Piersicute de iulie august (6)

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns adarev spune:

Multumesc mult, Pusi. Eu astept sa iasa Tudor de la pregatire. Am exagerat cu cafeaua azi. sper sa-mi treaca, starea asta de rau.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pusi spune:

Dragelor,

Nu am mai intrat de mult, insa va citesc din umbra, sunt la curent cu tot.
Aruba, multumim pt. gandurile tale .

Fetelor,
Azi am tras o sperietura zdravana. Desi de 3 luni ii tai saptamanal unghiile, azi am facut-o rau de tot: am "reusit" sa o ciupesc putin de deget. S-a apucat saracuta sa zbiere de durere, eu mi-am pastrat calmul si am reusit sa o linistesc. Am pus repede o compresa cu apa rece (incepuse sa curga sange), si s-a linistit dupa cateva minute.

De fiecare data am taiat unghiutele in timp ce Sara dormea. Azi, m-am apucat sa-i tai unghiile in timp ce era super activa si si-a miscat manuta.

Eu folosesc unghiera speciala pentru copii. O prietena de-a mea a zis ca ea pileste unghiile bebelusului, o alta mi-a zis ca i le roade ea cu dintii.Voi cu ce le taiati unghiutele?

Mami de Sara Ioana (21.07.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ARUBA spune:

Pusi: eu ii tai cu forfecuta normala pt ca unghiera de copii pe care am luat-o nu i le prinde ca lumea, sunt prea subtiri.

Freedelia: mersi de raspuns, am intrat pe site-ul ambasadei si am gasit asta
"I recently changed my marital status and now have a new passport that reflects my new name. May I still travel with my visa in my former name?

Yes, you may; however, it is recommended that you reapply for a new visa in order to update your name. Should you decide to travel with the visa in your former name, bring the original documentation that shows your change of marital status (divorce decree, marriage certificate, death certificate, etc.) in order to present it to the immigration authorities at the port of entry, in case such proof is requested."

deci inca pot calatori cu viza de pe pasaportul vechi. Asa n-aveam chef sa stau iar la coada la interviu... e obositoare procedura, si costisitoare pe deasupra. Ma car si cu certificatul de casatorie dupa mine si gata.
Noi vrem sa plecam in primavara la NY, dar inca am un ghimpe in suflet sa las fetita o saptamana cu bunicii. Mai astept pana sa hotarasc perioada exacta si sa iau bilete.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vera_l spune:

hop si noi
chiar ma gandeam sa intreb si eu cum mai taiati unghiile.noi avem forfecuta speciala pt bebei,cu varfurile rotunde.la inceput ii taiam unghiile cand dormea insa acum nu mai reusesc,imediat ce-l ating se trezeste..asa ca sunt fortata sa i le tai cand e treaz dar e un chinsi mie-mi e teama sa nu-l ciupesc si de degetele.ii si intra mizerie pe sub ele de zici ca a dat cu sapa..
inca o chestie poate ma ajuta cineva:incerc de 2 zile sa pun si eu o poza la profil si nu reusesc.oare trebuie sa astept o luna pana voi putea face treaba asta?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vera_l spune:

apropo de preoti si eu i-am spus sa nu-l bage pe Mattia cu totul in apa(oricum cred ca nici nu incapea)si nu l-a bagat dar a tinut sa zica in gura mare ca face asa ca sa nu se certe cu mama copilului.eh,oricum in afara de nasa nu l-a inteles nimeni:))
mi-a zis nasa ca oricum putea a bautura,abia a citit slujba(l-am pus s-o faca in italiana ca sa inteleaga toata lumea)cred ca nu a prea trecut pe la scoaladar si in la noi ca in cazul tuturor fetelor din afara nu am avut de ales..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns clayhanger spune:

Profit de faptul ca bebe a adormit singurel in patut (pt ultimul pui de somn al zilei), si o iau de unde am ramas.

Freedelia, pot doar sa imi imaginez cat de greu iti este. Vitamine, si ceva pentru intarirea imunitatii, iei? Nu stiu care e parera ta ref. la vitamine, dar cumva trebuie sa iti ajuti organismul sa faca fata programului si solicitarilor pe care le ai.

Laura, eu asteptam vesti din concediul vostru, despre programul de somn, despre cat de mult i-a priit aerul, dar cu capsorul, uoff, m-am speriat si eu cand am citit. Sa speram ca e ceva ce va trece in timp, poate de la sistemul nervos imatur pe care il au ei acum.

Fleur, am impresia ca el isi va dezvolta musculatura oricum f bine si daca nu are tummy time. Ce se poate intampla este sa sara complet peste mersul de-a busilea. Dar, la voi pe piept, nu ii place mai mult? Eu l-as tine mai mult pe piept. Aa, poate depinde si pe ce suprafata il pui, e vreun pic moale salteluta?
E deosebire intre intoleranta la lactoza si alergie la proteina din lapte, parca scrie si in cartea WTE despre asta, eu mai mult pe kellymom am citit. Si daca nu te-ai incurcat destul cu astea doua, exista si Lactose Overload, dar la aia e mai simplu, bebe are scaune mai verzi. E interesant de citit despre ele, asa, ca idee.

r_ocsy, cu ce povestiti tu, Fleur, Carmen, Laura, imi fac o idee despre ce ma asteapta peste doar cateva saptamani.

balanta, partea cu "hai la mama" m-ar deranja; si mama ii spune uneori ca si alint cu numele un nume de-al meu la masculin, si asta imi place intr-un fel, pentru ca ea (mama mea) e singura care vede si asemanarea cu mine! In rest, de 3 luni aud doar cat de mult seamana cu sotul, asa ca imi face bine sa recunoasca cineva ca am fost si eu acolo .

Pusi, ii tai unghiile cu foarfeca cu varf rotunjit, de copii.

Pana sa termin mesajul s-a trezit, a mancat si el si eu, si acum sta la povesti cu pumnul in gura.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adarev spune:

Of, am sters mesajul din gre#537;eal#259; .Laura, ai fost la doctor? Sper ca este bine Andrei. Noi suntem la lectii. De fapt, îl pazesc pe Tudor. Cum plec are alte preocup#259;ri. Îl mai astept si pe al meu sa-i fac#259; un picior de iepure ptr. Mâine la biologie. I-auzi cu articulatii cu tot. O sa-i pun un elastic.Unghiile i le tai cu forfecuta special#259;, când doarme.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns clayhanger spune:

Citat:
citat din mesajul lui adarev

Of, am sters mesajul din gre#537;eal#259; .Laura, ai fost la doctor? Sper ca este bine Andrei. Noi suntem la lectii. De fapt, îl pazesc pe Tudor. Cum plec are alte preocup#259;ri. Îl mai astept si pe al meu sa-i fac#259; un picior de iepure ptr. Mâine la biologie. I-auzi cu articulatii cu tot. O sa-i pun un elastic.Unghiile i le tai cu forfecuta special#259;, când doarme.

Ada ,mama de Nectarel


Ha ha, esti foarte comica!! Insa cred ca e bine ca au proiecte din astea de facut, noi nu prea aveam...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns r_ocsy spune:

Eu ii tai unghiile cu unghiera pentru copii, de cele mai multe ori cand doarme .

Nu mai stiu ce am vrut sa zic .
Noapte buna !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IIuli spune:

Am reusit sa citesc si eu din urma azi in parc, a dormit un pic strumful. M-am intristat putin pt ca mi-am dat seama ca bbii vostri au parte de familie extinsa, de bunici care ii dragalesc si care abia asteapta sa v ajute. Stiu ca v-ati lipsi cateodata de ajutor, dar credeti-ma ca este aur. Eu am senzatia - sa ma ierte DD daca gresesc, ca mama si soacra nu mai sunt excited cum au fost la primul nepot si abia dc suna o data pe sapt sa intrebe ce face, necum sa vina sa il vada, sa ii aduca ceva, sa ne ajute etc..

In fine, asta sa fie singura problema..

Voiam sa va intreb: cm se trezesc bbii vstri? Al meu, de cateva zile, se trezeste numai tipand ca din gura de sarpe, de imi sare inima din loc. Pana acum se trezea si scancea sau se mai uita pe pereti sau la carusel si auzeam miscare in interfon. Acum tipa de cum deschide ochii de zici ca il taie ceva. Se linisteste cand vin si il iau in brate, dar mi se pare ciudat.

Laura, cum face mai exact Andrei? Ai apucat sa vezi dctorita? Si al meu se smulge cand il tin in brate, dar mi se pare o chestiune de echilibru.

Aruba, parca tu intrebai de 7 mese. M a renuntat la a saptea masa cam la 5 saptamani. Acum se pare ca vrea sa renunte si la a sasea, nu mai vrea masa de noapte. Noaptea asta incercam sa nu ii dam, sa vedem cum merge. Sper sa nu fie prea devreme cu doar 5 me#537;e la 2 luni - dctorita a zis ca nu e nicio problema.

Mai voiam sa mai zic ceva, dar nu mai stiu ce . Noapte buna



Mergi la inceput