Piersicute de iulie august (6)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dannett spune:

Buna mamici!

Muraturica, cred ca ai citit informatii mai vechi. Asa m-am debusolat si eu la vremea aia. Pentaxim se facea inainte gratis. Acum statul deconteaza Infarixul la 2 luni si din ce am inteles Pentaximul la 4. Ceea ce mi se pare o aberatie. Cel putin asa mi-a zis dr de fam.

Noi am fost la o nunta sambata. Am luat-o pe mama si a stat in camera la hotel deasuppra restaurantului cu fata. Bine am facut ca pana la 12 jumate n-a adormit si tot m-am dus sa ii dau tzitzi.
Nush ce e cu ea asa maraita in ultimul timp.

Si Ecaterina stagneaza in greutate. Abia a luat 500g ultima luna. Miercuri avem programare la un pediatru sa facem o "evaluare". Pana acum am fost doar la dr de fam.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adarev spune:

Salutare, salutare. Am o lene... si nu am chef de serviciu mai ales ca nu pot sa intorc gatul. Cred ca am dormit prost. In fine. Mie mi l-a decalotat profa si spunea ca joi cand merg la vaccin mi-l decaloteaza din nou. In schimb pe Tudor nu l-am decalotat si parca m-ati pus pe ganduri. Vad ca nu se vaieta de nimic, dar parca ori eu sunt dusa , parca o are cam mica.Tare , greu cu problemele astea. V-am povestit eu la odisee ca el nu stie prea multe si mi-a spus ca -si poate regla cucul din apa. Ma rog, in viziunea lui...Asa ca, m-ati pus pe ganduri. Sa vad pe cine sa intreb.Kimy, bafta la zugravit. Eu, pe Nectarel nici nu l-am mai cantarit. vedem joi cand mergem la vaccin. Muraturica, insanatosire bunicii tale, dar, nasol diagnostic.Am gasit o metoda sa-mi mai incapa unii blugi. Ma imbrac in pat., pe spate. Vad ca functioneaza. Vera, eu mi-am dat hainele care au fost mai mari. Aruba, si mie-mi plac blugii gen barbatesc. Va pup din nou si mai revin. vera tu parca spuneai ca-ti trebuie un cadastrist, dar din patru ca sa faci doua iti trebuie autorizatie. Mie mi-au recomandat clientii niste cadastristi. Daca ai nevoie iti scriu pe PM nr. de telefon.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle1981 spune:

Aruba - poate a crescut in lungime saptamana asta, urmareste-o si saptamana urmatoare. Eu nu i-as da supliment dupa masa.

Clara mea mananca putin si des, ca baiatul lui ali. Am incercat sa numar mesele zilnice, cred ca in jur de 10 avem

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fleurdelise spune:

Buna fetele,

Ieri am fost super obosita, m-am culcat la 8 aseara. Desi nu am facut mare lucru. Stiti cum e, mereu e cate ceva marunt de facut prin casa.
Noaptea trecuta mi s-a trezit la 2, mai devreme ca deobicei. Asta pt ca a facut kk, ceea ce face foarte rar noaptea.Pana a papat si a readormit a trecut o ora jumate. Atat timp cat e o singura trezire noaptea, e ok. Trezirea de dimineata la 7.

**************************
Mami de Eric Ioan (21.06.2012)

Cine-ti saruta genele-n somn,
Si cine-i acolo cand ingerii dorm?
Toate zanele bune sa te ocroteasca,
Toate florile campului sa te infloreasca!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Daconst spune:

Salutare!!!

Si noi stagnam de-o saptamana,asa ca suntem in pas cu moda.Vad ca sta la 5600 desi mananca putin si des.In fine,nu-mi bat capul,mai am rabdare.

Cu decalotatul,aici nu se umbla deloc si nu a de gind sa fac nimic.Nici la Lucas nu i-am facut nimic pina la 5 ani cind a vazut dr ca se ingusteaza cumva acolo si mi-a dat o crema cu care am uns si masat putin.In rest nu s-a plins niciodata de nimic.
Eu zic ca si asta cu decalotarea e invechita,dar e doar parerea mea!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fleurdelise spune:

Revin.

Muraturica, condoleante, multe necazuri in familie ai avut si ai, dar Aurora te ajuta sa treci peste toate.

Aruba, imi pare rau ca au "recidivat" problemele cu alaptarea. Si al meu cateodata suge cum povestiti tu si Kimmy, rontaie sfarcul, ii mai scot sanul din gura si remufez, cateodata il mai las, cred ca m-am mai imunizat la durere. Sunt de acord cu ce ti-a zis consiliera in alaptare, inainte sa-i dai supliment, ofera-i si al 2 lea san la aceeasi masa. Mie mi s-a spus sa il schimb de la un san la altul de mai multe ori chiar in timpul unei mese, de cate ori da semne de oboseala sau plictiseala (cu pauza de ragait intre).Procedeul asta ii "restarteaza" (nu radeti, asa scrie in What to expect the first year"), ca sa manance suficient.

Despre decalotare nu ma pronunt, ca habar n-am ce se intampla acolo, nu umblu deloc in afara de igiena normala, spal cuculetul in exterior si atat. Asa mi s-a spus, asa fac, am si citit linkul ala cu un articol al pediatrilor din Cluj, a fost postat aici mai demult, care spun ca nu e necesara.

Ada, tare metoda ta de a intra in blugii mici, o stiam... Dupa aia abia mai puteam respira. Mie imi vin toate hainele dinainte, ceea ce nu inseamna ca am slabit cum trebuie. Dupa ce am dat jos 14 kg, am pus 3 la loc si mai am muuuuuult de slabit. Ma incurca alaptatul, sau asa imi place sa ma iluzionez .

Maria, nu me-am mutat deocamdata in camera mare, ca trebuie sa facem permutari de mobila intre toate cele 3 camere. Dar barbatul a montat patutul nou, nu mai putea de nerabdare. L-a incercat si bb, salteaua e diferita, cu arcuri, ii place ca se batzaie pe ea. A si dormit vreo 2 ore in noul patut. Si l-a cadorisit si cu un carusel nou, f simpatic, singura probl e ca tb invartit manual deci am de treaba. Cum tace caruselul, cum scanceste dl Eric.

Of mai fetelor am de rezolvat cu cresa, deja e tarziu si eu l-am inscris doar la una, pe lista de asteptare. Trebuie sa incep sa dau telefoane, sa ma rog de ei sa-l inscrie- fara garantia unui loc- apoi sa le vizitez, sa elimin pe cele naspa. Vb lui barbata-miu, acusi vine iarna si zapada si-mi va fi mult mai greu sa caut. Of, as vrea sa se rezolve de la sine asta dar n-are cum... Va avea 8 luni la momentul ala, stiu bebei care au mers si mai devreme, chiar de la 4 luni cam cat avem noi acum....

**************************
Mami de Eric Ioan (21.06.2012)

Cine-ti saruta genele-n somn,
Si cine-i acolo cand ingerii dorm?
Toate zanele bune sa te ocroteasca,
Toate florile campului sa te infloreasca!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vera_l spune:

am revenit si noi
am fost la plimbare prin zona.acum piticul doarme in brate la mine.
sa vedem daca reusesc sa imi amintesc tot ce trebuie sa scriu

Maria,am facut infarixul intr-un piciorus si inca un vaccin in celalalt insa trebuie sa-l intreb pe taica-su cum se numeste(daca nu ma insel ,e optional)

Aruba,ca sa fiu in ton cu restul fetelor,si Mattia a stagnat aproape 2 saptamani de intrasem in panica(eram obisnuita sa ia minim 300 gr pe saptamana) in ciuda faptului ca el mananca la fel ca inainte,e vesel si jucaus.astazi am fost si l-am cantarit la farmacie si m-am linistit(a luat 400 de grame

Muraturica,condoleante,multa putere iti doresc sa treci peste toate

Ada,asa e ,eu eram cu cadastristul.trebuie sa ma informez mai mult.azi l-am rugat pe frate-miu sa treaca pe la notariat sa intrebe cat costa actele la ei..imi trebuie autorizatie de la primarie sau..?
lasa-mi te rog pe pm numar de tel

mai era ceva dar neuronul stingher e in pauza

revin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carmen_80 spune:

Salutare.

Eu cam obosita. M-am simtit ca in prima zi de scoala. M-am stresat dim si bb m-a simtit si s-a agitat si el. La munca a fost ok, primirea cu aplauze, colegii draguti, dar uimiti ca m-am intors asa repede. Am stat vreo 3 ore si ceva si am venit acasa cu sanii plini.

Mai vroiam sa mai rasp si eu ceva dar nu ma lasa piticul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adarev spune:

Salutare.Vera, ti-am lasat PM.Carmen, cum s-a descurcat bona?Fleur, am vazut pozele cu tine si oricum ai slabit.Sunt obosita si eu.PUP

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Porumbita spune:

aruba relevanta e masuratoarea lunara; nuas da supliment la fiecare masa; as incerca sa o pun la san mai des; demufeaz o decate ori se agata doar de sfarc. e dureros si nici ea nu trage bine

maria eu tot clasicu garmastan am folosit cand am simtit ca au fost probleme

carmen cum a fost la munca?bona?

ilenutala primul consider ca am gresit f tare cu caloatarea; la al doilea nu voi mai face asta
nu cred ca e necesara atata timp cat nu sunt probleme;

murturica condoleante!

fleur nu ai mai multe sanse la tipele alea (nu stiu cum se cheama in canada) care au in grija 2-4 copii la ele acasa?

noi maine facem rotarixul
eu sunt varza, nu mai pot, vreau concediuuuuuuu
la birou e mult de munca si parca ma misc cu viteza melcului turbat sa rezolv ceva
duminica suntem nasi si mai am inca diverse de pus la punct
socrul e iar in spital, pancreatita acuta, azi a facut o tomografie computerizata, sa vedem ce zice maine doc

cand va aud cu 6-7 mese pe zi...
pai sa va zic la victor, seara pe la 21 suge si doarme; prima trezirea e pe la 12-1; apoi din 2 in 2 ore pana la 9 sau 10 dimineata; eu la 7:30 ma scol, la 8:30 pleaca sotul cu cel mare la gradinita

ramane treaz vreo 2 ore; somn o ora si tot asa pana pe la 4-5 cand nu mai doarme pana spre seara decat maxim cate 15-30 min

a, si intre trezirile de noapte ale lui victor am minim o trezire (in medie 2-3) si de la robert pt apa/pipi etc..

Mergi la inceput