Piersicute de iulie august (6)

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Kimmy spune:

Dana ce flacau frumoooos
Dupa cum spuneam,la noi nu sunt doua zile la fel,deci,nu pot sa zic ca doarme mai mult...are zile cand doarme toata ziua,altele de sta mai mult treaza.Aseara de exemplu nu dormise de pe la 5,la 10 a adormit,eu eram convinsa ca e somnul de noapte si am scapat,pot sa ma pun sa dorm...cand colo dupa 10 minute s-a trezit si nici gand sa mai adoarma pana la 12...ora ei si punct

Am incercat a nustiucata marca de scutece si cred ca astea raman.Huggies si nici urma de kk iesit din el .
Bine,mai am vreo 40 de bucati de pampers,si azi binenteles ca dupa kk am zis sa-i pun din ala sa scap incet,si ce credeti?A facut inca o tura,ceea ce nu s-a intamplat de vreo luna cred,asa ca azi tot nu am scapat de spalat haine cacacioase

Astept sa se trezeasca sa mergem dupa Timi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns r_ocsy spune:

Salut !

Am si uitat de cand am intrat ultima data .... eram oricum inainte de botez, sa tot fie 3 saptamani de atunci.

Desi am pazit-o ca pe ochii din cap, cu 2 zile inainte sa avem botezul Natalia a racit, ii curgea nasul si vineri avea febra 37,2-37,4 ; deja eram panicati si am sunat pediatrul ei care ne-a chemat a doua zi dimineata la consultatie ... unde surpriza, surpriza Natalia avea otita , ne-a dat doar antitermice , urmand ca ca luni sa mergem la consultatie la orl-ist.
La botez mai aveam putin si il strangeam de gat pe tampitul ala de popa, ca s-a dus sotul si l-a rugat sa nu o bage in apa decat cu piciorusele ca are febra si otita iar pe el la durut in fund si a bagat-o aproape complet in apa, i-a intrat apa in ureche si apoi au inceput urletele. La finalul slujbei, copilul urla inca si vine popa si imi spune ca pot sa ii dau de mancare ca ii e foame de urla asa ... deci ... ala e momentul in care parintele a scapat cu viata , eram asa de turbata ca abia i-am trantit ca nu plange de foame ci pentru ca o doare urechea !
A urmat apoi o saptamana cand ne-am plimbat la doctori ba cu Natalia, ba cu Sofia ( ca ea avea febra deja de 2 saptamani si nu ii mai trecea ) , apoi Sofia si-a trantit sertarul de la comoda pe picior si am avut alt stress , Natalia incepuse sa se trezeasca noaptea ( iar eu eram tot mai zombi ) etc. ; m-am bucurat teribil cand s-a incheiat saptamana trecuta, acum ne-am mai linistit !
SI VA UREZ O ZI CAT MAI PLACUTA !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ginamaria spune:

Buna mamici,

Am reusit si eu sa intru, duminica am avut botezul, pe cat de tre m-m stresat de reactia Sofiei pe atat de cuminte a fost, si a iesit foarte bine (cred) dupa biserica a dormit pana la 17 in sala unde era muzica data tare.Au venit toti invitatii au fost vreo 12 copii si am chemat-o pe Alba ca zapada si a fost o idee buna...i-a tinut pe toti copiii la un loc, i-a pictat pe fata, iar parintii au reusit sa stea linistiti. Cred ca a iesit bine...
Legat de vaccin si noi trebuie sa il facem pe cel de 2 luni, azi implinim 2 luni dar imi tot fac curaj si ma bucur ca nu raspunde doctorita de familie la tf,
Legat de greutate si eu o cantaresc in fiecare seara dar numai asa...trebuie asteptat o saptamana si eventual stimulata secretia lactata, in nici un caz de dat LP.eu beau in fiecare zi in loc de apa ceai de lactatie de la fares, bere fara alcool si pompita dar nu la fiecare masa ci asa cand am timp.si merge de minune...mi-am luat pungi colectoare pentru lapte si pun in congelator.E bine ca a crescut cantitatea de lapte nu mai sunt luata pe nepregatite cand doreste mai mult laptic.
A fost tare cuminte sofia zilele astea...Doamne da sa o tina,ieri pentru ca a fost un dezastru in casa dupa botez am mutat-o cu leaganul dupa mine prin casa si tare cuminte a mai stat...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ginamaria spune:

vroiam sa va dau un link tare intereant pentru mine...
http://www.youtube.com/watch?v=ddRkI5wVIqQ

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ned spune:

Aruba parca tu ai intrebat de servetele umede. Eu folosesc tot Huggies, par cele mai ok, insa de obicei folosesc vata sau comprese cu apa calda. Servetele folosesc la kk, sa sterg ce e pe acolo si apoi o duc la chiuveta.
Scutece am folosit tot huggies newborn care mi-au placut, acum avem 6 kg si am trecut la huggies nr 3 si nu mai sunt asa de bune. Dar nici pampers nu ma incanta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carmen_80 spune:

Fetelor, fi-meu a innebunit. Nu ma mai inteleg cu el sa stea in scoica. Se ridica mai mai sa se arunce. Adineauri il tineam intre picioare rezemat de burta si m-a apucat bine de degete si s-a tras pana s-a ridicat in fundulet. Si acu nu mai pot sa-l tin culcat. Se trage in continuu, parca face abdomene

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns freedelia spune:

Fetelor, mii de scuze, eu chiar nu mai apuc niciodata sa scriu, imi e foarte greu, cand am avut al treilea copil a fost floare la ureche,msau poate nu imi mai amintesc eu, acum imi e greu, sunt mereu obosita si extenuata, ma imbolnavesc non stop (nu stiu daca am scris ca acum 2 saptamani am facut o conjunctivita oribila, acum de cateva zile ma doare in gat, ma doare capul, o sa ma duc sa fac o analiza de sange ca cred ca e de antibiotic), ma simt depasita. Mai ales de cand cu copiii mari care merg la scoala, serile sunt cumplite, mai ales in zilele de marti, miercuri, joi, cand au activitati, ajung acasa la 5 sau 6, obositi, au teme in jur de o ora, insa exact in timpul asta Jeff vrea sa suga non stop, Jane vine si il pupa sau il trage de maini, de picioare, sau deschide televizorul, tre sa ma opresc la cateva secunde sa ii zic sa il lase pe Jeff in pace sau sa inchida televizorul, apoi plange, adica mai mult tipa cateva secunde, e cala circ la noi... Jeff seara vrea sa suga non stop, incep sa cred ca a fost o binecuvantare limba asta legata, pentru ca din cauza eibi-am bagat suplimentul, si asa am si eu o juma de ora-o ora in care sa culc copiii ceilalti... Oricum, e jale, sper sa se regleze un pic programul si sa ma pun un picpe picioare ca simt cao iau razna...

Deci mii se scuze ca ammdisparut...

Noi nu decalotam. Nu am decalotat nici la John si are 8 ani jumate si nici o problema. Nu stiuncum fac chinezii, insa prin comunitatea de straini nu sepoarta asa ceva. Multi,mmai ales nord americani, fac circumcizie la nastere, insa noi nu am facut, mi se pare aiurea sa mutilezi copilul...

Cresterea in greutate dupa 3-4 luni senface in salturi, nu mai ia in fiecare zi cateva zeci de grame ca in primele luni. Nu stiu de ce, dar asa stiu ca este, oricum, chiar daca ar fi oroblema, adaugarea desupliment nu o rezolva, ci dimpotriva, o agraveaza, pentru ca productia de lapte scade o data cu cererea.

Ce sa va. Mai zic de noi, am auun weekend de vis, comunitatea de parinti straini, un fel de Despre Copii local, Shanghai Mamas se cheama, a avut petrecerea anuala, onpetrecere in aer liber, o zi intreaga, cu tot felul de activitati, va spun sincer ca nu mi-am vazut copiii toata ziua, au alergat de colo-colo (era in loc ingradit, nu aveau unde pleca, fparte safe) au facut tot felul de crafturi, s-au pictat pe fatza, concursuri cu premii, muzica, dans, de vis. Seara vreo 25 de familii au ramas la hotel, am mers la piscina, am comandat room service (cel mai interesant lucru pentru copii), seara au avut movie night iar duminica am mers la brunch unde huighlightul a fost fantana u ciocolata. Dupa asa un weekend, toti eram deprimati ca s-a sfarsit. Asta a fost asa, ca in bancul ala, pauza s-a terminat, capul la fund, revenirea la iata de zi cu zi...

Jeff a recuperat bine in greutate, 1.5 kg in 5 saptamani, e un scump si un minunat, un bebe bun si frumos, o mare binecuvantare... Eu mananc de toate, inclusiv ciocolata (cate una intreaga cand simt ca pic de oboseala) si fasole si nu are colici, asa ca asta imi intareste convingerea ca in afara de bebelusii cu intoleranta la lactoza din dieta mamei, colicii sunt independenti de ce mancam. La ceilalti trei copii mancam asa de sanatos si urlau de colici in foecare zi...

Cam atat imi aduc aminte, a terminat bebe de supt asa ca ma pun din nou la somn, e aproape 3 am

Va pup!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilenutza spune:

Fredelia, o sa iasa soarele si pe strada ta!!

Fetelor, sa nu radeti dar eu il pun pe tatic sa o mute pe bambinuta dintr-un loc in altul cand doarme, cand o mut eu se scoala imediat si stiu si de ce : eu ii miros a lapte si o trezeste

Si ea face abdomene la greu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana3110 spune:

Buna seara.
Fetelor, eu nu am mai reusit sa intru ca ne-a lasat mama singure si cum sotul lucreaza zi - lumina, nu am mai avut timp sa respir. Incercam sa ne obisnuim una cu alta.
in alta ordine de idei, am nevoie de AJUTOOORRRR! Trebuie sa ii fac fetei Pentaximul si nu il gasesc nicaieri la nici o farmacie. STiti cumva de unde pot sa fac rost de el?
va pup foarte tare si sper sa apuc si eu sa va mai citesc.
Noi am avut botezul pe 6 oct si evident, povestea vesnica...l-am rugat pe Popa sa nu o bage cu capul in apa si asta si de ciuda a scufundat-o cat a putut de tare. Sotul meu era sa ii crape capul. Dar uite ca a trecut si asta, doar ca a traumatizat-o pe saraca fetitza ca a inceput sa planga la baie, ceea ce ea nu facea inainte.

10 ani de incercari pentru a avea un BB
FIV 2 reusit decembrie 2011 Budapesta, dr Peter Kovacs

PAI 4G/5G homozigot, FXIII heterozigot, Tiroidita hashimoto

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura32 spune:

Buna seara mamici

Am avut mult de recuperat si mai am vre-o 4 pagini . Noi suntem foarte bine , maine venim in Bucuresti , Andrei a fost OK , ia placut la munte , am urcat Raraul si am gasit zapada . A dormit asa de mult , acasa nu imi dormea nici pe sfert , a mancat la greu ,deja astept sa ajung acasa si sa-l cantaresc
Eu nu il imbrac gros deloc , ceva subtire pe dedesupt si deasupra un costumas mai plinut . Referitor la decalotat si noi decalotam , am avut si eu o colega de serviciu care baiatul ei la 8 ani , nu mai avea pe unde sa faca pipi , cred ca este o chestie individuala fiecarui copil .
Problema este ca pediatra mea vrea diversificare la 4 luni , iar eu nici nu ma gandesc la asa ceva , daca ia bine in greutate , eu vreau la 6 luni . Andrei la 3 luni avea 6500gr si 61 cm . Azi a facut 3 luni si jumatate .

Acum partea tare proasta este ca de vre-o 3 sapt are niste smuciri la cap , nu stiu cum sa va explic ... ca atunci cand te trece un fior si isi scutura capul ... Doamne Fereste sa nu fie ceva neurologic , am programare joi dimineata la pediatra lui si luni la Ana Culcer poate ma lamureste mai bine dansa . O perioada ia tremurat piciorul drept , acum a inceput si capul , problema este ca se repeta de vre-o 5 ori pe zi si asta nu se intampla cand doarme .
A mai patit cineva asa ceva ? Sincer , chiar imi este ft teama , face tare urat mititelul . Multumesc Carmina ca mai ajutat cu nr de telefon
Asa nu mi se pare a avea vre-o problema , este ft atent in jurul lui , se joaca , rade , gangureste , te urmareste cu privirea , este ft atent la cine vorbeste pe langa el , prinde jucariile si le duce la gura , se rostogoleste de pe burta pe spate , pe zi ce trece este ft simpatic .
Adoarme 90 % la san dar si singurel daca stau sa-l mangai pe cap
Colici nu mai avem de la 2 luni si jumatate , eu am mancat orice , am baut si beau cafea , dar in limita bunului simt . De vre-o 2 sapt face kk singuri de 2 ori pe zi , gata si cu supozitorul , nu iesea cate 4 zile . Ceiut bem cate 50 ml pe zi si 10 ml de apa , ce ii place , chiar simte nevoia de lichid, mai ales la tara unde s-a facut o caldura in casa ca la nebuni
Am intrat si noi pe drumul cel bun , imi doarme si cate 3/4 ore legate , se trezeste papa cate 7/8 minute si soooomn
In schimb ziua vrea atentie maxima , joaca , vorbit , sa-i arat ce este prin jurul lui .
Si mai avem o problema , nu ne mai place pe spate deloc , dupa el ar sta cat mai mult ridicat .
Ada groaznic ce au patit acesti parinti , eu cred ca inebuneam de frica ,eu am patit cu Andrei .... era la mama in brate si ii dadea ceai cu biberonul si dintr-o data a vomat in jet , mama s-a speriat , a inceput sa ma strige sa vin repede si mi-a cam inghetat sangele .

Va pupic si revin ... mai activa



Mami de Andrei ( 3 Iulie 2012)




Mergi la inceput