Strugurasi de Sept-Oct 2011 *72* LMA

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns raluca050 spune:

Zubi meniul piciului meu e cam asa:
7-7.30 cand se trezeste definitiv - cam 150 ml lapte
9-9.30- iaurt cu branzica Ricotta( ii place foarte mult) sau branzica fagaras ( o cutie intreaga) sau rosii cu branza ce vaca ( telemea mai putin sarata)
13-14 - carnita de pui/pasare cu putine legume ( ciorba nu mananca deloc din pacate cu toate ca in trecut manca supa cu galuste ), sau orez cu legume sau tocanite cu diverse legume
15-16 - cam 100 ml lapte inainte de somnul de dupa amiaza
18-19 - cartofi frantuzesti, paste cu branza....o portie destul de mare
21-21.30 - cam 150 ml lapte inainte de culcare

Intre timp papa mar, banana, struguri ,pufuleti, biscuiti, cheg de casa, placinta cu mere cand face mama, paine la care pofteste teribil, imi cere din sacosa unde stie c-o tinem.

Eu ii dau mancarea si cu putina sare ca fara nu o mananca deloc
Imi pare tare rau insa ca nu pot sa-i diversific prea mult meniul desi am incercat pentru ca nu mananca dovlecel, conopida, brocolli, spanac sau alte verdeturi, ficatei de pasare, ou nici atat .Asa ca momentan avem un meniu repetativ si simplu.
Aaaa, e innebunit dupa rosii crude( ar manca in continuu) si dupa ardei gras crud pe care-l rontaie ca veverita.

Daca aveti idei de meniuri din experienta voastra accept cu placere ca sunt in mare pana de idei.



mami de Eduard

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns camady spune:

Racheel daca mananca la ora 20 mancarica cum sa mai pape lapte la ora 21.Nici eu adult n-as putea.
Eva mananca cam asa:
ora 8 - 240 ml lp
ora 12 - piureul de legume (intre 150-200 gr)cu carnita, ou, ficatel (mai rar)
ora 16 - piureul de fructe cu cereale, biscuiti (150-200 gr)
ora 18.30 - 19 - iaurt cu biscuiti, banana,mar
ora 21.30 - 200-240 ml lp

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bujo spune:

Zubi a mea mananca mult, mult mai putin. Cand au iesit maselele a papat aproape exclusiv san. Eu la pe 9 ii dau fructe cu branzica, adik jumate de mar, jumate de para si o lingura de branzica de casa. Rareori mananca tot. Daca mai molfaie intre timp vreo juma de biscuit bine, daca nu, nu. Pe la 2 mananca ceva mancarica (ciorbita, piure cu carne, sau ce am gatit). Spun ceva, pentru ca de celel mai multe ori ia doar cateva lingurite. Seara cereale cu lapte. Raaar le termina si pe astea si ii fac juma de castronel. In rest, tzitzi de cate ori ma solicita. Noapte suge.
Ma indoiesc ca puiul tau are glicemia asa mica de la nemancat. Eu prima oara cand ai zis ca avea 36 eram convinsa ca era gresita, multi copii ar fi fost deja lesinati. Dar daca zici ca ai repetat si tot e mica as face ceva investigatii. Nu neaparat sa te panichezi ca e bolnav copilul dar sa elimini posibilitatea unei disfunctii. Nu stiu, poate organismul lui nu proceseaza cum trebuie glucidele, sau are nevoie de mai mult. Am vazut un documentar cu un copilas care avea probleme cu glicemia, tot asa era foarte mica si s-a rezolvat cu o alimentatie atent urmarita. Dar cel mai bine e sa stii cu ce ai de-a face, ca pe mine nu m-ar incalzi cu nimic sa-mi zica "lasa-l in pace daca nu-l deranjeaza".
Cat despre decalotat am mai discutat. Ce te face sa te ingrijorezi? In afara faptului ca imposibilitatea decalotarii complete este eprfect normala la varsta lui. Are dificultate la urinat? Da semne ca ar avea dureri? Are varful rosu si inflamat? Daca nu atunci nu vad sensul operatiei. Se va decalota complet pe masura ce creste, in orice caz dupa 5 ani. Am mai pus un link cu un articol al unui medic ce are frecvent de-a face cu probleme ale aparatului urogenital. Il mai pun odata, poate nu ai reusit sa citesti. Daca nu are simptome, eu l-as lasa in pace.
http://www.drserbanconstantin.ro/fimoza-congenitala

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raluca050 spune:

Multumim Bujo pentru articolul despre fimoza, foarte interesant.

mami de Eduard

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns racheel spune:

Camady,m-am gandit si eu ca nu-i este fomita seara si de asta nu bea laptic.Dar dimineata?Nici atunci nu vrea.Am lasat-o si 3-4 ore intre masa de seara si ora inainte sa se culce si tot nu vrea.Prefera sa bea apa si sa se culce.

Lapte praf am incercat doar milupa.Si in rest am incercat la cutie si a baut cateva gurite de La Dorna. O sa trec iar la lapre praf dar nu stiu de care sa-i iau.Voi de care folositi??

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns athosik spune:

Racheel ... noi foloseam cu succes HUMANA ... dar de la 9 luni bb Robert nu mai bea deloc laptic doar ce ii dau eu cu cereale sau ii fac budinca sau gris cu lapte sau orez cu lapte

Poop


Mamica fericita de BB ROBERT-MIHAI (25.08.2011)
Dumnezeu sa ne ajute sacrestem mari si sanatosil!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanaiasi spune:

Rach, si mie mi se pare ca anastasia mananca prea bine solid ca sa mai vrea si lapte. si a mea mananca mult mai putin. azi de ex doar a ciugulit. in schimb a stat f mult la san. si invers, cand mananca bine cere san mai rar.

zubi, si eu as mai investiga cauza hipoglicemiei. eu cand voiam sa ii fac fetei tratament pt hemangiom era risc de hipotensiune si hipoglicemie. am citit un pic despre ambele, m am informat si asa am refuzat tratamentul. nu e de speriat insa e bine sa citesti prin surse sigure ce si cum. mie imi daduse atunci ionela niste linkuri..nu le mai am. poate ne ajuta ea din nou cu linkurile.

Oana, mami de Eca 18.09.2011

Doamne, ai grija de noi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns camady spune:

Zubi nu vrem sa te speriem dar si eu as face niste investigatii in plus.
Racheel nici Razvan dupa ce l-am intarcat n-a pus gura pe lapte o buna perioada.Nici acum mare nu se omoara.Incercam sa suplinesc laptele cu produse din lapte.Daca spui ca ai incercat sa-i dai lapte si flamamnda fiind.....inseamna ca nu-i place laptele.
Eu ii dau Evei - LP Topher.
Eu pe Eva am obisnuit-o treptat cu lp.Adica cand m-am hotarat s-o intarc ii dadeam cand era flamanda putin lp si completam cu san pana am inlocuit o masa si tot asa............si era si mai mica si mai bleguta Avea 8 luni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca_toma spune:

buna fetelor, intru si eu dupa un we fff aglomerat

Dbunny la subway am mancat unul cu vita si a fost tare bun dar bineinteles ca am pussi ceapa si multe sosuri si a devenit greoi, dar bun

jade lucrez in domeniul bancar(suna pompos dar nu e).despre bebe vedem dupa 28(eu una nu mai am rabdare)
despre personalitatea copiilor, nu prea pot sa iti dau sfaturi si Iancu ne musca fff tare, nu l-am certat pana acum dar m-am prefacut ca plang ca ma doare si soc el in loc sa arate compasiune ma musca mai tare si mai si rade copios, deci ce pot sa iti spun e ca metoda mea nu merge.in rest nu am probleme ca imparte tot , da jucarii fara sa se supere.
Mai nou vineri seara am avut si noi prima criza de nu vreau sa plec din parc, de la locurile de joaca, dar am incercat sa nu il bagam in seama si sa mergem in continuare spre casa, a vazut ca nu are incotro si a incetat, dar asta dupa ce ne-a auzit tot parcul.

may 8 dinti ,ati inceput dupa noi si noi avem doar 4.

marryan Iancu se poate juca cu Lera ca e curat, vaccinat nu ii curg mucii, dar unghiile jur ca nu pot sa i le tai decat in we si asta in somnul de pranz , da nu tot timpul ma lasa(glumesc).Chiar vroiam sa va intreb cum taiati unghiile la copii?

lali sa inteleg ca si Iancu e rosu la fund de la struguri, ca a mancat ieri si azi dimineata era rana tot la fundic si nu stiam de la ce e.Dar ieri a mancat singur un strugure intreg, nu stiam ca il irita la fund

zubi eu inca nu i-am facut analize lui Iancu ca a fost racit , dar pediatra mi-a zis ca pot sa ii dau sa manance normal inainte de analiza, in nici un caz sa nu il duc nemancat.
Vezi ca sunt biscuiti care se dizolva in biberonul cu lapte.

racheel eu ii dau lapte Hummana si il bea cu placere, chiar e bucuros cabd vede biberonul, bea cam 240ml seara si 240 ml dimineata si asta chiar daca seara a mancat 2 iaurturi cu o ora inainte.

sa va povestesc de we meu fff agomerat, sunt fff bucuroasa ca am reusit si i-am luat patul lui Iancu si am redecorat casa, am mutat mobila din camera lui in camera de oaspeti (care era goala intre timp) si am montat patul care vine super si acum are si copilul meu loc sa se joace la el in camera.Problema e ca trebuie sa o invatam si pe bona si pe noi sa ne petrecem cat mai mult timp in c amera aia ca sa se obisnuiasca si el.Pana acum am tot stat in living , dar tare as vrea sa scap de jucariile care sunt peste tot si sa fie doar la el in camera , si sa apara doar asa oczional si in restul casei.Problema (care e voita)este ca la el in camera nu este tv si deci implicit e cam trist sa stam la el in camera, si oricum de cand a inceput 'virmele' sa mearge misuna singur in toata casa, si nu mai e chip sa scapi de el, stie sa aprinda singur lumina si sa o stinga, putem sa il izolam doar daca inchidem usa , clanta inca nu o poate folosi, mai are putin.
Noi tot nu vorbim mare lucru, doar mama, baba, uite si cam atat.Am vazut ca incepe sa zica mau la pisica , dar in nici un caz tata, asta cred ca nu e pe lista lui de prioritati.

ma duc sa muncesc ca clar o sa fiu data afara

anca_toma mamica fericita a lui Iancu Matei (13.09.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanaiasi spune:

Eu am bagat o portie de fasole cu ardei copti cu otet. nu am mai mancat de vreo 2 ani. tare bun a fost!

Oana, mami de Eca 18.09.2011

Doamne, ai grija de noi!

Mergi la inceput