Piersicute de iulie august (6)

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ali24 spune:

Citat:
citat din mesajul lui r_ocsy

Citat:
citat din mesajul lui ilenutza


Ref la botez, noi nu o luam asa lumeste ref la scufundat.Este o taina botezul, dpdv religios si crestineste nu e doar o baie normala.De ex la primul copil l-am botezat iarna iar in biserica era frig de stateam cu cojoacele pe noi si copilul nu a avut nimic desi l-a dezbracat,scufundat, etc.In fine, parerea mea, nu dati cu rosii.
Parintele de la biserica noastra ne-a rec sa o impartasim la 2 saptamani cel putin.Noi mergem regulat la slujba oricum.



Ile , mami de V , A si I ,





Fara suparare dar cand copilul are febra, otita si indicatia clara sa nu ii intre apa in ureche .... eu nu am scuze pentru nici un tampit de popa care face exact pe invers. Norocul lui a fost ca eram in biserica si din respect pentru Dumnezeu nu i-am luat gatul pe loc !

R_ocsy , mami de Ana Sofia ( 19.05.2010 ) si Maria Natalia (26.06.2012 )
"Copilul trebuie primit cu respect, crescut cu iubire si apoi lasat in libertate deplina."


La faza asta ai dreptate.si urat din partea Lui ca nu v a ascultat.si EU m as fi enervat fff tare.

EU va spuneam ca ma bag la somn si ce credeti pe cand sa ma pun in pat s a trezit el desi de obicei doarme pana la zece.nu va fie ciuda ca se culca la 12 si are numeroase treziri de papa.
Deci si la el functioneaza senzorul ala de care ziceti voi ca nu e prima data cand se intampla asta.in special la amiaza cand mai vreau sa imi fac si EU cate un somn de frumusete

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns r_ocsy spune:

Ali : si noi o patim frecvent ... de asta m-am si lasat de dormitul in timpul zilei , cans sunt mai abosita si as dormi si eu putin in acelasi timp cu Natalia, nu cred ca trec 10 minute si se trezeste iar eu sunt mai zombi decat inainte. Asa ca , daca vreau sa dorm o plasez in grija altcuiva ca altfel nu am nici o sansa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Daconst spune:

Kimmy,multumim de compliment!

Clay,se poate sa fi fost intamplare ieri de a dormit mai mult ziua...dar dimineata la patru jumate statea batz si nu dormea.
Asa ca mai bine sa ramana ziua treaz.

Delia,ma minunez cum puteti voi cu 4 copii,ca eu la 2 am impresia citeodata ca o iau razna.

Rocs_y,Ali,si eu am boala pe popi...ca multi nu mai au nicio treaba cu D-zeu.Al meu de aici de ex face nunti,botezuri...cere bani la greu cu nesimtire si nu da macar o chitanta.
O sa-i cer din nou acum la botez la Leon chitanta(ca normal se deduce la impozit) si daca nu-mi da il denunt la mitropolie.
E nasol ca e singurul din apropiere si stie asta.asa ca profita.

Iar la faza cu otita si raceli...apai sa ma ierte D-zeu,dar e lipsa de scrupule...iar aia de fac pe desteptii si fac in contradictoriu fata de ce zic parintii chiar i-as lua de gat.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria0408 spune:

Buna dimineata. Ali pentru cafeluta.
Si eu sunt treaza de la 5 cand s-a trezit bebe sa pape, a adormit pe la 6,30 cand s-a trezit Ana, apoi la 7,30 din nou Silviu. Am niste dimineti de cosmar, fiecare vrea sa manance, sa fie alintat si sa stea in brate daca nu, plange, iar eu nu am atatea brate. Cand plec la gradi deja sunt super nervoasa, nu reusesc sa-mi dau si eu o fata comerciala,sa ma simt bine cum spunea Carmen. Deja detest blugii si bluzele sport pe care le trantesc pe mine in mare graba dimineata.

Luni am facut si noi infanrixul lui Silviu, plus prevenarul la amandoi. Ana dupa vaccin a spus doar "n-a fost bine", in schimb Silvi a plans mititelu. El nu a avut nimic dupa cele doua vaccinuri, in schimb Ana a facut 2 zile febra




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria0408 spune:

Dana inteleg ce spui, vad ca am scris amandoua ac.lucru. Nu stiu cum rezista fetele cu mai multi copii, au toata admiratia mea, mie doi imi sunt arhisuficienti.

R_ocsy pupam pe Natalia bolnavioara, acum se simte mai bine?
Eu cred ca taina sfanta a botezului nu sta in scufundarea sau nu a copilului cu capul in apa, ci este ceva mult mai spiritual, mai mistic, mai profund...Iar un prieten preot ne-a spus ca biserica recunoaste ambele tipuri de botez si scufundarea si turnarea apei pe cap, asa ca nu inteleg incapatanarea unora..

Laura ma bucur ca v-a placut in concediu.

Mygirl pune cateva poze cu creatiile tale, poate reusim sa iti facem noi vanzare, asa de inceput



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns r_ocsy spune:

Maria : acum suntem bine, si Natalia si Sofia ( care si-a reluat gradinita ). Si mie imi ajung 2 copiii , nici nu vreau sa ma gandesc cum ne-ar sta cu 3-4 ... bravo fetelor care reusesc, eu nu stiu daca as avea suficienta rabdare, ca de multe ori o pierd . De multe ori sunt in situatia de a fi cu un copil intr-o parte si cu celalat in cealalta parte , si chiar mi-ar prinde bine atunci inca vreo 2 brate .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ali24 spune:

si mie imi ajung 2 copii.felicitari celor care se descurca cu mai multi.nici eu de multe ori nu stiu la care sa ma impart.noroc ca rafi nu mai vrea in brate .dar de multe ori se intampla cand ii dau la denis sa suga sa imi ceara el cate ceva si mi e greu sa il refuz de fiecare data sau sa il tot aman.

fleur cum stati cu regurcitatu?vezi ceva ameliorari?i ai dat si medicamentul sau doar te ai abtinut de la lactate?eu am aproape 2 sapt de cand nu mai pap lactate si nu vad nici un rezultat.cred ca acus renunt


si mie mi ar placea sa fac ceva in timpul liber.in afara de a ma juca pe net.cand a fost rafi bebe m am apucat de unghii cu gel mi a placut mult si imi mai place inca dar acum vreau sa fac ceva ce pot face doar cand imi dau copii cate o pauza.ca clientele nu le pot programa doar cand dorm ei si mai ales ca in germania nu voi mai avea nici ajutor.
eu intotdeauna am incercat sa fac cate ceva pe cont propiu si sa nu depind de sefi chiar daca nu faceam mult mai multi bani.mi ar placea si sa cos la masina dar nu stiu daca as avea talent.nu am incercat niciodata.gandul asta ma batea de cate ori imi cautam ceva rochita si nu imi gaseam pe gustul meu.
dar cred ca mi ar placea mult sa fac bijuterii si asta chiar as putea sa o fac si fiind singura cu copiii.pana ar incepe denis sa imi amestece margelusele.si cred ca as avea si succes cu ele in germania.am mai avut o tentativa de a ma apuca dar nu am stiut de unde sa imi cumpar chestiile necesare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ali24 spune:

Mygirl sau cine mai stie de unde se pot cumpara imi puteti da si mie un pont?ca EU plec si nu va fac concurentA
Mygirl bine ai revenit si sa iti fie de bine concediul.tu alaptezi?scuze ca nu mai stiu.ma gandeam ca daca da nu afecteaza laptele exercitiile ce le faci?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

mai dau si eu pe aici, ca a fost mama la mine doua saptamani si nu am avut timp.
l-a cam invatat pe marc in brate ; eric e oricum mai plangacios/mai sensibil si il tin in brate f des. acuma ea a plecat, si am ramas eu cu doua brate si 2 bb-i care vor in brate . a propos, am surprins-o in doua dati cand i-a zis lui marc: "hai la mama" iar de vreo cateva ori am auzit-o zicandu-i pe unul din prenumele mele, dar la masculin . stiu ca marc seamana f f mult cu mine cand eram mica, dar totusi mi s-a parut exagerat. in fine, bine ca e mic si inca nu pricepe bine sensul cuvintelor.

despre veniturile preotilor, chiar am auzit la stiri ca la iasi cu ocazia sf Parascheva, cei de la catederala au facut aprox 2 mil de euro, bani nedeclarati statului si evident, neimpozitati.... iar despre scufundatul unui copil cu otita, in apa, la botez, mi se pare inadmisibil.

legat de cic, eu am sa stau cu bb-ii doi ani acasa: un an cu plafonul maxim de 3400 lei/lunar, iar al doilea an, fara plata. asa ies mai bine decat daca as sta 2 ani cu 1200 lei/lunar.
si mie mi-ar placea sa am afacerea mea, dar inca nu s-a intamplat minunea.
sotul imi tot spune ca ar vrea si pe bb nr 3, dar eu ma fac ca ploua . bine, nu s-ar pune problema acum -probabil peste vreo 2 ani (el imi spune din vreme ca spera sa ma convinga), dar oricum nu ma simt in stare sa am grija de mai mult de doi copii.

eric uneori regurgiteaza ceva transparent. o fi suc gastric? daca da, e vreo problema?

ali, cand pleci? daca ai scris, scuza-mi omisiunea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ali24 spune:

balanta si mami a spus cand era rafi mic ca i ar placea sa ii spuna si el mami.dar i am taiat elanulce idei le vin de minune.tatal meu a spus ca nu vreau sa il las pe denis la ei cand plec in germania ca mi ar fi mult mai usorsi as mai avea o lista lunga cu perle de a lor dar ma opresc...aaa si una ce ma dispera tare...mi se pare ca fac diferente intre el si rafi.a spus odata ca las ca rafi e a socrilor ca seamana mai mult pe sot si denis a lor ca seamana cica mai mult pe mine.si eu le am spus pe un ton tare draguuuuuuuuut ca amandoi sunt defapt a mei si a lu nimeni altcineva.incerc sa ma fac ca nu ii aud cand spun cate ceva dar ma deranjeaza oricum.
nu ai omis data plecarii dar nu o stiu nici eu inca.ramane sa plecam imediat ce gasim casa.sotul cauta disperat dar nu a gasit inca.

se vede ca cine se scoala de dimineata departe ajunge.ca am facut si curat prin casa si am fost cu copilul afara si am avut timp sa va aburesc atata

Mergi la inceput