Manifestari astmatice la copil (7)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns softurela spune:

Ioana, Irina mai usor cu stresul, e cel mai mare inamic al nostru. Eu la fel ca voi, la un episod cu Diana, m-am panicat, m-a luat o durere de cap si in 5 minute am simtit cum se scurge ceva. Am pierdut sarcina, urma sa fie la odiseea voastra . 5 luni mai tarziu mi-am facut curaj si asa a aparut Bianca .

In alta ordine de idei, ce s-a intamplat cu Bianca pe viroza asta, m-a lasat fara cuvinte. Mi-e si teama sa povestesc. Astept si urmatoarea viroza. Macar Diana asa le duce de vre-o 8-9 luni, dar cu Bianca a fost o surpriza totala. Oricum taicasu e cu punga de medicamente la cap, m-a luat si pe mine si soacra-mea se tot intreaba, ea unde a racit, ca doar nu a iesit deloc afara .

Mami de fetite: Diana (15.dec.2007) si Bianca (15.iun.2010)

Nasterea unui Miracol: http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=134518

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AnaIB spune:

Buna Mamici!

Softurela, prin cate ai trecut si tu...
Inteleg ca e de bine cu Bianca?sper sa fie asa!
Noi am trecut de o viroza si am dat de alta, gradinita se dovedeste a fi o grea incercare... oricum, sper sa trecem si de asta destul de usor, data trecuta am scapat cu o singura doza de ventolin, intr-o saptamana.. acum a inceput tusea, , macar e productiva, ii dau sirop de ridiche neagra cu podbal...

Sanatate multa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irinabobe spune:

softurela as vrea sa o pot lua mai usor din pacate cred ca e ceva psihic. deja ma deranjez instantaneu la stomac cand il aud tusind, sau vad febra, etc...
in alta ordine de idei dimineata am avut tuse productiva acum iar uscata.
dr h m-a chemat maine seara la o consultatie, insa avand in vedere ca i-am dat paxeladine nu stiu cat de relevante mai sunt simptomele lui...sa vad cum ma incadrez cu programyul ca am programare si la orl...deja petrec mai mult timp la dr decat la joaca. azi s-a lovit usor la cap de pat si cica mami hai la dr ca m-am lovit . si pt el a devenit rutina dr...
pediatrul de ieri de la camera de garda mi-a zis ca e o tampenie sa dai unui copil mic flixotide pe banda, ca nici singulaire nu se mai da pe termen lung ci max o sapt deoarece afecteaza intelectul, si sa tin cont ca flixo nu e panaceul universal, iar dr care il recomanda asa pe banda sunt nepregatiti. ca la cate conferinte a fost pe teme de astm nimeni nu a putut demonstra care sunt motivele pt care apare astmul, asa ca sa las copilul in pace sa il tratez punctual pt fiecare viroza si sa ma obisnuiesc cu ideea ca pana isi face imunitatea asta e...recunosc ca e primul dr in ultima vreme care nu mi-a aruncat rapid flixotidul , singulairul si ventolinul pe masa...
acu astept sa vad ce o mai fi mai departe...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns softurela spune:

Citat:
citat din mesajul lui adisirazvan

Softurela, iti multumesc pentru raspunsul tau, se vede ca ai pus suflet
Sigur ca vreau sa incerc h.unicista, singura problema e ce fac in crize?? daca nu raspunde la mail, telefon?
Oricum, eu raman la convingerea ca astmul se poate vindeca homeopat (rata de succes e f f mare, indiferent ce spun scepticii) si sigur ca vreau sa-mi spui numele grupului, eventual trimite un mesaj privat sau e-mail la aditapop pe yahoo.com

Multumesc pentru tot si ne mai ,,vedem,,
Sanatate tuturor copilasilor!


Adriana, daca medicul homeopat nu e disponibil, poti folosii ventolin. La Bianca am folosit cam la fiecare viroza, ventolinul in cantitati mici e mult mai indicat decat cure de lunga durata cu singulair + flixo. Teoretic, remediu constitutional, bine ales ar trebui sa va scuteasca de crize.
Fina mea are baietelul mare cu astm bronsic, a urmat si ea tratament alopat de intretinere, in iunie l-a oprit si a reaparut wheezing-ul la efort si viral. Pana sa inceapa tratamentul alopat a mers la homeopata mea si nu a reusit mare lucru. Din august, cand a vazut ca nu a rezolvat nimic cu singulair-ul a cautat alt H unicist. Acum e bine, nu a mai avut probleme cu el.
Deci, ce spuneam...perseverenta.

Irina, scriei email si spunei de paxeladine, posibil sa fie acceptat. Altfel nu are sens sa dai banii degeaba la consultatie.

AnaIB, e bine ca a fost suficient un puf, ati scapat ieftin. La Bianca a fost foarte bine data asta dar pana nu vad si a doua viroza nu imi pot face iluzii daca s-a rezolvat ori ba.

Mami de fetite: Diana (15.dec.2007) si Bianca (15.iun.2010)

Nasterea unui Miracol: http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=134518

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irinabobe spune:

softurela i-am dat mail de ieri sper sa imi raspunda ca nu stiu ce sa fac daca sa ma duc sau nu...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irinabobe spune:

ioana am fost la orl. ce sa zic vineri suntem programati la operatie de polipi. nu stiu daca e bine ce fac sau nu dar este orlistul nr 3 care ne spune ca trebuiesc scosi...parerea orlistului este ca virozele lui se vor reduce cu cca 60% daca ii eliminam, si ca nasul nu este infundat din cauza unei rinite alergice care este foarte rara la copiii mici.
am fost si la dr h, am schimbat remediul, acum avem tuberculum...asteptam sa vedem ce si cum.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioanaa28 spune:

Citat:
citat din mesajul lui irinabobe

ioana am fost la orl. ce sa zic vineri suntem programati la operatie de polipi. nu stiu daca e bine ce fac sau nu dar este orlistul nr 3 care ne spune ca trebuiesc scosi...parerea orlistului este ca virozele lui se vor reduce cu cca 60% daca ii eliminam, si ca nasul nu este infundat din cauza unei rinite alergice care este foarte rara la copiii mici.
am fost si la dr h, am schimbat remediul, acum avem tuberculum...asteptam sa vedem ce si cum.

mamica de Rares 21.02.2010

da, vad ca orl-istii au aceeasi parere...pai succes cu operatia !!! Rares sa nu planga mult ,iar tu sa te stresezi cat mai putin !!
O sa fie bine, vei vedea. Si eu inclinam spre operatie dar acum iar m-am razgandit...cand vad ca Ovi e bine nu i-as mai face nimic. si am mai citit si cerut alte pareri...mai asteptam.
Ma bucur ca ai deschis toipc cu operatia de polipi, urmaresc si eu.
DR.H ce parere are despre operatie ?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irinabobe spune:

ioanaa dr h a zis ca de obicei nu prea este de acord cu operatia si ca a avut cazul unei fetite de 6 ani care s-a rezolvat homeopat.
din pacate daca incerc homeopat inseamna ca pana la primavara nu voi mai putea face operatia, daca nu se rezolva si asta inseamna cca 5 luni in care va fi vai de noi...cum inca nu am dat de cap nici care este remediul constitutional si suntem inca in perioada de incercari nu sunt tocami convinsa ca as scapa fara flixotide iarna asta, iar rares respira deloc pe nas...deci l-as chinui inca cateva luni. asa ca prefer sa fac operatia si partea homeopata sa rezolve restul problemelor....din pacate la noi este deja orlistul nr 3 care ne recomanda operatia.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

ZIua doi de muci de toate nuantele si tuse si ziua unu de Salbutamol.
Norocul a facut sa mai am acasa, asa ca tratam cu Coldrex Junior, Humex si nervi intinsi din cauza lenei de a sufla nasul
Cum am mai zis, eu nu stiu ce ne-am face fara acest medicament. O data pe an fi`mea da in tusea asta spastica si de la primele administrari se vad efectele benefice.

Multa, multa sanatate tuturor



Copiii crescuti in familii monoparentale sunt la fel de iubiti, ingrijiti si educati, empatici,
inteligenti, isteti, destepti, stralucitori, fantastici si bine-nteles superbi ca restul copiilor de pe Terra
obtinuti natural sau prin FIV sau adoptati, nascuti natural sau prin operatie de cezariana,
botezati sau nu, hraniti cu LM sau LP.
_

Au nevoie de noi: Iulia Copiii Monicai Alex Luca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns karmenutza spune:

Dupa vaccin si reactia urata pe care a facut-o, la recomandarea dr. pediatre am cerut o noua programare la alergolog, ca sa vedem daca ii scade doza de inceput de vaccin. Programarea am cerut-o prin telefon si urma sa ne sune ei sa ne anunte. De doua ori am sunat dar nu ne-a mai sunat nimeni. Intre timp fii-mea e foarte bine. Merge la scoala de atunci, in colectiv si nu a mai racit deloc. Asta ma bucura si nici nu mai bat din pinteni sa ii incep vaccinul din nou. Astept sa ma sune ei, peste o luna, doua, noua...Poate ca deja a crescut si ea destul si nu mai se prinde de ea asa repede orice muc.
Pediatra este si ea de parere ca ar trebui sa facem vaccinul, avand in vedere ca stim exact la ce este alergica si ca nu are si la altele.

Mergi la inceput