Minuni de Noiembrie-Decembrie 2012 (34)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mena1906 spune:

Valikutza, sunt cu sufletul langa tine! Ma rog sa treci peste socul asta. Doar gandul ca Eduard ar pati ceva ma cutremura in intreaga mea fiinta. Imi imaginez ce simti.

UM 06-04-2012; DPN 11-01-2013 27+ cu Eduard

In love with my little kid :X

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns onutz83 spune:

Citat:
citat din mesajul lui IPopica
Idei am inteles si eu ca le culegeti de undeva, ca na si io citesc diverse. Intrebarea era cum ajungeti sa credeti ca sunt cea mai buna varianta? Pentru ca pe mine nu m-a convins nimic; ambele tabere au sustinatori infocati sa zicem, iar eu fie sunt prea tampitica, fie prea superficiala ca sa pot cantari avantajele si dezavantajele. Exemplu (din capitolul superficialitate sa zicem): mie vernix-ul ala mi se pare scarbos maxim; dupa ce ca oricum se vor scurge doua mii de lichide din mine, sa-mi mai puna si unturica aia pe piept, pai ma deprima definitiv. La cate cosmaruri cu bebei urati sau rai am eu, chiar nu simt nevoia sa o vad inainte de a fi curatata si frezata. Pe de alta parte, nu ma pot opri sa nu ma simt vinovata ca gandesc asa despre copilul meu, dar iar vine cosmarul, si iar vreau s-o vad roz bombon.


Well, draga Popi, cica nu e intotdeauna dragoste la prima vedere, ci la prima vedere dupa curatare
Sunt femei si femei, nu suntem toate construite la fel, unele dintre noi au un instinct mai puternic de la inceput, altele il cunosc pe parcurs, dar toate isi vor iubi copiii la fel de mult.
Tot asa, unele fetite se viseaza mame de la gradinita, altele (ca mine) se viseaza abia cand se intampla.
So don't worry

Citat:
citat din mesajul lui IPopica
Iulia ......schema de vaccinare? Nu o stabileste pediatrul copilului?

Stai, stai, ca am si io o parere
Ba daaa, dar mai nou am inteles ca tu ca parinte poti sa declari ca refuzi sa le faca. Este un nou curent, toata lumea citeste pe internet si se ingrozeste de efectele secundare ale majoritatii vaccinurilor (eu inca n-am aflat unde )
Noi avem niste prieteni are au un copil de 2 luni si nu au de gand sa-l vaccineze, nu mai stiu daca deloc sau nu.
Eu inca mai caut, dar cred ca o fac degeaba, iubs e destul de hotarat sa le facem cel putin pe cele obligatorii. Mai vedem.



Onutz 34+ cu Inghiontila Sughitzescu Lucian

Vali

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IuliaCospy spune:

Ioana, Onutz, eu am intrebat de vaccinuri caci dincolo de faptul ca poti (teoretic) sa decizi daca i le faci sau nu, ceea ce poti cu siguranta e sa alegi daca mergi pe schema de la stat (care e gratuita daca medicul de fam la care sunteti arondati are pe stoc vaccinurile cand le vine vremea sa le faceti) sau pe schema facultativa.

Recunosc ca nu am foarte multe detalii despre cea facultativa. Ce stiu este ca in principiu are cam aceleasi vaccinuri ca si cea "obligatorie" si unele in plus, dar mai ales ca e ingrozitor de scumpa: vreo 700 RON doar un vaccin. Ca si avantaje ar fi si faptul ca la anumite intervale se fac mai multe vaccinuri odata si daca mergi pe schema alternativa poti cumpara o doza unica cu toate, pe cand cele de la stat risca sa fie nevoie sa il intele pe bb de 2 ori.
A! Si inca ceva, la antipolio - schema publica includea 2 variante: 1 cu picaturi, 1 cu injectie. Dezavantajul dupa cea cu picaturi e ca nu ai voi sa faci nicio injectie/ intepatura lui bb tip de o luna. Aviz mai ales pt mamicile de fetite care vor sa dea gauri pt cercei.

Partea proasta e ca nu prea poti combina cele 2 scheme si odata aleasa una tre sa mergi pe ea pana la capat. Nu se potrivesc intervalele pt rapel si nici substantele.

Noua la Sara ne-a recomandat medicul schema publica (si chiar le-am facut pe toate gratuit), la care am adaugat doar unul suplimentar ACTHIB (pt pneumonii). Per total a fost ok, dar acum spre exemplu trebuia sa facem un rapel la 4 ani si intre timp s-a modificat schema si zice ca toti copii care implinesc 4 ani pana termina fiecare policlinica dozele pe care le are face rapelul acum, cine nu face rapelul dupa schema noua, la 6 ani. Iar medicul zice ca producatorul scrie in prospect ca e suficient 1 rapel, a doilea (cel de acum) nemaifiind necesar. Deci, decide daca ai ce ...

Nu stiu in ce masura poti opta pentru a renunta complet la vaccinuri, cu atat mai mult cu cat la intrarea in colectivitate peste tot iti cer fisa medicala cu imunizarile.

Iulia, mami de Sara Andreea si 30+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns onutz83 spune:

Citat:
citat din mesajul lui IuliaCospy

Nu stiu in ce masura poti opta pentru a renunta complet la vaccinuri, cu atat mai mult cu cat la intrarea in colectivitate peste tot iti cer fisa medicala cu imunizarile.

Iulia, mami de Sara Andreea si 30+


Asta e tare, n-o stiam
Multumim pt info, Iulia!


Onutz 34+ cu Inghiontila Sughitzescu Lucian

Vali

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tnicoleta spune:

Iulia Vaccinul de 4 ani nu e ROR-ul?
Eu asa am inteles de la cumnatamea, ca asta este.
Acum am inteles ca vaccinul e importat si are alte specificatii.
Bia l-a facut la 2 ani si cu rapel in clasa I, la 7 ani. Noi l-am facut pe cel de la Cantacuzino, mai era functional institutul pe atunci.

Popi Prima data am decis asa: surorile mele au nascut natural, prietenele la fel. Despre cezariana auzisem foarte putin si pe atunci abia incepea moda cu ea la cerere.
Acum vreau tot natural. Stiu ce ma asteapta, stiu ca poate o sa ma sperii si o sa intreb de ce e copilul mov si nu o sa-i retin fata din prima. Voi plage ca o ... ca o sa mai am o minune si indiferent de cum va arata va fi cel mai frumos copil din lume.



Nicoleta 27+ Corina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raluca22 spune:

Buna fetelor,
Imi cer scuze ca deranjez ,am o pompa minielectrica medela daca va intereseaza noua cu garantie a costat 460 si o dau cu 350,nu am avut nevoie de ea si as vrea sa recuperez din banuti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bubulina42 spune:

Va pup, dragelor, azi implinim si noi 34 de saptamani, intram in saptamana 35 si zau ca parca scriu despre altcineva!cum a zburat timpul??

Incep cu Valicutza..Iubita, eu una sunt multumita ca ai avut puterea sa vii aici si sa ne scrii, sa vorbesti cu noi,asta deja spune mult, eu sunt convinsa ca esti foarte puternica si ca ai sustinere de la cei dragi si ca un bebe2 are sa umple casa intr-un an! NU trai in ce a fost, lasa cugetul liber pentru ce vrei sa urmeze! Imi vine sa te albesc de pupaturi de cand am citit ca abia astepti sa ramai insarcinata! Este minunat si asta iti doresc din tot sufletul! NU cumva sa nu vii mereu in Odiseea in care vom fi, in orice moment, sa vorbesti cu noi si sa ne tii la curent!Stii ca te iubim si ca suntem 100% alaturi de tine!
Asculta insa sfatul medicului si stau cumintica macar 6-8luni,mie medicul, dupa ambele avorturi, mi-a spus ca uterul este foarte capabil sa se refaca rapid si ca in maxim 5-6 luni e ok o noua sarcina, fara sa existe complicatii, asa ca stai cumintica un pic, dar nu neaparat un an.Stii ca intotdeauna mai exista si o a doua parere, asa ca mai intreaba si un alt medic..
TU esti o minune de om, ai o fetita care iti lumineaza fiecare zi si care are sa faca asta in fiecare clipa.Bucura-te de prezenta ei, gandeste pozitiv, mergi cu curaj inainte, ai incredere in tine si in capacitatea corpului tau de refacere si are sa fie bine!Fruntea sus, iubita,multe ne e dat sa primim si in acelasi timp ne sunt deschise si cai sa trecem peste greu si sa ne continuam drumul..!
Te imbratiez si nu uita ca noi toate am fost, suntem si ramanem alaturi de tine!

Deny, nu numai salvia, dar si scortisoara si cimbrisorul sunt complet ne-recomandate in sarcina.Sarcina=stop baut ceai.simplu.O cana cu apa in care ai fiert o lamaie taiata felii si in care adaufi miere da, e minunata! NU uita, daca gatul face probleme, de gargara sare/bicarbonat, o cana de apa calda in care dizolvi o lingura de sare si o cana de apa calda cu o lingurita de bicarbonat, faci gargara cu cate o gura, alternativ..mai sunt si feliile de cartofi muiate in otet indoit cu apa si puse la gat, doua fire de malai puse pe aragaz, menta +musetel(sau un pic de ulei de eucalipt) intr-un vas cu apa fiarta si cand poti suporta aburii, pune un prosop deasupra si inspira adanc, apoi iesi, ia aer, iar inspira, fa niste inhalatii, ca tare bune sunt, desfunda pana in varful sufletului!
Multa sanatate, Deny draga!

Iulia, tare frumoasa povestea voastra, o minunatie!asta inseamna potriveala maxima, sau "asa a fost scris"

Looana, felicitari pentru schimbarea saptamanii, se pare ca schimbam in aceeasi zi!

Mami-si camera bubulinului e tot bleu, asa, ca atunci cand cerul e senin maxim, dulce si cald..Si eu abia astept sa o termin complet si apoi sa v-o prezint, deocamdata tati mai are idei si mie imi plac la nebunie! NU va mai spun ca i-a luat si masuta, "pentru cand o sa se joace copilul"-nu l-am lasat sa ia si scaunelele -"pentru cand ii vin prietenii"(!!)!
Spor-si cu decoratul si cu invitatul prietenelor!!si-gur au sa vina!

Eu sa stiti ca nu am nici un fel de stari schimbatoare, hormonii mei sunt la locul lor, sunt complet ZEN, dar da, continui sa jelesc la filme siropoase, atunci cand am chef sa ma uit la ele ..Azi vreau sa revad The Notebook.

Raportez si eu niste nopti destul de grele in ultima perioada, in sensul ca nu mai am somn de la 4.30-6 am, apoi iar somn pana in jur de 7.30-8.00 uneori, niciodata mai mult, insa ma culc pe la 12-1.00..Greierele doarme, el nu are treaba, asta ma bucura foarte tare!Acum, fiind mai mare, are niste pozitii in burta de incepem sa ghicim care ce si unde, e de lesinat de ras..
Oricum,noaptea trecuta am jelit rau, fiindca nu stiu cum statea, dar simteam ca imi ies coastele afara, era o durere cumplita, cu arsura..l-am mai mangaiat un pic, sperand sa isi schimbe pozitia, dar dormea ca pietroul, de aia nu mai putea el de mangaiala mea..asa ca de la 3 juma la 5 am stat in fotoliu, abia l-am convins pe iubi sa plece la culcare ca nu are ce sa imi faca, dar nu ma puteam opri din plans, asa de rau nu m-a mai durut pana acum...!

Menics, unde te-ai captusit cu viroza??ai grija de tine, of!

Alina,mai ai atat de putin si tu!..
Mena, cumintzica, daaaaaaaaa?
Popi, tu esti o mare zapacita, dar stii ca alaptatul ar fi nu numai o nebunie frumoasa, ci si extrem de benefica!

Onutzule, gata bagajul, gata toate cumparaturile?
Mi-ati facut pofta cu acriturile voastre de ciorbe,azi imi fac si eu un bors de perisoare, uite-asa!
Va pupacesc pe absolut toate si va doresc o dupa amiaza linistita..Ne apropiem de sfarsitul de saptamana..!Am enorm de multe de facut, in fiecare zi, dar sunt infinit mai odihnita decat cand mergeam la serviciu, -plus ca atunci cand simt nevoia sa ma odihnesc nu ma opreste nimeni-asa ca, dragelor, avand in vedere ca nimeni nu va ridica statui daca mergeti la job pana in ultima clipa, ganditi-va ca bebeul nu are nevoie de stresul de la job si ca va vrea (mai) odihnite decat sunteti..!Veti fi, dupa aceea, solicitate mai ceva ca la serviciu!!Ganditi-va bine.

am plecat, stiu ca am scris un roman, - eh,dar voi sunteti obisnuite, deja

pupici!!

34 + cu Nicholas

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns onutz83 spune:

Bubulici mi-e rusine sa zic, dar... n-am spalat, n-am facut bagaj
Nu am facut inca loc pt hainutele lui Inghiontila, probabil sapt viitoare



Onutz 34+ cu Inghiontila Sughitzescu Lucian

Vali

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns douradoudou spune:

valicutza, eu inteleg perfect prin ce treci...dupa cum se vede la semnatura mea sui eu am pierdut un bb..de fapt s-a nascut prematur la 31 de saptamani si dupa 2 luni de terapie intensiva a facut o infectie si pierdut-o...nu o aveam pe misso atunci ca sa imi dea forta,..nu stiu cum mi-am revenit dar trebuia...pt ca viata nu sta in loc, ceea ce trebuie sa se intample se intampla oricum...nu e vina noastra...trebuie sa-ti tariesti durerea, sa o accepti si la un moment dat sa treci mai departe...acum aveti un ingeras acolo sus si o sa vezi ca o sa-l protejeze pe viitorul bb...de uitat nu o sa uiti niciodata, nici durerea nu o sa fie mai mica...dar o sa inveti sa traiesti cu ea...


<hr noshade size="1" />
alexa, mami de Maryam buburuza, ingeras in ceruri (17.09.2009- 12.11.2009)
si de printesa razboinica Maysaa(30.10.2010)
si 24+ cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bubulina42 spune:

relax, Onutzule,ca si eu doar am adunat tot pentru bagaj, intr-o plasa mare-si am asezat plasa in geanta pe care o iau cu mine(pai numai pampersii pentru si pt mine-aproape juma de geanta!!
Si mi-am luat chilotzaroii aia uriasi,dar, ca sa nu imi plang de mila, am luat un set asa, super colorat si nebun, macar atat!

Iulia draga,cred ca ar trebui sa te gandesti serios la oprit jobul!sotul are dreptate..Si iti garantez ca ai sa simti cat de bine e, chiar de a doua zi! NU ca ne-am scula tarziu, ca nu ne sculam, insa e mult mai ok sa le faci pe toate cand vrei-si nu cand gasesti o bucatica de timp, dupa toata oboseala de la job..

..eu plecam la 7.40-45 de acasa si ajungeam inapoi nu mai devremr de 20.00.rupta de oboseala!

34 + cu Nicholas

Mergi la inceput