Minuni de Noiembrie-Decembrie 2012 (34)

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mena1906 spune:

Citat:
citat din mesajul lui douradoudou

mena, cu cat ti-e frica mai atre sau te gandesti la durere cu atat o sa ai parte de ea...citeam pe undeva definitia durerii, durerrea e in caz ca ceva orice nu este in regula:o rana, o pierdere...dar ce e in neregula cu o nastere???eu cred ac aia nu e durere cu adevarat...e ceva dar nu stiu cum sa o numesc...
citisem si ca e f bine pe timpul travaliului sa stai cu gura deschisa mereu, faci ce sunet vrei(nu tipete din alea sa sperii si copilul din burta sau sa-ti opresti travaliukl:))..cand deschizi gura se relaxeaza si muschii , colul se dilata mai usor, contractiile sunt mai productive..sa intrebi de uleiuri esentiale ce va recomanda ...stiu ac se poate face un masaj perineal cu ulei dar nu mai stiu de care pt a evita epiziotomia si un ulei relaxant gen trandafir sau lavanda la spate ...

<hr noshade size="1" />
alexa, mami de Maryam buburuza, ingeras in ceruri (17.09.2009- 12.11.2009)
si de printesa razboinica Maysaa(30.10.2010)
si 24+ cu



Iti multumesc mult pentru sfaturi. Cred ca uleiuri esentiale o sa incep dupa acum sa folosesc, ca sa ma relaxez si o sa incep sa ascult mai des muzica de relaxare... Ne-a zis despre masajul perineal facut de moasa, dar nu cred ca as reusi sa ma relaxez sa o las si sa ma las ei cu totul...depinde de moasa pe care o gasesc, cat de mula incredere imi inspira.
E cazul sa ma pregatesc, doar am intrat in ultimul trimestru si am de a face cu un bebeloi taaare grabit .

UM 06-04-2012; DPN 11-01-2013 27+ cu Eduard

In love with my little kid :X

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns douradoudou spune:

stiu angiuta ce zona trebuie evitata si cum se face..am citit si am vazut si poze ..

<hr noshade size="1" />
alexa, mami de Maryam buburuza, ingeras in ceruri (17.09.2009- 12.11.2009)
si de printesa razboinica Maysaa(30.10.2010)
si 24+ cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ina_3040 spune:

Va salut si eu!

nu am prea apucat sa citesc zilele astea, am ceva nebunie la servici dar trece si asta. in seara asta am recuperat cu cititul cat-de-cat.

Vali draga mea, iti trimit o imbratisare stransa si calda, Dumnezeu sa iti dea putere

Doura si pt tine mamica incercata tare mi-a placut cum ai scris ca durerea nu iti trece si ca doar inveti sa traiesti cu ea.

Looana si eu bifez insomniile, noaptea ma uit pe tavan si dimineata cand imi suna alarma la 7 asa as mai dormi.

Mai am 14 zile lucratoare, le numar ca in armata

Nici nu mai stiu ce vroiam sa scriu, atatea am citit in asa scurt timp.
Despre masuratori, pe Robin il estimasera undeva peste 3,5 kg si intr-adevar s-a nascut cu 3,630 g la 38 de s si 4 zile.

Sambata merg si eu la cursul prenatal, nu as fi vrut dar a insistat doctorul. De bagaj nu m-am apucat insa am spalat hainutele mici si mi-am cumparat chiloti de mamaie, camasa de noapte etc.

Vaccinurile pt robin am facut schema obligatorie de aici plus vaccinul optional contra rota virus, el intrand in colectivitate la 5 luni jumate. La fel o sa fac si pt fetita.

Eu am dubiul urmator: mamici de fetite cum ati facut/veti face cu gaurile in urechi? aici nu ti le face nimeni si daca zic ca vreau sa ii fac de mica se uita astia zici ca am picat din cer, m-au calificat si "barbar"

La topicul cu nasterea naturala nu ma mai bag, am zis deja ca eu sunt pro nastere naturala dar iau oricum in calcul si o cezariana daca motive medicale o solicita cumva.

Insa cu alaptatul vreau sa alaptez si sa subliniez inca o data ca e greu la inceput primele zile dar nu va lasati batute si influentate. din zi in zi e tot mai bine si apoi se culeg roadele (papica esentiala pt bebe, disponibila oriunde si la orice ora, si gratis pe deasupra)

Povesti frumoase de cuplu aveti, si eu am una romantica si intortocheata, o sa o impartasesc zilele astea cand am un pic de timp.

va pup pe toate si aveti grija de voi!

Ina mamica fericita de nazdravan Robin Sebastian 15/03/2010
asteptand inca o minune 35+ s.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andie_n spune:

Hello tuturor! Iar nu am putut sa dorm ca lumea, acuma m-am trezit si cu niste arsuri nasoale la stomac, sper sa ma linistesc in curand sa merg din nou la culcare. Am vorbit la serviciu sa mai lucrez o saptamana de acasa, dar am vorbit cu sefa mea ca daca mi-e somn pot sa-mi iau pauza mai lunga la pranz sa dorm (oricum am program de 6 ore, asa ca pot sa-mi fac orele de program chiar daca dorm 2 ore la pranz de exemplu).
Azi implinim 35 de saptamani, intram in saptamana 36, nu-mi vine sa cred ca mai sunt doar 5 saptamani.
Sa va povestesc si eu cum mi-am intalnit sotul . Eu am fost tot timpul genul de fata linistita, cuminte, aproape nu ieseam nicaieri, n-am avut nici un prieten pana nu m-am intalnit cu sotul meu (stiu ca pare incredibil, nici mie nu mi-ar veni sa cred daca mi-ar zice altcineva asta). Si in anul II de facultate, in sesiunea de iarna, pe 21 ianuarie 2003 (wow, tocmai am realizat ca la anul facem 10 ani de cand ne-am cunoscut ) , am fost invitata la ziua unei prietene foarte bune in Club A. Nu prea aveam chef deloc sa ma duc, dar n-aveam o scuza buna, asa ca m-am dus. Viitorul meu sot era si el in club cu un prieten de-al lui. El insista pana in ziua de azi ca a venit sa vorbeasca cu mine pentru ca eu i-am zambit prima , dar eu nu-mi amintesc sa fi facut asta, stiu ca am fost super mirata ca a venit la mine. AM inceput sa vorbim, si m-a intrebat la ce facultate sunt si a zis ca si el e la aceeasi facultate (calculatoare in poli), dar eu am fost convinsa atunci ca a zis doar asa ca sa parem ca avem ceva in comun . Nu stiu daca a fost din cauza ca eram cam obosita si bagasem si un gin tonic , dar am fost mult mai indrazneata ca de obicei in seara aia, am vorbit mult, am dansat, cand am plecat spre casa m-a condus, a doua zi m-a sunat sa ne intalnim, si de atunci am fost practic impreuna. Ne-am casatorit dupa 5 ani impreuna, pe 12 iulie 2008, si anul asta o sa vina si primul bb.
Laurika, cred ca ai dreptate ca fiecare nastere e diferita si nu putem sti dinainte ce o sa se intample. Eu vreau doar sa fie bine bb (si bineinteles nici eu sa nu raman cu traume), si daca doctorita imi va recomanda cezariana pentru binele lui bb, voi merge pe mana ei, chiar daca va fi mai greu pentru mine. Stiu ca exista posibilitatea ca unii doctori sa recomande cezariana doar pt ca e mai simplu pt ei (si primesc mai multi bani), dar eu pana acum n-am avut motive sa ma indoiesc de doctorita mea si nu vreau sa nu am incredere in ea acuma. Acuma o sa vedem ce spune si anestezistul (despre durata intre ultima injectie cu Clexane si momentul in care se poate face anestezie epidurala), daca trebuie 48 de ore cum am inteles ca ar fi bine in cazul dozei de 0.6 de Clexane, e inca un punct in defavoarea nasterii naturale, ca nu prea ai cum sa prevezi cu 48 de ore inainte ca ti se va declansa nasterea. O sa vedem de asemenea ce mai aflam la eco de peste 2 saptamani si atunci o sa hotaram cum facem.
Gina, sanatate, sa te recuperezi mai usor dupa cezariana de data asta. Felicitari pentru cele 36 de saptamani!
Mena, sanatate in continuare, ai grija de tine.
Silviad, multumim de listutza cu bagajul de spital. Dar tu nu nasti la Medlife? Iti iei tot ce e pe lista la tine? Succes la eco!
Lorelay, succes la control, e draguta Maya ca asteapta sa vina surioara ei.
Gina, ce frumoasa e si povestea voastra!
Mami_de2, felicitari pentru rezultatul bun de la control. Exact asa gandesc si eu despre nastere cum ai spus tu, varianta c a lui Popi e cea mai buna .
Bubu, , bravo ca ati gasit dulapul dorit si ca ai spalat hainutele si ca ati decorat camera lui bb. Sa faci poze!
Looana, felicitari pentru cele 35 de saptamani. Spor la amenajat camera!
Dana, parerea mea e ca e bine sa te gandesti cum ai vrea sa nasti daca totul e ok, dar sa nu te cramponezi de plan daca se intampla ceva si trebuie schimbat.
Iulia, daca ti-e greu sa mergi la lucru, mai bine ia-ti concediu mai devreme.
Deny, sanatate, sa iti treaca repede raceala.
Valicutza, suntem alaturi de tine toate , ne pentru bebelusul tau si sa iti dea Dumnezeu putere sa ai grija de Dienutza, care are nevoie de tine. Si sa ai parte de o noua sarcina fara probleme cat mai curand.
Menics, spor la curatenie in continuare, dar ai grija sa nu te obosesti prea tare.
Popi, si sotul meu e cu gadget-urile, dar i-a placut si sa alegem hainute pt bb. Si el a cautat nu stiu cat review-uri pt monitoare pt bb, dar pana la urma si noi il vom primi cadou . Si mai vrea sa-si cumpere blitz pentru aparatul de fotografiat, ca cica sa-i faca poze mai frumoase Emei .
Onutz, si eu am o prietena care nu i-a facut cred nici un vaccin baietelului ei, cel putin pana pe la 2 ani, in afara de cele din maternitate. Acuma are 3 ani si ceva copilul si vrea sa-l dea la gradinita, dar n-am intrebat-o cum e cu vaccinurile in acest caz.
Bubu, felicitari pentru cele 34 de saptamani implinite. Sanatate sa te mai lase durerile si sa poti dormi ca lumea.
Onutz, stai linistita, nici eu nu m-am apucat nici de bagaj, nici de spalat hainute, ca inca nu am unde le pune. Dar saptamana asta pana si bunica-mea a inceput sa ma streseze ca tb sa imi fac bagajul .
Gina, ce dragut ca te pricepi sa tricotezi! Succes sa-ti iasa caciulita exact asa cum iti doresti.
Mena, ce bine ca ai reusit sa mergi la curs si esti multumita de informatiile primite. Sa dea Dumnezeu sa ai parte de o nastere asa cum ti-o doresti.
Macarie, ai grija de tine, stai linistita.
angiuta, multumim de informatiile despre masajul perineal.
Ina, dupa cum ziceam, si eu bifez insomniile. Noroc ca pot sa dorm peste zi. Hai ca mai e un pic si scapi si tu de job.
O zi buna sa aveti toate si sanatate!


Andreea 35+ cu Emilia
http://lmtf.lilypie.com/Vsxsp3.png

MTHFR C677T heterozigot, A1298C heterozigot, PAI-1 675 4G homozigot
Tratament: Clexane 0.4, Femibion2, Cetebe, 2 MagneB6

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bubulina42 spune:

Andie,draguta de tine, am constatat ca noi doua suntem cam in acelasi timp pe site, eu ca la mine e trecut de miezul noptii, tu ca nu ai somn, din pacate..Trebuie sa te odinesti de fiecare data cand simti ca esti obosita sau ca ti se inchid ochii, atunci e odihna cea mai buna, nu neaparat "cand trebuie".
Frumoasa povestea voastra, eu o citisem in mesajul care a disparut, sper ca de data asta sa nu dispara, face cineva colectie de povesti de dragoste si fura mesajele?
Ai grija de tine si felicitari pentru schimbarea saptamannii, wow, ce putin mai aveti si voi pana la intanirea cu Ema!!

Gina2,pai la noi nu merge cu vine sotul si mai aduce ce trebuie, ca la nasterea normala stai in spital 2 zile si la cezariana 3, iar daca el oricum ramane cu mine daca nasc natural, zilele alea doua gata pa, rapid:), asa ca aici plecam direct cu catel si cu purcel:), de acasa

Mena, esti super tare, hai incoace sa te pup, curajoasa mea!Bravo!!Minunat mesajul tau!

fetelor, azi am calcat ore in sir hainute de bebe, paturici, scutece, caciulite, cearceafuri de saltea..super tare!
Sa mentionez si ca m-au innebunit etichetele alea aspre si lungi cat o zi de post de peste tot! chiar si la caciulitele mici, in interior sunt niste etichete maaaari, am taiat tot, ei nu se gandesc la bietii puiuti ca ii deranjeaza, racaie, zagarie?? nimic nu las, ni-mic! Chiar si la chestiile mele, niciodata nu mi-au placut etichetele, ceea ce inseamna clar ca eu din start nu risc sa am vreo eticheta iesita in afara aiurea, ca NU mai exista inca de cand a intrat produsul in posesia mea, hi hi
Imi e somn, e 0.30, dar numai cand ma gabdesc la durerile de coaste mai ca nu imi vine sa ma pun la orizontala:(..

In afara de asta, nu stiu de ce naiba astazi picioarele mi s-au umflat mult mai mult decat oricand! degetele, laba piciorului, gleznele, tot! de regula, se intampla la stangul,ca am probleme si mai ales daca mergeam mult, dar acum??Nu am mancat nimic sarat..
Am facut o solutie din aia sarata maxim si dupa ce se raceste, il pun pe iubi sa ma bandajeze, ca eu nu pot sa ma cocot cu picioarele pe pereti, e imposibil sa stau pe spate!Oricum, am niste furnicaturi, simt ca se umfla in continuare..:(

Doura

Va pup, sa aveti o zi buna si sa fie un inceput de weekend excelent!Daca nu toarna nu galeata, noi sambata vrem sa mergem un pic la munte, ca acum e o nebunie frumoasa aici, toamna sunt niste culori incredibile!!

34 + cu Nicholas

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tnicoleta spune:

Neata fetele

Mena Super informatiile de la curs. Ma bucur ca ai ajuns si te-a lasat delfinasul sa participi.

Bioana Vroiam sa te intreb mai de mult, dar mi-e teama sa nu fac vreo indiscretie. Ce mai face sora ta? Spuneai la un momentdat ca estepta si ea un bb.

Ina Noi i-am facut Biei gauri pt cercei pe la 5 luni la medicul de familie. A fost nasa ei cu ea. Eu n-am vrut sa o aud plangand.

Andie Frumoasa si povestea vostra

Bubu Ai stat cumva mult pe scaun azi? Ca mie mi se umfla picioarele si dupa o jumatate de ora de stat pe scaun si nici eu nu mananc sarat.



Nicoleta 30+ Corina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tnicoleta spune:

http://www.contraboli.ro/clamparea-tardiva-a-cordonului-ombilical/?fb_action_ids=427622840633660&fb_action_types=og.likes&fb_source=other_multiline&action_object_map={%22427622840633660%22%3A10151193007178854}&action_type_map={%22427622840633660%22%3A%22og.likes%22}&action_ref_map=[]

Nicoleta 30+ Corina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A.C spune:

Ina,eu i-am facut gauri in urechi deliei dupa botez.A venit asistenta dr.de familie acasa la noi si i-a pus cercelusi medicinali si dupa o saptamana i-am cumparat noi cercei de aur.
Andie,felicitari pt.schimbarea saptamanii.Tu zici ca mai ai 5 sapt? Deci nasti natural...Eu mai am doar 2 sapt.jumate .
Vinerea viitoare merg la control.In rest,suntem bine.La capitolul kg,vad ca stationam.Doar 9 kg luate pana acum.
Maine am nunta la cea care -i va fi nana buburuzei mele.
V-am pupat si va doresc un week-end excelent!

Alina 35+ mami de Delia ( 6 ani)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A.C spune:

Si intram si noi in sapt.36!

Alina 35+ mami de Delia ( 6 ani)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns douradoudou spune:

eu nu sunt de acord cu gauri in urechi la bebelusi..si acum regret ca i-am facut lui misso la 6 luni...si i-am facut si ca proasta cu pistol din ala ,am traumatizat-o...cand o sa ii fac lui bb2 ,ii fac la doctor cu acul ...

<hr noshade size="1" />
alexa, mami de Maryam buburuza, ingeras in ceruri (17.09.2009- 12.11.2009)
si de printesa razboinica Maysaa(30.10.2010)
si 24+ cu

Mergi la inceput