Piersicute de iulie august (6)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns muraturica spune:

Of ca mi s-a intamplat si mie sa pierd un mesaj lung desi eram atenta mereu sa fiu logata.
Va spuneam ca v-am citit din urma dar sunt intr-o perioada nasoala rau si nu am mai avut timp de scris. A murit unchiul meu si am fost dati cu totii peste cap. In plus bunica mea e in spital cu afectiuni fizice si psihice.
Am avut noroc cu soacra-mea ca a stat la mine sapt trecuta. Din pacate a plecat si eu am ramas tot obosita.
Aurora e cumintica si simpatica foc. Rade mereu ba la noi ba la carusel. Azi dimineata insa am observat o mica pata rosie pe albul ochiului si acum sunt foarte speriata pana sun la dr. Ca sa fie meniul complet sunt speriata ca a luat herpes de la mine. Eu am herpes bucal de cand ma stiu si apare in perioade de stres sau imunitate scazuta. Acum am facut pe buza superioara si desi nu am pupat-o si m-am tot spalat pe maini, ieri si-a infipt gherutele exact in bubitele mele si le-a rupt. Nu va mai spun cu ce spaima traiesc dupa ce am citit cat de periculos poate fi herpesul la bebe asa mic. Oricum in ultima vreme parca sunt tot mai paranoica si mai speriata. Pana si vaccinul de 2 luni ma terorizeaza.
Va pup cu drag si imi cer scuze ca doar m-am plans si nu am apucat sa raspund nimanui.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vera_l spune:

Buna dimineata si multumesc de primire tuturor,
Ana multumim mult si pentru link!
Ada,nici eu nu mai intru in multi dintre pantalonii de dinainte insa mi s-a mai intamplat acum cativa ani sa ma ingras un pic iar in momentul in care am slabit nu am aruncat/dat lucrurile..abia asteptam sa le pot imbraca din nou mai ales ca erau foarte putin purtate,misto,de firma, ect
Ilenutza,incearca acum.sper ca l-am activat,nu ma pricep foarte bine,inca..am incercat aseara sa imi adaug poza la profil si vad ca n-am reusit
Kimmy,ce frumos urat e cand te apuci de renovari..munca multa si stres ca sa iasa cum vrei..dar tare frumos cand se termina si ai casa ca si noua.mult succes iti doresc!
incerc si eu sa fac o acrobatie cu apartamentul din dotare,sa vedem daca reusesc..cunoaste cineva un topometrist capabil?
incerc sa fac dintr-un apartament cu 4 camere=doua mai mici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ARUBA spune:

Fetelor, sunt suparata... am pus-o azi pe cantar si a luat doar 50 gr saptamana asta, e prima data cand se intampla asa ceva, practic stagneaza. Am simtit eu ca mananca mai putin, v-am zis ca si-a scos o masa, ajungand la 6. Dar se pare ca tre sa ma tin de capul ei sa manance 7, o sa reduc eu intervalele, n-am ce face. Sper ca doar din cauza asta este. Nu cred ca e cazul de supliment inca, nu? Pe 23 mergem la doctor sa vedem ce ne zice.
In plus, si-a modificat stilul de supt si am din nou fisuri la sfarcuri, desi alaptez numai cu protectii, pt ca de multe ori nu mai deschide complet gura si trage doar din varf asa, si ma doare de mor. O demufez de o mie de ori in speranta ca va apuca ca lumea, dar suge bine de 2-3 ori, apoi tot de varf sta atarnata. Offf, alaptatul asta e cosmarul vietii mele.... O sa dau de baut cand scap. Nu stiu cat ma mai tin nervii, ma si mir de unde atata rabdare pe capul meu.

Sambata noaptea a fost de cosmar, mai intai la 12 ne-a dat monitorul o alarma falsa (avem de-ala cu senzor de respiratie) si am sarit amandoi din pat, ca sa ajungem la fetita... ea dormea linistita, n-avea nicio problema. Apoi pe la 2 a inceput sa scanceasca ea ca isi pierduse suzeta ... din pacate de 3 nopti nu a mai adormit fara suzeta. Apoi la 3 jumate a cerut de papa, ceea ce nu s-a mai intamplat de aproape o luna. Asa ca am avut o noapte cu 3 treziri, poate ca asa o sa apreciez si mai mult noptile normale, cand se trezeste doar la 6.30

Kimmy spor la treaba!

Ada: eu am renuntat la ideea de a incapea in blugii mei, cel putin sezonul asta, si mi-am luat deja altii noi. Singurii care inca imi vin sunt boyfriend cut, numai buni de mers in parc pe vremea asta.

Mamicilor de baieti, nu va invidiez deloc problemele cu decalotarea asta, mi se ridica parul pe mine cand ma gandesc. Dar i-am cerut parerea sotului, care mi-a dat exemplu pe un coleg de liceu, caruia pana la 17 ani nu i s-a umblat acolo, si cand a vazut el la vestiar pe ceilalti baieti, s-a mirat ce misto e la ei si a fost la operatie, ca il durea... Al meu zice ca daca am avea baiat, ar umbla acum cat e mic.

Mamicilor de fete, am uitat sa va zic ce mi-a zis pediatra la ultima vizita: atentie maaare la servetelele umede, cand stergeti fetitele, sa fie incalzite in prealabil, ... sunt multe cazuri de infectii urinare, cistite, fetitele racesc ft usor, mai ales cand sunt sterse cu ceva rece. De preferat sa stergem cu mini prosopele udate cu apa calda, sau in caz de kk sa spalam la chiuveta. Dar in caz de pipi, inainte sa o sterg cu servetelul umed, suflu in el sa il incalzesc.
Apropo de asta, voi ce servetele folositi? Eu am incercat Pampers, Huggies si Babylove, dar numai Huggies imi plac si am ramas la ele pt ca nu sunt plasticoase si alunecoase ca celelalte, par de bumbac asa.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria0408 spune:

ADA tare buna cafeaua, KIMMY pentru ceai desi dupa ce nu o sa mai alaptez cred ca 5 ani nu mai pun gura pe ceai, cel putin pe asta de lactatie il detest. voi cum il suportati? il beti simplu? eu adaug si miere si lamaie, tot oribil este.

ARUBA luna trecuta am patit si eu la fel cu Siviu, 10 zile nu a luat decat 30 de grame iar apoi a recuperat 3oo gr. in 3 zile. Pediatra spunea ca relevanta are masuratoarea lunara caci ei nu cresc constant si linear.
Eu de cand alaptez am probleme cu ragadele sau cu canalele blocate, oricum cei de la Medela ar treb. sa imi dea un premiu pt. clienti fidel la cate creme cu lanolina am cumparat pana acum.

VERA bine ai venit, ce vaccin ai facut in Italia ? Infanrixul poti sa il cumperi de la farmacie si ti-l face apoi un medic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria0408 spune:

uitasem...Fleur multumim de capitol, sa fie plin de vesti bune. Ai inceput mutatul lui bebe in camera mare?

Kimmy spor la treaba si nervi de fier.Chiar daca e mare bataia de cap merita, noi ne-am simtit tare bine dupa ce am reamenajat.

Carmen cum a fost prima zi la serviciu?

R-ocsy ce mai faci, cum este Natalia?

Muraturica capul sus si fii mai optimista Aurora are nevoie de o mami vesela. Sorry pt.unchiul si bunica ta.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns muraturica spune:

Multumesc Maria. Aurora e cea care imi asigura doza de optimism.
Eu acum ma tot informez despre vaccinuri. Ajutati-ma si pe mine ca mi-am prins urechile. Daca am inteles eu corect acum la 2 luni se face Pentaxim (e cel gratuit din schema nationala). Infanrixul e optional dar e cam acelasi lucru. De ce as alege infanrixul platit si nu pentaximul gratis? E ceva ce imi scapa? Voi ati facut si rotarix?
Oricum presupun ca ce aleg acum fac si la 4, respectiv 6 luni.
Sunt in ceata totala.
Voi cum imbracati copilasii pe afara pe vremea asta. In casa o tin in body si peste o salopetica nu foarte groasa. O fi mai frig afara, dar in casa am minim 22 grade. La baita fac chiar 24.
Astazi parca imi dau tarcoale toate intrebarile si dilemele.
Dr. mi-a zis prin tel ca pata rosie de la ochisor nu e nimic grav. Ce sa zic....asa o fi, desi dr. nu a vazut-o.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ARUBA spune:

M-a pus naiba si am sunat pediatra sa o intreb de stagnarea in greutate. I-am zis ca am simtit in ultima saptamana ca a mancat mai putin si ca si-a si scos o masa. Mi-a zis ca ar trebui sa incerc sa ii dau si supliment dupa fiecare masa, sa ii pun 60 ml sa vad cat vrea.

N-am fost convinsa ca e necesar chiar dupa fiecare masa, asa ca am sunat-o si pe consiliera in alaptare care ne-a vizitat la inceput, cand aveam eu probleme. Nicio surpriza aici, femeia mi-a zis sa nu ii dau supliment, ca nu e o solutie buna, ci sa o mai las cateva zile, o saptamana sa vad ce se intampla. Parea ingrijorata doar de faptul ca suge mai putin, nu de stagnarea in greutate. Dar mi-a zis sa insist si sa o pun si la al doilea san la fiecare masa. Tind sa merg pe mana ei, voi ce ziceti?

Am o stare de neliniste pe tema asta. Si mai imi aduc aminte si de lipsa de reactie la BCG...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ARUBA spune:

Muraturica: eu la 2 luni i-am facut Infarix hexa, dat de medicul de familie gratis. Si pt 4 luni tot Infarix mi-a dat, il am deja in frigider ca am inteles ca se gaseste greu si mi l-a dat cand l-a gasit.
N-am auzit de cel de care zici tu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kimmy spune:

Maria,referitor la ceai,sa stii ca pe vremea cand beam cate 6 cani am ajuns sa beau cu greata si cu forta.Acuma beau doar 4 cani si daca nu e facut din timp,parca mi-e chiar pofta .Si il beau asa gol,fara nimic.
Asa am zis si noi,ca mai bine facem acuma tot,sa scapam,decat sa ne apucam in primavara sa facem iar balamuc.

Aruba,si Emma face exact la fel,zau ca parca ar fi surori fetele noastre.Isi tuguiaza cumba buzitele si prinde numai sfarcul,ba mai mult,il suge cumva,de imi vine sa ma urc pe pereti de durere.Apoi mai face o schema noua,tzoncane si inghite aer .Interesant ca pana acuma a stiut sa suga frumos,si acuma zici ca e bebe nou-nascut si trebuie s-o invat din nou sa pape calumea.
Eu as zice la fel,sa mai astepti putin cu suplimentul,cred ca o sa recupereze ea.
eu incalzesc putin servetelul in pumn,inainte sa o sterg.

Off,neuronu ,oare ce vroiam sa mai zic?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IIuli spune:

Muraturica: pentaxim si infanrix sunt practic celasi lucru, doar ca pentaxim e facut de sanofi si infanrix de glaxo. Din cate stiu eu, in 2012 s-a incheiat contract de catre ministeurl sanatatii cu glaxo pentru infanrix, deci asta ar trebui sa gasesti la medicul de familie. La ce ar atrebui sa fii atenta: sa faci toata schema de la acelasi producator si sa nu amesteci pentaxim cu infanrix si asa mai departe, sa faci de la acelasi producator pt fiecare tip de vaccin.
Aruba: noi mancam lp, deci nu stiu dc e aceeasi chestie; anyway, sapt trecuta bb a luat doar 60 de grame, fusese intr-o etapa in care plangea de somn la fiecare masa. Nu a patit nimic, saptamana urmatoare a luat 400 gr, deci se cheama ca a recuperat.as zice ca pediatra ta s-a grabit un pic cu lp, raspunsul standard in astfel de situatii crred ca e sa mai lasi o sapt sa vezi cum evol, poate a fost doar o perioada de stagnare, ca ei nu cresc continuu.

Afara eu il imbrac in blugi, chinos sau salopeta de blugi, cu body cu maneca lunga si pe deasupra cu unpulovaras mai plinut sau cu o gecuta de vant. Dupa caz, mai pun si o vestuta, dc e f rece, in special seara. Pe cap, un fes subtire de bumbac. Si obligatoriu pantofi, tenisi, cizmulite etc

Mergi la inceput