Piersicute de iulie-august 2012 (5)

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ARUBA spune:

Balanta: la 4 luni se face Infarixul rapel.
Vroiam sa te intreb de curiozitate, pt gemeni se primeste indemnizatia dubla, nu?

Fetelor, noi avem 2 luni jumate si inca nicio reactie de la BCG. Eu care nu sunt panicata de vaccinuri, cred ca totusi as avea o strangere de inima sa i-l repet. Am inteles ca daca nu face reactia pana la 4 luni, se face un test care verifica anticorpii si daca nu iese ok , se repeta Mai e cineva in situatia asta??

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kimmy spune:

Laura sa profitati la maxim de plimbareala!Ma bucur ca e cumintel bebe .Misto ca ii place la aer rece.Noi azi a trebuit sa venim acasa dupa 15 minute de plimbare,ca s-a pus pe urlat

Aruba,la Emma se vede un punctulet rosiatic,cam cat jumatatate de mazare,dar nu coace deocamdata.Sper si eu sa nu fie cazul sa-l repetam

Sa va zic cu ce am eu mustrari de constiina...daca tot veni vorba.Doarme mult.Azi de exemplu a stat vreo 2 ore maaaaxim treaza.Mustrari pentru ca dupa ce se trezeste plange,o iau in brate sa se linisteasca,sau ii dau sa pape,si atunci adoarme la loc
Seara mai sta treaza cam 2-3 ore.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IIuli spune:

Multumesc de raspunsurile despre vaccinuri.
Noi o sa ii facem sapt asta infarix, apoi la 3 luni rotarix si mai vedem daca facem si synflorix. Fleur, vad ca tie ti-a dat prevenar cu infarix, mie pediatra mi-a zis ca e bine sa mergem pe "mana" unui singur producator, or, alternativa de pnumococ de la glaxo este synflorixul. Apropo, Fleur, la voi se face infarix hexa sau penta?

Aruba, eu sunt cea mai stresata cu bcg-ul . Nici la noi nu a aparut semn. Dr zice ca poate aparea pana la 3-4 luni, deci sa ma asteptam. Nici voi nu aveti inca 4 luni, doar. Tot ea a spus ca acum se lucreaza la un protocol nou care sa interzica revaccinarea, deoarece efctele adverse sunt f des intalnite si e riscul mare. Pe scurt, ea ne sfatuieste s ne relaxam, ca cica neaparitia semnului nu inseamna ca bb nu e imunizat, ci ca a "dus" virusul fara sa faca bubitza. Iar daca se dovedeste ca nu e imunizat, tot nu ne sfatuieste sa revaccinam.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxypuy spune:

yellow again
aruba - nici la noi nu a aparut semnul...parca mi s-a parut mie zilele trecute k observ 2 punctulete rosii pe manuta stanga (by the way, io nici macar nu stiu in ce mana i l-a facut ) dar azi nu le-am mai vazut...pediatra noastra zice la fel sa asteptam pana la 4 luni si k n-ar fi neaparat nevoie sa-l repete.

carmen - ce ai facut cu bona noua?

laura - ma bucur ca ati plecat cu BB si ca va e bine

noi am fost pe afara pe seara si a dormit bustean pitik la racoare de fapt, azi a dormit f mult in seara asta am testat colacelul proaspat achizitionat si ce credeti? i-a placut maxim din prima!!! s-a balacit matza mea de nu se poate, era in elementul ei in apa am facut baie in liniste finally! aaa, am uitat sa va zic k de vreo sapt urla la baie de numa numa nu stiu cum face dar reuseste sa inghita apa de fiecare data cand o clatim pe capshor banuim k s-a speriat din cauza asta si de cate ori atinge apa cu piciorusele se pune pe urlat asa k baia a devenit un chin, pe noi ne trec toate transpiratiile si nu stim cu sa gatam mai rpd k sa scape tt lumea de cosmar azi am profitat de baia cu colacelul si i-am dat usor pe capshor asa cu mana cu apa, dar tot a marait un pik...numai k din pozitia asta cu fata in sus ii intra apa in urechi (ei la baie ii place sa stea doar cu fata in jos pe mana mea)
in fine, ideea e k e de milioane colacelul si va recomand sa va luati si voi!
azi am reusit de am comandat si aranjamentul floral pt prezidiu, ghirlanda pt cristelnita, baloanele, am facut programari la coafor pt mine si nasha si gata
ma duc la muls si la nani k pitik doarme deja de vreo ora pupi si n bunutza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ali24 spune:

Salutare.
EU sunt necajita ca nu gasim casa sa ne mutam
Sotul a inceput deja munca dar noi nu am plecat inca
Si EU mi am comandat colacelul luni.abia astept sa il primesc.
Cu vaccinul nu stiu cum voi proceda daca plec.ar mai fi 3,sapt pana la cel de 4luni.dr a zis sa nu il fac mai repede si sa intreb cand ajung acolo.dar mi e frica sa nu ii dea altceva care sa interactioneze cu ce am facut pana acum.nu ma pricep.
Cu inotul si EU mi am propus de cand eram gravida sa il duc de la 3 luni.dar acum daca ma gandesc mai bine mi e sa nu ia ceva de prin apa.
Cu vomitatul desi m am abtinut de la lactate parca a dat afara mai mult ca de obicei.azi merg si EU la dr sa il vada daca o fi sa plecam.
Nu mai imi amintesc despre ce sa discutat.
Pupici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adarev spune:

Am ascris si eu si Aruba de dimineata , dar, vad ca postarile nu au aparut.Probail din cauza site-ului care a fost in revizie. Noi, suntem ok, deocamdata. Ne-a iesit si vaccinul.Acum pe 18 facem infarix hexa si sinargis. Nectarel s-a mai buflit si e cumintel.In rest, va pup pe toate si mai intru.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

aruba, ar fi bine sa fie dubla indemnizatia pt gemeni, dar nu este. este ca si pt un copil unic: plafon minim 600 lei, plafon maxim 3400 lei, procent 85% din venituri.
pt fiecare multiplet se dau 600 lei lunar. adica, daca ai gemeni iei 600 lei lunar in plus pe langa indemnizatia normala, daca ai tripleti iei 1200 lei in plus, etc.
laura, nici nu vreau sa imi imaginez cum va arata bagajul pt gemeni cand vom pleca in concedu .
ali, bafta sa va gasiti casa cat mai repede!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dannett spune:

Buna fetele!

Apropo de concedii si indemnizatii.
Pentru concediul de lauzie (din cele 126 de zile) se calculeaza in fiecare luna in functie de numarul zilelor lucratoare din luna respectiva?
De exemplu Septembrie a avut 20 de zile lucratoare, iar August 22, pe fluturas aparand un venit astfel mai mic in Septembrie fata de August.

A..si tot ma tin sa va intreb: voua v-a intrat alocatia pt bebe?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ARUBA spune:

Citat:
citat din mesajul lui adarev

Am ascris si eu si Aruba de dimineata , dar, vad ca postarile nu au aparut.Probail din cauza site-ului care a fost in revizie. Noi, suntem ok, deocamdata. Ne-a iesit si vaccinul.Acum pe 18 facem infarix hexa si sinargis. Nectarel s-a mai buflit si e cumintel.In rest, va pup pe toate si mai intru.

Ada ,mama de Nectarel




Asa e, au disparut odata cu revizia. Ziceam ca ma panicheaza un link gasit pe qbebe, despre lipsa reactiilor dupa BCG , resprectiv ft multi copii au facut adenopatie, adica s-au inflamat niste ganglioni la axila sau subclaviculari. Am dat eu un search pe google si se pare ce e mare haos cu treaba asta, parintii sunt disperati. Vaccinarile majoritatea facute in iulie-august anul asta. Eu m-am apucat sa o pipai peste tot sa ma asigur ca nu dau de vreo galma, Doamne fereste.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

nici la mine marc nu a facut reactia la bcg si avem deja 3 luni...
dr de familie spune ca nu trebuie repetat vaccinul. o sa vorbesc si cu neonatoloaga.

dannett, noi am depus actele pt indemnizatia bb-ilor in 2 august, dar nu am primit inca banii. am sunat azi sa intreb si cica intra dupa 18 oct.

Mergi la inceput