Gradinita SOS de STAT Floreasca-Aviatiei

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Sedna spune:

Buna din nou,
Si eu inca astept o parere de la o mamica din gradinita. De la 1 februarie intentionez sa il inscriu pe baiatul meu la SOS la grupa mica, am fost deja la gradinita si am vorbit cu doamna directoare, am cunoscut-o si pe domnisoara de la grupa mica, care pare foarte draguta, dar altceva nu stiu despre ea.
La momentul cand am vizitat eu gradinita i-am gasit pe copii in clasa, desenau si pareau preocupati fiecare la masuta.
Intr-adevar e foarte important cum se comporta personalul, astept inca pareri daca se poate.
Numai bine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ina.click spune:

Buna,
Va rog mult sa mai dati detalii. Mona_bt2004, ba da, ar fi fost foarte util sa relatezi discutia in sine. Am niste temeri legate de gradinita fix din cauza asta.
Pentru noi ar fi optima locatia...dar mai multe nu stim.
Sedna, deci in februarie incep inscrierile? Si de mers cand se merge? Poti intreba varsta minima, etc? Eu oricum intreb cu aproape un an jumatate in avans....dar totusi as vrea sa mai stiu informatii, e noua in sistemul de stat si nu stim mare lucru despre ea.

Sunt ingrijorata de ce a spus Mona_bt2004 pentru ca mi s-a povestit, pe sistemul "mi-a soptit o pasarica", ca o membra a personalului de acolo s-ar fi plans altcuiva de aceeasi functie dar dintr-un centru diferit ca e cam greu, pentru ca, citez "inca avem multi copii de la centru amestecati cu cei cu parinti"

Copiii in sine nu stiu daca ar fi ei problema. Dar daca sunt tratati asa de personal, apai nu e bine. Pentru ca ori ii mustruluiesc pe toti, inclusiv pe ai nostri asa, ori chiar doar asistand la jigniri si agresiuni copiii nosti nu vor fi ok. Sa nu mai zic de ceilalti din centru.

Deci daca puteti va rog sa detaliati cu orice, preturi, orar, program pe perioada verii, personal, impresii etc...cred ca nu numai eu as fi recunoscatoare.

De cate ori deschid fereastra...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sedna spune:

Buna Ina,
Baiatul meu are 4 ani (implineste in martie) si l-am inscris deja la SOS, va incepe la 1 februarie. Va intra la grupa mijlocie unde sunt copii de varsta lui. Am fost sa vizitez gradinita si saptamana aceasta, i-am gasit la masa, o parte din copii mancau pachetul de acasa, am inteles ca sunt la program scurt, iar ceilalati mancau in sala de mese. Atmosfera mi-a placut, copiii care mancau pachetul erau in clasa cu o educatoare si cu inca cineva, presupun o ingrijitoare. Am intrebat de copii din sat si am inteles ca ar fi o parte din ei dar nu pot sa spun exact cati pentru ca nu mi s-a spus exact. Am inteles totusi ca majoritatea au parinti. Pe mine nu ma deranjeaza ca sunt si copii fara parinti, important este asa cum spuneati si voi personalul si cum se poarta cu copiii.
Ceea ce am vazut eu mi s-a parut ok dar mai multe detalii nu am cum sa spun pana nu vom incepe efectiv. Mi-ar fi fost si mie de ajutor alte impresii inainte de inscriere, dar toate informatiile pe care le am sunt de pe acest forum si nu sunt foarte multe din pacate.
Noi ne-am mutat recent in Bucuresti, pana acum am fost la o gradinita particulara unde conditiile si personalul erau foarte ok. Speram sa fie in regula si aici. As fi optat si acum la o gradinita particulara, dar conditiile pe care le ofera sunt destul de proaste in comparatie cu taxa pe care o cer. Din ceea ce am vizitat eu, gradinita Rosemary din Baneasa mi-a placut cel mai mult, dar este mai departe de noi si prefer SOS.

Referitor la preturi, masa costa 15 lei pe zi, engleza 2 sedinte pe saptamana dar am uitat cat costa exact, stiu ca nu mi s-a parut mult.
Uite si aici niste detalii:
http://www.reclamamascataatentie/Gradinite-u59/Gradinita-SOS-Satele-Copiilor-s2658.html

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ina.click spune:

Multumim mult, Sedna, va urez succes si sper ca totul sa fie bine. Tinem legatura ! :)

De cate ori deschid fereastra...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ina.click spune:

Sedna, daca iti poti activa PMul, sa imi spui, mi-as dori sa tinem legatura

Tocmai m-a sunat o prietena spunandu-mi ca a vizitat gradinita si ca o va da pe fiica ei acolo din decembrie, cand aceasta implineste 3 ani.
Din ce mi-a povestit e de bine, la fel, camera mare, grupa mica (maxim 10 copii), atmosfera ok. Copiii se jucau, nu statea intepeniti in scaunele sau la tv, erau relaxati, etc.

revin si eu cu feedback la mana a doua din decembrie incolo; cred ca acolo ne vom duce si noi, din 2014.



De cate ori deschid fereastra...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sedna spune:

Buna Ina,
Cred ca e activat Private message, adica trebuie sa fac ceva special ca sa il activez?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ina.click spune:

Salut, Sedna

Mai bine trimite-mi tu mie, eu nu vad optiunea de PM pe profilul tau. Sincer nu mai stiu cum se activeaza. Nu scrie pe nicaieri "activeaza PM"? Sau o fi ceva cu numarul minim de mesaje.
Da-mi un PM despre orice si iti raspund. Multumesc!


De cate ori deschid fereastra...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elfishorella spune:

Buna tuturor!
As vrea sa-mi inscriu si eu fetita aici, dar as dori mai multe detalii despre personal si daca sunt amestecati copiii. Sincer...ma cam tem de cei de etnie, desi uneori, acestia pot fi chiar mai cuminti si mai educati decat ceilalti. Nu sunt rasista, Doamne fereste, dar am intalnit atatea probleme si atatea chestii, incat chiar nu mai stiu ce sa mai cred. Imi doresc o gradi unde chiar se invata si nu am bani de Little London, care am vazut ca are extrem de multe calificative pozitive, dar unde si pretul e pe masura. Sunt sigura ca exista si gradinite de stat unde se face treaba. Fetita mea e la 4 ore acum si au o educatoare exceptionala. Din pacate am nevoie de un program de 8 ore si s-ar putea ca de la anul aceasta educatoare sa nu mai ramana aici unde este acum. Avand in vedere ca fetita mea va trece curand la grupa mare, chiar imi doresc sa invete ceva in gradinita, nu sa stea la TV cum facea la celelalte pe unde ne-am mai perindat. Asa incat daca aveti copii la SOS, chiar va rog sa-mi spuneti ce parere aveti de personal. Multumim din suflet!

Mergi la inceput