Fluturasi si floricele de Mai-Iunie 2012 (11)

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns virgiL spune:

Elena,da,trebuie aruncat primul lapte dupa anestezie.Pur si simplu il mulgi si il arunci.De preferat sa ai ceva muls in prealabil sau LP pregatit pt masa respectiva a lui bebe.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anitta_O spune:

Buna dimineata! Cafea si prajitura cu cacao va dau azi.

Virgiiiiiii! Fata, unde i-ai gasit si cum ti-o trecut prin cap asa ceva? Pe bune ca esti fantastica! N-ai zis nika nimicuta! Cum a gatit chef Florin? Ce mancaruri ati avut? Si cat v-a costat toata smecheria asta grozava? Unde ati facut petrecerea, la hotel?
Hai, povesteste, nu-s suficiente pozele.
Iulica n-a mai regurgitat decat foarte foarte putin si asta pt ca am smotocit-o eu sa vad cum e. Doamne, voi stiti ca pana acum, timp de 4 luni, m-am purtat cu ea ca cu un bibelou? Nici n-o pupam prea apasat ca sa nu o apuce rasul si sa nu dea afara, imbracatul se facea cu mare-mare delicatete sa nu miscam fata decat mimimum posibil, totul de desfasura cu maxima finete in miscari. Chiar renuntasem la masaj dupa baie, ca voma mereu.
N-am fost la cabinetul homeopatei, am comunicat doar prin mailuri, m-a pus sa descriu cateva lucruri despre Iulia, despre sarcina. Cauta si tu aethusa cynapium pe net si vezi ce e cu ea, dar eu parca nu i-as da fara recomandarea unui medic. Tu esti in Bucuresti, nu? Sunt sigura ca vei gasi acolo un homeopat, dr mea in Bucuresti merge la specializari.
Joana, felicitari pt pasaport! O sa trebuiasca si noi sa le facem la amandoi, a baiatului a expirat. Cine stie cum prindem vreo oferta si vrem sa fugim un pic.
Sa va zic de prajitura asta cu cacao, cat de simplu se face, in 10 minute, plus 30 de minute la cuptor: 3 oua se bat (cu mixerul, ca merge mult mai repede); se adauga 230 g de zahar, 180 g faina, 6 linguri lapte, un varf de cutit de bicarbonat stins cu lamaie, 180 g de unt topit (nu fiert), 50 g cacao. Se amesteca repede toate si se pune la cuptor (eu am pus intr-o tava rotunda, din aia care se desface, n-am uns-o cu nimic, dar cred ca e bine sa se unga, ca s-a lipit putin). Se verifica cu o scobitoare daca s-a copt. La mine s-a copt in 30 de minute, la aprox. 180 grade, la nivelul 4 al cuptorului.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anitta_O spune:

La multi ani, Shoshonika!!!! Sa ai o viata minunata, plina de soare si zambete!
Imi retrag asadar prajitura, o mananc singura, astept tortul de la tine!
Fetelor, imi aduc aminte ca e si ziua Onutzei acum, la inceput de octombrie, dar iertare ca am uitat data exacta. Onutzule drag, stii cat de mult tin io la tine? Te imbratisez cu mare drag si iti doresc sa traiesti o mie de ani fericita, zambariciul sa iti aduca numai motive de bucurie!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miha81 spune:

Virgi sa va fie de bine petrecerea!!!Ma bucur ca v-ati distrat!
Anitta bine ca v-ati mai linistit si ca merge remediul. Super homeopata asta a ta, zici ca e din Bucuresti? Sau de ce ati comunicat pe mail? Anitta tu mananci toate bunatatile pe care le faci? Suna bine prajiturica dar s-ar vedea pe cantar imediat la mine. Eu sunt la regim si pana la Craciun vreau sa mai seman si eu a om.
Ellysper sa va priasca vacanta la curte! Cred ca v-ati carat toata casa pentru bebe mic acolo!
Belissima ce mai face bebe? Cum se mai simte?
Am inceput si noi diversificarea cu morcovel iar despre cate mese solide trebuie sa aiba bebe cred ca fiecare mama alege pentru copilul ei cum crede ca este mai bine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elena_gd spune:

La multi ani, Shosho!!!
Onutza spulbera misterul si fa publica data nasterii sa te felicitam ca tare ne esti draga!
Anitta ma faci sa caut homeopat p-aci, da Eric e si zvarluga si varsa ca inghite aer, nu-l scoate si apoi se agita, e comic tare cum se trage de bracinari incercand sa se ridice.
Virgi sarna de raspuns, offf mare belea ca la pompa nush daca iese tot lapticul si scandal sef mic nu prea vrea bibe si eu chiar tre sa ma operez ca ma jeneaza pe acolo.
In rest, ne-ai dat gata, invitatii celebri au fost nik in comparatie cu amfitrioana, deja i-am zis sotului ca imi iau lumea in cap si ma duc sa ma fac bella si el .... Da da cum sa nu, cik o sa ma duc exact cum am fost la spa-ul fitzos la care aveam sapt asta invitatie.
Asa si sa continuam cu sotul, ca al meu e ceva de speriat, in loc sa imi ia o bratara cu topaze mistice pe care mi-o doream sa-mi completez setul, el imi ia cadou alt laptop ca cik a vazut ca ma enervez ca se incarca greu forumul bortzosilor si doar i-am zis ca s-au terminat nasterile la noi, n-ai cu cine...
Va pup, ma duc sa mai dorm juma de ora!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns virgiL spune:

Neatza,trupa!
Nu retrage prajitura ,Anitto,ca pana=s gata torturile mi se lunjesc matzele numa cu cafea.Foaaarte buna.....da evident(acu is figuranta)gandul mi-a ramas la creme brulee=ul lui chef Florin, cu inghetata de zmeura,din care am bagat doua portii la sfarsit de petrecere.M-as fi uns si pe talpi cu putina inghetata,ca vorba Onutzei am jucat pana mi s-au umflat(si picioarele,si mainile,si ochii in cap).
La multi ani fetelor noastre moldovence,dar!SHOSHO,ONUTZA,sa fiti sanatoase si iubite!Micile voastre minuni sa se faca mari si sa va aduca numai bucurii!Poate totusi ne intalnim inainte sa dea zapada.Parca zicea ca si Tigruta ajunge prin zona...
Revin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elena_gd spune:

Anitta mie imi face cumatra prajitura ca a ta, dar in loc de cacao pune bucatele de ciocolata neagra si de banana si o pune la copt in tava de cozonac.
Ma duc sa tai unghiile lui bb, adio somn!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns onutza83 spune:

Pfiuuu virgii nu ma pune sa dau de baut de azi..ziua mea e pe 16 luna asta adik marti..mai este:) azi numai Shosho de mancare bautura barbati buni si bone cu care vom lasa pruncii ca sa iesxim si noi ca fetiliiii.Unde sa iesi bre in iasi ca e fullll fullll nici nu vreau sa imi imaginez..partea buna e ca sunt comercianti de astia cu blanuri si am gasit papucei balniti la 20 de ron nu la 60:))
Da sa va mai zic de trezirile mele de azi noapte din 40 in 40 min? DC oare?/ si cauta tot timpul tzatza..ca la un moment dat l-am luat in brate si parca era ca un pui de cioara cu gura cascata si o cauta..uffffffffff is maxim de obosita..si una peste alta in wekend am si muafiri ca na..toata lumea o serbeaza pe Oana si Oana tre sa faca mancare:)) L-as impruta pe chef de la virgi l-as tine toata ziua buna ziua numai la bucatarie cu un sort atat pe el:)))) OMG deviez
va pup!!!
Inca odata ii uram lui Shosho La multi anii si multa multa sanatate si fericire!!!




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Shoshonik spune:

Multumesc pentru urari.
Onutza, si feciorasul meu a avut ace pe undeva si a tot tinut-o in concerte, iar cand adormea el suna telefonul lui tat'su.
Virgi, noi venim la Roman la inceputul lui noiembrie, poate reusim sa ne vedem putin.
Pupici, iar comenteaza feciorasul...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns albinuta83 spune:

Neata!!
Virgiiii...super poze si cred ca super atmosferaaa la botez! te asteptam cu detalii!!!!

mami implinita de Rares-Iustin

Mutatia MTHFR C677T homozigota- tratament cu Clexane 0.4, Cetebe, Magnerot si Folowise.

Mergi la inceput