Bulgarasi de ianuarie-februarie 2012 (36)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns gianina1983 spune:

Salutare lume

Ileana mami rau cu rau dar mai rau fara rau(una plange ca manca mult una plange ca manca putin)las ca intro zi cresc ei mari si va fi bine.

Lexi eu asa ma revolt uneori ca doctorita nu vrea sa imi dea vitamine sau niste analize si dupa ce ma calmez imi dau seama ca bine mai face,as indopao cu vitamine,as intepao poate degeaba si ea ar manca la fel si sa vezi ce palme mias da eu atunci,Eu cred ca e ok pitica verisoarei doar ca in ro mereu se gaseste un doctor care sa te faca din om neom.
Imi crapa capu de nervi,am o cunostinta cu bebe de 6luni care acu il diversifica bai fetelor zici ca e nebuna ,nik nu pricepe dar nici nu vrea sa inteleaga.AMESTECA fructe cu legumela o masa,se trezeste dandui banane la 8seara,nare logica,limita,si imi toaca mie creierii ca nu stie cum sa faca ca ii e frica.Am mai vazut incepatoare dar asta e jale.
In alta ordine de idei va pupacesc,sa va fie de bine intalneala si va astept cu poze



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mady_19 spune:

la multe lunite Adela si Cristian
- gianina..m-ai facut sa rad......e enervant cand cineva iti cere pararea cand nu stie si tot dupa capu lui face...
- fetelor, eu am pus ochii pe o sanie pt Ilinca...sunt mai multe de fapt...sa vad ce o sa iau...care e mai ok si ca pret si ca accesorii....
- lexi....si eu knd ma duc la pediatra mea imi tot aduce aminte ca e in urma Ilinca cu nu stiu cate sute de grame...nu ma mai stresez....sa stea linistita verioara ta...fiecare copil e unic si se dezvolta, creste, altfel..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alexa_G spune:

Ileana pentru ca te-am bagat in ceata cu laptele ptr branzica. Uite ce am gasit eu in cartea dr Bilic:

"la produsele lactate nu conteaza toate caloriile,deoarece calciul face ca o parte din grasime sa treaca neabsorbita"

"laptele si iaurtul au indice glicemic mic, pot fi consumate în curele de slabire, sunt alimente ce contin glucide lente care nu dau cresteri bruste ale glicemiei si nu stimuleaza productia de insulina. În plus, brânzeturile fermentate nu mai contin aproape deloc glucide (dar au o mare cantitate de grasimi)"

"grasimea din lapte contine cele 3 vitamine liposolubile A, D, E, care se absorb perfect, deci avem nevoie de putin unt sau smântâna. În lapte exista un aport optim între calciu, potasiu, fosfor si vitamine
(vitaminele A, B1, B2 #351;i B3)."

lapte proaspat:
degresat - grasime <0,5%; calorii/100g = 32
semidegresat - grasime 1 -1,5%; calorii/100g = 38 - 44
integral - grasime 3 -3,5%; calorii/100g = 63

Recomandare dansei este sa alegem o varianta mai slaba in consumul zilnic.
Acum depinde de tine ce vrei sa faci... dar laptele din comert e asa cum e prin fierbere sa devina branzica mai pierde cate ceva... asa ca eu voi merge in continuare pe varianta de 3,5...

Sper ca nu te-am ametit mai rau

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns georgia_c spune:

suziq, anunti daca ajungi in bucale si ne vedem sigur ..sa punem clexanei fata in fata

taica io is praf ..deci am zis sa schimb gustul mancarii la cupil si i-am facut piure cu iaurt de casa si ou ..o bunatate..ce credeti..a mancat?normal ..n-a mancat .. a luat cateva lingurite si asta a fost ..am zis ca fac crize..mare gospodina ce-mni sunt am zis sa-i fac si putin piure de legume ca poate vrea si de-ala ..ete fas..mai are rost sa va zic ca nici de-ala nu a mancat
aaa... mai am o apasare ..ca eu ii fac piureul tot la blender si iasa pasta asa ... daca insa il fac cu furculita,si depisteaza o bucatica mai mare in el , atat se foieste sa o scoata din gat ,pana imi varsa tot ..dar stiti ce e aia tot ..
ia sa facem un sondaj..cine mai da piure de legume la bb diversificat..ca io pe a mea o banuiesc ca s-a saturat;vad ca voi dati peste deja


revin


Mamica fericita de fetita cu fundita



Coincidenta este felul lui Dumnezeu de a ramane anonim
Albert Einstein

Vladut vrea sa traiasca!Sa-l ajutam si noi!
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=168191&nm=Vladut-vrea-sa-traiasca


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alice_Elena spune:

Georgia, radu mananca si asa si asa. Azi i-am dat ardei umplut (cu carne de vita, slaba, si fara sare). A mancat binisor..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iaura21 spune:

georgia, eu dau pireu de legume la fata ,aka o supa crema de legume, doar ca nu le blenduiesc ci le pasez cu furculita...azi ii dau pastrav la gratar(e voie la gratar ,ca doar e fara ulei prajit?)cu legumele fierte(brocoli,cartof ,rosie si ardei) si pasate ,stiu ca era mai bine daca le faceam pe toate la cuptor cu pestele dar mi-a venit tarziu inspiratia

mady, oare ai postat filmuletul ,ca nush unde sa-l caut ,cel cu concursul ?

si noi avem 3 mese de lapte dar in total 450-500 ml ,daca ar manca mai mult la o masa i-as scoate una de lapte ...ileana ,io cred ca totusi 3 mese de lapte a cate max 180 ml nu e mult pt. tudor,e f. bine ca ai reusit sa scoti una si sa-i dai iaurt.

daca imi amintesc bine, cris nu e mama lui sebastian ,plecat dintre noi mult prea devreme?? oricum ma bucur nespus sa aud ca inca o fata care s-a pierdut pe drum din pacate,sa zic asa ,a devenit mamica.

fata mea care e in plina eruptie dentara, in sfarsit ,nu prea manaca ,e usor mai maraita, dar doarme frate de 3 ore jumate ,si cam asa a dormit zilele astea ,febra nu face ,no, e bine ca doarme macar...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aerlilian spune:

Lexi, acum am inteles! Asa sa faci in continuare, ca nu ai de ales.
Alexa, nu m-ai bagat in ceata, m-ai convins, asa ca voi incerca si eu...
Georgia, imi pare tare rau, ma simt ridicola cu vaicareala mea...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catiushor spune:

Buna seara,
In primul rand multa sanatate la Pishkoate, Lady !!! Ce s-a mai legat si de voi....ufff!!!

Vestea despre Chri m-a emotionat. Tin minte si acum cand ne-a dat vestea despre ingerasul Sebastian. Frumos cadou! Sper sa am timp sa gasesc linkul pe forum la odiseea ei. Felicitari mamica!!!

In rest fetelor...despre Gruia pot sa va dau numai vesti bune, despre mine...ma dezamagesc pe mine tot mai mult in fiecare zi. Cu afacerea ne merge tare prost, iar eu nu mai reusesc sa ma impart...Gasisem si angajati, dar no...au facut totul pe dos....
Singurul lucru care ma linisteste este zambetul sincer si larg al copilasului meu, respiratia si zvacnetul lui cald la pieptul meu, parul lui moale care imi mangaie barbia... atat l-am mai chinuit in ultimele doua luni si parca fara nici un rost. Mi-am sacrificat fericirea copilului pentru ce - bani? Nimi nu are sens acum...
Va pupacesc !!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns georgia_c spune:

Matzaila la multi anisori draguta pt ieri ,sanatate si fericire
happymummy la multi anisori sanatosi si fericiti


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns georgia_c spune:

mi-a cazut si mie prunca din pat ..am zis ca mor de inima cand am vazut patul gol si fata jos
deci,ieri a fost o zi..mai corect o seara de numa numa ..nu mi-a mancat cum va ziceam,apoi a venit un nenica sa se uite la geamurile termopan care au diverse probleme;cat nenea se documenta in casa eu eram cu fata afara,dar ce sa doarma (nu dormise de vreo 4h jumate)..nu frate ,s-a pus pe plans..mergi in casa ..ala nu mai termina ..si uite asa la 20.00 i-am dat cerealele sa o bag la somn..si cand am reusit sa o adorm a venit vecinul de jos sa ne zica ca ii curge apa in casa (sunanad bine'nteles la usa si trezind-o)(banuiesc ca de la tevile ingropate de la centrala,motiv pt care trebuie sa spargem gresiape hol)
ei si in timp ce imi arata al meu in hol ,unde ii curge aluia apa ,a mea a cazut
nu stiu cat de tare s-a lovit si cat s-a speriat..eu n-am reusit sa o calmez caci eram eu ff speriata..dar a tacut la taica'su in 2min ,ba o luase si rasul..asa un sentiment naspa m-a incercat..de am dormit in hopuri toata noaptea..o stare de vinovatie
acum ce urmaresc la ea?stiu ca parca alice zicea ceva de voma..altceva?

Mergi la inceput