Gradinita SOS de STAT Floreasca-Aviatiei

Gradinita SOS de STAT Floreasca-Aviatiei | Autor: alexutzzza

Link direct la acest mesaj

Salut! Tocmai am descoperit un super-pont. In drum spre casa (stau in Aviatiei-Pipera)deseori treceam pe langa un loc imens, un parc super-frumos cu garduletul plin cu desene de copii, un loc ideal pentru copilul meu sa stea sa se joace. Scria acolo SOS Satele Copiilor si mereu mi-am zis ca este un centru maternal sau o fundatie si ca eu de pe strada nu am ce cauta cu copilul meu acolo cu siguranta...pana nu am mai rezistat si am intrat pe net, am sapat (e mult de sapat pentru ca nu sunt multe informatii si nici nu sunt actualizate) si am descoperit ca au GRADINITA! Care gradinita este adresata tuturor parintilor. Scria ca e privata , niste taxe etc...apoi mai sap, vad pe pagina de Facebook 9parca...?) a fundatiei un mesaj cu Gradinita SOS care a trecut din luna Septembrie 2012 in sistemul de stat! Am dat telefoane, m-am interesat (a fost destul de sinuos demersul asta cu telefoanele ca nu aveam decat un nr. de fix, gradinita era in reorganizare pentru a trece in sist de stat si gaseam f greu pe cineva sa raspunda) si m-am lamurit. Am facut si o vizita, nu pot sa spun ca e cea mai noua si cea mai luxoasa gradinita dar este un loc foarte mare si curat, are o sala de sport cum imi amintesc ca aveam eu abia la liceu, are o parte din mobilier nou de la Ikea, patuturi multe noi frumoase cu lenjerii noi si vesele de la Ikea, niste educatoare pricepute, tinere si dragute. O sala de mese, sali mari de cursuri si spatiu extrem de mare in exterior pentru joaca. Se poate intra cu masina in incinta complexului SOS cea ce-mi convine de minune ca nu-mi las masina in strada si-mi scot copiulul printre nebuni din trafic sa il duc in gradi...Copilul meu are 2 ani si 8 luni dar l-au primit la grupa mica pentru ca nu mai foloseste pampers si mananca singurel, dar oricum cred ca se negociaza lucrurile de genul asta. Acum nu sunt deloc multi copii deoarece a fost un pic de dezorganizare in trecerea asta de la sistem privat la sistem de stat, s-a asteptat numirea unei noi directoare de catre Minister (pe care am cunoscut-o pare o doamna cu multa experienta si foarte calda si deschisa care stie ce face), vor veni si educatoare noi. Acum baietelul meu sta impreuna cu cei de grupa mijlocie pentru ca prezenta e mica deocamdata, dar de la 1 Nov va avea educatoarea lui de grupa mica si vor fi separat copii mici (doar 5 am inteles). Oricum mie mi-a fost destul de greu sa dau de aceasca gredinita si ma gandeam sa scriu pe forum despre ea sa se stie ca exista si poate va reprezenta o solutie foarte buna pentru mai multi parinti.
Este la capatul lui Floreasca, inainte de cladirile de birouri Oracle din Aviatiei. e statie de 135 chiar in fata si gura de metrou Aurel Vlaicu la 2 pasi.
Mancarea e 15 lei pe zi (asta daca copilul sta ca al meu la program prelungit, pana la 18:00 si parintele vrea toate mesele 9mic dejun, pranz si gustare).
engleza se va face zilnic (30 de min) pentru numai 50 de lei pe luna.
Restul optionalelor nu m-au interesat ca al meu e cam micut sa il inscriu dar stiu sigur ca e si Dans si se mai negociaza si alte optionale, acum va depinde si de ce se va dori pentru copii care urmeaza sa se inscrie (sunt vro 30 numai inscrisi din 80 de locuri disponibile). Pana acum eu sunt multumita de gradi si baietelul meu pare foarte fericit (avem experiente...am mai fost la 2 gradi particulare inainte asa ca stiu cu ce compar...)

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ina.click spune:

Alex multumim foarte mult. Ar fi optim pentru mine, doar ca al meu este prea mititel si momentan este la cresa.

engleza la gradinita, nu stiu ce sa zic. Nu se poate sari peste? Nu neaparat pretul cat inutilitatea, in opinia mea (STRICT PERSONALA, NU SARITI) pentru ca din cate ma stiu si din cate stiu si alti copii mai mari ai prietenilor, cu sau fara engleza la gradinita tot in scoala vor incepe sa turuie shakespeariana.

Excelenta stire oricum, multumesc mult ca ai impartasitcu noi si am dat si eu mai departe.






De cate ori deschid fereastra...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmencat spune:

Bineinteles ca poti sari peste optionale, daca asa vrei, dar, mai toti parintii platesc pentru engleza si dans (acuma spun din ce este la noi si nu am intalnit asta numai la o gradinita, ci la toate la care am fost) si al tau copil va fi nefericit si frustrat ca el nu participa cu ceilalti. In afara de asta unde sa il tina pe al tau? Ca optionalele se intampla in sala de clasa. Sa il scoata pe hol? Sa stea singurel in alta clasa pana isi termina ceilalti optionalul?
Eu am patit-o anul trecut la grupa mini la una din gradinite. Nu am considerat necesar sa faca engleza de la grupa mini. De la 2 ani! E, gresit! In ziua in care au avut prima ora de engleza (repet, la grupa mini, da?) mi-am luat fetita plansa toata ca pe ea nu a primit-o doamna, de ce pe ea nu, ce a facut ea sa nu o primeasca, ea a fost cuminte, foarte cuminte si o sa fie si mai cuminte, promite. Asa ca cine era a doua zi dimineata cu banii in dinti la gradinita pentru optionalul de engleza? Eu, evident. Nu pentru ca as considera necesar asta, ci pentru ca se simtea data la o parte si nedreptatita, toti ceilalti faceau acest optional.
Asa ca... eu zic sa intrebi cati fac optionalul si daca majoritatea il fac... nu prea vei avea de ales. Nu musai ca sa invete engleza, ci ca sa participe la activitate si sa nu se simta diferit si nedreptatit.

Nu te ingrijora de ceea ce gandesc oamenii, nu li se intampla prea des.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns for_ina04 spune:

Buna Alexutzzza. Ai cumva un numar de telefon de contact de la gradinita? Vreau sa vad daca inca mai fac inscrieri. Am un baietel de 3 ani si 2 luni si caut de ceva vreme o gradinita in Aviatiei pentru el. Merci frumos. Irina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns for_ina04 spune:

Hai ca am gasit pana la urma un numar. Inca fac inscrieri, asa ca mergem azi sa o vedem. Pupici!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ina.click spune:

Ati fost, v-ati inscris? Cum e?


De cate ori deschid fereastra...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marla212006 spune:

Buna ziua,

Ma intereseaza si pe mine sa dau fetita la gradi. Stioa si eu de SOS ca este particulara si acum incerc sa merg sa o inscriu acolo (ca am auzit ca este de stat). cum ati reusit sa dati de ei? eu am un nr de tel dar nu rasp nimeni... Cum este pana acum? fetita mea merge la cresa Jiului si face engleza in fiecare zi 30 min si suntem foarte multumiti. au bucatarie prorie?
Multumesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marla212006 spune:

ce stiti de programul vacantelor la gradi SOS? noi la cresa nu avem vacanta decat in aug 3 sapt cand se igienizeaza caresa... si asta e foarte bine ca nu as avea ce sa fac cu ea cat sunt vacantele. eu nu reusesc sa dau de ei... un nr. de telefon aveti?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sedna spune:

Buna tuturor,
doresc sa il inscriu pe baiatul meu de 3 ani si 9 luni la gradinita SOS. Ne-am mutat recent in cartier si am vizitat o gramada de gradinite in zona Aviatiei dar dintre toate aceasta e cea mai frumoasa. De asemenea este si pozitionata foarte aproape de serviciul meu. Am fost si am vizitat si intr-adevar arata foarte bine, clasele sunt spatioase, mobilierul este foarte frumos, toalete cu chiuvete si wc-uri mici. Si au si o curte exterioara cu multe jucarii.
Alexuta, poti sa imi spui care sunt impresiile tale pana acum, avand in vedere ca au trecut cateva luni si deja aveti experienta :).
Va doresc numai bine si astept un raspuns.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sedna spune:

Pentru Marla si cei care sunt interesati: gradinita SOS nu are bucatarie proprie, mancarea este in regim catering, dar mie mi-a placut meniul (era afisat la avizier nu l-am si gustat, evident). Eu nu sunt contra, si acum baiatul meu este la o gradinita cu masa in regim catering, si este ok.
Numai bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mona_bt2004 spune:

Salutare tuturor! Sunt noua pe forum, este prima mea postare, si am ajuns aici cautand informatii recente despre aceasta gradinita. Am si eu o fetita de 2 ani si 7 luni pe care as vrea sa o dau aici, locuim tot in Aviatiei si chiar in dimineata aceasta am fost sa vizitam gradinita. Este foarte spatioasa, dormitorul este separat de sala de activitate (sunt 3 dormitoare sus la etaj), au sala de sport separata si foarte mare, sala de luat masa (intr-adevar, in sistem catering, dar meniul era afisat acolo si parea ok), multa verdeata in jur, curtea este foarte mare, au si un loc de joaca. Totul pare ok, dar vroiam sa intreb parintii care au deja copii acolo, cum este personalul? Au pregatirea necesara, se comporta frumos cu copiii? Noi am asistat la o scena de dimineata intre o doamna si un copil, si sper din tot sufletul ca era o mamica, si nu o doamna angajata acolo, pentru ca s-a comportat foarte urat cu copilul, nu pot sa va descriu, pt ca mi-e jena ce limbaj folosea cu un copil de 3-4 anisori si cum il trata. Dar, in fine, asta este alt subiect. Deci, mamici cu pitici la gradinita SOS, sunteti multumite? Orice informatii sunt de folos.

Mergi la inceput