Piersicute de iulie-august 2012 (5)

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

aruba, sunt atatea zvonuri legate de vaccinurile bcg! de ex, eu am auzit ca o parte din loturile din danemarca ar fi generat tbc prin sudul tarii si mai nou, si in timisoara (in cateva cazuri).
ai mei cica au facut vaccin tbc din usa.
nu stiu ce sa mai cred.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carmen_80 spune:

Neatza.

Azi noapte a fost mai marait. Poate sa fie si pt ca sunt in proces de schimbare a laptelui? Sunt bucuroasa ca de cand am inceput sa-i dau ceaiul de musetel, face kk mai usor, singurel si mai galben, nu mai e verde si urat mirositor.

Ali multa bafta in gasirea casutei.

Roxy noua bona pare mai ok. De dim cand a venit i-am facut instructajul, i-am dat fisa postului. Vad ca e foarte atenta cu el. Partea proasta e ca are un usor handicap auditiv, insa i-am aratat cu video monitorul si sta cu ochii pe el sau langa bb. Sper sa se descurce. Oricum luni vine mama sa mai stea cu ea cateva zile.

M-ati omorat cu colacii aia. Mai puneti poze sa ma prind si eu cum functioneaza ca de la Laura nu mi-am dat seama.

Laura cum e vremea pe-acolo? Cum e imbracat Andreiutu?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kimmy spune:

Si eu am scris de dimineata,acuma vad ca nu e nicaieri.
Legat de indemnizatie,mie imi expira concediul in 18,saptamana viitoare ma duc cu actele sa vedem daca le am toate,ca sa le pot preda.Daca s-a aprobat legea cu 85%,noi primim,sau doar copii nascuti dupa 1 octombrie?
Ma speriati cu vaccinu ,ciudat ce multi bebei nu au facut reactie!

Deci chiar nu am 2 zile la fel.Ieri a dormit aproape toata ziua,seara a adormit devreme,la 10,dar azi a stat mai mult treaza.De la 8 nu a mai dormit numai 2 ore.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IIuli spune:

Asta va spuneam si eu in niste posturi anterioare, ca m-a speriat medicul de familie ca cica de la vaccinul asta din danemarca e plin budimexul de bebelusi cu tbc si cu adenopatii. Balanta, tu unde ai vaccinat bebelusii cu vaccin din sua? Aruba, sa stii ca si in medlife se foloseste tot bcg din schema de la stat, gsk nu fabrica vaccin bcg. Am intrebat eu atunci cand nu gaseam sa fac vaccinul si mi-a spus madam marcu.
In fine, sa ne ajute doamne doamne sa nu aiba niciun bebelus nimic.
Roxy, bcg-ul se injecteaza exclusiv in bratul stang, la jumatate, spre spate cumva, exact sub piele. Reactia locala treb sa apara in aprox 4 luni, sub forma unui cos, care poate sa supurezez, sau a unui nodulas umflat si galbui.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ali24 spune:

carmen ,balanta.mersi
carmen cum ii prepari ceaiul de musetel si cat ii dai odata?il faci normal ,la pliculete ca ptr noi sau in alt mod?
balanta vi a trecut ciupercuta din gurita?daca da cu ce l ai facut pana la urma?
am fost cu el la dr si a zis ca e totul ok.a zis ca s ar putea sa dea lapticul afara din cauza ca e prea haplea.mananca cu pofta si prea rapid.la el o masa nu dureaza mai mult de 5 min.
am mai vrut sa intreb fetele cu copii mai mari ii puneti sa se roage?eu tot incerc sa il fac pe rafi sa se roage si nu vrea.si nici la biserica nu vrea sa mearga cu toate ca nu stam mult.de obicei intru cand trec pe langa una imi spun rugaciunile si gata.nu il fortez sa stea ore in sir la slujba.cum sa il fac sa se roage?



ce spuneti despre bomba ce a primit o nicoleta luciu?mi e mila de ea saracuta.urat ceea ce i se intampla.si jurnalistii astia sunt totali.stiind probabil ce i se pragateste au intrebat o acum 3 zile ce ar face daca ar fi inselata.ea era atat de sigura pe ea si avea incredere in sotul ei si a spus ca ar divorta cu siguranta ca aseara sa primeasca lovitura sub centura.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ARUBA spune:

Fetelor ce spaima am tras adineauri.
Era ora mesei, pitica plangea de foame, dar cand am pus-o la san a inceput sa racneasca cu el in gura, parca nu stia ce trebuie sa faca. AM schimbat pozitia din pat, am pus-o pe perna de alaptat pe canapea, insa la fel, urla ca din gura de sarpe... a tinut-o asa pana s-a invinetit, repet cu sanul in gura, dar nu se mufa. Am trecut-o la celalalt san si la fel facea. Eram disperata, i-am dat 2 guri de ceai din bibe, apoi iar am pus-o la san, si dupa alte 2 minute de plans in sfarsit s-a mufat. Insa s-a intrerupt de vreo 3-4 ori ca sa urle cateva secunde
Ce-o fi?? A cam avut gaze toata ziua, dar nu stiu daca e vreo legatura, ca e prima data cand imi face criza asta ca nu vrea sa se mufeze.

Mama zice ca asa m-am intarcat eu la 3 luni, ea a insistat vreo 2 saptamani si nu ma mai mufam nicicum la san, doar imi dadea LP din bibe. N-as vrea sa fie adevarat si acolo sa ajung, ca inca am lapte. Ea n-a mai vazut LP de vreo luna jumate.

Iuli: nu cred ca un bebe are cum sa faca boala contra caruia e vaccinat pt ca niciun vaccin nu contine forma completa a bolii. E un fel de puzzle din care lipsesc cateva piese. Dar alte complicatii da... Nu stiu unde a fost produs vaccinul de la Medlife

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ned spune:

Si eu am scris mai de dimineata si acum nu mai e.
M-ati speriat cu BCG-ul asta, sper sa fie ok. Oricum nici Tudor nu are nici o rectie inca. O sa vedem la 4 luni ce ne zice si pediatra.
Astazi bb meu a fost foarte agitat, nu l-am mai vazut asa de cand era f mic. Tipa la masa, are gaze multe, offf.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fleurdelise spune:

Nici la mine nu a mers forumul azi dimineata.

Noi am avut o noapte linistita in care am dormit asa bine ca nu am simtit nici cutremurul...a fost un mic seism de 4.5 pe la miezul noptii. In schimb m-am trezit imediat cand a intrat barbata-miu in camera dupa, sa insface bebe si sa strige la mine in caz de ceva. M-am obisnuit sa detectez prin somn doar prezentele...umane. M-am specializat pe ascultatul (prin somn) respiratiei lui fii-miu. La cea mai mica variatie ma trezesc.

Aruba, nu cred ca se intarca, poate o deranjeaza burtica, e balonata, are crampe.

Carmen, poate ai mai mult noroc cu bona de data asta.

Alte noutati nu avem, acum bb doarme dupa o dimineata destul de activa si agitata, trezit la 6 si papat din 2 in 2 ore, facut kk dupa ceva eforturi si maraieli. Fug pana pe afara cu treaba.



**************************
Mami de Eric Ioan (21.06.2012)

Cine-ti saruta genele-n somn,
Si cine-i acolo cand ingerii dorm?
Toate zanele bune sa te ocroteasca,
Toate florile campului sa te infloreasca!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

iuli, eu am nascut la spitalul athena din timisoara.
aruba, eu cu eric patesc des ce ai patit azi tu cu grace, doar ca el refuza biberonul desi e mort de foame sau, in timpul hranirii, impinge cu manutele biberonul afara din gura sau incepe sa se zbata. atunci il ridic cateva secunde pe verticala si ragaie scurt (deci saracutul are aer in stomac si vrea sa il elimine). apoi continua sa manance ca si cum nimic nu s-ar fi intamplat.
fleur, ai mai prins pana acum cutremur in canada?

fetelor, eu cred ca am gripa - ma simt ca naiba. la sotul la lucru au cativa colegi si cred ca mi-a adus-o el, desi el pana acum n-are nimic. ma tem f tare sa nu ia bb-ii de la mine. mi-a pus masca, dar nu cred ca e suficient.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns clayhanger spune:

Dupa o zi in care nu prea m-am dezlipit de bebe, apuc sa citesc din urma si sa va scriu putin.

Maine avem controlul de 3 luni si voi intreba si eu cum e cu BCG. Vlad are de ceva timp un semn rosu, dar mai mult de atat (sa fi copt) nu am observat. Pana acum dr n-a zis nimic, nici noi n-am intrebat ca n-am stiut.

ARUBA, si eu banuiesc ca e de la gaze. Ceea ce zice balanta stiu si eu. Cand pateam ceva similar cu Vlad (se atasa, sugea 5 secunde mai mult plangand, se deconecta, si repeta asta in continuu), am citit o explicatie care mi-a placut: cand ei trebuie sa ragaie, li se pare ca le va trece daca sug, si de aia tot apuca sanul, dar de fapt nu le trece, si tot asa. La Vlad chiar asta era. In tot cazul, sper sa nu ti se mai intample.

balanta, ai grija de tine. Mai mult decat masca si masurile evidente de igiena nu cred ca poti face.

Ma retrag, poate dorm si eu mai mult pana la prima trezire.

Mergi la inceput