa,mau,bebe,baie
pe langa altele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns May3 spune:

Sei, ii arat cum fac animalele.

eu ziceam ca nu o pun pe ea sa faca. si nu e vorba ca nu o invat ca nu vreau, ci fiindca n-am timp. stau 2-3 ore cu ea, din care o ora cam ii dau cina, o schimb, apica, o imbrac in pijama, ii fac laptic etc, deci raman 2 ore de stat si jucat cu ea.
de aia zic ca e o diferenta cand sta o mama acasa si cand sta o bona.
cand am stat cu ea 10 zile in concediu am facut o gramada de activitati cu ea.
Bona mea nu ca nu ar face, dar nah ea e mai interesata sa o spele, sa-i dea sa pape, sa o schimbe, stiti cum sunt femeile mai in varsta.
am luat un casetofon si acum le las cantecele la el toata ziua si am pus-o pe bona sa le invete.
dar nah saraca ce sa mai faca si ea, nu ii pot cere totul, nu?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns camady spune:

Va pup si eu pe ziua de azi.Fug repede acasa la puiuti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns camady spune:

Zubi ai repetat analiza lui Ayan?
Azi mi-am facut si eu niste analize la sange........sa vedem ce-o iesi.
Sei nici eu nu i-am facut Evei analize la sange.
Oana sotul meu nu e nici gras nici slab............la fel ca mine.
El are 1.84 m si 86 kg, eu 1.64 m si 58 kg.

Mergi la inceput