Strengari de Martie - Aprilie 2012 - 21

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Tala spune:

la Medlife spit de pediatrie (cel din baneasa). Are o vena destul de vizibila la o manuta chiar la interiorul cotului, nu a fost nevoie s-o intepe deasupra palmei cum se obisnuieste la bb-i, dar cred ca avem noi noroc. Nu stiu daca ea e pufoasa, nu cred (are 8kg si 72cm). Am avut noroc insa ca s-a vazut vena, ca i-au nimerit-o. A plans mai mult din cauza ca femeile acelea nu stiau sa zambeasca la un pui mic si o tineau imobilizata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chitosenia spune:

Buna fetele,

Cum v-am povestit ieri ne-am tinut de vizite..Edu ca de obicei e foarte protocolar si circumspect in privinta fetelor necunoscute...si nu a zis nici piu...piu...doar prietenei mele i-a zambit putin dupa ce am invatat-o trucul cu pupatul burticii... Mihaita baiatul ei de 1 an si 8 luni l-ar fi mancat pe Edu de bucurie..ii plac copii mult...s-ar fi jucat cu el in fel si chip...Edu in schimb..pusese lacat la gura si era cu ochii pe mine ca pe butelie..."nu ma lasa mami"..."ca tip".
Joi avem programare la neurolog sa vedem ce zice de Edu..daca iar imi recomanda kinetoterapie ma dau cu capul de pereti. La picioare sunt sigura ca nu sunt probleme..dar la manute inca nu e ok si nu stiu cum sa-l ajut..kinetoterapie pare ca incepe sa ii displaca...kineto il pune sa faca lucruri mai grele si se enerveaza se pune pe urlat..il simt ca mai e putin si nu o sa mai aiba chef sa faca ce il pune..si cand vom ajunge acolo nu stiu ce o sa facem.

In rest cu diversificarea la noi cred ca e chestie de gust si de textura...de cand am introdus avocado in fructe am ajuns la 200-250g si la legume branzica a ajutat procesul...cred ca lui Edu ii place textura gen budinca mai tare...asa ca poate incercati si varianta asta fetele care aveti probleme.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dara76 spune:

Chito, cred ca tre' sa te uiti si pe FB cumva.


mami de Miruna Sanziana (02.04.2012)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tala spune:

Chitzo lui M tocmai textura asta nu-i place, adica ea ar vrea sa muste direct sau zeama f lichida. Consistenta asta de piure de bebelusi ii da si senzatie de voma. Vom incerca azi avocado cu para si cu banana


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns happylica spune:

Ronina, eu nu las in apa capatul ala. Spal imediat cu apa calda.. spre fierbinte. Si cand s-a intamplat sa nu se curete, am pus pe un ac putina vata, am curatat inauntru si apoi am spalat iar cu apa.
Legat de iaurt. Teoretic se introduce cand s-a obisnuit deja cu legumele si fructele. Dar cum voi sunteti mai speciale, eu in locul tau as introduce si iaurt.. poate ala ii place. Poti sa stii?
Meg,
Alexiei i-a dat taicasu ieri sa bea apa din pahar. Baga boticul sa bea. S-a descurcat binisor. Era asa haioasa..
sa aveti o saptamana minunata!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabrielarusu spune:

buna fetele,
Stiti ca ma vaitam eu ca fata nu mi-a luat in greutate nimic luna trecuta azi am fost la o prietena si am cantarit-o pe Elisa si are 7.750 fata de 7.300 de sapt. trecuta cum nu stiu ce sa spun oare cantarul de la dr. nu a fost bun? oricim sunt tare fericita ca a luat asa de bine ca la cat papa acum.. rezultatul de la urina inca nu a venit, in schimb i-am facut si la cacuta si este ok.

mamica de Maria Elisa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabrielarusu spune:

fetelor mie mi se pare mai usor sa postez aici decat pe facebook, dar dc. va mutati o sa merg si eu in rand cu voi.

mamica de Maria Elisa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irinaelena spune:

Dara , prima oara am crezut ca dezbati Playful Parenting si nu imi aduceam aminte ca am citit ce ziceai tu . Apoi mi-am dat seama ca zici de cealalta carte. Asa e, chestiunile mai serioase le pun sub semnul intrebarii... adica daca o fi sa mi se intample, nu o sa iau cartea asta drept regula si gata.

Eu orice citesc, trec printr-un filtru, nu iau de-a gata. Chiar si la Playful Parenting. Iar daca am vreo dilema, cer pareri. Discut cu sotul, cu alti parinti, cu voi.. si asa ajung la o concluzie.

Gabriela, daca sunt cantare diferite, e normal sa apara diferente. Mai conteaza daca era mancata, imbracata/dezbracata, inainte sau dupa kk/pipi...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Haydee spune:

se pare ca eu sunt singura pana acum care a spus "nu" facebook-ulu
eu n-am cont pe FB si nici nu intentionez sa-mi fac; am "piticii" mei in ce priveste intimitatea si securitatea informatiilor personale postate in spatiul virtual, limita intre viata privata si business; si ca sa intelegeti mai bine la ce ma refer cu ultimul aspect, am avut cont pentru foarte putin timp dar am decis sa-l inchid in momentul in care furnizori si clienti au inceput sa-mi trimita invitatii ; ok, avem relatii foarte bune de business, lucram foarte bine impreuna in proiecte, ne tutuim, dar imi ajunge interactiunea de la birou, parca nu simt nevoia sa ii aduc si in privat; da, stiu, exista "ignore"...
In plus, FB nu e stilul meu pentru a-mi cultiva relatiile.

asa ca daca decideti sa va mutati pe FB, nu-mi ramane decat sa sper ca mai treceti pe aici, sau daca nu, sa sting lumina

Dara, as putea incerca sa editez eu Playful parenting; de maine, teoretic, am back-up la bebelina, dar trebuie sa-l downloadez; am incercat sa editez on-line si mi s-a blocat computeru'. Sa vad daca pot face ceva de maine incolo, nu promit.

Mirela, felicitari pentru bautul din canita
Meg, Cristina
Ronina, nu stiu ce sa zic de iaurtel, las mamicile mai experimentate sa te indrume
Gabriela, felicitari pentru luatul in greutate

Nici eu nu iau litera de lege tot ce citesc

Noi suntem ok, ne pregatim pentru vaccinul de 6 luni; referitor la mese, de cateva zile nu mai e interesata sa-si manance portia de fructe/legume, asa ca avem mese la care ii dau completare de lapte

Am si eu o intrebare - cand folosim canita cu cioc, bebelusul trebuie sa stea in fund? am luat si eu una de la Avent, nu am incercat-o inca, dar in pozitia de mancat din biberon mi se pare ca i-ar fi greu sa traga

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kovacsc spune:

Haydee stai linistita ca nu plecam toate acolo, eu o sa intru zilnic pe aici si o sa scriu, deocamdata imi place mai mult pe forum.

Mergi la inceput