Minuni de Noiembrie-Decembrie 2012 (33)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns A.C spune:

Andie,am vazut si eu pozele tale noi.Ai dreptate,burtica ta nu e departe de a mea,cam la fel.
Noi schimbam sapt in aceeasi zi,nu?
Noapte buna,burtici !

Alina 34+ mami de Delia ( 6 ani)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns onutz83 spune:

Buna seara, pisicutele

Macarie, bine ca s-a terminat, macar stii ca durerea va inceta. Maine va fi deja mai bine.
In afara de usturoi eu nu mai stiu nimic...
Eu am primit o cutie de chiloti de unica folosinta, nu i-am desfacut sa vad ce si cum.
Pentru pui eu voi folosi ulei de migdale dulci.
Logam , poftim??? Pe cel din burta nu il vrea...? Pai... trebuia sa-si fi pus prezervativ, sau nu stie cum se fac copiii...? Ma mir ca vrea sa viziteze fetita. Amenintarile sa si le introduca unde nu patrunde soarele.
Sunt convinsa ca exista cineva in lumea asta care-ti va fi jumatatea cea potrivita si va iubi acesti 2 copii nevinovati ca si cum ar fi ai lui.
Bine ca esti puternica si capitolul asta s-a incheiat

Si acum despre ciorapi
Strampii- nu le vad rostul, de bumbac sau nu. Cred ca pantalonasii ' sau body-urile intregi sunt de ajuns. In casa e cald, afara vor avea costumas din acela cu totul si oricum o paturica peste si/sau husa pt picioruse. In afara de asta, eu oricum nu il scot daca sunt -10 grade. Cel mult infofolit pe langa in geam deschis. Daca afara e umezeala- nici atat la inceput. O vom lua treptat, oricum, in functie de vreme.
A, si in casa nu il voi super imbraca
Dres pt gravide gasiti la orice statie de metrou mai mare, la chioscuri. Eu am vazut azi la Piata Victoriei, 22 ron.




Onutz 33+ cu Inghiontila Sughitzescu Lucian

Vali

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ela_04 spune:

Pe mine doctora baiatului nu m-a lasat cu nimic sintetic si in special pufos... Chiar ma gandeam la paturicile alea care le faceti din polar...
Ea spunea ca in primul rand copilul se irita extrem de repede si apoi tot ce e pufos poate fi inspirat de catre copil pe nas sau pe gura.
Bine, femeia e batrana si poate de asta exagera... ca de asemeni nu mi-a dat voie 3 luni sa ma dau cu parfum sa nu faca copilul alergie sau sa-mi fac unghile...
Mie mi-a adus soacra-mea de afara niste salopete la fel dar sunt din bumbac. Mai am vreo 2 doar ca am tot dat ce era mai bun dar am dat comanda
Azi abia am ajuns sa-mi i-au analizele...totul e ok cu exceptia unei candida. Exact ce imi trebuia acum!
Trebuie sa ma duc duminica la vizita ca e la maternitate de garda sa-mi de-a tratament.
Aaaa si am intrat si eu in 35 de saptamani!
Ciudat e ca pe calculatorul de aici de pe DC mi-a dat 36 de sapt!
Deja incap sa-mi transpire mainile cand ma gandesc!!
Doamne ce frica imi e!!!

& +34

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns almy spune:

A.C, super poza cu pupatul pe burtica. La noi n-a fost nimeni pe faza sa faca poza cand ma pupau ei pe burta, deci vom regiza momentul. Burta nu mi se pare mica, doar e asezata altfel, verisoara mea a avut burta de care toata lumea se mira ca e mica, iar copilul a avut 3,500. Daca doctorul zice ca e totul in grafic, e cel mai important.

Selena si Andie, super pozici!

Am dormit 2 ore pt pranz, ce fac eu la noapte???

Alma 35+ cu , mami de Eleni Maria (26.09.2005) si Spiros Stefan (14.06.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mami_de2 spune:

HI girls

Dannah eu iau magne b6..de la inceputul sarcinii.. am luat in trim 2 si 3 pe zi fara probleme, pt ca aveam carcei si asa mi s-a zis: sa iau si 3 pe zi... acum au disparut de tot carceii si iau unul sg pe zi, dar de vreo sapt. iau un magneziu pe care il topesc in gura care cica se absoarbe mai bine:magneziu Bioelectra Direct. e efervescent . oricum mi s-a zis ca orice magneziu e bun atat timp cat e luat chiar si doza dubla in sarcina..ca e chiar indicat anticarcei:)
Irilac si eu am luat haine plusate insa nici nu ma gandesc sa i le dau direct pe piele..ci numai peste vreun body pe corp de bumbac.
pS: ciorapi de gravida am luat de la LIdl eu, fff misto.
Macarie eu nasc la Gulesti..hai ca te dadeam pierduta ca nu ai mai intrat tot trim. 2 :)). Ce ma face preferatul meu dr I.??:)))
ps: nu ai participat si tu la cursurile de gravida? acolo ni s-a prezentat si spitalul cu vizita..e adorabil! arata demential si conditiile sunt de lux, desi nu pare deloc din afara.. saloanele sunt noi, mobilier nou cu lcd in camerz de parca mai ai chef de televizor in perioada aia euforica;)), bai imense si fff curate cu totul schimbat inauntru..ce sa mai: doar la privat am mai vazut asa, sunt mega incantata ca nasc aici!
Logam, ce om! sa nu isi doreasca propriul copil! Godd, bine ca ai scapat de el.. nu ai pierdut nik in conditiile astea... Fii linistita si ai facut cea mai buna alegere!!o sa fiti o familie din 3 superba cand va veni si bebe si peste nitel timp vei fi iubita si apreciata la adevarata ta valoare de catre un barbat adevarat!!
Fetelor v-am vazut si eu pozele noi din picasa, aratati asa frumos!!! si mi se pare ca eu am burtica asa mica pe langa voi, ma uitam la Almy si ma minunam..oare si la mine va creste asa la 34-35 de sapt? :*
am pus si eu 4 poze noi de sapt trecuta de la 31 de sapt ( https://picasaweb.google.com/102193628299565059717/Mami_de_2#5795927945396591330) .



32+
Signature: 25 martie - de Buna Vestire un frumos test pozitiv= cea mai frumoasa minune din viata mea!
Daily pills: Clexane; FembionII, Magne B6, Acid folic, Cetebe; No Spa;Tardiferon Fol,
*posesoare a 3 mutatii heterozigote: MTHFR C677T, A1298C si PAI 14G
*Age: http://lbdf.lilypie.com/3DHqp3.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns douradoudou spune:

are dreptate cu parfumul...sunt pline de chimicale...poti eventual sa folosesti unul bio..dar sincera sa fiu nici eu nu foloseam parfum cand o alaptam sau canderam cu ea in casa...cand ieseam afara ma dadeam putin...mai e si chestia ca trebuie sa iti simta mirosul tau, bb cu asta e obisnuit si cu asta se consoleaza ..se simte ca si cum sunteti de fapt 1 sg persoana
sunt de acord ca bb nu trebuie supraincalziti..in nici un cazzzzzzzz ..e f f pericuols chiar pot sa se sufoce..ei nu au f bine dezvltat sistemul de reglare a temperaturii corpului...nici eu nu sunt de acord cu chestii pufoase sau sintetice ..

<hr noshade size="1" />
alexa, mami de Maryam buburuza, ingeras in ceruri (17.09.2009- 12.11.2009)
si de printesa razboinica Maysaa(30.10.2010)
si 24+ cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns onutz83 spune:

Ela, cata vreme materialul sintetic nu intra in contact cu pielea copilului eu nu vad nici o problema. Pana la sacul de dormit/paturica mai are pantalonasi si bluzita/ body cel putin, asa ca din punctul meu de vedere e acoperit.
Ma gandeam ca din polar (ca si asa am o caruta ) sa-i fac o husa pentru scaunul auto, care-l inveleste exact ca o husa de tantari (am vazut intr-un filmulet pe youtube )
Asa arata: www.clubafaceri.ro/47734/husa-scoica-auto-pentru-somn-si-protectie-solara-koo-di-2590844.html" target="_blank">http://www.clubafaceri.ro/47734/husa-scoica-auto-pentru-somn-si-protectie-solara-koo-di-2590844.html
Mi se pare f buna pentru vremea rece, voi ce ziceti?



Onutz 33+ cu Inghiontila Sughitzescu Lucian

Vali

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns douradoudou spune:

onutzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzz, lasa copilul sa respire...il imbraci bine dar lasa-i fata macar sa ia contact direct cu aerul...

<hr noshade size="1" />
alexa, mami de Maryam buburuza, ingeras in ceruri (17.09.2009- 12.11.2009)
si de printesa razboinica Maysaa(30.10.2010)
si 24+ cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns onutz83 spune:

Cand ma gandesc cat ne stresam noi cu fibre naturale si geluri de spalat organice imi amintesc perfect plapumioara mea de cand eram mica, era total sintetica
Si cand ma gandesc ca n-as fi avut carut daca cineva nu ni l-ar fi donat...
Si ma uit prin casa noastra, care e ticsita cu absolut tot ce-i trebuie si ce nu-i trebuie
El lipseste din peisaj, dar soseste curand

Cu parfum m-am mai dat o singura data de cand am ramas insarcinata, saptamana trecuta si nu am de gand sa ma dau curand
Doura, atat de mult as vrea sa am timp sa centralizez cumva posturile tale, imi place f mult felul tau de a gandi si de a creste un copil. Sper sa imi amintesc tot atunci cand va fi nevoie, pana atunci lucrez a autoeducare

Si apropo de asta, ultimul produs pe care il caut (in rest avem tot ) este gelul de spalat bebelusul. Am citit un milion de etichete, am rascolit farmaciile, dm-ul... nimic...
Deci: mamici, cu ce spalam bebelusul? Ceva cat mai apropiat de natural, ceva bland (doar vasele trebuie sa scartaie ), nu vreau sa-i atac pielea sensibila cu geluri care contin baze de spalare tari, ca nu vine de la sapa...






Onutz 33+ cu Inghiontila Sughitzescu Lucian

Vali

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns onutz83 spune:

Citat:
citat din mesajul lui douradoudou

onutzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzz, lasa copilul sa respire...il imbraci bine dar lasa-i fata macar sa ia contact direct cu aerul...

<hr noshade size="1" />
alexa, mami de Maryam buburuza, ingeras in ceruri (17.09.2009- 12.11.2009)
si de printesa razboinica Maysaa(30.10.2010)
si 24+ cu


Biiiiine, biiiine, inteleg
Sa nu exageram deci
Stii cum e, cand ai un ciocan in mana... ii gasesti o intrebuintare
Duamne, complicat e cu primul copil




Onutz 33+ cu Inghiontila Sughitzescu Lucian

Vali

Mergi la inceput