Piersicute de iulie-august 2012 (5)

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns IIuli spune:

Multumesc de parola
Aruba, si al meu e azi in focuri cu parturile si e suparat, nu prea vrea sa manance si se tot trezeste tipand. Dr a zis ca atunci cand face asa sa ii dau doua pipete de infacol in loc de una si sa il pun sa stea pe burta. Al meu se mai calmeaza cu pernita cu samburi de visine. E si mega simpatic cu pernuta aia, care are forma de cap de magarus, ca atunci cand se stramba sa faca parturi prinde magarusul de urechi si il tine strans

Carmen, im pare rau ca o iei de la capat cu cautatul bonei, asta cu igiena e o treaba tare complicata, se pare. Eu deja i am spus de nu stiu cate ori femeii care sta cu bb ocazional sa nu ii mai atinga/pupe manutele, ca el le baga in gura. Degeaba, ca ea tot asa face. Plus ca am prins-o pupandu-l si pe fata, unde nici buni nu il pupa, nimeni de fapt in afara de noi doi, cum e si normal, cred.

Noi avem azi o zi tare proasta, bb nu vrea sa manance, e si cam moale asa, geme in somn.. Poate ar trebui sa o sun pe dr.

Maine ar trebui sa facem vaccinul, am emotii. O sa facem infarixul acum, la doua luni, si cele optionale poate le acem la trei luni. Voi cum le-ati facut?



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fleurdelise spune:

Salve gagici,

Eric e mai bine, tot mai vomita dupa mese dar nu il mai doare burtica. I-am dat o singura doza de ranitidina apoi am mai reflectat si am zis sa vad mai intai cum e fara lactate la mine. Si e cum am zis mai sus.
Dureaza mult sa faca primul kk al zilei, azi i-a luat vreo 2 ore.

Aruba, partzurile la bebei sunt "sanatoase" ca sa zic asa. Cumva trebuie sa elimine gazele, prin ragait sau partzuri. De ce se formeaza gaze mai multe, in afara de aerul pe care il inghit la papa, in mod normal, asta e alta treaba si tine probabil de ceva din alimentatia ta. Chiar daca nu ai schimbat nimic, poate ceva a fermentat mai mult ca deobicei.
Subscriu si eu ca Infacolul e f bun pt eliminarea gazelor. Noi terminam prima sticluta, nu mai gaseam in magazine aici si din fericire am gasit pe net si tocmai am comandat inca 2. Una o tin in casa si una in geanta bb-ului cand iesim.

Carmen, Iuli, nasol cu bonele. Si eu as impanzi casa de camere si la orice abatere repetata de la igiena i-as zice pa. Eu nu suport nici sa sufle cineva peste copil, au unii prostul obicei sa se aplece mult spre el si sa ii rasufle peste fatza. Ultima oara o tanti vanzatoare la un magazin. De pupat pe fatza numai eu si taica-su, in ultimul timp nici el ca se simtea un pic racit.

Si la noi e frigut de acum, 10-12 grade. Vreau sa iesim azi la plimbare ca e soare si bb cam palid, l-am tot tinut in casa cu exceptia iesirii la clinica.

Repet o intrebare dintr-un mesaj trecut: daca ii administrez medicament alopat (ranitidina) pot sa ii dau in continuare homeopatice (cocyntal, oscilococcinum etc) sau interfera? Poate stie cineva.

Din ultimele achizitii ale lui Eric: prinde jucariile cu manutele (dar nu intinde el manutele dupa ele) si le duce la gura, le gusta.Da din picioare de zici ca-i fotbalist. Cand il duc in brate spre locul nostru de alaptat, ma prinde de fatza si ma trage de par (e strans in coada, dar imi desprinde cate o suvita de la ureche). La concursul de seriosi nu ne bagam, ca suntem un ranjit si jumatate. Toata ziua cu gura pana la urechi, cand nu-l supara nimic. Si in momentele de maxima fericire, se pune pe hohotit, galgait, rrrarrait (cred serios ca va graseia). Cand vede p[e unul din noi dimineata zambeste instantaneu, e fericit cand e bagat in seama si asa multumeste el pt asta.

Acum a adormit in balansoar, dupa ce a smotocit un calut de carpa.

Ada, ce itinerar frumos ati avut! Laura sa ai concediu placut, sa nu fie prea frig totusi si Andreiu sa fie cuminte si calm. Unde mergeti? Lasa ca ne povestesti tu cand vii.

Noi nu am mers nicaieri cu Eric in afara orasului, prima escapada o gandim in martie in Caraibe, inainte sa ma intorc la munca. Mai vedem...

Va pupicesc pe toate cu piersicute cu tot.

**************************
Mami de Eric Ioan (21.06.2012)

Cine-ti saruta genele-n somn,
Si cine-i acolo cand ingerii dorm?
Toate zanele bune sa te ocroteasca,
Toate florile campului sa te infloreasca!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fleurdelise spune:

Iuli, la 2 luni i-am facut Infarix, Prevnar si Rotarix. La 4 luni, adica peste 2 saptamani rapel la Infa si Prevnar plus anti-Hepatita B. La 3 luni nu am avut programat nimic. Singurul optional din astea e Rotarixul, daca nu ma insel.

**************************
Mami de Eric Ioan (21.06.2012)

Cine-ti saruta genele-n somn,
Si cine-i acolo cand ingerii dorm?
Toate zanele bune sa te ocroteasca,
Toate florile campului sa te infloreasca!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Porumbita spune:

prevnarul e tot optional

in ro sunt trei scheme

dc incepi sa il faci inainte de a implini un an se fac 3 doze
dupa 1 an 2 doze
dupa 2 ani se face o sg doza

noi lui victor vreau sa ii facem ca lu fratesu, o doza dupa 2 ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Porumbita spune:

Citat:
citat din mesajul lui Fleurdelise

Salve gagici,


Repet o intrebare dintr-un mesaj trecut: daca ii administrez medicament alopat (ranitidina) pot sa ii dau in continuare homeopatice (cocyntal, oscilococcinum etc) sau interfera? Poate stie cineva.
!


eu stiu ca una nu o impiedica pe alta, cel putin dc vb de oscillo

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fleurdelise spune:

Citat:
citat din mesajul lui Porumbita

prevnarul e tot optional

in ro sunt trei scheme

dc incepi sa il faci inainte de a implini un an se fac 3 doze
dupa 1 an 2 doze
dupa 2 ani se face o sg doza

noi lui victor vreau sa ii facem ca lu fratesu, o doza dupa 2 ani




De fapt in Canada nici un vaccin nu e obligatoriu. Stiam ca in Ro Rotarixul e optional, de restul nu stiam care-i obligatoriu care nu.

Porumbita, doar cu titlu de curiozitate, de ce ai ales sa le faci vaccinurile dupa 2 ani? Pana la 2 ani nu vor veni in contact cu colectivitati, nu te temi ca imunitatea lor nu e suficient de dezvoltata?
Stiu ca sunt infinite discutii pe tema vaccinurilor, nu am citit toata literatura, merg pe mana curentului majoritar si ii fac tot ce e recomandat, cat mai devreme. Prima doza anti-hepatita i s-a facut la 3 zile in maternitate. Dar ma intereseaza si alte opinii.

**************************
Mami de Eric Ioan (21.06.2012)

Cine-ti saruta genele-n somn,
Si cine-i acolo cand ingerii dorm?
Toate zanele bune sa te ocroteasca,
Toate florile campului sa te infloreasca!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Daconst spune:

Porumbita,si noi vaccinam tarziu tare.Aici in general lumea nu mai vaccineaza pentru ca nu vad sensul sa-si bage singuri "boala" in organism daca nu e nevoie si sansele sunt foarte mici sa faca vreuna din boli.
Noi incepem de la 4 luni ca si la Lucas pentru ca dr mea e total impotriva vaccinurilor.

Despre rasul la bebelusi se spune ca e semn de inteligenta,nu dati cu rosii!
Al meu rade si gangureste la fiecare bagare in seama...asa ca mor de dragul lui.

Mai merge cineva la inot cu bb-ii?Noi ne-am inscris din februarie.Sper sa-i placa si lui Leon ca si la Lucas macar.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns clayhanger spune:

ginamaria , cred ca nu ar fi nimic diferit daca ai impinge din fata, ci, cum ai observat si tu, e vorba de miscare. Vlad face asa in scaunul de masina la fiecare intersectie daca nu e adormit bine.

dannett , din cate spui, eu cred ca este foarte bine; Vlad, de exemplu, pare "in urma" cu unele lucruri dar e mai avansat cu altele - isi tine bine capul, dar nu rade in hohote inca. Exercitiul cu capul parca nu l-am vazut in cartea mea mentionat decat pt 4 luni (adica pana atunci va fi in linie capul cu umerii/spatele cand este tras de manute), deci mai e timp. Poti sa o mai tii mai mult pe burtica daca nu protesteaza.

ARUBA , daca voi sunteti la categoria usoara, noi suntem la categoria pana :) (baietel de 5,600 la 3 luni). Fiecare in ritmul lui, asa cum spui si tu.

Carmen_80 , mai bine ca ai observat asa repede ca nu era persoana potrivita. Succes cu cautarile. Cand reincepi serviciul?

IIuli , si noi am facut doar Infanrix la 2 luni, si acum la 3 vom face si Rotarix.

Fleur , ma bucur ca e Eric mai bine; din ce am citit prin alte parti, daca lactatele din alimentatia ta erau de vina, s-ar putea sa dureze si 2 saptamani pana se elimina din corpul tau si sa se vada efectele; desigur, nu e obligatoriu sa fie asa, dar ideea e ca s-ar putea sa fie nevoie de ceva rabdare. Cum e raraitul lui Eric? Vlad, de cand produce mai multa saliva, face mereu un grrrr care pare rarait, dar sunt convinsa ca e de la saliva pe care nu stie inca sa o inghita. Frumoase planurile pt martie.

Daconst , si noi vrem sa mergem la inot cu bebe. De fapt, tati cu bebe. I-a placut asa de mult baita inca de la inceput, asa ca avem sperante ca ii va placea si la inot.

Porumbita , plusez si eu la intrebarea lui Fleur despre vaccin. Tot de curiozitate, si gandindu-ma la urmatorul aspect: Victor, avandu-l pe fratele cel mare la gradinita, nu este cumva un pic mai expus decat era cel mare la varsta lui? Nu te supara pe mine ca te intreb, ma bazez doar pe ce aud la colege/prietene, cum ca copiii mai mari aduc de pe la gradinita diverse, si impart frateste :D. Sau, fiind cel mare vaccinat, nu conteaza? Si inca o intrebare, parca am vazut ca tu ai si sling si manduca. Daca da, e (mult) mai usor de pus manduca decat slingul?

Noi suntem bine, cred ca intr-adevar in puseul de crestere. Mai clar o sa vad maine. Aa, si noaptea trecuta am avut doar 2 mese, la 2:45 si 5:45, a fost de vis (de obicei avem 3). Trezirea la 7:30, asta nu s-a schimbat.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Porumbita spune:

daconst tare as merge la inot cu el dar e prea scump sa chem pe cineva acasa si la piscina, fie si de copii, nu am incredere

fleir nici in Ro nu sunt obligatorii; alea din schema nationala, care intra in pe lista de gratuitati la medicul de familie au intrat in vocabular cu titlul de obligatoriu;

pe alea le facem ( prevanrul am zis ca il fac dupa 2 ani )
adica cel din maternitate
infanrixul la 2 4 luni si 1 an
pana la un an mai facem (noi) optional rotarixul pt ca am eu un pitic pe creier cu enterocolitele la bbii asa mici
dar nu vad rostul sa fac altele la un organism asa mic si in formare

prevanrul de ex orelista/pediatra mi a spus ca e f ok dupa 2 ani (si faci doar o doza) dc copilul nu raceste /face otite repetate

apoi faimosul ROR o sa il fac tot pe la 1.5-2 ani si nu la un an ca sa fie mai dezvoltat sistemul lui

optional o sa mai fac hepatita B inainte de cresa (intre 1.5 si 2 ani)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adarev spune:

haideti la cafea!!!!!!A plecat Tudor la scoala si e ora mea.Aruba, ai dreptate de fapt, aveti toate, fiecare copil creste in ritmul lui.Nectarel, fiind si prematur vad, ca incearca sa recupereze.Adica, ca si varsta el are 4 luni si jumatate, dar, cronologic 2 luni.Ce poate sa faca?Isi tine capul destul de bine, i se mai balangane decat , rar, isi tine ridicat capul cand il punem pe burta, rade in hohote,vorbeste cu jucariile dar nu gangureste foarte mult.Noi, facem rostogoliri de pe o parte pe alta, cate 10 in fiecare zi, cum ne-a aratat profa. In mana tine putin un lucru pus, dar, apoi ii scapa.Daca-i punem Cat, despre kg, noi suntem cei mai mici.Acum o saptamana, avea 4,700.
Fleur, ma bucur ca Eric este mai bine. Ai sa vezi, ca-si va reveni. Dana, multumesc, ca mi-ai pus pozele. O sa incerc sa gasesc la alti prieteni, o poza cu rochia intreaga.Despre vaccinari, noi le facem pe ce cele obligatorii, dar, noi mai facem inca unul in plus. se numneste sinargis . Este un vaccin ptr. vremea rece si ptr. bronsiolitele interstitiale si e doar ptr. prematurii care au stat la incubator.

Mergi la inceput