Manifestari astmatice la copil (7)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns adisirazvan spune:

Iti multumesc, Ana, deocamdata doarme, sa vedem ce-o fi la noapte

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irinabobe spune:

si eu sunt in asteptare de raspuns ce sa fac cu tusea...i-am dat asta seara remediul constitutional pe care mi-l daduse, ca altceva nu stiu ce sa fac. acum nu stiu daca imi va raspunde in weekend asa ca voi vedea in ce directie o luam. luni l-am programat si la orl la control la dr rizescu sa vad care e treaba cu polipii ea ce parere are...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adisirazvan spune:

Buna dimineata.
Am avut o noapte dificila, acum eu zic ca s-a linistit. Regret foarte mult, dar am fost nevoita sa-i dau atat ventolin cat si flixotide. Nu si-a revenit nici dupa ce i-am administrat formula 16, in 2 serii.
Dimineata pe la 5 respira tot mai greu si, in ultima instanta, mi-am sunat prietena (medic pediatru alopat) care m-a sfatuit sa incep cu Medrol (prednison, generatie mai noua). Nu se recomanda decat in cazurile grave, dar alternativa era spitalul si branula cu dexa.
Nu m-am descurajat decat pe moment referitor la homeopate, problema e ca va trebui sa gasesc un medic bun homeopat, si in timp, sunt sigura ca vom putea renunta la medicatia alopata pentru astm.
In concluzie, la noi a functionat partial (in viroze mai usoare) tratamentul homeopat (in masura in care a fost corect), dar in criza nu am reusit decat cu celelalte.
Am invatat ca rezultate nu apar peste noapte, e chestiune de timp, rabdare si mai ales....MEDIC BUN!
Irina, voi cum mai sunteti? ati primit vreun raspuns de la dr.?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irinabobe spune:

adisirazvan noi azi noapte am fost bine, nu a tusit deloc, decat aseara a tusit ceva mai tare, de respirat tot doar pe gura. inac nu am primit un raspuns...asta e stau pe faza daca ma descurc pana luni doar cu remediul coacazul si calinul ok, daca nu trecem la flixo si ventolin...
intre timp i-am facut si asigurare medicala privata ca mereu mi-era groaza ca daca dne fereste am probleme trebuie sa ne internam la stat si il chinui si mai rau...sper ca de marti sa intre si aia in vigoare si sa stau mai linistita ca macar daca e ceva ajung la un spital curat si fara tiganie...ce sa ma zic.fac nopti albe in continuare.
mult sanatate si voua!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns softurela spune:

AdisiRazvan, intrebai daca nu sunt prea multe remedii odata, nu stiu ce sa zic pentru dilutiile alea, doctora noastra lucreaza cu dilutii de la 30CH in sus si nu am voie sa abuzez cu administrarea lor. Niciodata nu mi-a prescris 2 remedii in acelasi timp.
Sfatul meu e sa cauti un medic homeopat clasic, indiferent ca e la 50km-100-200km distanta de tine. Nu e o tragedie daca o data pe luna faci drumul asta..pe masura ce copilul e tot mai bine, vizitele se raresc si oricum pe acut discuti tot la telefon.
Homeopatia clasica are rezultate net superioare celei pluraliste si nu merita sa pierzi timpul cu cea pluralista. Chiar si asa, la inceput pana gaseste remediu va mai trece un pic de vreme. E un grup pe Facebook, un grup de alimentatie sanatoasa dar fetele discuta si de Homeopatie. Toate care au avut rezultate bune (cel putin pe alergii/astm) au avut cu homeopatia unicista, si mai putin cele cu pluralista. Daca vrei iti trimit numele grupului.
Multa sanatate si fruntea sus, cu ambitie, perseverenta si putin noroc se rezolva toate.
E prea departe Tg Mures de tine? incercai la medicul la care a fost Oana. Stiu ca suna ciudat recomandarile astea de la persoane pe care nu le cunosti dar uite, eu daca nu mergeam la actuala doctorita (recomandata tot pe forum) astazi inca ma luptam cu ventolinul si flixotide-ul.

Irina, nici mie nu mi-a raspuns ieri la telefon. Deobicei suna ea inapoi, ori a fost in concediu, ori la cursuri, ori prea aglomerata...nu stiu.


Mami de fetite: Diana (15.dec.2007) si Bianca (15.iun.2010)

Nasterea unui Miracol: http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=134518

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irinabobe spune:

softurela o sa ma duc cu el la camera de garda sa vad daca se aude ceva la plamani sau nu si in functie de asta vad ce fac...poate fac fata doar cu ventolinul pana luni si luni poate da un semn...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adisirazvan spune:

Softurela, iti multumesc pentru raspunsul tau, se vede ca ai pus suflet
Sigur ca vreau sa incerc h.unicista, singura problema e ce fac in crize?? daca nu raspunde la mail, telefon?
Oricum, eu raman la convingerea ca astmul se poate vindeca homeopat (rata de succes e f f mare, indiferent ce spun scepticii) si sigur ca vreau sa-mi spui numele grupului, eventual trimite un mesaj privat sau e-mail la aditapop pe yahoo.com

Multumesc pentru tot si ne mai ,,vedem,,
Sanatate tuturor copilasilor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioanaa28 spune:

Fetelor, am citit ceva si din capitolele anterioare...imi dau seama ca la Ovi e o forma ff usoara. De fapt medicul care ne trateaza acum a fost singurul care l-a diagnosticat cu weezing recurent, dupa ce l-a consultat cu stetoscopul. Anterior l-au mai vazut cel putin 10 medici fara a suspecta ceva de genul asta. Ovi nu a avut niciodata respiratia aceea specifica, si nu a facut niciodata o criza de astm. Doar tusea care nu se dadea plecata perioade lungi...dar zice-se ca ar fi suficienta si asta pt un astfel de diagnostic. Si nicioadata nu am avut diagnostic de bronsiolita...dar aici suspectez si diagnostice puse incorect.

Va spuneam ca dupa trei nopti cu muuulta tuse, medicul mi-a recomandat inca 5 zile de aerosoli cu flixo si ventolin. Eu i-am facut doar cu ser,3 zile, si a trecut...mai avem doar ceva tuse , la efort, dar putina...Sper ca am facut bine.

Mi-ar placea sa mai scrie si mamici care activau mai demult, sa ne spuna si noua, "incepatoarelor", cum au evoluat copii, cu ce tratamente..si mai ales ca s-au vindecat !!!

softurelapt. tine !! As vrea si eu numele grupului de pe FB, poate gasesc un homeopat unicist pe aproape. deocamdata merg inainte cu H pluralista plus alopat. Cunosc copii tratati si vindecati de acest medic, asta ma face sa continuu. Chiar doamna doctor mi-a spus ca sigur se va vindeca, atat alergia cat si astmul, dar e nevoie de timp. Dar mi-ar placea sa stiu concret care e alternativa H uniciste, pt asta dincolo de discutiile pe forum am nevoie sa il vada un astfel de homeopat.

adisirazvan, sa ne dati vesti bune curand!!
irina, te rog sa-mi spui dupa consultatia orl care sunt concluziile. Eu inca nu am luat o decizie clara in privinta operatiei, oricum sotul va fi plecat inca o saptamana, dupa ce revine vom vedea.

Cert e ca am renuntat la gradinita. Oricum aveam de gand ca la anul sa reia grupa mica. Iar anul asta e atat de important in vindecarea lui, asa ca sanatatea inainte de toate.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irinabobe spune:

ioana daca ati renuntat la gradi probabil va fi mult mai bine. eu inainte sa il dau la gradi nici macar nu aveam habar ca poate face febra...din pacate eu nu am nicio alta solutie ca altfel si eu as renunta macar pentru vreun an...
o sa iti spun ce si cum a fost la orl.
momentan am trecut pe paxeladine. avand in vedere ca nu am primit niciun raspuns de la dr h si ca tuseste foarte des am urmat recomandarea pediatrului de la camera de garda...adica paxeladine pt tuse si curatat bine nasul...o sa vad cum evolueaza. deja sunt in depresie.se scoala parul pe mine cand il aud tusind.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioanaa28 spune:

Citat:
citat din mesajul lui irinabobe

ioana daca ati renuntat la gradi probabil va fi mult mai bine. eu inainte sa il dau la gradi nici macar nu aveam habar ca poate face febra...din pacate eu nu am nicio alta solutie ca altfel si eu as renunta macar pentru vreun an...
o sa iti spun ce si cum a fost la orl.
momentan am trecut pe paxeladine. avand in vedere ca nu am primit niciun raspuns de la dr h si ca tuseste foarte des am urmat recomandarea pediatrului de la camera de garda...adica paxeladine pt tuse si curatat bine nasul...o sa vad cum evolueaza. deja sunt in depresie.se scoala parul pe mine cand il aud tusind.

mamica de Rares 21.02.2010


te inteleg perfect...tusea e un cosmar si pentru mine.

cu gradi da, asa am decis,...desi d-na doctor imi spunea sa-l duc, sa nu-l izolez. dar zau ca decat 3 zile de gradi si apoi doua sapt de tratament, mai bine stam acasa. Oricum virusi ii va aduce si Alex, de asta nu-mi fac griji..
doar ca asta inseamna ca eu stau acasa, deci fara nici un venit..


Mergi la inceput