Bulgarasi de ianuarie-februarie 2012 (36)

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns gabrielarusu spune:

vreau sa-i dau fetitei mele conopida si nu stiu cu ce pot combina?


mamica de Maria Elisa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aerlilian spune:

Nu are secretie la ochisori, iar secretia nazala este apoasa, translucida si in cantitate mare. Cand era bebe nu aveam probleme cu batista bebelusului, ba chai statea cuminte, coopera. Acum...ma stie tot blocul si toate babele tin sa ma intrebe ce are copilul de urla asa... Iete ca-l tin de picioare cu capul in jos si-l biciuiesc...Ce naiba sa raspunzi...ca e copil mic iar copiii mici mai si plang?...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns georgia_c spune:

ileana ,
hai ca m-am distrat...
zau ca nu vreau sa te dezamagesc ,dar s-ar putea de-aia sa nu fi luat nici in greutate ,de la dinti ..sa te uiti atent in gurita ca se vad cumva pe interiorul gingiutei ..moamaaa ce "esplicatie" inginereasca



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aerlilian spune:

Georgia, cu siguranta nici eu nu i-as fi dat fara analize...Dar atunci cand a avut episodul acela urat de diaree am facut si o hemograma.Si a iesit o carenta maricica de fier, deci i-am dat fara probleme, fara retineri...Eu cand te-am intrebat daca ia fier, te-am intrebat pt ca stiu ca mai toti bebeii au carenta de fier la aceasta varsta, asa cum are si marea majoritate a gravidelor in trim 2-3...Dar m-as bucura ca pisco sa fie ...beton! Mai face kk verde?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns georgia_c spune:

iubita , si eu citisem de carenta asta ,iar eu sunt pe cat de pufoasa pe atat de lipsita de ca si fe ..deci mi-e cam greu sa cred ca ea e beton dar tare bine ar fi
cacuta verde face cam 1 data in zi (poate si mai des) ,inca ma mai muncesc sa inteleg de la ce


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anangel_lexi spune:

Mai fetelor eu cand va aud ca dati fier, calciu, vitamina D3 si altele la copii, imi fac griji pentru a mea. Aici nu se da NIMIC. Nici analize nu se recomanda, nici fier nu se da, vitamina C as fi vrut sa iau si eu ca se apropie sezonul rece, dar nu am gasit picaturi, ce sa mai spun ca nici Vigantol sau Vitamina D3 nu ne-a recomandat nimeni. Am avut eu ceva Vigantol din Ro, dar s-a terminat demult iar acum imi fac griji sa nu aiba probleme cu fontanela. Si imi fac griji si pt restul, daca are copilul vreo lipsa de ceva si eu habar nu am?
Adc, zi-mi si mie, te rog picaturile de Vit. C au vreo denumire speciala, sau pur si simplu asta pot sa cer la farmacie "Vitamina C picaturi"? Ca as ruga-o pe maica-mea sa-mi ia. Multumesc mult.

de Maria Cornelia (20.09.2006) si Ioana Teodora (24.01.2012)
Din ce in ce mai mare
Creste si mezina
Perlute de domnisoara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lalitzuza spune:

Gabrielarusu-conopida o pun in ciorbica cand fac practic adunare generala la toate legumele inclusiv brocoli,praz in loc de ceapa, ardei etcetc iar cand ii pasez ptr pireutz ii aleg o zi ii pun mai mult brocoli si conopida in alta mai mult morcov ca sa nu aiba acelasi gust.Eu prefer brocoli si conopida congelate pt ca s mai proaspete ( daca pot sa spun asa) decat cele asa zise proaspete....timpul cat stau ele dupa cules pana la congelare este mai mic decat pana ajunge la noi in raft.dar la fel de bine merge cu cartof.nu am incercat cu cartof dulce...dar experimentam....si carnita bineinteles....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lalitzuza spune:

Lexi- nu te mai necaji...pana acum 10 ani cred nici in Ro nu se dadea vigantol sau alte cele..fontanelele "bine ca exista"asa mi a spus o pediatra cand am intrbat daca s ok..piti sa ii dai Vigantoletten sunt pastilute care se puseaza si au avanrajul ca nu expira ca picaturile dupa 3sapt.Testul pt anemie e simplu faci o extensie a degetelor(le tragi spre spate) si cand dai drumul palma trebuie sa se coloreze spre rosu.asa isi dau seama si pediatri si recomanda sau nu pt confirmare analiza de sange.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aerlilian spune:

Lexi, nici prietena mea din SUA nu da nimic copilului pentru ca acolo nu se da...Nu-ti mai face griji...cand vei veni in tara, mergi la un pediatru de-al nostru si spune-i ce temeri ai. Dar daca fata e ok, de ce sa-ti faci griji inutil? Daca masurile astea sunt inutile la noi, un fel de apa sfintita care nu face nici bine dar nici rau? Poate ca si cu ce dam si fara sa dam copiilor, ei cresc mari si sanatosi...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alexa_G spune:

Georgia pentru mine papanasii sunt un desert f bun.. nu m-am gandit sa fac sa-i dau si lui Alex deoarece eu pun zahar, esente... branzica fermentata etc nu mai zic de smantana si dulceata:D.. adica iese o chestie nu bun pentru bebe.
Galustele din supa eu le fac doar cu galbenus si i-am dat sa guste... dar nu l-au interesat...

Fier dau doar in urma unei hemograme... La a doua facuta cam la o luna jumatate de prima se vedea o crestere usoara... .. adica eram super fericita ca a asimilat... (eu am pb cu carente de fier)

Gabriela rusu eu am combinat conopida cu legume mai aromate gen ardei gras, gogosar, morcov, pastarnac...



Mergi la inceput