Bulgarasi de ianuarie-februarie 2012 (36)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lalitzuza spune:

Buna dimineata, dau cafeaua !!! Gata am inviatma simt muuult mai bine , se pare ca homeopatele alea si-au facut treaba,,,
Felicitari fetelot ptr intalnirea de ieri , poze ceva sa vedem si noi bulgarasi frumosi si mamicute fericite?
Bulinuta- ma bucur ca sunt amandoi bine,Doamne ajuta sa nu mai ai probleme cu ei.Peste nu i-am dat inca dar din cate stiu dupa 8 luni si peste slab-salau,pastrav,si facut la abur sau cuptor nicidecum prajit.
Aerlilian- pediatra mi-a recomandat branzica de la Milli cu grasime 3,5%deci are si grasimea rostul ei.Ii fac din lapte bio-integralsi lime iese f bun si un pic aromat.Eu cred ca te stresezi prea mult cu kg. lui Tudor,oricum cand o sa inceapa sa mearga o sa mai dea jos sau cel putin nu mai pune in ritmul asta. Eu nu ma pricep cu laptele praf, dar cred ca totusi ii dai un pic cam mult, pe langa mancarica solida , acum nu stiu se poate face si mai putin concentrat?asta in ideea ca nu ii poti scoate deodata o masa de lapte?
Aici ploua , ma enerveaza ca nu poti iesi afara,


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bulinuta27 spune:

aerelian m-am uitat...asta de capra are 3.5 % grasime

lalilutza nu ma gandeam sa ii dau prajit ...dar mie pestele fiert mi se pare oribil si m gandeam ca aveti vreo reteta asa la cuptor cu ceva mirodenii ce au voie si ei ...daca aterizez la paris pe la inceputul lui noiembrie te anunt si poate bem o cafea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lalitzuza spune:

Bulinuta -ma gandeam eu ca nu i-ai fi dat prajit nici mie nu imi place fier -ce-i drept...cred ca la cuptor este mai gustos ,cu un pic de lamaie (cred ca e voie nu ?)ca si condimente ... nu mai retin ce se poate da la copii asa mici parca numai patrunjel si un pic de cimbrudin cate imi amintesc din lectia predata de dr.
mi-ar face mare placere sa ne vedem .. tinem legatura.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aerlilian spune:

Bulinut, eu am in schema de la pediatru pestele dupa 9 luni. Merge pastrav, salau, somon. Inteleg eu treaba cu laptele de 3,5 dar nu ingrasa mai tare?
Lali, de doua zile am reusit sa scot o masa de lapte iar astazi mi-am propus sa o scot si pe a doua...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns suzieq spune:

Of Ileana, unele dintre noi ne-am dori sa manance piticii atat, se pare ca nicicum nu e bine. Eu stiam ca pana la 1 an laptele il reprezinta sursa de hrana principala, dar pediatra noastra ne-a zis ca e bine sa aiba 2 mese de lapte/zi, noi avem 3 pana ne obisnuim cu laptele praf. Asa ca nici nu stim cum e mai bine.

Georgia, daca ajung prin capitala trebuie sa intalnim cei doi clexanosi ca se pare ca se aseamana foarte mult, acum nici Vladut nu mai prea vrea fructele, am noroc ca accepta destul de usor banana si atunci o pisez cu furculita si ii pun un pic de branzica si mananca.

Noi branzica facem din lapte napolact 3.5% si il amestec cu lapte de-al meu din congelator, oricum nu e mare fan branzica.

Si eu vreau sa introduc pestele, tre sa vb cu sotul sa pescuiasca ceva din piata.

Am inceput sa iau sirop de tuse stodal, dar nu m-am abtinut si am baut si cafea, oare o sa-si faca efectul? Stiam ca nu e bine sa beau cafea dar nu m-am abtinut.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mady_19 spune:

hello..
- mie pdiatra mi-a zis sa-i fac branza din lapte 1, 5 % grasime...nu prea i-am mai facut in ultima perioada...mi-a adus mama branza de vaci super buna si ii place tare mult...poate o sa-i mai fac asa din cand in cand..vreau si eu sa iau lapte de capra...
- in privinta pestelui, mie pediatra mi-a zis sa-i dau de la 7 luni..insistent...eh..io am inceput la 8 luni...si ii dau pastrav si acu i-am luat si salau..ii place pestele, nu am treaba...si i l-am dat fiert..ultima data l-am facut la cuptor cu cartofi, ulei de masline si putin rozmarin....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adc spune:

Buna dimineata!

Azi implinim 8 luni. 9750 kg si 74 cm (sora-sa avea greutatea asta la un an, si mi se parea mare). Merge in patru labe, se ridica singur in picioare peste tot, uneori si la perete (dar am invatat sa nu ma mai laud, ca imediat dupa aia pica in bot!) si nu mai poate fi lasat o secunda nesupravegheat.
Nu stiu cate mese de lapte avem pe zi, in functie de cand, cum si cu cine doar adoarme, dar peste zi cred ca suge putin, in schimb pe timpul noptii sunt doua consistente . Ca mese solide avem asa: dimineata fructe, la pranz legume cu carnita sau ou si seara banana si/sau cereale. Uneori daca plec undeva si e agitat fara mine mai primeste iaurt simplu pe la 5-6 dupamasa, in loc de tzitzi pe care o cauta.

Fetelor nu pot sa cred cum trece timpul. Unde-s emotiile alea de final de sarcina, unde-i bebelusul ala micut, cum si cand a crescut??? Am gasit niste poze facute de sora mea, cand Cristi avea o luna fara o zi, am stat si m-am uitat si ma tot gandeam oare chiar asa a aratat? parca nu mai stiu nimic nimic nimic.

Dar sa revin cu picioarele pe pamant...

Ileana nu exagera, lasa mami inca cateva zile masa de lapte, marile schimbari se fac cu pasi mici, ai vazut ca si fetita Gabrielei bea mult lapte si e slabuta, Tudor e si f inalt, nu uita asta.

Multe mergeti bre la Paris! vreau si eu, dar... deocamdata planificam ceva pt weekend, mult mai aproape, sa vedem daca ni se potrivesc planurile cu realitatea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lalitzuza spune:

la multe lunite celor nascuti azi !!! sanatosi si voiosi !!!
Adc- pup grasunelul...hai ca am tras piciorul ... va astept si pe voi ..pai ce numai fetele de la capitala sa puna de intalniri ??


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anangel_lexi spune:

Buna tuturor!
La multe lunite, Adela Alexandra si Cristian!
Ileana, da, daca fii-mea ar avea o greutate cat de cat mai normala sau macar daca ar lua si ea macar 300 gr pe luna in greutate, si eu as spune exact ca tine, ca sunt prea multe cereale. Dar asa, problema mea cea mare e ca ea nu ia in greutate desi mananca binisor. Uite, am fost cu ea la pediatra la inceputul lunii si avea 7080 de grame, am cantarit-o zilele trecute si abia daca luase 150-200 de gr (cantarul nostru nu e deloc exact, din pacate, daca ma urc eu cu ea pe cantar imi da un gramaj, daca se urca sotul cu ea ii da alt gramaj). Eu imi fac fff mari griji ca ar putea avea probleme cu asimilatul, abia astept sa ajung in tara sa-i fac niste analize ca aici astia nu stiu sa zica decat "e normal, e totul bine" pana ajungi cu un picior in groapa.
Bulinutza, noua ne place ffff mult pastrav la cuptor, il tai pe lungime, pui felii de lamaie inauntru, pentru voi, cei mari, poti pune sare si alte mirodenii, dupa gust, invelesti pestii in staniol si ii bagi la cuptor. Iese delicios. Sotul face schema asta vara pe gratar. Cred ca-i poti da si lui Filip fara grija.
Fetelor, ieri am vorbit pe skype cu verisoara mea care are o fetita cu 2 luni jumate mai mare ca Johanna, deci face 11 luni peste 3 zile. A fost cu ea ieri la doctor si are 8300 gr si pediatra i-a spus "vaaai, doamna, ce slaba e!" Am incercat s-o linistesc, Maria mea avea la 1 an 8400 gr si acum e ditamai copilul, are 23 kg la 6 ani. Dar ea tot ingrijorata si speriata era. Eu zic ca e perfect normal copilul, mai ales ca e vesela si vioaie. Voi ce ziceti, sunt eu nebuna ca ii spun ca e ok copilul sau e nebuna pediatra ca-i baga in cap ca e copilul slab? Mi-a spus ca i-a recomandat vitamine si am simtit ca ma ia cu lesin, eu stiu ca nu e deloc bine sa indopi copilul asa de mic cu vitamine pt ca poate deveni obez in adolescenta... Sunt tare suparata, nu stiu cum sa fac s-o linistesc. Si mai ales, m-as simti muuult mai bine daca as sti ca nu recurge la vitamine. Voi ce parere aveti?

de Maria Cornelia (20.09.2006) si Ioana Teodora (24.01.2012)
Din ce in ce mai mare
Creste si mezina
Perlute de domnisoara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kraluca spune:

lexi - eu cred ca unii copii au arderile (metabolismul) mai intense. aici conteaza si felul in care iese cu scaunul. de ex. cand este constipat mancarea sta mai mult in organism si se asimileaza tot, in timp ce la un scaun moale si rapid (metabolism tip burlan) nu prea se asimileaza nutrientii. de asemenea, depinde mult si de cat de activ este copilul si cum isi consuma energia

Mergi la inceput