Strengari de Martie - Aprilie 2012 - 21

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dara76 spune:

Da, carticica de la Irina am citit-o, cred, in 30 de minute sau cam pe-acolo, la Playfull Parenting in romana citesc demult si inca mai am de citit, la nivelul de 5 minute pe zi. Conceptul e bun, cum ziceam, la "eu te-am facut, eu te omor" (cartea), insa realizarea si opiniile personale lasa putin de dorit. Adica probabil ma asteptam eu la mai mult la asa un subiect bun. Oricum macar ca si concept e ceva ce lipsea din literatura romaneasca.

De fapt, am intrat sa zic, Haydee, ca iti trebuie Acrobat Professional ca sa copiezi din pdf-ul cu cartea propozitiile care lipsesc din rtf. Eu cred ca am un kit de 9 pe aici.

LE: Tala, ce a patit laptopul? Stiu lume priceputa la reparatii, daca nu e vreo piesa care trebuie inlocuita, dar si din alea se gasesc ieftine in Hong Kong. Eu am luat de-acolo baterie de laptop la sfert de pret, usita de aparat foto, husa, etc. E adevarat ca dureaza o luna sa vina, dar merita ca bani. Adica de pe ebay.com le iau, dar vin din HK.


mami de Miruna Sanziana (02.04.2012)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tala spune:

Dara, am crezut ca ti-am spus de laptop, sigur vroiam sa te intreb (deci m-am tzacanit). Se pare ca hard-ul s-a dus insa nu stiu daca mai pot recupera ceva de pe el. Aveam multe, dar cel mai tare ma doare ca aveam si pozele din lunile iulie si august, inclusiv cele cu botezul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SuperMami_1 spune:

Dara, la ce oficiu postal ti-au venit produsele din HK?Am comandat si eu ceva de prin sept si inca nu au ajuns.Am verificat tracking no si zice ca maine la oficiul postal 3 in Pantelimon.Oare trebuie sa ma deplasez eu pana in pantelimon, nu timit ei intre oficii postale la oficiul meu postal din zona mea de domiciliu?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dara76 spune:

Hai ca se busise nitel DC si nu mai puteam sa scriu, am scris si dincolo.

Tala, cre' ca ar fi bun un hard mic nou sa faci laptopul functional pana recuperezi datele de pe cel actual, sa-mi spui, te rog, modelul de laptop. Aveai pozele pe C sau pe o a doua partitie? Da, de poze retin ca ai zis, ai dreptate.

Miha, da, ma duc la oficiul din pantelimon de fiecare data sa le iau pe cele din strainatate, in afara de unele de pe amazon care vin si la oficiul meu. Nu le trimit ei intre oficii, dar primesc avizare de la pantelimon.


mami de Miruna Sanziana (02.04.2012)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SuperMami_1 spune:

Dara, te mai sacai un pic ca tot te-am prins: mai platesti ceva la posta? ma gandesc la tva sau alte taxe?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amy25 spune:

Salutare !
Cred ca ma incurc cumva, o sa scriu aici mai mult si pe fb cand pot.
Happy chiar ma gandeam sa-i dau azi un iaurtel, de care ziceai ca folosesti?
Mingea asta are inca bateriile ei, dar am luat-o dupa tine, deci nu stiu si cutia am aruncat-o.
Al meu m-a vazut band din sticla si poftea. Ca sa clarific: era apa.
Gabrielarusu: ideal este sa o cantaresti pe acelasi cantar. L noi la cabinet are o porcarie, insa acasa ma cantaresc eu si apoi cu el in brate. Fara sa schimb pozitia cantarului.
Haydee si noi tot cu canita Avent bem, dar Victoras nu poate bea decat daca sta aplecat pe spate cumva.
Monna
Dia sanatate si recuperare rapida.

Raportez o noapte proasta pentru mine ca am racit. Ma dor oasele.
Cu papica m-am cam blocat la ceea ce stiu deja si as vrea sa incerc azi iaurt si apopi in zilele urmatoare sa mai fac niste combinatii. Acum am mar copt cu biscuiti dar n-are cine sa le manance. A adormit.
Mici ies la greu ca s-a ingrozit bietul de el cand aude aspiratorul. Uneori ii tin mainile ca mi-l smulgecu totul.
Sper sa fie ok, mai ales ca trebuie sa soseasca si vaccinul de 6 luni.
Va pup.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dara76 spune:

Mada, am uitat sa zic, la 6 luni am facut Infanrix Hexa.

Miha, rar platesc ceva, dar cativa lei, dar pt. ca au fost valori mici si greutati tot mici. Nu stiu cum e la valori mari/greutati mari.

Link de la Sovi: http://www.foodrenegade.com/why-ditch-infant-cereals/


mami de Miruna Sanziana (02.04.2012)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabrielarusu spune:

buna
Amy noi papam iaurt de la covalact si branzica de la danone care e inebunita dupa ea nu ii ajunge un paharel din acela mic papa 2 deodata dar ii dau o data la 2-3 zile.

A venit si rezulltatul la urocultura si trebuie repetat ia iesit Bacteriurie < 100 000 UFC/mL (prezente 3 specii bacteriene) - posibila contaminare, off asa ca maine iar stau la panda sa faca pitica mea pipilica.

mamica de Maria Elisa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns happylica spune:

Dia, ma mir ca nu ii place avocado. Lor le place.. noua nu
Imi pare rau pt conjunctivita. Dar cum de s-a pricopsit cu ea?
Lelu, vrem si noi sa incercam branzica nature. Eu chiar am castigat aici pe forum un cupon sa merg sa o ridic pt degustare, dar nu a ajuns cuponul inca.
Ronina, inca poarta 68. i-am luat acum body si pantaloni 74 dar ii sunt mari. 68 nu ii mai pot da mult timp. Bine, 74 nu-s mari sa nu le poata purta.. cred ca si de la grasuneala ii vin fixe 68 alexiei.
Amy, ti-am raspuns deja legat de iaurt in sms
Ei.. pai noi avem mingea din aprilie.. dar abia de 1 luna o foloseste intens. Oricum, am schimbat bateriile.
Mada, Infanrix Hexa am facut si noi la 6 luni. Apropo, ca vroiam sa iti povestesc ceva. Verisoara-mea e in Italia si are un bb de 4 luni jumatate. A fost pe pediatru pt vaccine si i-a zis k poat incepe diversificarea si ca ii poate da: carne de cal, iepure si porc. Asa se practica pe acolo sau e asta al ei NEBUN???



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns magddalena spune:

Carne de porc NU absolut,de cal sunt unii care recomanda ca cica ar fi ff bogata in fier,de iepure la fel e mai frageda ca puiul,zic ei,mie nu imi place nici una nici alta.Dar ca fapt divers,mie pediatra ei mi-a zis sa ii dau de toate,fara sare si zahar pana la un an,inclusiv sos de carne tip bolognese,cu mamaliga,clar ca nu vede asa ceva,deci cate bordee atatea obiceie,in principiu ei iti spun sa le dai de toate sa incerci tot,eu nu sunt deaccord.Chiar tot nu le poti da,trebuie luate treptat.Ca si la voi,unii pediatri spun una,altii alta,aici nu sunt mai roz lucrurile,numai ca de la 4 luni sa ii recomande mi se pare ciudat,chiar daca e alaptat la san sau lp,e litera de lege dupa 6 luni implinite.(la ei)

in alta ordine de idei,azi i-am dat carnita de cocos,era tare si a fiert vreo doua ore,rezultat:esec total,se scarbosea,nu ia placut,i-am dat pana la urma un borcanel de la hipp cu cartofior si dovlegel,pe ala la mancat.Dar cred ca carnea nu era ok,tre sa ii dau pui mititel si fraged.Asta e data viitoare.

despre ce carte vb?unde o pot citi?

Dara mersi pt raspuns,e obligatoriu de la stat,sau e facultativ?


Mergi la inceput