Strengari de Martie - Aprilie 2012 - 21

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns kovacsc spune:

Am completat cu da in fisier doar ca eu nu stiu unde sa intru pe facebook, nu ma pricep deloc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dara76 spune:

Fetele, banuiesc ca motul se face dupa ziua copilului, nu? Ca vreau sa anunt nasii de week-end, ca atunci e si ziua lor de nastere, prin preajma, si sa nu-si faca program.

Cristina, eu incerc sa vin, dar nu pot confirma 100%. Uneori am urgente super importante la tradus, insa pot sa platesc partea mea de rezervare sau o consumatie potentiala, in avans, intr-un cont ceva, ca sa nu incurc pe nimeni. Altfel, in principiu, probabil vin cu DS, nu cred ca si cu Miruna, ca ea nu prea sta cumintica, dar e posibil, depinde de ziua respectiva.

Irina, multu pentru carte. Stiu ca si eu am mai citit in sarcina la alte odisei.

Mirunei mai nou ii tresar mult picioarele in somn, oare poate sa fie de la Camilia? Ce e funny in schimb e ca brusc nu mai plange la scos mucisori, dupa ce a plans 6 luni. De 2 zile nu mai plange, fara sa schimbam nimic.


mami de Miruna Sanziana (02.04.2012)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chitosenia spune:

Buna fetele,

Ne cerem scuze pentru absenta... am profitat la maxim de vremea frumoasa si ne-am tinut de vizite la aer... la mama , la o prietena apropiata, la mamaie...fimiu a stat cu orele pe afara si vine rupt de oboseala.
De maine se schimba vremea.

In rest ma laud cu un progres la legume(cartof si carnita) si am papat branzica de casa ne-a placut

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irinaelena spune:

Citat:
citat din mesajul lui kovacsc

Meg si Irina dc am ati fi in Brasov nu m-as mai dezlipi de voi. Dar si de Bubu ca si ea este cam pe aceeasi lungime de unda cu mine. Oricum as vrea taaaaare mult sa reusim sa ne intalnim in Bucuresti, vin eu pana acolo cu sot si Karina numai sa vreti .

Daca am retinut bine au raspuns invitatiei Dana, Mirela, Daniela, parca si Irina. Tala am inteles ca la tine weekendul este full dar totusi m-as bucura dc ai putea si tu, de asemenea si Dara, nu stiu cate fete mai sunt din Bucuresti, daca ar fi fost scris pe undeva...

Karina fetita noastra draga 07.04.2012






Cristina .
Scrie in fisierul cu date de contact cam de pe unde e fiecare.
Te-am adaugat si pe grupul de pe fb, ca nu erai.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ronina spune:

Buna fetele!

Dara: si Bianca isi suge buzele, sau mai bine zis scoate usor limba si si-o suge cumva cu buzele, eu ma gandeam ca din joaca, poate insemna ceva? Am inteles cu cartea, eu credeam ca deja o ai in format de kindle. Sorry ca nu te pot ajuta la editat dar eu cum n-am ajutoare la bebelusit, nu ma pot inhama la munca asta. Eu de mot stiu ca la aniversarea primului an se taie, dar ma gandesc ca nu-i musai fix in ziua in care implineste un an. De tresaritul picioarelor nu stiu sa spun, Bianca si le ridica intentionat in sus si apoi le tranteste, dar nu in somn.
Meg, Cristina: ce frumos povestiti despre cum va simtiti in postura de mama

Fetelor, voi cum curatati capatul de la batista bebelusului, puneti si ceva solutie in apa in care il lasati la clatit? Stiu ca s-a mai discutat dar memoria mea vad ca m-a lasat balta
Si inca ceva sfat as mai vrea legat de diversificare, ce parere aveti, are rost sa incep sa o chinui si cu masa de seara (iaurt, branzica) avand in vedere ca eu n-am reusit sa inlocuiesc nici macar una din celelalte 2 mese (fructe si legume)? Ieri am ajuns la un record de vreo 75 grame la fructe, dar la legume nu depasim inca 5 lingurite

ps: eu ma abtin la votul pt FB pt ca desi imi place ca e mai privat si fara x-uri de reclame de click-uit, sunt constienta ca voi mai rata subiecte si probabil voi fi mai putin activa pe-acolo. Desi cine stie, poate imi voi intra in ritm si ma acomodez

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kovacsc spune:

Ioana exact asa face si Karina cu buzele si limba, demult face asa, mai scoate si sunet cateodata. Ma gandesc ca o fi tot de la gingie.
Si eu m-am obisnuit aici pe forum nu prea le am cu facebookul dar nu vreau sa ratez nimic.

Dara nici nu ma gandesc sa se faca din intalnire vreo obligatie pt cineva. Daca chiar intervine ceva important, nu de genul imi era lene sa mai ies din casa nu se supara nimeni.

Irina m am uitat in fisier dar sunt mai putine fete, fata de lista aceea lunga cu nasterile. Deci cum intru pe facebook in grupul nostru?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irinaelena spune:

Citat:
citat din mesajul lui kovacsc

Irina m am uitat in fisier dar sunt mai putine fete, fata de lista aceea lunga cu nasterile. Deci cum intru pe facebook in grupul nostru?
Karina fetita noastra draga 07.04.2012






Ai PM

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tala spune:

Am fost ieri la spit de pediatrie pt recoltare. Secretia aproape ca a disparut (zic saru'mana sa fie alarma falsa), pipi nu a vrut sa faca (urmeaza sa stau la panda cum a facut Dara). Tot aveam trimitere pt analize de sange (a cam plans mititica si D de mila ei) si aflu in sfarsit daca e cazul sau nu sa-i dam fe sau/si ca. Vestea cea buna este ca nu a plans absolut deloc in masina si asta in principal datorita scoicutzei. A mai ajutat si ca am pus-o cu fata in sensul invers celui de mers. Pana acum nu am tinut-o in nici un scaun de masina pt ca imi imaginam ca daca plange asa in brate, in scaun trebuie sa fie jale. E! m-am inselat...rau.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dara76 spune:

Ronina, stiu, ca de-asta n-a mai putut nici S, a apucat ea sa scaneze si sa editeze o parte, dar e hiper-suficient. Iar eu cand am ajutor, muncesc la greu, de-asta inca n-am apucat decat 80. Dar reusesc eu si restul. Ca numai pe alocuri e nevoie, nu peste tot.
Cand isi suge limba m-as gandi ca-i e sete, ca eu sau sotul asa facem in somn cand ne e sete, adica ma rog, nu scoatem limba afara, dar e ca si cum incercam sa extragem lichid din ea.
Dar Miruna isi sugea numai buza de jos si citisem candva din greseala ceva de niste copii care isi muscau buzele si s-a facut asocierea din pacate.

Mi-a placut ca idee in mare cartea de la Irina, noroc ca e mica si am citit-o repede, ca la Playfull Parenting in romana abia sunt la jumatate, insa la unele pasaje m-am "enervat" si nu mi s-au parut ok. De ex. cel cu "esecul neintrarii din primul an la facultate" - Serios? Nu vreau sa invat copilul ca se termina lumea daca e asa, ca a avut un esec, ci ca poate sa reincerce fara sa simta un stigmat.

Nu mi-a placut nici ca pe alocuri inlocuieste unele reguli inflexibile cu altele inflexibile. Adica "spuneti-le ca pot profesa orice si pot avea succes in orice, e suficient sa aiba pasiune multa" - nu-s de acord, i-as spune Mirunei ca o sustin la orice decide sa faca, insa i-as povesti si despre sansele de reusita din fiecare domeniu - dau niste exemple aleatoare (cifre inventate, ca nu le stiu) - sa zicem ca la gimnasti olimpici ajung 1%, cantareti reusesc 5%, dansatori 7%, pictori 10%, medici 70%, contabili 45%, ingineri 80%, IT-isti 75% - ma rog, mai ales cand e mica nu i-as impuia capul cu procente, insa zic acum ca ordin de marime pentru discutie. Ok, vrea sa se bage la un domeniu cu sanse de reusita 1%, o sustin, dar sa stie in ce se baga, nu sa-i spun ca daca are pasiune e suficient, ca totusi nu e chiar asa in viata, unele chestii mai tin si de genetica, si de noroc,si de relatii, altfel ramane ea cu ideea ca a gresit pe undeva.

Stiu ca asa ca si concept, cartea chiar e o "revolutie" si chestiile de baza le promoveaza bine (adica sa nu spunem prostiile cu "m-am sacrificat pt tine" etc.) insa la altele da cam tare cu batul in balta, poate ar fi fost util sa fie lucrata mai bine. Nu mai zic ca e toata scrisa cu imperative: "faceti asa", "ziceti aia".

De ex. ce sa zic, la Playfull Parenting nu am ce-i reprosa pana acum, cel mult doar ca in putine locuri a lasat cate unele aspecte usor in aer.

Bine, sunt foarte incantata si multumesc Irina ca ne-ai pus-o la dispozitie, sa nu crezi cumva ca-ti reprosez tie ceva, cum ziceam, unele chestii de baza - poverile pe care le putem pune asupra copiilor - le zice foarte bine. Dar am zis ca poate e cineva interesat sa discutam aspecte din ea, ma refer la cele care mie mi-au parut problematice.


mami de Miruna Sanziana (02.04.2012)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dara76 spune:

Tala, la care spital ai fost? I-au gasit greu vena? Dr. Giosanu imi spunea ca daca e "pufoasa" ii gasesc greu vena.


mami de Miruna Sanziana (02.04.2012)


Mergi la inceput