Fluturasi si floricele de Mai-Iunie 2012 (11)

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns addya_21 spune:

aever,nu cred ca poate avea infectie urinara asa de mititel!oricum ai grija unde ii faci analizele,pentru ca si eu i-am facut uroultura lui Darius de trei ori,la acelasi laborator si au iesit trei rezultate diferite,primul infectie cu e-coli,al doilea urina sterila,al treilea cultura mixta,asa ca astia de la noi de la laborator sunt incompetenti,nu tu ,care incerci sa faci tot ce se poate pentru copilasul tau.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns albinuta83 spune:

Seara buna, fetele!
Am reusit sa scriu si eu..ca de citit am recuperat azi la birou :)
Virgi sunteti o familie foooarte reusita, pozele sut superbe, bebe LC este tare carismatic, iar sotul tau se vede ca te soarbe din priviri. Ioana va fi o domnisorica foarte chipesa.

Elly, bine ai revenit si multumim pt carte!
Andra, daca citesti, sper ca sunteti bine! Mi-e dor de tine!

Aever, esti prea aspra cu tine si mult prea perfectionista! Eu, personal, nu cred ca ai gresit sau ca gresesti nicaieri. Te-am vazut live in parc si pot spune ca esti o mama extrem de grijulie! Asa cum doi adulti nu seamana, nici doi copii nu pot fi la fel! Degeaba citim ca al lui X-ulescu sta cuminte toata ziua si doarme si toata noaptea..Mama are o vorba: copil cuminte si baba frumoasa...nu ai sa gasesti! Cred ca fiecare pitic de aici are zile mai proaste si daca se intampla sa coincida ziua lui proasta cu ziua noastra proasta..pai sa te tii!
Voiam sa te intreb de ceva vreme: cate ore pe zi doarme Mihaita? Citesc o carte foarte interesanta legata de somnul bebeilor si mi s-au confirmat niste lucruri pe care le observasem la al meu si am regasit si cateva rezolvari si explicatii pentru probleme legate de agitatia si plansul piticilor.
Pentru cine intereseaza este vorba de "Programul de 90 de minute de somn pentru bebelusi" de Dr Polly Moore.

Elena, sper ca esti mai bine! Iti trimit niste forte proaspete pline de optimism! Sunt sigura ca o sa iti regasesti repede echilibrul!

Pupici pt toate mamicile dragi mie!

mami implinita de Rares-Iustin

Mutatia MTHFR C677T homozigota- tratament cu Clexane 0.4, Cetebe, Magnerot si Folowise.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gyan spune:

Vorbeati de vreme urita,frig,grade cu minus...Haideti ca ma ofer eu sa va plimb bebeii ca mie imi place Eventual sa si ninga.
Ellyshor,pare f interesanta cartea,ms.Cum mai merge cu mincatul?ai incercat sa ii dai cereale de orez cu lapte,ca poate asa nu mai il da afara?
aever,sa nu te superi pe mine dar la un moment dat m a amuzat postarea ta cum a udat bebe toate hainele,cum te luptai cu el cu colacul.Tare greu cu bb ii astia ca au personalitate,fac ce vor ei
Intrebam daca aveti ceva idei de exercitii minune ca sa se mai duca burta,se pare ca numai eu am mai ramas gravida in 3-4 luni
Elena,ce tip de BabyBjorn ai avut ?
Albinuta,daca ai timp mai dezvaluie ne si noua cite un pont in leg.cu somnul bebelusilor; eu una nu mai apuc sa citesc cartea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anitta_O spune:

Aever, M a avut infectie urinara pe la 7 luni, dar a debutat cu febra mare, 40 de grade. Cred ca la copii asa mici e cu febra mare in general. In rest, nu prea pot sa te incurajez, si eu sunt rau in prapastie zilele astea, sunt foarte irasciblila si Iulia plangacioasa, solicitanta, plus M care in ultima vreme e Gica-contra.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elena_gd spune:

Seara buna fetele!
Am facut interventia, mi-a facut un pic de anestezic cu lidocaina, a taiat cu foarfeca pe acolo, a curs carca de sange si m-a cusut cu ata resorbabila, nu ma doare. Mi-a dat 3 zile de augmentin si niste ovule invag. Mi-a zis capot sa-l alaptez pe bb fara probleme, dar eu o sa arunc lapticul de dupa anestezic, ii dau la noapte tzatzica lui.
Gyan am avut babybjorn miracle.
Anitta hai cu zen inainte, eu incerc sa ma ridic incet.
Virgi sunteti o familie minunata!
Fug sa iau bulinele!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns joana2672001 spune:

Aever esti perfecta pt bebelusul tau. Esti tot ce are mai bun pe lumea asta si asta nu o sa se schimbe ca l ai zgariat putin sau ca plange putin singurele sau multe altele. Capul sus scumpo si nu te mai subestima. Tine minte ca esti perfecta...si fiecare dintre noi suntem exact ce au copii nostri nevoie!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ellyshor spune:

Pupicei, scumpelor!

Azi am fost rupta, dupa botez si M e tare miorlait! Iar face scandal la bibe.

I-am bagat cereale nestle - orez cu roscove si ii pun 1-2 cupe la un bibe, pe zi...pentru ca dc ii pun in bibele de seara se foieste toata noaptea. Probabil digera greu stomacelul.

La petrecere a fost frumusel, dar tare obositor!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns joana2672001 spune:

Aever si Cristian are de 4 zile stare subfebrila insa doar atat. Are temperatura constanta intre 37.1 si 37.5. Eu nu ma ingrijorez inca, il urmaresc constant si voi actiona dupa 38.1-38.3. Cred sincer ca este la la dintisorul de sus, ca deja cei de jos sunt iesiti.

de plans...ce sa zic, de 5 luni jumatate Cristian, dragul de el, plange in fiecare seara, dar in fiecare seara cate 1-2 ore in fuctie de cati nervisori are:))). Am incercat absolut orice...fara rezultat..probabil cand o sa mai cresca nu o sa mai planga asa mult, ca doar nu o plange asa pana la 7 ani/...sper:))))

aaaa si sa nu uit/!!!! Luati ZEN de la mine, eu sunt in Cta si desi este tare plangacios am putin ajutor de la mama mea care il mananca din priviri, drept urmare astazi am fost la mall si mi am cumparat haine:D. Am cheltuit ceva dar asa bine a fost!! Eu desi la pantaloni port acum cea mai mkica marime bluzele nu mi vin , inca am colacel la burtica si na imi vin pre mulate si se vede urat...acum sunt multumita tare:D.

addya eu pt burtica si in special pt slabit fac flotari, abdomenele nu mi plac deloc:)) aaa si mai nou mai duc la inot!! 2 zile pe saptamana sunt cel mai bun remediu pt starea mea de bine.

eu imi tot aduc aminte ce vreau sa mai scriu, sorry daca nu sunt coerenta:))) laptivul meu e pe duca. Il mai laptez dimineata si seara ,, in rest ziua are 3 mese solide plus laptic formula daca cere. Nu pare deloc nemultumit iar eu incerc sa ma impac cu gandul ca l am alatat cu succes pana acum:D

va pupicesc ma bag la somnic



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ellyshor spune:


Voiam sa spun ca de la cereale nu mai regurgiteaza, dar tot face scandal la bibe.

Anitta, imi pare rau ca esti intr-o pasa proasta! Pupicei fortzosi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns virgiL spune:

Seara buna,dragelor!
Urata zi,ziua asta de luni.Vreme uracioasa,chef de munca ioc,oboseala ...mai rau ca vineri....!Lucas e si el motzocos,de cateva seri si-a schimbat ora de culcare.El care de obicei la 21.30 era gata culcat,in ultimele 4-5 zile adoarme la 23-24 si urla de ne dispera pana adoarme.Bai,tata da urla nu se-ncurca.Chipurile in seara asta a adormit dupa biberon,la 22,fara leganat,fara nik.Dar l-am scos la plimbare pe la 18.30,s-a obosit intai in supermarket chiuind la toate rafturile colorate si apoi cand am iesit,a adormit in carut in timp ce noi palavrageam in drum spre casa.Mi se pare ca-i asa de mare...
Aever,fii mai blanda cu tine!Ce frumos a spus Joanna,suntem fiecare mama perfecta pt puiul ei.Pai daca acum ai atatea procese de constiinta pt o zgarietura,ce te faci mai tarziu,cand iti va spune copilul ca esti o mama rea?(asta doar pt ca l=ai pus sa mai scrie o problema la mate in loc sa stea in fata calculatorului...).Suntem oameni si suntem supusi greselii,stressului,oboselii si mai ales necunoscutului oricat de buni si de instruiti am fi.La orice scoala intai inveti si apoi dai examenul.Tu de ce vrei sa incepi cu examenul???Scoala asta a cresterii copilului dureaza o viata,iar examenul,cel mai probabil nu il vom da niciodata.Dar primim zilnic,din partea progeniturii calificative,materializate in zambete,imbratisari,in grame la cantar,...in lacrimi si nervi si asa mai departe.Si asa cum nu sunt doi copii la fel,cred ca am mai spus,nici acelasi copil nu va fi mereu la fel(desi ne-am dori sa fie asa,pt ca ar fi mai usor pt noi sa le putem anticipa evolutia,incadrati intr-un tipar fiind).Mai bine sa ne bucuram de fiecare zi,de fiecare lucru nou sau vechi pe care micul nostru” profesor”vrea sa n-il arate.
Elena,ma bucur ca ai scapat de problema ”dumneaei” si ca ti-ai gasit cat de cat o varianta mai avantajoasa la programul de stat cu bebe!Pan la urma mai vine mama sa te ajute?
Joana si eu intentionez sa bag o partida de shopping,dar tre sa refac un pic cu banii dupa cumatrie.Deocamdata sunt in faza de aruncat cu sacul,nu oricum,nu-mi mai place nik din ce am si simt ca tre sa fac o schimbare de stil.Dintzii de sus mai dureaza vreo 2 sau chiar 3 luni pana ii vedem....teoretic
Elly,ma bucur sa aud de Mihnea ca s-a potolit cu regurgitatul.Eu totusi cred ca se apropie de 6 luni si s-a mai maturizat tubul lui digestiv si nu cred ca are neaparat legatura cu cerealele...zic si eu
Exercitii pt burta nu fac...mai am un colacel fff fin,dar ala doar trebuie tonifiat,ca-i mai mult exces de piele.Inca vo juma de kil si-a manechin
Anitta,imi pare rau ca esti intr-o perioada asa grea...daca te-as putea ajuta... cu ZEN.Da macar mai regurgiteaza Iulia de cand cu tratam homeopat?Sa stii ca Ioana mea a cam incheiat faza cu Gica contra.Sigur se va potoli si M al tau...Poate chiar odata cu gaza mica.
Ai mai dat peretele cu var
Onutza gata bucatele?Cand faci cinste?Cum ii Tudoru?
Va multumesc pentru aprecieri la adresa familiei si progeniturilor.Ei sunt tot ce am mai scump pe lume
O noapte linistita va doresc!toati fetili!


Mergi la inceput