Fluturasi si floricele de Mai-Iunie 2012 (11)

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns BelissimaEva spune:

Iti multumesc din suflet!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela77a spune:

Buna seara,

Virgi, ma bucur pentru petrecerea voastra de "milioane"! asadar iata explicatia de ce ai fugit la servici la scurt timp dupa nastere! important e ca ati reusit sa realizati ce v-ati propus si sa aveti ce sa ii povestiti lui LC cand o sa mai creasca si o sa inteleaga efortul vostru. intrebarea mea era daca pustoaica nu e geloasa ca ea nu a avut asa petrecere mare la botezul ei? dar poate va revansati cu un majorat si mai traznet :P zic si eu!

Anitta, pe 18 ajung in targ, are sotul inregistrari. nu situ sa iti zic cum ajungem, neavand masina o sa fie un pic mai dificil. el voia initial sa luam un tren la 7 dim din bucuresti, sa ajungem la bacau si de acolo sa ne preia cineva. asta ar insemna ceva de genul ora 13-14. dar eu am venit cu propunerea sa mergem cu o zi mai devreme la vs si de acolo sa ajungem cu microbuul la voi, desi nu avem direct si mai facem si atunci vreo 5 ore pe drum, dar macar plec la 9 de acasa, nu de la 6, cum ar fi din bucuresti. cert e ca joi sunt in targ, undeva in cursul dupa-amiezii.

in rest, am citit asa repede pe aici si voiam sa va urez sanatate la bebici si mamici mucosi si bolnaviori.
La multi ani Shoho!
Onutza, am vazut la tv ca a inceput nebunia la voi acolo, asa ca te inteleg de ce nu mai iesi din casa. am ajuns si eu o data acolo, de hram, cu un grup de pelerini. s-a intamplat cu 1 luna inainte sa imi cunosc sotul, iar drumul a trecut prin vs si de at mi-a ramas in cap ca e un oras desfasurat de-a lungul unui drum principal. nici nu ma asteptam ca sa imi cunosc consoarta chiar din vs. pe una din nasele mele o cheama si parascheva. si de aceea, am asa o afinitate daca vrei, vis-a-vis de Cuvioasa Paraschiva, insa am zis ca la o astfel de nebunie nu ma mai angajez. am batutu niste piroane de 180 toata noaptea, iar dupa ce am iesit de la rand m-am pierdut prin targ. am ramas gura casca si grupul a plecat fara sa se numere. asa m-am trezit ca sunt singura in iasi, pentur prima data in viata mea si nu stiam in ce directie sa o iau. dar am avut noroc si am retinut franturi din drumul parcurs si am reusit sa ajung iar la autoturism, unde erau soferii si o parte din grup. ehe, am scris o chestie atunci, legata de pelerinajul meu, gen povestire.
daca e cineva curios sa vada cum m-a impresionat pe mine acest pelerinaj, pe la manastirile din moldova las aici un link
http://lorelei77.blogspot.ro/2008/12/pelerinaj.html

cam atata, va pupicesc si va doresc un weekend linistit si frumos!




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns virgiL spune:

AEVER,stai dragutza linistita!Eu nu cred ca trebuie sa te justifici pt nici o decizie pe care o iei in cresterea si ingrijirea copilului tau.Nici tu si nici una din noi.Incercam sa ne impartasim experientele personale,sa invatam una de la alta,sa ne incurajam ,sa ne sustinem.E greu sa cresti un omulet si e si mai greu sa te stii responsabil de viata lui.De aici cred ca vine si” reactivitatea” ta.Te cam calca pe nervi cand tu porti raspunderea si greutatile si apare cineva care relaxat isi da cu parerea despre prestatiile tale.Vorbesc absolut in general si nu am simtit ca cineva s-ar purta in acest mod pe aici.Eram demult fujita.Asa ca ai incredere in deciziile si instinctele tale si povesteste-ne in continuare odiseea cresterii lui Mihaitza
EVA,si puradelul meu se trezeste noaptea sa manance.Are un ceas(cu cuc),ce la fiecare 3 ore ii suna in burtik.Inca doarme cu mine in pat.Sotul a fost exilat de la nastere.Nu am nici o graba si nici un stress fata de ora de culcare,cu cine se culca,unde adoarme...Ne descurcam cum si pe unde putem.Si el pare foarte fericit.De exemplu a adormit in toiul cumatriei,in zgomotul si agitatia care erau acolo.
ANITTU,MAMITU,eu am scris asa cu titlu general despre febra.Ca la noi daca mergi la pediatru si te-a gasit mai sus de 37,5 te baga pe antibiotic..Asa despre febra se poate vorbi o gramada,de ex eu stiu alta clasificare decat cea a Anittei,dar nu asta e esential ci ceea ce reiese din articolul rezumat de ea si anume ca nu trebuie sa combatem imediat febra si trebuie lasat si corpul sa ”lupte” atat timp cat nu exista riscul de convulsii.Bine si aici exista o intreaga dezbatere,pt ca unii fac convulsii la 38,5,altii abia la 41 grade..De aceea ne e atat de greu de decis ca parinti.Eu personal la 38 intru cu antitermice si niciodata nu dau antibiotic mai devreme de trei zile de febra.(Ioana mereu a avut febra insotita de apatie ,inapetenta,de multe ori stari de voma).Imi place stilul cu scosul afara la -20 grade,da si eu is friguroasa in ultimul hal....Daca se ofera careva sa-l scoata la plimbare n-am nik impotriva..
MIRELLA,sensibila si intuitiva ca de obicei!Pt a nu starni invidia si nelinistea in sufletul Ioanei,i-am zis de la inceput(si-am spus si invitatilor)ca asta-i si petrecerea ei.De aia ne-am si agitat pan la urma,ca sa aiba amandoi o amintire pe viata.Si inclusiv asta cu majoratul i-am servit-o ca sa-i mai creasca inima.Deja tre sa ma apuc de strans bani.Sanatate multa iti doresc si spor in ale voastre!Cand mai ajunge Mihai la Roman?
Am poze profi de la cumatrie.Maine daca ma invrednicesc,pun un album.
Ma simt cam ca in Greierele si furnik.Eu fiind greierele evident...Lumea se pregateste de iarna,pune zarzavaturi,muraturi....eu pun poze pe picasa
Hai ,va las cu noapte buna!Sanatate la bebici!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns josefine spune:

Shoshonika, super botosei! Tare draguti si f. bun pretul. Am luat si eu ceva asemanator, dar tot astept sa vina comanda de pe internet. Mai era si o pereche de pantaloni si un pulovar tricotat, dar parca le face bunica, asa de mult dureaza.

Aever, stai linistita, toata lumea e agitata cu copiii, nu cred ca trebuie sa te explici, fiecare face cum ii zice instinctul de mama, nu te judeca nimeni.

Mammita, inca am ramas socata de replica pe care ai primit-o in ro, ca ce faci tu in strainatate. Au unii niste aere de nu iti vine sa crezi, eu cred ca i-as fi spus vreo 2. Dar altfel, ma bucur ca te-ai simtit bine, eu nu am mai ajuns de vreo 2 ani jumatate, mi s-a cam facut dor. Nu mai zic ca in sarcina tot ma gandeam cu pofta la prajiturile de la cofetaria din colt, a fost asa o pofta nesatisfacuta cu nimic.

Azi am fost si noi la un vaccin, recuperam din urma, de hep B, ca i-am facut numai 2 injectii maxim de fiecare data. E grasuna, are vreo 7 kg si un pic la aproape 5 luni. Doar a cantarit-o, la lungime luna viitoare vedem.

Virgi, wow, ce petrecere ai avut. Suna super bine! Nici eu nu stiu cine sunt, dar clar ca v-ati distrat. Eu am crezut ca ai facut botezul lui Luca acum ceva vreme, am inteles eu gresit?
Sau la biserica ati fost acum ceva vreme?


Un weekend placut!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gyan spune:


josefine,cind i-ai facut vaccinul pt hep B? Ca la al meu i a facut la nastere iar la 2 luni mi a fost mila de el sa l intepe de 3 ori si am zis ca mergem la 3 luni insa atunci nu i-a fost bine si uite asa am ajuns la 4 luni ptr rapelul al 2 lea(cind va primi tot 3 injectii,saracutul).Si ma gindesc daca nu cumva e cam tirziu ...
Virgi,felicitari pt curaj si pt idei
Mamita,aveam si eu o curiozitate despre cum s au acomodat fetele cu fusul orar si m-ai lasat curioasa
Eva,si noi prezent pt trezirile peste noapte.Culmea ca s-au inmultit acum cind e mai mare.
La multi ani, Shosho
Multa sanatate bebelusilor bolnaviori!
Fetele,stiu ca s a mai discutat aici dar nu am retinut.Ce apa folositi voi pt prepararea LP ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elena_gd spune:

Fetelor sunt disperata, de ceva timp am probleme cu somnul, plus ca m#259; enervez f usor, sunt ff nemultumita de viata mea si mi-e frica sa mai stau singura cu bb, mi-e frica sa nu m#259; pierd cu mintile sa-i fac ceva cand urla. Am toate semnele unei depresii postnatale destul de severe. Maine vreau sa vb cu mama sa vina sa m#259; ajute si eu sa merg cat mai repede la un medic sa-mi dea tratament ca simt ca imi pierd mintile.
Of tare suparata sunt, de ce mie mi se intampla toate?
Va rog mult ajutati-ma cu un sfat ca m#259; napadesc gandurile negre. Imi iubesc enorm copilul si sotul si plâng langa bb cand realizez in ce stare jalnica am ajuns.
Va pup ca tare dragi imi sunteti!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns josefine spune:

gyan, din cauza asta nici eu nu i-am facut in acelasi timp prea multe, mi-a fost mila si pe de alta parte, nici nu am vrut sa supra-stimulez sistemul imunitar (desi stiu si teoria, ca nu sunt asa multi antigeni ca acum 20 de ani, etc, etc). asa ca am facut vaccinul care trebuia facut in luna a 2-a (a facut unul la nastere, era unul la 2 si la 4 luni - mai incolo nu mai stiu). e in regula, nu a zis nimic doctorul:)

da, chiar, si eu sunt curioasa cum s-au acomodat cu programul - noi nu prea avem curaj sa ii schimbam programul de somn, ca doarme tare bine noaptea..

elena, hai curaj, cand ajunge mama ta? clar ca ai nevoie de sustinere, sa ai si tu timp pentru tine. sotul te ajuta cand vine de la munca? cred ca asta e cel mai important, sa nu uiti sa ai grija si de tine. poate e putin egoist, dar o mama sanatoasa si fericita e importanta si pentru bunastarea copilului. in weekend mai iesi si fara copil? doar asa, sa te linistesti. pe mine ma relaxeaza enorm sa ma duc singura in oras. tin minte ca in primele saptamani abia asteptam sa vina sotul de munca sa ies pana la alimentara - nici nu stiu sa iti spun de ce, probabil ca uitam de toate grijile.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ellyshor spune:


Ce fac frumoasele meleee???? SI frumusetile lor???!!!


Ne-am intorssssssssss! Ce bine e! POvestim in curand ca plange nazdravanul!




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aever spune:

Elena ti-am trimis mesaj privat.

Vrem si noi botosei de-aia smecheri! Iar am realizat ca n-am ce-mi trebuie pt asta mic. Daaaar...pe 27 facem botezul, poate primeste ceva.

Mihai tot cu starea lui subfebrila, tot 37,6 si ieri seara si azi dimineata. Kk a facut ieri de vreo 6 ori, s-a cam iritat la fundulet. Aseara a vrut sa bea ceai(neindulcit i l-am dat), nu-i trecuse setea de la laptic. A dormit foarte bine azi noapte, pana la 5 a dormit tun. Apoi la 5 a mancat si s-a trezit de tot la 7. De vreo jumate de ora doarme iar. El e vioi si foarte bine dispus, chiar mai bine dispus si mai putin plangacios decat cand era sanatos. Ceea ce chiar nu inteleg. Si o sa radeti poate, nu ma ingrijoreaza asa tare febra, nici diareea ca nici una din ele nu e serioasa in realitate, dar ma enerveaza ca de ieri i-au aparut pe obraji niste brobonele care nu prea se vad dar se simt foarte bine la mana. Tare ma mai enerveaza ca acum i se simt obrajorii aspri. Sunt convinsa ca are legatura cu starea lui si probabil o sa-i treaca de la sine, dar ma tot gandesc daca sa incerc sa-i dau cu ceva ca sa fiu eu sigura. Idei?

Edit: Elly bine ai revenit! Dar ce ne faci sa rosim tuuuu!!! Inteleg ca ti-a fost dor de noi! Si noua de tine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns virgiL spune:

NEATZA TRUPA!!!!!
Poftiti la cafea tare cu ZEN !Si ceai pt cine doreshte.
ELENA,iubita,e bine ca ai chemat un ajutor,e esential sa iesi de capul tau,asa cum spunea Jose,fie si pentru nimicuri.Tu nu ai nici un fel de cresa pe acolo?Sau vreo agentie de bone,ceva?Ca totusi ma gandesc ca mama ta chiar daca vine n=o sa stea prea mult.(parca si la voi existau mici divergente cu mama???sau is eu marcata de ale mele).Nu e usor sa stai toata ziua cu bebe iar seara cand vine sotul sa te apuci de bucatarit si de casa.Hai,mai rezista un pic,acusi se face Ericu mare si iesiti de manutza la plimbare
ELLY,bine ai revenit!Asteptam povestirea.
GYAN,.Noi folosim Aqua Carpatica la LP.
Pt Jose si Mamita,cei doi care sunt in poze sunt niste vedete mai recente de pe la noi.Cel cu barba,e bucatar- jurat la Masterchef(o emisiune-concurs pe teme culinare)el ne-a gatit ,iar celalalt e castigatorul concursului Vocea Romaniei(o super voce,cu un superrepertoriu si o supertrupa).

Mergi la inceput