Fluturasi si floricele de Mai-Iunie 2012 (11)

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Anitta_O spune:

Mamita, eu am invatat la scoala ca intre 37-38 de grade e subfebrilitate, 38-39 febra usoara, 39-40 febra ridicata. Daca e masurata rectal temperatura, se scad 0,5 grade ca sa avem temperatura reala. Eu sub 38,5 nu dau nimic baiatului, chiar si pana la 39, mai ales daca e activ si nu placintos (pentru ca stiu ca nu-i creste brusc temperatura), la Iulia inca n-a fost cazul. Scopul nu e sa scadem febra, care e un semn ca organismul lupta, ci sa nu se ajunga la convulsii febrile, de asta se teme toata lumea. Daca scad febra, mai ales daca nu e de speriat, stopez lupta fireasca a organismului cu virusul. M-am luminat cand am citit un excelent articol despre febra. Redau un citat:
"Autor: Dr. Iuriy Komarovskyi, Tradus de Cristina Gojine#355;chi
Febra este una din cele mai comune manifest#259;ri nu doar a virozelor respiratorii, ci #351;i a oric#259;rei boli infec#355;ioase. Organismul se autostimuleaz#259;, producānd diverse substan#355;e care s#259; lupte cu agentul patogen. Cea mai important#259; substan#355;#259; de acest gen este interferonul. Acesta este o protein#259; special#259;, care are capacitatea de a neutraliza viru#351;ii, iar cantitatea acestei proteine are o leg#259;tur#259; direct#259; cu temperatura corpului. Cu cāt e mai mare temperatura, cu atāt mai mult interferon se produce. Cantitatea de interferon ajunge la nivelul maxim īn a doua sau a treia zi de febr#259;. Acesta este #351;i motivul pentru care cele mai multe viroze se termin#259; cu bine īn a treia zi de boal#259;. Dac#259; īns#259; se produce mai pu#355;in interferon, de exemplu copilul este sl#259;bit (nu poate reac#355;iona la infec#355;ie prin febr#259;) sau p#259;rin#355;ii sunt "prea de#351;tep#355;i" #351;i scad repede febra, atunci #351;ansele c#259; boala s#259; treac#259; īn 3 zile sunt foarte mici. Īn acest caz, toate speran#355;ele sunt anticorpii, care īn mod sigur vor nimici virusul, dar durata bolii va fi alta, īn jur de 7 zile.
Fiecare copil e un individ aparte #351;i tolereaz#259; febra īn mod diferit. Exist#259; copii care se joac#259; lini#351;ti#355;i #351;i cu febr#259; de 39 grade, exist#259; copii care #351;i pragul de 37,5 īl tolereaz#259; r#259;u, astfel c#259; nu se pot da recomand#259;ri universale referitoare la pragul pān#259; la care trebuie a#351;teptat īnainte de administrarea antitermicului.
Important este s#259; fie re#355;inute urm#259;toarele:
Atunci cānd cre#351;te temperatura corpului, trebuie f#259;cut tot posibilul ca organismul s#259; poat#259; pierde c#259;ldura.
C#259;ldura se pierde īn 2 moduri - evaporarea transpira#355;iei #351;i īnc#259;lzirea aerului inspirat. Cele 2 ac#355;iuni obligatorii:

Multe lichide - ca s#259; aib#259; ce transpira.
Aer r#259;coros (temperatura optim#259; 16-18 grade) - ca s#259; aib#259; ce īnc#259;lzi.

Dac#259; sunt īndeplinite aceste condi#355;ii, exist#259; o foarte mic#259; probabilitate ca organismul s#259; nu se descurce singur cu temperatura corpului."
Restul articolului il gasit printr-o cautare cu google.

Cat despre temperatura la care poate fi scos afara copilul, m-a iuncurajat ce-ai spus tu, cu -20 de grade. Aici e cu -5, cum scriam. Eu militez pentru scoaterea copilului afara, sa respire aer proaspat. Deci sa iesim si la -20, ai dreptate, ce-or face norvegienii, finlandezii, siberienii, unde temperatura e foarte jos.
Sanatate copilasilor bolnavi, nasol tare.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anitta_O spune:

Scuze, vad ca forumul nu accepta limba romana.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns albinuta83 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Cuchilici

Fetelor, am un prieten a carui sotie e in 20 de sapt si face clexane (trombofilie) si cica i-a zis medicul ca o sa faca inca 2 luni dupa ce naste si nu o sa poata alapta....medicul nu e prea de incredere....voi ce stiti de asta?

Corina, mami de Vlad Alexandru (26.05.2012)


Am facut clexane 0.4 toata sarcina si 6 saptamani dupa ce am nascut! Riscul de tromboze venoase este ridicat in perioada de lauzie, motiv pt care se recomanda continuarea tratamentului dupa nastere.
Pacientele care fac clexane pot alapta fara probleme! Pentru o opinie pertinenta as sugera sa vorbeasca si cu un hematolog. Ginecologii in ziua de azi dau tratament cu clexane fara investigatii amanuntite, din pacate profilactic!!
mami implinita de Rares-Iustin

Mutatia MTHFR C677T homozigota- tratament cu Clexane 0.4, Cetebe, Magnerot si Folowise.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mmamita spune:

Anitta, merci de lamuriri - probabil pe aceeasi idee se merge si aici cand se recomanda interventia doar de la 38.5 in sus.
Cat despre frig - si eu sunt de acord ca bebe trebuie sa respire..dar daca are cine sa-l scoata , ca eu una is cea mai friguroasa de pe planeta ( cred ca mama nu m-o scos nici la -1)!
No bun, ma prega si eu incet de trezire (acum lenevesc in pat), cu mare chef de viata ca azi n-am prea multe de facut - mancarea-i gata, hainele spalate, casa asa si asa..poate reusesc sa fac ceva si in folosul meu, nu doar al comunitatii . Puuup fetele tastacioase!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BelissimaEva spune:

Ziua buna scumpele mele,
Ieri am fost si noi la control si vaccin iar la 4 luni si 3 saptamani ne prezentam in felul urmator: 7100kg,(a luat 600gr in ultima luna) 71cm (a crescut 4 cm in ultima luna) si 42cm circumferinta craniana.
Ieri dupa vaccin a avut febra 38.5C dar dupa ce i-am dat un supozitor de Paracetamol a cedat repede. Azi avea deja 36,4C
Fetelor, am si eu o dilema iar al meu sot chiar m-a certat ca nu am intrebat-o pe doctorita ieri ...
Deci, problema mea este ca Dorian adoarme foarte tarziu seara, in jur de 0:00 ( adevarul este ca se trezeste si f tarziu dimineata.. pe la 10:30-11:00) dar oare a ramas singurul din Odisee care mai are treziri noaptea pentru papa? El practic nu se trezeste, nu deschide ochii ,doar se foieste iar eu il iau langa mine in pat si ii dau tztzi. Dupa 15 mins il pun din nou in patut si ne continuam somnul dar faza e ca eu inca ii mai dau tztzi de vreo 3 ori pe noapte, adica prima pe la 3:00-4:00, urmatoarea pe la 6:30 si inainte de trezire pe la 8:30!
De fiecare data incerc sa il adorm dupa baita de la 21:00 dar dupa maxim 1 ora de somn , se trezeste plin de energie si cu chef de joaca si nici ca nu mai doarme pana la 0:00 iar cu papa noaptea.. asa mult invidiez fetele care spun ca bebeii lor dorm neintorsi cate 12 ore . Ma gandesc ca poate fac eu ceva gresit ..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aever spune:

Fetelor, sunt de acord cu clasificarea Anittei in ce priveste febra. Pana una-alta, eu am considerat ca aseara era cazul de Panadol si consider ca am facut bine. Azi nu i-am mai dat, i-am masurat temperatura de 2 ori pana acum(da, intentionez sa-l fac homosexual) si avea in jur de 37,4-37,6. Nu i-am mai dat nimic azi si momentan nu-i mai dau nimic. Daca cineva are vreo problema cu asta, daca cineva considera ca sunt deplasata in vreo initiativa pe care o am legat de copilul meu as vrea sa-si tina parerile(in special cele cu tenta agresiva) pentru propria persoana. Nu ma intelegeti gresit, accept sfaturile atunci cand le cer si ideile atunci cand raman in pana. Si sfaturile pot fi sfaturi reale si doar remarci usor rautacioase. Anitta sa nu crezi ca m-am suparat de ce ai zis tu, respect deciziile tale de a trata copilul in felul in care ai spus si apreciez ca ai impartasit cu noi articolul respectiv. Ziceam asa, in perspectiva ca au mai fost situatii si nu numai cu mine cand "sfaturile" erau date in maniera "vaaaai, dar cum poti sa faci asa ceva?" Sunt usor nervoasa, recunosc, sper sa nu supar pe nimeni cu mesajul asta. Incerc sa fiu cat pot eu de ferma si fara sa jignesc(posibil sa nu-mi iasa) spunand ca nu ma simt confortabil cand simt ca trebuie sa ma justific si sa demonstrez de ce consider eu ca e corect sa fac intr-un fel sau altul cu copilul meu.
Eu mai spun ce mai facem noi ca poate vreti sa stiti, sa mai dam si noi raportul pe aici, nu ca sa ma verific daca fac bine ce fac sau nu. Oricum o sa gresesc, oricum ma gandesc de 1000 ori daca fac bine ce fac si fiecare decizie privind copilul e cantarita si intoarsa pe toate partile si daca decid sa fac intr-un fel anume e pentru ca dupa ce am analizat situatia am concluzionat ca aia e cea mai buna decizie(din punctul meu, pentru noi si pentru acel moment) As putea sa nu mai scriu nimic de noi ca sa evit asemenea discutii dar asta ar insemna ca dispar de tot din peisaj si mi-ar parea rau, cred ca si voua. Asa, si acum ca m-am racorit nitel...va pupez pe toate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aever spune:

Eva si eu il alaptez noaptea, se stabilizase la un singur alaptat noaptea dar mai nou uneori cere si de 2 ori pe noapte. Cat despre adormitul asta foarte tarziu s-ar putea ca pur si simplu sa fie alegerea lui Dorian si nu prea ai ce sa faci. Mihai la inceput adormea foarte greu, ne chinuiam 2 ore sau chiar 3 sa-l adormim. Am perseverat in chestia asta si pana la urma am reusit sa-l culcam de la 9. Acum deja cand se apropie ora se vede ca e somnoros si nici sa vreau n-as putea sa-l tin prea mult. El insa are trezirea pe la 6:30. Asa a avut cam de la inceput si orice i-as face nu-l pot convinge sa mai doarma. Incepuse la un moment dat sa se trezeasca pe la 7-7:30 dar nu l-a tinut mult. Cred ca in timp isi mai schimba programul, dar cand zic in timp ma refer in mult mai multe luni, adica dupa 1an, 2. Nu-mi fac iluzii ca o sa se trezeasca mai tarziu de 6:30 anu asta. Despre culcatul mai devreme s-ar putea sa-l poti ajuta si tu, dar nu e sigur ca vei avea si rezultate. Iti pot spune cum am facut noi. I-am tot facut ritualul de culcare in fiecare seara cam pe la aceeasi ora, cu baita, masaj si culcat. Mihai doarme in camera lui si in ritualul de culcare era inclus si faptul ca in camera era aprinsa doar lumina lui de veghe si ca era liniste si pur si simplu nu il incurajam in dorinta lui de a sta treaz si de a se juca. Atunci era mai simplu ca era micut si nu putea sa se joace cine stie ce, acum deja nu ii mai vine cheful de joaca la ora aia si daca ii vine pur si simplu continui sa il pregatesc de somn. Asta insemnand ca nu vorbim, nu ne jucam, nu cantam, eventual il iau in brate si il plimb prin camera eventual ssait daca plange si evident tzatza. Asa e ritualul la noi, poate la voi merge altceva. Mihai daca ii cant sau ii vorbesc devine super atent si nici vorba de somn, de-aia la el trebuie sa fiu tacuta ca sa nu-i dau apa la moara.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Shoshonik spune:

Citat:
citat din mesajul lui BelissimaEva
Deci, problema mea este ca Dorian adoarme foarte tarziu seara, in jur de 0:00 ( adevarul este ca se trezeste si f tarziu dimineata.. pe la 10:30-11:00) dar oare a ramas singurul din Odisee care mai are treziri noaptea pentru papa?

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Mamica fericita si norocoasa de Dorian Andrei ~ 19.05.2012 ~


Edy se trezeste de 5-6 ori pe noapte pt papa sau alintaturi. Adoarme intre 20.30-21.30, se trezeste la 8-8.30 pt kk, apoi adoarme iar pana la 10. Trezirile din timpul noptii sunt de fapt foieli si maraieli cu ochii inchisi. De cele mai multe ori vrea papa, uneori ma cauta doar. Acum se trezeste de INCA 2-3 ori si plange pt ca ne pregatim de al doilea dintisor.
Deci, nu esti sigura. Si Onutza spunea ca Tudor se trezeste des noaptea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mmamita spune:

Citat:
citat din mesajul lui aever

Fetelor, sunt de acord cu clasificarea Anittei in ce priveste febra. Pana una-alta, eu am considerat ca aseara era cazul de Panadol si consider ca am facut bine. Azi nu i-am mai dat, i-am masurat temperatura de 2 ori pana acum(da, intentionez sa-l fac homosexual) si avea in jur de 37,4-37,6. Nu i-am mai dat nimic azi si momentan nu-i mai dau nimic. Daca cineva are vreo problema cu asta, daca cineva considera ca sunt deplasata in vreo initiativa pe care o am legat de copilul meu as vrea sa-si tina parerile(in special cele cu tenta agresiva) pentru propria persoana. Nu ma intelegeti gresit, accept sfaturile atunci cand le cer si ideile atunci cand raman in pana. Si sfaturile pot fi sfaturi reale si doar remarci usor rautacioase. Anitta sa nu crezi ca m-am suparat de ce ai zis tu, respect deciziile tale de a trata copilul in felul in care ai spus si apreciez ca ai impartasit cu noi articolul respectiv. Ziceam asa, in perspectiva ca au mai fost situatii si nu numai cu mine cand "sfaturile" erau date in maniera "vaaaai, dar cum poti sa faci asa ceva?" Sunt usor nervoasa, recunosc, sper sa nu supar pe nimeni cu mesajul asta. Incerc sa fiu cat pot eu de ferma si fara sa jignesc(posibil sa nu-mi iasa) spunand ca nu ma simt confortabil cand simt ca trebuie sa ma justific si sa demonstrez de ce consider eu ca e corect sa fac intr-un fel sau altul cu copilul meu.
Eu mai spun ce mai facem noi ca poate vreti sa stiti, sa mai dam si noi raportul pe aici, nu ca sa ma verific daca fac bine ce fac sau nu. Oricum o sa gresesc, oricum ma gandesc de 1000 ori daca fac bine ce fac si fiecare decizie privind copilul e cantarita si intoarsa pe toate partile si daca decid sa fac intr-un fel anume e pentru ca dupa ce am analizat situatia am concluzionat ca aia e cea mai buna decizie(din punctul meu, pentru noi si pentru acel moment) As putea sa nu mai scriu nimic de noi ca sa evit asemenea discutii dar asta ar insemna ca dispar de tot din peisaj si mi-ar parea rau, cred ca si voua. Asa, si acum ca m-am racorit nitel...va pupez pe toate!

Andreea, mamica de Mihai (20.06.2012)



Andreea, dat fiind faptul ca pe Anitta ai exclus-o ca fiind cea care te-a suparat, banuiesc ca eu sunt "vinovata", deoarece sunt singura care a comentat in legatura cu subiectul. Imi cer scuze daca te-am jignit (?!) cu ceva prin intrebarea mea ("Acolo nu asa zic doctorii?"), dar chiar era o intrebare si atat - eu nu cunosc practicile de acolo si ma informez mereu - acolo cum e, acolo cum e( nu numai de Ro, ci si de alte tari din Europa), nu am zis cu niciun cuvant ca astia sau aia au dreptate. Sfaturi nu am dat in privinta asta.
Vad ca atmosfera o ia iar pe aratura, si daca e din cauza mea sincer prefer sa mi se spuna in fata si sa stau in umbra decat sa transform momentele mele cu forumul (si poate si ale altora) in ceva neplacut.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BelissimaEva spune:

Dragelor, multumesc mult pentru raspuns! Acum chiar ma simt mai bine
Va pupacesc pe toate
Si ca sa nu uit.. Bre , Virgi sa va fie de bine cumetria de pomina!
Aever, voi cand faceti botezul? Ati stabilit ceva?

Mergi la inceput