Minuni de Noiembrie-Decembrie 2012 (34)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns epopeasca spune:

Eu inca mai am de cumparat pt bagaj...nu multe, dar sunt chestii lipsa. Cu toate ca pentru Sofi nu voi avea nevoie decat de scutece si hainutele de iesit, tot cred ca mi-ar trebui ditamai geanta daca ar fi sa le iau pe toate odata. Insa eu voi lua doar ce imi trebuie in primele 24-48 de ore si restul (schimburile, de ex) mi le aduc ai mei pe parcurs, ca si asa vor veni in vizita in fiecare zi.

De cateva ore ma chinui la o amarata de caciulita care o incepusem pentru Andreea, ca apoi sa constat ca nu imi ajunge lana si acum o fac pentru Sofi. Am desirat de nu stiu cate ori! Restul caciulitelor le-am facut rapid si usor, pt fetele mele ma chinui, in schimb, de innebunesc! Adevarul e ca este si alt model si daca nu iese exact cum vreau eu - desir

Acum mi s-a facut o pofta nebuna de cartofi pai si mama, saraca, executa, ca nu are de ales cu subsemnata!

Si apropo de sotiori autodidacti si care mesteresc singuri prin casa una-alta, si al meu se incadreaza in aceasta categorie. A facut destul de multe prin casa singur sau cu putin ajutor (mai mult ca forta de munca in plus decat ca sfaturi).

In cazul in care nu mai ajung sa va citesc azi, va doresc de pe acum o noapte odihnitoare...eu una asta vreau!

Gina 36 + Sofia Maria si mami de Andreea Luana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A.C spune:

Azi a nascut o alta prietena de-a mea ( anul asta am fost cateva ) si toata sarcina a mers la Isis Constanta,ea locuind in Tulcea.Ma gandeam cata precizie au aceste eco ca ei i s-a spus ca bebe cantareste aproape 3 kg si de fapt s-a nascut cu 2,260 kg la 39 de sapt.( iar la ISIS stiu ca e aparatura performanta,fiind o clinica privata cred si eu)Fetele care au trecut deja printr-o nastere,poate ne impartasesc cata precizie au avut aceste eco care dau si greutatea lui bebe.Eu n-am ce povesti pt ca la ultimele eco inainte de nastere dr nu mi-a spus si greutatea lui bebe.Nu era eco atat de performant.

Alina 34+ mami de Delia ( 6 ani)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angiuta spune:

A.C. cu cat bebe se aprobie de termen cu atat marja de eroare e mai mare, indiferent cat de performant e aparatul. De ex. mie la Ultima eco la V. mi-a zis ca va avea aproximativ 3200, maxim 3500 g si el ea avut la nastere 3830. Dar a stat inca 10 zile peste termen la caldurica.
Pe mine m-a avertizat insa dr. ca marja de eroare e destul de mare.

Angiuta, mamica lui Vladut (8 iunie 2007) si 31+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mena1906 spune:

Am fost la cursul de puericultura azi(nu dati cu rosii va rooooog). Mi-a placut de am murit! Am si ras, am si plans… Per total eram cea mai fraiera daca nu ma duceam. (Tnx bebe ca m-ai lasat si ai fost cuminte) Ca sunt omul contrastelor nu cred ca o stiati dar o aflati (deh,sunt gemeni, ce naiba). Vreau sa nasc natural. Dar natural pentru mine insemnand ZEN. Fara interventii, fara oxitocina, fara calciu, fara epidurala, fara branula(asta chiar nu vreau) sau , daca nu merge asa, prin cezariana . Aici merge. In Medicover merge. Ne-a vb despre lumina slaba, despre minge, despre pozitii diverse de a naste, despre o moasa care va sta tot timpul cu noi si ne va tine de vorba, despre ceai, despre datul lui bebe imediat cum iese de la cazemata, lu’ mami, despre felul in care se simte el cand nu merge repede la mami, dupa nastere(ok, aici am plans), despre taierea cordonului dupa ce nu mai pulseaza,despre alaptarea la semnal si nu la cerere,despre alaptarea imediat dupa nastere, despre folosirea oxitocinei doar atunci cand este cazul si nu altfel,despre cat de importanta este starea psihica a mamei pentru nastere si pentru fat. Deci se poate. Aici se poate. Sunt atat de incantata ca mai ca as naste natural #61514;)). Sunt atat de incantata incat vreau sa incerc macar sa fac ce mi-am propus(fara interventii,complet natural)…si daca nu pot si nu pot, atunci macar stiu ca eu nu sunt capabila sa fac asta. M-a facut femeia asta sa gandesc altfel. Sa imi doresc ce imi zicea ea acolo si ce credeam ca e doar in basme. Acum stiu ca se poate si sunt fericita. Atat de fericita incat parca nici la durere nu ma mai gandesc.
Dana0000 este exact ce ti-ai dori,cred .

UM 06-04-2012; DPN 11-01-2013 27+ cu Eduard

In love with my little kid :X

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MACARIE spune:

fetelor , chiar daca nu am mai fost asa de activa ca la inceput cu scrisul , v-am citit in fiecare zi si acum cand vad ca usor usor ne apropiem de sfarsit .......parca imi pare rau ca nu o sa imi mai iau portia de iiniste pe care o gasesc aici
cu bune si cu rele am fost impreuna aproape 9 luni si imi place sa cred ca sa legat o prietenie trainica si dupa ce vom aduce pe lue bebei sa facem un subiect cu fel de fel de sfaturi
aveam atatea in cap sa scriu dar nu mai pot de emotii .....eu sunt la a doua nastere si tot mi se pare .........cea fantastic , ma gandesc la fetele care sunt la primul bebe ..... eu una nu mai am rabdare
cred a si bebelina mea simnte emotiil pe care e am pt ca da foarte tare din picioruse ,
eu bagajul il am facut , chiar ieri am ajuns la spital cu contracti , dureri ..am primit tratament si cum stau linistita ,
pt VALI , orice cuvinte sunt de prisos doar gandul ca ar putea sa mi se intample si mie ma ingrozeste , deci a putea sa spun ca 1% inteleg prin ce treci , si sa iti spun ca esti in rugaciunea ea in fiecarea seara , DAUMNEZEU sa iti dea puterea si curajul de a o lua de la capat .
32 saptamani

----------------------------------------------------------------------

Mamica de buburuza mica si terorista xenia 21-02-2008
.............................................


Nu va ingrijorati de ziua de maine,caci ziua de maine se va ingrijora de ea insasi.Ajunge zilei necazul ei.......Iisus Hristos

--------------------------------------
hainutele noastre: https://picasaweb.google.com/102280662496723264658

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns douradoudou spune:

alaptatul la semnal insemnand cand bb incepe sa se foiasca , uneori isi baga mana in gura, mormaie....nu il lasam sa ajunga sa planga..bravo mena..despre asta incercam si eu sa va vb dar nu cred ca ma citea cineva cu atentie..iti doresc sa ai o nastere perfecta asa cum iti doresti..pregateste-te, relaxeaza-te si o sa fie bine..nu stii cat m=am bucurat cand am citit mesajul asta al tau...parca esti alta persoana

<hr noshade size="1" />
alexa, mami de Maryam buburuza, ingeras in ceruri (17.09.2009- 12.11.2009)
si de printesa razboinica Maysaa(30.10.2010)
si 24+ cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns douradoudou spune:

mena, cu cat ti-e frica mai atre sau te gandesti la durere cu atat o sa ai parte de ea...citeam pe undeva definitia durerii, durerrea e in caz ca ceva orice nu este in regula:o rana, o pierdere...dar ce e in neregula cu o nastere???eu cred ac aia nu e durere cu adevarat...e ceva dar nu stiu cum sa o numesc...
citisem si ca e f bine pe timpul travaliului sa stai cu gura deschisa mereu, faci ce sunet vrei(nu tipete din alea sa sperii si copilul din burta sau sa-ti opresti travaliukl:))..cand deschizi gura se relaxeaza si muschii , colul se dilata mai usor, contractiile sunt mai productive..sa intrebi de uleiuri esentiale ce va recomanda ...stiu ac se poate face un masaj perineal cu ulei dar nu mai stiu de care pt a evita epiziotomia si un ulei relaxant gen trandafir sau lavanda la spate ...

<hr noshade size="1" />
alexa, mami de Maryam buburuza, ingeras in ceruri (17.09.2009- 12.11.2009)
si de printesa razboinica Maysaa(30.10.2010)
si 24+ cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bioana spune:

buna seara,

da stiu ca am avut ce sa citesc......insomnii?mie mi se lipesc ochii de somn...iar daca nu pot sa dorm, peste zi, macar sa motai putin...ma simt obosita,grea...obosesc si cand vorbesc la telefon...noaptea dorm bine, atat doar ca merg de vreo 4-5 ori la baie...inca nu am dat jos nici verigheta, nici inelele.mai am timp...
mi-am luat geanta pentru spital, dar cred ca e cam mare..am asa de putine lucruri de pus in ea...nu am nevoie decat de halat,2 sosete,5 chiloti de unica folosinta,papuci de casa,crema de fata si deodorant.asta pentru mine iar pentru printesa mea hainele cu care o aduc acasa, 3 perechi de sosete o paturica si sacul in care o scot...o sa fie pe jumatate goala geanta...

VALICUTZA primeste o imbratisare si de la mine.e greu, cumplit prin ce ai trecut.nu am cuvinte care sa iti aline durerea.dar ai mare grija de tine.fetita ta are nevoie de tine.sora mea a pierdut o sarcina...a nascut, si-a tinut copila in brate si apoi a doua zi a semnat certificatul de deces...nu avea esofag..era innebunita sa ramana din nou insarcinata. nu a trecut anul si asa a fost.sa dea dumnezeu sa reusesti sa depasesti momentul si sa ne spui ca esti din nou insarcinata.

MAMI ma bucur ca totul e ok.felicitari si pentru schimbarea saptamanii!

BUBU ce zi excelenta ai avut.super.a mai trecut o saptamana.muy bien!!

LOOANA si tu mai ai asa de putin....

IULIA multi, multi ani de acum inainte alaturi de sotul tau!! aici cadn ies din spital primesc carnetul fetei unde e trecuta schema de vaccin..mai multe nu stiu despre asta....mai vedem.

DENY te simti mai bineż

GINA casa de piatra in continuare!!

IPOPICA cand o sa iti dea puiul in brate o sa uiti de toate si o sa ti se para cea mai frumoasa fata...o sa vezi tu.

MENA ma bucur ca ai venit asa de incantata de la curs. iti doresc sa reusesti ce iti propui.

maine nu muncim, e sarbatoare!!!!!!!!!!!!!!!3 zile libere, va dati seama....superb.



embarazada de 32+

o fetita...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angiuta spune:

doura ulei pentru masat perineul este unul de la Weleda, se foloseste incepand cu saptamana 34. Eu am folosit la prima sarcina dar e cam dificil de realizat singura si cel mai important trebuie realizat corect altfel poti capata candidoza sau cine stie ce alta infectie. Mie mi-a explicat exact moasa um trebuie realizat corect masajul.
Cu toate astea tot am avut o ruptura, dar mica, doar 2 copci am avut. Se poate si din cauza faptului ca V. a fot tras cu vaccum.

Angiuta, mamica lui Vladut (8 iunie 2007) si 31+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bioana spune:

eu am inceput sa imi masez perineul cu ulei de macese(cred ca asa se traduce.rosa mosqueta).2-3 minute in fiecare seara...sper sa imi fie de folos!!

embarazada de 32+

o fetita...

Mergi la inceput