Bulgarasi de ianuarie-februarie 2012 (36)

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lalitzuza spune:

Buna dimineata si de la noi.Suziq - multumim de cafea sa dea domnul sa ramana asa Vladut sa poti dormi linistita. Chiar unde il culci ai reusit sa il muti in alta camera? Ai grija cu aeroterma , vanzoleste aerul caldut cei drept (curent)dar nu mentine caldura.....eu as inclina spre un calorifer electric sau radiator...poate reusiti sa va mutati asta ar fi excelent bafta ....
Revin ....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lalitzuza spune:

Buna dimineata si de la noi.Suziq - multumim de cafea sa dea domnul sa ramana asa Vladut sa poti dormi linistita. Chiar unde il culci ai reusit sa il muti in alta camera? Ai grija cu aeroterma , vanzoleste aerul caldut cei drept (curent)dar nu mentine caldura.....eu as inclina spre un calorifer electric sau radiator...poate reusiti sa va mutati asta ar fi excelent bafta ....
Revin ....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aerlilian spune:

Scumpelor, va scrisesem pe FB ca ne-a iesit o danteluta de dintisor!!! Deci e posibil ca de la asta sa fie mucii???
Denisa, am aparat de aerosoli de la raceala precedenta, l-am folosit atunci, e super ok! Numai ca vazand in ce mare cantitate sunt mucii acum, ma gandeam ca nu face fata aparatul...
Alice, pun eu mana pe tine!!! Nu o sa ma relaxez decat dupa ce intra la facultate! Sau poate nici atunci?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabrielarusu spune:

felicitari Tudor pt. primul dintisor.

A venit rezulltatul la urocultura si trebuie repetat ia iesit Bacteriurie < 100 000 UFC/mL (prezente 3 specii bacteriene) - posibila contaminare, off asa ca maine iar stau la panda sa faca pitica mea pipilica.

Sa stiti ca la noi functioneaza fierul ca si pofta de mancare pitica mea papa de rupe acum si solide si lapte sper sa o tina tot asa mereu.

mamica de Maria Elisa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabrielarusu spune:

voi d-ati vit. C la bebe? ca mie dr. mi-a dat sa-i dau fier 10pic/2ori pe zi si vit. C 5pic. cat fier le d-ati la bebei?

mamica de Maria Elisa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns georgia_c spune:

alice tot la tine vin cu intrebari ...tin minte ca ziceai ca faci paine pt pitici ..ce fel de faina ai folosit ..ca atatea pareri am auzit ca nu stiu din ce sa fac

alexa ai incercat fara albus ... lasa ca daca nu ai incercat incerc io si-ti spun cum ies

sar'na fetele de raspuns, ma gandeam si eu tot putina galusca din supa de vita sa-i dau .. un ou la un maldar de galuste ,oare cat albus sa fie .. o firmitura

ileana , io asa iti si scrisesem o pagina in urma ..ca de la dintuci zic ca sunt mucutii (doar verzi sa nu fie );eu la a mea am fost la un pas sa-i dau medicatie , am tot citit ,am intrebat si dr , si am decis sa mai astept (nu avea febra sau ceva) si in 2 zile i-am vazut fierastraul in gurita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adc spune:

Gabriela vit C 5 picaturi pe zi am inceput sa ii dau de cand bantuie virozele. Tati a fost racit cobza si bebe nu a luat.

Daca va amintiti in primavara noi am deschis sezonul bolilor, Cristi a avut prima viroza la 10 saptamani si la 3 luni jumate laringita. De atunci am cateva chestii care merg:
- pt usoara tuse sirop de muguri de brad diluat, cateva zile, dar sa stiti ca contine zahar.
- pt secretie la ochisor lapte matern, merge mai bine decat Nettacin care e antibiotic
- in perioade cu copii bolnavi prin preajma sau daca sora-sa e racita (din ianuarie pana in aprilie e perioada in care pe noi, mari si mici, ne lovesc raceli repetate) vit C 5 pic o data sau de 2 ori pe zi, si daca e si el racit cresc la 8 picaturi
- vibrocil noaptea daca obstructia nazala e serioasa
In afara de chestia cu LM la ochi care e babeasca restul mi-au fost recomandate de medici, nu fac eu experimente.

Ce n-a mers la noi:
- niciun sirop de tuse.
- impachetari in caz de febra no way, desi pielea se raceste temperatura nu scade nici macar cu o liniuta

N-am incercat inca la Cristi Tantum verde, la Andra merge.

Ileana, mucii au legatura cu eruptia dentara, dar daca sunt "pana in gura" adica curg in continuu, eu cred ca e si o usoara raceala la mijloc. Secretie la ochisor nu are? La noi inaintea racelii apare asta ca un semn prevestitor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns suzieq spune:

Ne-am intors si noi de la piata.

Lali, vedem noi cum ne gospodarim pe frig, cand era bebe aeroterma era numa buna ca-l si linistea, nu mai foloseam uscatorul.

Gabriela, vitamina C ajuta la asimilarea fierului, de aceea se dau impreuna. Luam si noi fier, dar e cam complicat ca nu avem nicio masa fara lactate, asa ca nu stiu cum se va asimila. Mai scapa cate un fruct dimineata fara branzica si atunci profit.

Vladut in continuare refuza fructele, banana este singura acceptata, maine incerc sa-i dau gutuie coapta sa vedem ce zice.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabrielarusu spune:

suzieq asa papa pitica mea legumele inainte numai cu barnzica sau iaurt dar treptat le-am scos, acum papa fara si nu mai vrea nici in fructe, le vrea simple fara alte combinatii.

mamica de Maria Elisa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns georgia_c spune:

ca tot ma intreba ileana la un mom dat , eu nu-i dau fier (inca) ;am auzit o justificare a faptului ca se da fier la bebe fara analize care suna plauzibil dar in acelasi timp are si reversul medaliei ..adica ,daca atunci cand ii faci analiza nu are deficit si nu-i dai fier ,iar apoi peste 1 luna are deficit ,ce faci ?dar pe partea cealalta daca ii dau fara analize si nu are nevoie .. hmm ciudata cestie ...plus ceea ce scrie in link-ul postat de carina ,despre fe si alaptare
voi le-ati facut la bebici inainte analize ?
oricum cred ca voi da ,daca voi da , tot ceva homeopat

Mergi la inceput