Fluturasi si floricele de Mai-Iunie 2012 (11)

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns bytzza spune:

Neata fetili...
Poftim la cafeluta,un dulcic,ceva Zen(nu prea mult ca e pe gata avem di tati...

Doamne ce vreme, imi venea dimineata sa rup patul, dar bineinteles ca am ceas care oricat m-as chinui sa il aman nu reusesc...e setat pe trezire la 7-7 30 rar se intampla sa fie 8...si eu numa asta am in cap....ca deh masa aseara a stat si a jucat remi in retea cu tacsu pana la 12 si...numa bine am adormit si s a trezit bebe la masa ...ehhh ce sa mai...bag si cafea, si un red bull azi e musai...:))

Aseara mai nou bebe al meu si a descoperit cucul...da ma fetelor tragea de el de zici ca era rama asa o intindea


bineinteles ca nu l am lasat dar a mai descoperit ceva puiul

In rest suntem bine,am avut un week foarte misto, incep saptamana bine, si asta va doresc si voua

Va pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elena_gd spune:

Neatza mamici de pui mici!
Multumesc tare mult pentru cuvintele frumoase, weekend-ul acesta am decis sa ma schimb stilul de viata, sa umblam mai mult si sa ma duc zilnic cu bebe cateva ore la cumatra, ca tot sta la scara de alaturi, sa ma mai iau cu ea, ca si statul aici intre 4 pereti nu ajuta. afara si la noi e vremea lui caine plouat.
Am inceput sa iau magneziu si iubi mi-a promis ca o sa incerce sa vina mai devreme si sa mai faca niste home office, ca sa nu mai stau singura 12 ore.
O sa iau lucrurile mai cu calm, deja ne gandim sa luam a doua masina cu cutie automata ca sa mai conduc si eu, ca tare imi place, sa mai pot pleca de acasa cu bb in cate o vizita ziua sau la mall, sa mai clatesc ochii. Asta o sa-l ajute si pe bebsteric sa fie mai sociabil, nu numai casa-casa, brate-brate. daca m-am descurcat atata vreme singura, trebuie sa pot si in continuare.
Am inceput sa-l adorm pe Eric leganat pe picioare si vad ca deocamdata merge metoda, dar tot 30 min max doarme.
Va pupam si va dorim o saptamana minunata!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anitta_O spune:

'Neata, fetelor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stefulici spune:

Neata gagici!
Poftiti la Kfea, energizante si tot ce contine cofeina... ca mi-e asa somn ca-mi pica ochii in gura si vad printre dinti...
Sa vedeti ce surpriza mi-a fac fi-miu la aniversarea de 4 luni: s-a trezit de 6-7 ori azinoapte...Cum nu am reusit sa-l pacalesc sa adoarma altfel, i-am dat sa suga! La el nu s-a intamplat sa se trezeasca decat maximum de ori, de obicei o sg data ( eu nu calculez si trezirile de dimineata-incepand cu 6)...
A fost minunat... si mi-era un somn... Nu imi pot da seama ce l-a apucat, ce a avut...? Voi ce credeti? Pls dati-va cu parerea!
Sper sa nu faca un obicei din asta!
parca avea niste crampe, insa nu sunt sigura...
Elena, ma bucur ca ai decis sa faci ce trebuie ptr tine si bebe! Te pup!
Bitza, tare faza cu intinsul... ca pe margarina!
Pupalai la toate fetele!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns addya_21 spune:

neatzaaa......sau mai bine "buna ziua!"
Astazi ne-am trezit tarziu.Am avut un weekend incarcat,a venit tati in vizita si a mai adus si un coleg cu el.
Ellyshor,ffff interesanta carticica pusa de tine!
Va doresc toturor o zi frumoassa!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anitta_O spune:

Stef, poate pur si simplu i-a fost foame, nu s-o fi saturat la masa de seara.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tigruta spune:

Salutare gasca!

Da nu reusesc nici cum sa fiu la zi cu cititul

Shosonik cu intarziere iti urez un sincer La multi ani!

Ne-a mai trecut si noua raceala, suntem putin mai bine..azi poate reusesc sa il scot putin afara ca n-a iesit saracul de cateva zile.

Pupici!

Elena ce faci cum mai esti? sper ca mai bine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tigruta spune:

Stefulici cine ti-a zis ca trebuie intervenit in acest caz?

Luca are si el cred asa ceva dar nu am intervenit si nu mi-a zis niciodata nimic..cu ce ajuta acest lucru? de aceea oare vorbeste asa greu?

Gabitza unde jucati remi, vreau si eu.

elena ma bucur tare mult ca ai gasit o solutie si deja te simti mai bine..bravo asa trebuie sa faci.

s-a trezit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stefulici spune:

Tigruta-Da, frenul lingual ii poate impiedica la vorbit, pot fi ss-iti, limbuti, ca Agamita Dandanache al lui Caragiale si le e mai greu sa inghita, de multe ori inghit aer din cauza asta. Pediatra mi-a zis ca tb taiat frenul ... si sotul meu a avut si i-a fost taiat in maternitate, fratele lui de asemenea, insa lui nu i l-au mai taiat si intradevar vorbea mai greu... mai rar...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aever spune:

Neata fetili! A fost un weekend frumos(as fi zis) dar parca mai mult m-am obosit si s-a dus tot Zenu.
Sambata am avut musafiri niste amici si tare mi-a parut bine sa mai vad si eu oameni dragi si sa mai vorbim si de altceva decat de copil(desi vreo 80% tot despre asta am vorbit). Dupa ce m-am luat de barbat ca as mai vrea si eu sa simt ca ia asupra lui raspunderea asupra copilului, ieri a stat mai mult cu el. Pai stiti ce facea? Il lua un pic 5-10 minute si repede mi-l pasa inapoi. La inceput statea mai mult cu el, cand il tinea el eu chiar simteam ca respir, ca pot sa-mi iau de grija copilului in timpul ala. Mai nou parca nu se mai descurca sa stea cu copilul si sa-i satisfaca nevoile si repede repejor mi-l pasa inapoi la primul scancet sau chiar asa, ca el nu mai poate sa-l tina, ca isi facea de treaba nu stiu unde sau ca se plictisise. Dar se pare ca dupa ce i-am explicat ca si eu am nevoie sa fac chestii pentru mine in liniste si fara presiunea aia ca tot de mine depinde copilul se pare ca a reusit sa inteleaga si m-a ajutat. Cu ocazia asta am reusit sa ma epilez si eu la dansa, deci ar fi trebuit sa fiu bine. In plus am fost la cumparaturi la Ikea si la Farmacia Tei, deci ne-am innoit casa si am luat chestii pentru copil. Doamne, ce nebunie in Ikea! Asa, deci am mai stat si fara copil, am facut si chestii sa ma bucure si totusi aseara am simtit ca nu mai pot si ca-s depasita de situatie. Nu stiu cum, o fi de la cap. I-am pus colacul de inot si nu cred ca i l-am pus bine ca tot cadea cu nasu in apa, am incercat sa-l repozitionez(mama tampita) cat era in apa si probabil ca s-a zgariat un pic si a inceput sa urle...Dupa ce l-am uns cu ulei s-a pisat pe el si pe pijama...Ieri a facut chestia asta cu pisu de mai multe ori. El urla dupa ce toata seara a marait si nu i-a convenit nimic si nimic nu l-a multumit, eu nu mai stiam cum sa mai sterg, cu ce sa-l mai imbrac(ca iar n-are haine calumea) si el tot urla si se zgaria pe fata...Eram atat de plina de nervi mai ales pe mine ca nu-s in stare si ca fac greseala peste greseala cu el. Am plecat din camera si l-am lasat pe sot sa se ocupe el un pic. Daca as fi fost singura pur si simplu l-as fi lasat singur in camera. Oricum era mai in siguranta singur in patut, chiar daca urla, decat cu o mama plina de nervi care simte ca a ajuns la limita. Intrebarea ar fi de ce s-a ajuns aici? Ca doar am facut asa cum se recomanda: am fost mereu alaturi de copil, l-am luat in brate cand a avut nevoie, m-am plimbat cu el in brate sa-l linistesc, nu l-am lasat sa planga decat o data(10 minute). Cica daca raspunzi copilului cat de repede posibil la plans si ii oferi atata afectiune cata iti cere, el va plange mai putin(adica va avea tendinta sa planga din ce in ce mai rar) Si uite ca la noi nu-i asa ci parca plange din ce in ce mai des. Plange in orice situatie acum. Il duc sa-l schimb, plange, il dezbrac plange, il imbrac plange, mergem la plimbare plange, stam in casa plange, il iau in brate si continua sa planga, il pun jos plange si mai tare. Cel mai tare ma enerveaza cand plange la trezire. Colicii as fi zis ca au trecut, acum ne-or fi apucat dintii dar aia nu se pare ca ar iesi. Deja ma gandesc ca am gresit eu undeva, ca poate aveau dreptate cei care imi spuneau ca se invata in brate. Da, e adevarat ca in brate se linisteste la un moment dat. Si da, e adevarat ca nu plange toata ziua, insa atunci cand plange jur ca nu stiu ce are si ce sa-i fac si asta ma face sa ma simt tare neputincioasa.
Azi noapte la 3 s-a trezit si n-am reusit sa-l mai culc pana la 4:30. Chiar nu stiam ce sa-i fac, vorbea, gemea, se scremea.L-am tot pus la san. Pana la urma a adormit de tot. Dimineata cand s-a trezit iar avea 38. De joi incoace e tot subfebril, nici nu-i trece de tot nici nu se agraveaza. Deja incep sa ma gandesc serios sa nu fie o infectie urinara. Azi-maine rezolvam cumva. Mergem la consult azi. Sunt o incompetenta!


Mergi la inceput