Piersicute de iulie august (6)

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Laura32 spune:

Citat:
citat din mesajul lui IIuli

Laura, cum face mai exact Andrei? Ai apucat sa vezi dctorita? Si al meu se smulge cand il tin in brate, dar mi se pare o chestiune de echilibru.



Mami din 10.08.2012



Iuli , el trepideaza cu capul cand este intins pe pat , nici decum in brate , ce spui tu este foarte firesc .
Maine dimineata la 8 am programare . Am vb si cu nasa care l-a botezat , are un baietel de 2 ani jumate si imi spunea ca si al ei facea la fel, dar ea nu s-a panicat . Am obs ca daca este intins pe un prosop , ca de regula 15 min pe zi il mai las si fara pampers , in momentul in care termina de facut pipi se scutura din cap . Aceleasi simptome le are si cand are pampers si atunci nu stiu daca in acel moment a facut pipi . Doamne Ajuta sa ma lamureasca maine , daca este ceva sa o luam din timp . Stai linistita ca si al meu are momente cand se trezeste plangand de zici ca-l taie cineva si momente cand nici nu stiu ca este treaz

Ada ,Carmina o sa va sun maine si vorbim

Mami de Andrei ( 3 Iulie 2012)




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carmen_80 spune:

Salutare, intru pe fuga sa dau raportul ca a adormit piticania si vreau si eu sa dorm.

Eu ii tai unghiile cu unghiera normala, ca aia taie.

Iiuli, al meu se trezeste in ultima perioada foarte vesel. Mai intai povestim cum am dormit, ce-am visat, etc si apoi mancam. Evident ca mai sunt si dimineti agitate si urlatoare, cum a fost azi. Ca s-a trezit la 8.30 prima oara si era lesinat de foame. A ras sanii cred ca in 15 min, apoi a mai dormit o ora si s-a retrezit vesel.

Laura ce face Andreiul?

Eu cred ca trebuie sa-i schimb iar laptele, nu mi se pare ca-i place deloc, il doare burta de cand ii dau si nici nu mi se pare ca il ajuta la kk. Ba din contra, azi i-am pus supozitor si iar a urlat ca din gura de sarpe. A trebuit sa-i pun si cealalta jumatate ca sa faca.

Sapt asta la munca e perioada de readaprare. Fetelor pe bune ca ma bucur ca m-am intors la munca. Asa e, iau ce e mai frumos din ambele. Ma simt si femeie, dar si mama. Azi am fost si la shopping. Am lasat cu ura putin peste 1000 de lei, din care vreo 700 in zara. Nu ma mai cuprindea nicio camasa, mi-am luat 3, vreo 2 sacouri si un sarafan. Noroc ca pantofii imi sunt buni.


Pupici, o noapte usoara voua, ca eu oricum ma trezesc la 2.30 sa bag pompa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxypuy spune:

hello! m-ati dat disparuta? am fost super prinsa cu botezul si apoi am apucat doar sa va citesc nu sa mai si scriu
so, sambata am crestinat-o pe micutza Antonia Maria ziua a avut si parti bune si parti mai putin placute...eu am fost super stresata, agitata etc si nu m-am putut bucura cum se cuvine de eveniment ca mireasa am fost mulltttt mai relax clar! la biserica am asteptat ceva vreme pt k s-a intarziat cu nunta dinaintea noastra in fine, am zis sa trec peste asta...cand am intrat in biserica observ ca preotul cu care vorbisem si eu si mama de 1 milion de ori nu era in schimb ma trezesc cu un intreg alai de 5 preoti, de parca era botezul columbenilor dp ce ma informasem in prealabil la lumanari de ce avem nevoie pt botez si m-am asigurat k aveam tt cele, ma trezesc k ma intreaba popa cine e moasa copilului?!? what??? nici nu stiam ce e aia, ce presupune etc...s-a oferit a doua nasha a noastra de cununie sa fie moasa si am trecut si de asta (inca nu m-am lamurit ce presupune acest rol, la noi nu exista acest obicei...) buuunnn...in timpul slujbei observ ca fix deasupra mesei unde trebuia sa dezbracam copila era un gemuletz deschis si era un curent de nu va pot spune era un fel de oberlicht, deci foarte sus, astfel incat nu ajungea nimeni sa-l inchida zic sa trec si peste asta...si ce sa vezi, ii spune nasha unuia din preoti ca nu dorim sa o scufunde pe micutza cu capul in apa la care asta sare in sus si zice k nu se poate asa ceva si k el vrea sa vb cu mama copilului! vine la mine si ma intreaba daca asa este, ii zic k da, k am vb deja cu preotul paroh (care nu s-a sinchisit sa se prezinte la eveniment) si ca dansul a fost de acord. ma intreaba dk e recomandarea medicului, ii zic k da, k se poate sufoca, k se sperie f tare si k nu suporta nici la baitza sa simta apa in cap...la care domnul popa zice k o sa regret tt viatza chestia asta si k imi da 10 min sa ma gandesc si revine i-am zis sa nu se oboseasca sa mai vina k nu imi schimb parerea. mi s-a urcat sangele la cap de nervi si de aici incolo mi s-a rupt filmul si n-am mai inteles nimik din slujba n-am vazut cand au bagat-o in apa, ea a inceput sa tipe k din gura de sarpe, nasha intrase putin in panica, am sarit sa o ajut sa o imbrace, am incercat sa o linistesc pe pitik...in zadar! plangea de mama focului se termina slujba, ma pune sa fac matanii (!!!), ma aseaza in fata altarului in genunchi si-mi pune copila in brate (desi eu stiam k trebuia sa i-o dea nashei si ea mie apoi). depasim si momentele astea si ce sa vezi, cireasa de pe tort - la final, in loc sa ii ureze popa de bine micutzei etc etc se apuca si ne tine o predica de vreo 10 min pe tema refuzului nostru de a o scufunda in apa k nu respectam traditia, k o sa regretam peste ani aceasta decizie, k e un moft al nostru, k asa e trendul in ultima vreme bla bla bla pai sa nu te apuce nervii?!?!? tt invitatii au fost indignati de comportamentul/discursul preotului sa mai zic k pe langa banii ceruti nashului pt slujba i-au cerut bani si lui sotzulache pt cor (care cor nu a existat, au cantat 3 din cei 5 preoti) si bunicelor pt certificatul de botez
concluzia - nu mai calc in biserica asta niciodata! si ii dau dreptate sotzului care este impotriva preotilor astora mercenari si lipsiti de har! inca o intamplare care ma face sa regret ca nu am trecut la catolici inainte de nunta...
am rugat cameramanul sa stearga de pe inregistrare "predica" k sa nu-mi mai amintesc episodul nefericit.
in fine, la restaurant a iesit totul perfect organizarea impecabila, sala arata splendid, mancarea divina, personalul de exceptie...nu-mi ajung cuvintele sa-i laud au venit toti cei 90 de invitati, am avut parte si de 2 surprize deosebite - un moment de dans pregatit de nepotzik mea care m-a emotionat maxim, efectiv am izbucnit in plans cand a aparut pe ringul de dans impreuna cu partenerul ei sunt tare mandra de ea, o consider ca si fata mea (am fost in sala cand s-a nascut, am avut grija de ea pana la 2 ani si avem o legatura f puternica) si nu-mi vine sa cred ce mare a crescut, este deja o domnishoara de 11 ani...si parca mai ieri o leganam pe picioare sa adoarma...
a doua surpriza a fost din partea celor de la ballroom si a constat in 2 momente de dans cu 2 perechi de profesionisti. super tari!
deci, pe scurt despre botezul antoniei - partea cu biserica fiasco total, petrecerea succes total.
trimit sa nu pierd mesajul asta kilometric si revin cu ep 2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxypuy spune:

petrecerea a tinut pana pe la 5 dimineata, pitik nu a dormit aproape deloc, a mai motait asa vreo juma de ora, dar in rest nu a inchis ochii (contrar mitului potrivit caruia copii dorm bustean la botez) a fost super cuminte, am tinut-o mai mult cu noi in sala, s-a plimbat din brate in brate, a stat cumintzik in landou si chiar i-a placut cu muzik la maxim seamana cu ma-sa m-am bucurat k a fost treaza la tort pt k mi-am dorit tare mult asta
a doua zi ne-au chemat cei de la ballroom la ciorba de potroace din partea casei - inca o surpriza placuta asa k ne-am incolonat cu nashi, parinti si veri si ne-am prezentat la ospatz pe urma am luat mirul si gata cu ritualurile
inca nu am pozele profi, am doar cateva facute de fina pe FBK dar revin cum primesc. pitik a aratat senzational in rochitza de la nasha
eu de 3 zile tot incerc sa-mi revin, ma simt f obosita, oricat as dormi tot obo sunt abia ieri am terminat de desfacut tt cadourile, iar azi am triat lucrushoarele pe varste si le-am pus in dulap (trebuie neaparat sa mai cumpar inca un dulap pt ea pt k deja nu stiu pe unde sa mai indes hainutze si tot primeste in continuu...)
ma bag la nani si mai revin maine cu raspunsuri la ce am citit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IIuli spune:

Roxy, sa ne zici si noua la ce biserica ai facut botezul, sa nu ne ingramadim pe acolo. Imi pare ff rau. Mie faza cu protul paroh absent mi s-a intamplat la nunta - ne-a cununat un preotel de nici 25 de ani nu cred ca avea si care nu voia cu niciun chip sa priceapa ca avem 2 perechi de nasi cu drepturi egale .
E bine insa ca v-a iesit frumos in partea a doua, sa va fie de bine botezul!

Duminica viitoare avem si noi botezul ai am maaaaari emotii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fleurdelise spune:

Roxy, draga mea, nu trebuia sa te enervezi asa tare...te inteleg, ca esti perfectionista si doreai sa se faca totul asa cum ai planificat si imaginat pentru puiuta ta. Preotii sunt, din pacate, oameni cu defectele lor dar taina botezului transcende toate stangaciile si "datul cu bata-n balta" a unor astfel de oameni. Important e ca a fost crestinata fetita.
Eu fetelor, desi am fost super stresata inainte pt ca am organizat practic singura totul - cu un pic de ajutor din partea nasilor - la slujba de la biserica am fost relaxata, stiam ca rolul parintilor nu e important la aceasta ceremonie si am preferat sa fiu "spectatoare". Si totul a decurs perfect, cu acelasi preot de care va povesteam ca a facut din slujba un cosmar pentru familia de vecini, cu o saptamana mai tarziu.

Fetelor, Ericul meu iar si-a schimbat programul. Cate 2 treziri pe noapte ultimele 2 nopti si azi n-a dormit mai mult de o ora pus cap la cap, de la 5 a.m.! (acum e sase seara). Sunt extenuata, el e fresh. A fost un pic in vizita o vecina cu fetita de 10 luni, au stat juniorii fata in fata si tipau/vorbeau pe rand, erau asa de haiosi ca ne pare rau ca nu i-am filmat. Eric a mai plasat si cateva hohote de ras, cam nepoliticos fata de gagica-sa, hmm. Trebuie sa incepem cu codul bunelor maniere. Ca sa nu mai spun cate balutze erau la gura lui.

Ada, picior de iepure????

**************************
Mami de Eric Ioan (21.06.2012)

Cine-ti saruta genele-n somn,
Si cine-i acolo cand ingerii dorm?
Toate zanele bune sa te ocroteasca,
Toate florile campului sa te infloreasca!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fleurdelise spune:

evident ca imi amintesc mai tarziu la ce voiam sa mai raspund...

Laura, ma gandesc la voi si ma rog ca Andreiutu sa fie bine, sa aveti lamurirea la consultatie si sa nu fie nimic grav. Te asteptam cu vesti bune!

Iuli, al meu se trezeste (si ma trezeste) prin foiala. Nu a mai plans la trezire de cand era de cateva saptamani. Si din modulatiile de respiratie pot sa-mi dau seama ca s-a trezit (dorm in camera cu el dar nu il vad din cauza aparatorii de patut). Faza urmatoare, daca nu reactionez, este "bombanitul": bu-bu, bu-buuu si tot asa (asta e silaba preferata zilele astea). Cand in sfarsit vin la el imi zambeste stirb cu gura pana la urechi si asa ne incepem ziua. Noaptea incerc sa-l iau la supt inainte de a deschide ochii si doar se foieste ca altfel mi se trezeste de tot si apoi readoarme f greu.
Nu mai stiu daca ai zis, al tau doarme toata noaptea? E posibil atunci sa-i fie deja f foame cand se trezeste si de asta sa fie mai nervos.Incearca sa mergi la el la primul semnal de trezire, inainte sa o dea pe plans.
Impartasesc nostalgia ta in legatura cu familia extinsa, noi nu avem aici asa ceva. Uneori nici macar dupa ajutor nu tanjesc, mai degraba dupa prezenta tandra a unor bunici pe langa puiul meu...

Pusi, si eu i-am ciupit un degetel cu unghiera. Imediat a aparut o picatura de sange. Am dat cu apa oxigenata, a trecut. De atunci nu mai fol unghiera (era speciala pt bb) ci forfecuta cu extremitatile rotunjite si am reusit sa nu-l mai "crestez".Ii tai unghiile in timp ce papa la san.Cand am timp i le si pilesc.

Ana, mersi de info despre proteine si lactoza. Am citit cum se cheama proteina aia si am uitat instantaneu. oricum e diferita de lactoza. Cu kk verde m-am lamurit si eu, cica e atunci cand mananca doar laptele de inceput f bogat in lactoza si nu ajung sa goleasca bine sanul, Ca site de info eu citesc babycenter si DC bineinteles dar, adevarul e ca am citit si niste aiureli pe aici (de ex. ca, copii nascuti prin cezariana ar avea IQ-ul mai mic decat cei iesiti natural, si risc de autism). Asa ca prefer cartile de specialitate semnate de medici.

Vad ca am limbarita de bucurie ca a adormit Ericul la ora lui normala (7). Va tzuc pe toate.

**************************
Mami de Eric Ioan (21.06.2012)

Cine-ti saruta genele-n somn,
Si cine-i acolo cand ingerii dorm?
Toate zanele bune sa te ocroteasca,
Toate florile campului sa te infloreasca!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adarev spune:

Va dau cafeaua.A plecat Tudor. I-a facut sotul piciorul. Se si misca si este chir un picior de iepure.Nu ma agitam asa de atre dar, vad ca aici toti au pretentii la materiiile lor. I-a dat 8 la desen ptr. ca nu i-a placut desenul.A avut de facut un desen abstract.Laura, vorbim.Roxypui , Doamne ce mai povestesti tu cu biserica. Moasa se pune in patea Olteniei. Este cea care aduce copilul la biserica si il da nasei.Cel putin la Gorj asa este.Bine ca a trecut cu bine.Fleur, ce frumos Ericutu cu o bebelina.Am o zi crunta azi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns r_ocsy spune:

Neata !
Multumim de cafea Ada, chiar am avut nevoie, am dormit tare rau azi noapte ! Din ce ati facut piciorul de iepure ??? Ce teme nasoale, parca sunt sadici profesorii astia !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria0408 spune:

Ada multimm de cafea, eu vreau una dubla dupa o noapte de cosmar. S-a trezit Silviu la 12'30 si a ardormit la 1,15, apoi Ana la 3, Silviu la 4 si apoi la 6asa ca am o durere de cap cumplita. Sper sa treaca ziua usor pt.tine si sa ai clienti normali si nu ciudatii de care povestesteai.

Laura te asteptam cu vesti bune despre Andrei.

Unghiile eu le-am taiat la amandoi cu forfecuta cu bont cand erau trezi si bine dispusi.

Roxy fff urat din partea preotului ca s-a comportat asa dar important este ca voi v-ati simtit bine iar micuta Antonia s-a crestinat





Mergi la inceput