Manifestari astmatice la copil (7)

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns assa spune:

Bb_yasmi si baietelul meu a facut de cateva ori episoade de bronsiolita si tot cu baby haler l-am pus pe picioare.Noi l-am luat la recomandare unei farmaciste.
Daca nu ma insel tu esti din TM...imi poti spune la ce dr ai fost si ti-a recomandat baby haler-ul (poate pe privat) ca eu in afara de ventolin nu-i pun nimic si as avea nevoie sa discut cu un dr in acest sens- dr noastra nici nu a auzit de el.
Merci anticipat!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aalina2003 spune:

La multi ani tuturor! si la mai putine manifestari astmatice! :)

Prin baby inhaler se poate administra orice medicament care exista sub forma de spray. (nu stiu daca exista sub forma asta acc sau altele impotriva tusei, de orice natura; eu stiu ca exista cele impotriva astmului, ca si categorie generala).
Exista insa aparate care se folosesc pentru eliberarea de aerosoli pentru mai multe categorii de medicamente (flixotide, ventolin, acc, ser fiziologic, etc) si care sunt considerate a fi mai eficiente. (=administrare tintita si in felul acesta, mai ""saraca ""in efecte secundare).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SoriLea spune:

LA MULTI ANI, multa sanatate si impliniri.

Si noi am ajuns pana la urma pe Singuler si babyhaler. Suntem abia in prima luna de administrare (mai exact 3 sapt), dar pot spune ca e bn. Noua ni s-a prescris singulair timp de 7 luni si flixo de 125 in prima luna cate 2 pufuri de 2x/zi si aopi scadem la un puf de 2x/zi. Nu stiu daca v-a fi tot de lunga durata ca singulair.
Voua tot asa de mult timp v-a fost prescris???

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aalina2003 spune:

Fetitei mele i- a fost prescris S/F initial pentru o perioada de 4 luni, apoi a tot fost prelungita perioada. In final, a luat S 2 ani si F 1 an si jumatate.( ultimul in doze scazute treptat).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bb_yasmi spune:

assa este vorba despre dr de familie a baiatului, dr Circei daniela.

noi am luat ventolin inhalat prin baby haler aprox 2 saptamani 2X 2 puf/zi si in acelasi timp si fixotide tot 2X2 puf/zi. apoi am continuat doar cu fixotide inca 2 saptamani. mi-a spus dr ca ventolin ii dau pana nu mai tuseste si fixotide inca o saptamana, doua dupa ce nu mai are wheezing. la fixotide am scazut doza la 1 puf/zi in ultima saptamana.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns assa spune:

Citat:
citat din mesajul lui bb_yasmi

assa este vorba despre dr de familie a baiatului, dr Circei daniela.



Multumsec, o sa vad si eu pe unde mai merg cu el ca m-am saturat de incercari.Tu esti multumita de dr?Am mai auzit de ea...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irinabobe spune:

zilele trecute am fost la sanador cu maimutoiul pt o raceal si am nimerit la un pediatru care fusese seful sectiei de pediatrie de la fundeni. din vorba in vorba am ajuns la capitolul singulair, flixo etc, si imi spunea ca ii si este jena sa le mai spuna parintilor ca in strainatate singulair se da dupa 6 ani si in niciun caz copiilor mici, iar flixo se da doar daca este chiar necesar deoarece poate produce micoze la plamani. ma intreb cum naiba se recomanda la noi cu atata usurinta. cred ca de nenumarate ori am fost la dr pe motivul tuse, si desi nu se auzea nimic la plamani toti imi recomandau flixo si singulaire. chiar nu mai inteleg care e abordarea corecta...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns OanaRusu spune:

La multi ani

mi-e nu stiu cum sa incep anul asa... dar Singulaire e foarte nociv (efectele negative nu-s de ignorat deloc), iar Flixo i-a distrus la feciorul meu dantura - plus ca l-a stopat la crestere - a luat 6 luni. Deja am scris aici de atatea ori... ma doare sufletul sa vad acelasi tratament agresiv over and over again :( ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irinabobe spune:

da oana din pacate este o moda. asa cum spuneam , am fost cu rares la dr de nenumarate ori pt motivul tuse. acum de exemplu tuseste de la rosu in gat.tratmentul primit...normal flixotide de parca e panaceul universal.
deasta si spuneam de pediatrul de mai sus, ca ne spunea ca s-a saturat sa se certe cu parinti si colegi care considera flixo si singulair panaceu universal, fara sa fie siguri ca intradevar sunt necesare si fara sa ia in calcul efectele adverse ale acestor medicamente.
de singulair cel putin eu m-am interesat di la o amica pediatra din state , dr in varsta la vreo 50 de ani, acelasi lucru mi l-a spus, in niciun caz sub 6 ani...ma rog eu l-am refuzat pana acum de multe ori, mai ales ca mi-a fost recomandat la stilul incercati 3 luni si vedeti cum e, deci fara sa se stie clar daca este necesar sau nu...
asa ca nu mai zic nimic, dar ma enerveaza usurinta cu care se dau aceste medicamente, de zici ca vorbim despre vit. C.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns softurela spune:

Citat:
citat din mesajul lui irinabobe

da oana din pacate este o moda. asa cum spuneam , am fost cu rares la dr de nenumarate ori pt motivul tuse. acum de exemplu tuseste de la rosu in gat.tratmentul primit...normal flixotide de parca e panaceul universal.
deasta si spuneam de pediatrul de mai sus, ca ne spunea ca s-a saturat sa se certe cu parinti si colegi care considera flixo si singulair panaceu universal, fara sa fie siguri ca intradevar sunt necesare si fara sa ia in calcul efectele adverse ale acestor medicamente.
de singulair cel putin eu m-am interesat di la o amica pediatra din state , dr in varsta la vreo 50 de ani, acelasi lucru mi l-a spus, in niciun caz sub 6 ani...ma rog eu l-am refuzat pana acum de multe ori, mai ales ca mi-a fost recomandat la stilul incercati 3 luni si vedeti cum e, deci fara sa se stie clar daca este necesar sau nu...
asa ca nu mai zic nimic, dar ma enerveaza usurinta cu care se dau aceste medicamente, de zici ca vorbim despre vit. C.

mamica de Rares 21.02.2010


Irina, ati renuntat la homeopatie?
Te intreb pentru ca noi cu Bianca abia acum 2 luni, i-a gasit remediu. Deci 1 an de zile am mers pe un remediu care a adus doar mici imbunatatiri, consolunadu-ma cu ideea ca raspunde mai greu la Homeopatie. Acum, aflata pe remediu corect...am sentimentul ca retraiesc scenariu de anul trecut cu Diana. Mie mi se pare fantastic...si deja sunt tot mai convinsa ca homeopatia functioneaza pentru orice copil, doar ca unii sunt mai norocosi si primesc din prima remediu similitud iar la altii dureaza mai mult. Trebuie doar rabdare si perseverenta, nimic bun in viata nu se obtine usor. Am invatat lectia asta pe pielea mea.
E minunat sa nu mai vezi muci si tuse la copil de 5 ani, de mai bine de 9 luni. Iar la Bianca, sa tratezi racelile doar cu un tubuletz care costa 6 lei si care iti ajunge pentru 3-4 luni...e mai mult decat frumos. Doresc la toate mamicile aceleasi realizari!
Acum ca am incheiat lupta cu astmul si la Bianca, am trecut la alt nivel. Incercam sa indepartam efectele negative lasate de inhalarile cu flixo asupra danturii la Diana. Si se pare ca am descoperit si aici secrete ascunse.


Mami de fetite: Diana (15.dec.2007) si Bianca (15.iun.2010)

Nasterea unui Miracol: http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=134518

Mergi la inceput