Piersicute de iulie-august 2012 (5)

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns maria0408 spune:

Buna dimineata.cafea, ceai sau capucino? Eu as vrea si un fresh de portocale dar nu m#259; incumet, voi a#539;i baut sucuri naturale?

Laura concediu placut, eu cred ca de la aerul curat si racoare Andrei va dormi fff bine.

Ada m#259; bucur ca i-a placut lui Nectarel la munte.
Si noi am fost in week-end la Sinaia, copii au fost tare incantati, Silviu a dormit non stop.

Carmen imi pare rau ca nu a mers cu bona, nici noi nu am nimerit-o din prima. Pt. Inceput si eu am stat o luna si jumatate cu ea acasa ca sa m#259; conving ca e ok. In plus noi am avut marele avantaj ca buni a fost mereu prezenta sa o supravegheze.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kimmy spune:

Buna dimineata!Vin cu o cafeluta si un ceai,dupa o noapte obisnuita,cu vreo 3 treziri.
Aseara ne-am petrecut nitel cu vecinii,a fost tare relaxant,desi au fost 4 copii.Azi ma cam tin de cap,ca aseara nu am mai avut chef/timp/energie sa fac curatenie si sa adun jucariile,asa ca azi cam am treaba.
In curand imi expira concediul,asa ca trebuie sa pun la punct si dosarul de indemnizatie.

E circ cu raceala asta.S-a vindecat Timea,acuma incepe sotul ,in conditiile astea Emma nu o sa scape de muci numai de craciun .
Aseara i-am pus o plapumioara subtire,ca mie imi era frig doar cu patura,desi in casa sunt cam 23 de grade inca.

Vad ca se trezeste,ma duc sa-i fac rutina de dimineata,apoi o tura de dragalit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dannett spune:

Buna dimineata!
Noi am facut doar Infanrixul la 2 luni si o sa mergem pe schema asta in continuare. Speram sa nu dea peste noi alti balauri si sa regretam decizia...
Mamicile cu bebelusi scuipaciosi, voi cum procedati daca se uda pe piept/umar? Ii schimbati sau lasati sa se usuce de la sine?
Citisem undeva ca atat timp cat nu e frig in camera, umezeala nu deranjeaza, dar eu stiu?
Ecaterina mai ales daca o pun in scoica, in cateva minute e balta la gat la ea. Ar trebui sa ma obisnuiesc de acum sa o tin cu babetica cred.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Porumbita spune:

Citat:
citat din mesajul lui clayhanger

Porumbita , plusez si eu la intrebarea lui Fleur despre vaccin. Tot de curiozitate, si gandindu-ma la urmatorul aspect: Victor, avandu-l pe fratele cel mare la gradinita, nu este cumva un pic mai expus decat era cel mare la varsta lui? Nu te supara pe mine ca te intreb, ma bazez doar pe ce aud la colege/prietene, cum ca copiii mai mari aduc de pe la gradinita diverse, si impart frateste :D. Sau, fiind cel mare vaccinat, nu conteaza? Si inca o intrebare, parca am vazut ca tu ai si sling si manduca. Daca da, e (mult) mai usor de pus manduca decat slingul?


nu ma supar
robert e vaccinat;
victor e alaptat deci ceva anticorpi o sa ia de la mine, sper
in plus noi facem vaccinurile dupa schema din romania pt infanrix si rotarix care le facem in primul an
doar ROR il fac la 1.5 ani in loc de un an
prevnarul clar dupa 2 ani (dc nu cumva avem ghinion si pana atunci face ottite repetate, atunci o sa il fac mai devreme)
din cate stiu eu cele mai controversate sunt ROR ul si apoi prevnarul

la robert de ex nu au fost reactii la astea; insa la infanrixul de la un an am inebunit de grija; a fost o sapt ca o leguma, moale si apatic; l au vazut 4 pediatri (a lui o prietena si 2 de la spital de gomoiu) ei ziceau ca nu are cum sa fie de la vaccin insa nu au gasit ninmic altceva
a fost oribil

m am gandit mult dc sa mai fac vreun vaccin sau nu; insa din ce am citit/intrebat am zis ca merg si cu restul dar decalate in timp

oricum pediatra lui robert (si acum a lui victor) nu e de acord sa faci 2 vaccinuri odata; zica ca macar o luna intre ele;

nu, slingul fix cum am eu e cel mai usor de pus; iti ia 10 sec sa pui slingul si 10 copilul are insa dezavantajul ca e pe un sg umar greutatea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carmen_80 spune:

Neatza

Maria hai in parc.

Ce sa zic fetelor, asta cu bona e o loterie, dar nu pot sa stau sa o urmaresc dc se spala sau nu pe maini. Dc il sterge de kk la fund, obligatoriu dupa aia spalat...

Ana luni incep munca.

Maine mai vine cineva in proba...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ARUBA spune:

Kimmy: eu mai beau fresh de portocale si e ok fetita

Porumbita: si eu cred ca o sa merg tot pe schema asta de vaccinari, doar ca nu fac Rotarixul. Am decis dupa discutia cu pediatra care mi-a zis ca a avut multi copii vaccinati care totusi au facut boala. Sper sa nu ajung sa regret, dar merg pe intuitie la asta.
Am deja Infarixul de 4 luni in frigider, traiasca medicul de familie

In alta ordine de idei, simt ca o iau pe aratura. Ma simt ft vinovata ca ma bucur cand mai adoarme fetita sau cand sta cuminte singura in balansoar, ca mai apuc sa fac si eu cate ceva prin casa sau pur si simplu imi iau niste timp pt mine. Voi aveti stari din astea? Adica simt ca ar trebui sa ii dau mai multa atentie, dar eu ma bucur cand ea nu o cere.. sper ca s-a inteles ce vreau sa zic. O mai las la carusel singura si sta si cate 45 min iar eu mai stau pe net sau ma invart prin casa. Dar apoi ma simt vinovata...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dannett spune:

Da, Aruba, stiu ce vrei sa zici..
Mai ales cand o las si se joaca ea singura serioasa, iar cand ma apropii de ea si ma vede imi trage un zambet uriaaas, de parca abia ma astepta...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ned spune:

Eu i-am facut infarix la 2 luni, facem apoi la 4 , 6 luni .
Rotarix nu il voi face, cel putin deocamdata. Prevenar sper la 2 ani.
Aruba si eu ma simt la fel, parca mai vreau ceva timp si pt mine, de fapt mi gasesc treaba de facut prin casa si il las in leagan cand e cuminte. Astazi e prima zi cand pleaca la plimbare mamaie cu el si eu nu merg si ma simt ciudat, dar am treaba si nu am ce sa fac. Uite si eu acum stau pe net, of, ma apuc acum de munca.

Tudor al meu a inceput sa se uite la pumnisori, ma enerveaza ca isi suge mana, degetul ce apuca si baleste. Gangureste cand e bine dispus si zambeste des, deci suntem niste ranjiti cand nu plangem, nu ne putem inscrie la concurusl de cel mai serios bebe. Isi tine capul bine, insa cand il pun pe burta vad ca nu prea ii place.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ARUBA spune:

http://www.babycenter.com/404_should-i-worry-about-spoiling-my-baby_3446.bc

Mi se pare ft de bun simt articolul asta, bebelusii atat de mici nu se rasfata, pur si simplu au nevoie de noi. Sunt total impotriva sa o las sa planga singura pana se calmeaza.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ginamaria spune:

Neata fetele,

Noi suntem acasa in formatie completa, sotul meu a facut o forma super urata de raceala cu dureri musculare asa ca de dimineata la unul laptic si grija la altul ceai si grija...super ...cu tata pe cap certandu-ma ca nu am invitat asa cum trebuie rudele la botezul de duminica, ca pe unii de ce i-am chemat si pe altii de ce nu...super fix asta imi mai lipsea..
Eu am incercat o rochita ce am o dinainte sa raman insarcinata si imi e buna, am cu ce merge la botez doar ca nu stiu ce sa imi iau deasupra ca e "cu fara" o maneca si mi-ar trebui un bolero dar cine sa mai marga si la cumparaturi...cu Sofia urlatoare nu am sanse...
Am asa niste emotii pe duminica la botez ca Sofiuta cand se pune pe urlat rupe urechile...in schimb nasica a adus ieri rochita sa o incercam sa nu fie prea mare si e tare dragalasa e de la Nissa a fost o gramada de bani dar e tare frumoasa doar sa ne putem bucura de ea...
La greutate si noi suntem pana sau fulgisor, joi face 2 luni si avem 4500 gr nascute cu 3300 dar am decis sa nu ma stresez fiecare creste in ritmul lui...ma bucur ca nu are colicute nu i-am dat nici un siropel sau altele pentru burtik inca...traiasca BOWEN-ul zic eu...
AM EMOTII PE DUMINICAAAA ma gandesc sa ma mulg si sa-i duc in sticluta niste laptic daca o apuca pe acolo...suzi tot nu imi ia asa ca tzatza in biserica nu prea pot sa o scot..sau?Abia astept sa treaca si asta...

Mergi la inceput