Bulgarasi de ianuarie-februarie 2012 (36)

Raspunsuri - Pagina 20

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Alexa_G spune:

La multe lunite frumoase
Ilinca, Iris Ameli, Cristian si Eva Georgiana


Astazi am incercat sa vad daca fara busuioc.. ci doar cu ceapa si patrunjel vrea sa manance legumele si surpriza...: nu le-a mancat... asa ca le-am mai fiert putin cu o frunzulita de busuioc.. si a ras.. tot...

Acum ma gandesc sa nu ii faca si ceva rau... cu toate ca am citit numai de bine...

Cat despre dezordine... mizerie etc.. eu nu ma mai plang.... fac cat si cum pot.... printre picaturi...

Ca toata plecarea noastra sa fie si mai stresanta... am facut in gat o infectie.. si ma gandesc sa nu fi luat si Alex... Maine merg sa imi fac un exudat sa vad mai exact ce e acolo...




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adc spune:

Luiza, Lexi, eu am fost in prag de depresie datorita dezordinii. Pe aia generata de Andra am mai acceptat-o sau am convins-o sa punem impreuna la loc una si alta, in schimb pe tata-sau imi venea sa il strang de gat: habar nu are unde-i sunt lucrurile, toata casa e plina de haine purtate o ora-doua si lasate la intamplare "lasa asta aici ca o mai imbrac o data", etc etc etc. De nu stiu cate ori a ratacit lucruri esentiale de genul chei, acte, etc, din fericire nu au fost pierdute ci doar lasate aiurea. Si asta era pe vremea cand Cristi nu avea acces prin casa, acum e si mai rau. Imprastie si el "tone" de jucarii de bebe si chiar sunt bucuroasa ca are ocupatie.
Si ma tem ca in problema asta nu ma poate ajuta cineva strain .
Ma apuca nebunia cand ma gandesc cati nervi si timp imi consuma ordinea si curatenia din casa.

Hehe, v-am spus eu ca de la lapte iau bebeii bine (unii chiar prea bine) in greutate?

Lali, desi nu-s o fana a vremii ploioase, mi-e dor pana si sa ma stropeasca masinile in Paris . Sa va treaca mucii repede.

Hehe Faith, eu abia la 30 de ani am incercat sa am un copil, si a durat ceva pana am "produs" doi asa cum imi doream. Nu pot sa zic ca imi pare rau, am avut anumite motive. Iar tu ai timp, ceea ce e minunat. Si e valabil si pt alte cateva mamici tinere de pe aici.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mady_19 spune:

la multe lunite Iris, Cristian, Eva si Ilincuta
- Alexa- stiu..cam rarut...dar incerc pe cat posibil sa scriu cat mai des....:(....azi dimineatza s-a trezit singura sa pape lapticul, la 8...a baut tot...aseara s-a culcat la 22 si s-a trezit azi dimineatza la 8...daca ar face asa mereu ce bine ar fi..ca sa pape si ea k lumea masa de dimineatza, lapticul...
- eu cu ordinea in casa..nu mai zic nimic....incerc pe cat posibil sa mentin curat pt ca stam intr-o garsoniera unde stau toate pe capul nostru, nu stiu unde sa le mai pun....si mereu stau sa strang....
- adc- cred si eu cu tarie ca lapticul e esential pt cresterea bebeilor..am vazut asta la Ilinca..a luat 170 de grame intr-o saptamana in care a papat mai mult laptic...avea cate 6-7 mese pe zi...acu...nu mai...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aerlilian spune:

Adc...m-ai pierdut! Nu inteleg de cine zici tu acolo..de d-nul Zamfir sau de d-nul Ciornei? Si...daca zici de d-nul Zamfir, de unde stii tu, ma rog, as de bine cum sta treaba???

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gianina1983 spune:

Suziq ai citit bine 3 saptamani dar exista o explicatie
rezultatele nu le primesc eu direct in mana ci se transmit pe net direct la clinica de care apartinem,daca e ceva inneregula ne suna imediat de la circa,daca analizele sunt ok atunci ni se comunica rezultatul pe 6 noiembrie la urmatorul control.Asa a fost si in sarcina,faceam analize daca erau ok ma anunta de ele la controale iar daca a fost ceva gresit ma sunau si ma anuntau sa merg sa repet sau ma chemau la control.
In realitate analizele dureaza max o saptamana asa neau zis de la laborator.

Poop fetele si aveti grija de voi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca_cls spune:

Citat:
citat din mesajul lui aerlilian

Adc...m-ai pierdut! Nu inteleg de cine zici tu acolo..de d-nul Zamfir sau de d-nul Ciornei? Si...daca zici de d-nul Zamfir, de unde stii tu, ma rog, as de bine cum sta treaba???

Mamica lui Tudor
http://community.webshots.com/user/aerlilian?vhost=community


Eu cred ca zice de dl Dumbrava! Exact asa face si al meu cu hainele, EXACT asa si spune!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca_cls spune:

Uram si noi La multe lunitze frumoase Iris, Cristia, Ilinca si Eva mea! Sa cresteti mari, sanatosi si cat se poate de cuminti!


De curatenie nu zic, vad ca suntem toate la fel...fac cat pot si asta e. Mai e putin si ma ajuta Eva!

Eva are 9.3 kg la 8 luni, se ridica de tot ce prinde, face pasi sustinuta, ii place sa urce scari si mami sa o tina de maini, ii place in balta si in noroi, zice ma-ma cand e suparata sau obosita si ma "cauta" , sta bine de tot in fund, merge in 4 labutze si cand oboseste se aseaza in fund (asa draga imi e cand face asta, vorbeste in limba ei, nu avem dintzi, a avut 2 zile de muci, fara febra, nu foarte multi, acum par ca se retrag...II dau Vit C lichid, altceva nu i-am dat desi doctorita mi-a scris antibiotic.

Cu somnul insa nu stam prea bine. Are nopti f agitate si nopti mai linistite. cele mai multe sunt cam cu 3 treziri...

De mancat mananca, nu ma plang, 3 mese "solide", 1 sticla de LP seara si in rest san la discretie.

Pe la 9 luni ma gandesc sa o intzarc, asa ca dc aveti idei cam cum se face asta la un copil care o cauta disperat cand e obosit si nu adoarme fara ea, va rog sa le impartasiti aici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lalitzuza spune:

Buna dimineata la toata lumea! Haideti la cafea,ceai cappucino si ce se mai doreste.
Adc- sa inteleg ca ai trei copii,lasa mamico ,pe cei mici ii mai faci sa te asculte, ca vorba aia "calul batran nu se mai invata la caruta" asta e pana mai cresc tot o sa strangem dupa ei.Hmm mi- a ajuns cu ploile....Lexi-Gianina stiu ce vorbesc..problema e ca se plictiseste bietul copil in casa dupa 2-3 zile consecutive de ploaie si eu ca nu mai stii ce sa i faci.
Fetelor ati aflat de la ce fac bbii kk verde? Era o discutie acum cateva zile ( in afara de fier).
Cine se lauda ca face galuste fara albus? Cum au iesit,as vrea sa fac azi.....asa ca astept sfaturi...
Va pup o zi buna tuturor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mady_19 spune:

la multe lunite Maria Elena, Mihai, Matei Gabriel
- lali- mie mi-ai iesit f bune galustele numai cu galbenus de ou..am pus doua galbenusuri si vreo 6-7 linguri de gris...dar daca se destrama in supa mai pui putin gris...am pus si putin unt in ele...am batut galbenusul cu putin unt si apoi am adaigat grisul...
- Ilincuta mea la 9 luni are 7150 grame ( a recuperat in 3 zile 150 de grame , cred ca de la laptele ala de dimineatza ), oricum taaaaare mica...sta perfect in fundulet singurica, se aseaza cand vrea, se ridica in picioare repede, sta si singurica fara sa se tina cateva secunde, pe zi ce trece cresc secundele astea....incepem sa o tinem sa faca si ea niste pasi...se joaca la greu cu tot ce prinde, baga si scoate jucariile din cutie,se joaca asa frumos cu pisica, ea ii intinde o jucarie si matza o prinde si Ilinca nu mai poate de ras.. isi mai tine cateodata canita singura cand bea laptele, dintisori nu prea, se vede acolo o danteluta mica mica de tot...si cam atat...avea 70 de cm la 8 luni..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alice_Elena spune:

N-am apucat sa cites nimc din urma. Dar am o intrebare:
Fetele care ati nascut la filantropia (natural si cezariana, vreau ambele variante), ce a continut bagajul vostru si al copilului??

Mergi la inceput