Manifestari astmatice la copil (7)

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns softurela spune:

Citat:
citat din mesajul lui softurela


Super, sunteti pe drumul cel bun!
Eu nu am avut o saptamana prea buna. Spunema ca Bianca a reactionat neasteptat de bine la ultima viroza, dar din pacate dupa o saptamana de la debut iar s-a declansat astmul. Nu a fost cine stie ce dar a fost. Ori a fost o viroza care a venit peste cealalta nefinalizata, habar nu am. Cert e ca dupa juma de zi de stat in frig, noaptea a inceput sa tuseasca sec. Am scapat ca prin urechile acului de spital. Acum e bine, tot cu remediile am scos-o din criza. Dar nu sunt multumita, as prefera sa nu mai ajunga aici. Asa ca am facut iar niste schimbari sper sa vedem rezultate cat de curand. Daca nu merge nici de data asta, cred ca ajung la Georges Vithoulkas.

Multa sanatate la toata lumea!

Multa sanatate!

Mami de fetite: Diana (15.dec.2007) si Bianca (15.iun.2010)

Nasterea unui Miracol: http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=134518


Uite, aici spuneam ca am schimbat remediu. Din fericire de data asta l-a nimerit la fix... am scapat de belele si nu mai e nevoie de Vithoulkas :).

Mami de fetite: Diana (15.dec.2007) si Bianca (15.iun.2010)

Nasterea unui Miracol: http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=134518

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns softurela spune:

Citat:
citat din mesajul lui assa

Bb_yasmi si baietelul meu a facut de cateva ori episoade de bronsiolita si tot cu baby haler l-am pus pe picioare.Noi l-am luat la recomandare unei farmaciste.
Daca nu ma insel tu esti din TM...imi poti spune la ce dr ai fost si ti-a recomandat baby haler-ul (poate pe privat) ca eu in afara de ventolin nu-i pun nimic si as avea nevoie sa discut cu un dr in acest sens- dr noastra nici nu a auzit de el.
Merci anticipat!


Baby-inhaler sau nebulizator e cam tot pe acolo, se folosesc acceleasi substante active doar difera aparatul.
Si da, efectele sunt mai bune pe tratament decat in lipsa acestuia, dar urmarile pe termen lung, nu intotdeauna sunt cele dorite.

Mami de fetite: Diana (15.dec.2007) si Bianca (15.iun.2010)

Nasterea unui Miracol: http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=134518

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irinabobe spune:

softurela nu am renuntat la idee insa in decembrie am fost mai mult plecati si nu am mai avut cand sa ajung. sper sa ajung luna asta si poate dr v-a reconsidera putin simptomele. e drept ca eu am accentuat varianta de astm-alergii si poate am indus-o in eroare. acum facand si analizele de alergii care au iesit negative, si spirometria care a iesit bine, poate ca de fpt problema este colectivitatea si o imunitatea scazuta de la atata antibiotic si flixo si pote acolo ar trebui lucrat. la noi intotdeauna problema a fost tusea de care nu scapam, insa fara insuficienta respiratorie sau bronsiolite neaparat...nu stiu trebuie sa ma gandesc cum sa abordez problema de data asta ca sa facem putina lumina.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aalina2003 spune:

irina, si la fetita mea problema era tusea. Cu spirometrie buna si analize pt identificarea alergenilor pozitive. Diagnosticul ei este rinita alergica. Chiar daca problema principala este tusea, nu stranutul. Poate alergenii pe care i- ati testat nu au corect alesi. Sau poate e hiperreactivitata bronsica, fara fond alergic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irinabobe spune:

aalina si IGE total a iesit in limite normale. pt hiperreactivitate bronsica fara fond alergic tratamentul e tot flixo, singulaire etc?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns softurela spune:

Citat:
citat din mesajul lui irinabobe

aalina si IGE total a iesit in limite normale. pt hiperreactivitate bronsica fara fond alergic tratamentul e tot flixo, singulaire etc?

mamica de Rares 21.02.2010


Analizele sunt neconcludente Irina. Nu te poti baza pe ele. Eu nici nu i-am facut spirometria Dianei. Cu ce ma incalzea sa stiu ca nu e astmatica cu diploma, daca ea tusea de ma capia ?
Ea nu a iesit alergica la nici un polen, in schimb cand intram in parc era o adevarata drama , tuse seaca...uneori insotita de wheezing.
Ieseam din parc, si totul se stergea cu buretele chiar si fara ventolin. Si era valabil in orice parc, indiferent de localitate deci oarecum un polen comun.
Eu iti spun asta tocmai ca sa nu o derutezi pe dna doctor. Si eu am avut parte de medici care mi-au suspus ca nu e alergica si medici care mi-au spus ca e alergica doar ca pana la 7 ani analizele sunt neconcludente. Si crede-ma ca a fost vazuta de 5 specilisti si vre-o 10 pediatrii.

Deci, mai importante decat analizele sunt manifestarile clinice. Si oricum in homeopatie nu prea intereseaza diagnosticul. E suficient sa-i descrii tusea, refluxul, aftele si multe alte caracteristici care ti se par importante.

Mami de fetite: Diana (15.dec.2007) si Bianca (15.iun.2010)

Nasterea unui Miracol: http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=134518

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irinabobe spune:

softurela refluxul apare dupa perioade lungi de tuse deci banuiesc ca tusea irita ceva. in perioadele fara tuse nu se vaita de reflux.
legat de tuse este mereu adica nu pot observa momente anume, nu pot spune ca tuseste intr-un anumit loc, cum era la tine de ex parcul. la noi difera doar felul tusei in sensul ca este productiva sau seaca. acum in decembrie a tusit la fel non stop . se pare ca de la rosu in gat ca la plamani nu se aude nimic...si ma capiaza e tuse seaca cateva zile, apoi trece la productiva, apoi iar seaca si tot asa. tuseste mai des sau mai rar intr-o zi, dar tusea este prezenta indiferent ca am fost la munte, la salina sau acasa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aalina2003 spune:

Irina, da, tratamentul este acelasi. Diferenta este ca hiperreactivitatea bronsica dispare cu varsta, alergiile nu, dar si ele au manifestari mai blande.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aalina2003 spune:

Irina, chiar daca nu se vaita de reflux in perioadele fara tuse, el poate sa existe. Poate dsca tratati refluxul permanent ( sau aproape) dispare si tusea. Pentru reflux este alt tratament, insotit de regim alimentar.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irinabobe spune:

aalina tratament pt refulx am facut vreo 3 saptamani si nu s-a cunoscut nicio imbunatatire. insa era in perioada de tuse din aia de ii sareau capacele. ni se recomandase o analiza pt a depista daca are reflux si in mod normal, dar dupa ce am vb cu radiologul am renuntat sa o fac pt ca am inteles ca e destul de urata pt un copil mic si vazand ca in perioadele fara tuse nu se vaita de reflux nu l-am mai chinuit si cu aia.

Mergi la inceput